Jump to content

Carpe Diem: Zagreb Ranžirni kolodvor 11. travnja 2015.


Stanley

Recommended Posts

Jedan uvaženi forumaš bi rekao: došlo je proljeće i penzići se razmilili na sve strane.

Ima u tome nešto, premda takva sorta u mojem kvartu uglavnom ima običaj okupljati se po klupama i igrati šah, bistriti politiku i tračati današnju mladež. Ja ih ostavljam u njihovom miru i spokoju pa koristim lijep dan da još jednom razgibam pogonske motke i trčeći stroj u prikladnom ambijentu.

Jučer sam odlučio otići do Ranžirnog, gdje sam bio samo jednom i to u društvu kolega iz KLJŽ-a. Udaljenost od mog mjesta stanovanja je poveća, odokativno nekih 12 km zračne linije i još više zige-zage, pa sam koristio usluge ZET-a u kombinaciji tramvaj + tramvaj + autobus i u povratku autobus + tramvaj + autobus. Sve u svemu dobro iskorištena elektronička karta ''na donosioca''.

U putopisu nema ničeg spektakularnog, ničega što već nije viđeno, ali nek' se nađe.

 

Autobus na liniji 109 koji me dovezao do Dugava:

 

XBuygou.jpg

 

Dalje je valjalo pješice prema jugu, a jedan domorodac me uputio na ovu ulicu:

 

0e5Qo0Y.jpg

 

Za svaki slučaj valja zapamtiti orijentir:

 

YJA6C91.jpg

 

Tu smo:

 

Z5M3n7k.jpg

 

Vidio sam da su vrata zgrade otvorena, pa sam navratio javiti se kakvoj službenoj osobi i pokazati dozvolu. To je moj običaj i od njega ne odustajem - na taj način se eventualni nesporazumi eliminiraju u začetku. Zatekao sam u predvorju dvojicu ljudi koji su bacili oko na papir i rekli da mogu slobodno ići. Kasnije se pokazalo da su bili portiri, dakle potpuno nenadležne osobe.

 

Odmah sam naletio na jednog Đurana u pokretu…

 

jSvDZaJ.jpg

 

4dlishB.jpg

 

… koji se udobno smjestio gore iznad grbine:

 

fL6th06.jpg

 

Požarni put:

 

aRNQusT.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovdje će valjda Todorić otvoriti novi Superkonzum:

 

KIqrSdp.jpg

 

I eto me do Postavnice 1. Jedan manevrist, koga sam sreo usput, kaže mi da je u prizemlju dežurni gazda pa mu se idem javiti:

 

YcegiPN.jpg

 

Upadnem ja u prvi ured gdje vidjeh živog čovjeka, dobar dan - dobar dan, pa mu objasnim da se hoću javiti najstarijoj po rangu osobi u službi i pokazati dozvolu za fotografiranje. Pa se on dohvati telefona ili neke slične elektroničke sprave i stade zivkati zamjenika šefa. Najprije se javi netko drugi i kaže da zamjenik negdje laufa okolo, pa tko ga treba, pa tko je taj (tj. ja)… Razgovor upravo završi kad se javi taj zamjenik ''tko me treba?''. Gospodin taj i taj bi malo slikao po kolodvoru. ''Iz kojih je novina?''. Nije novinar, Klub ljubitelja željeznice. ''Onda može''. I tako ispada da je KLJŽ ovdje veći autoritet od medija, nije loše…

Da sam ispravno postupio što sam se javio posvjedočio mi je taj gospodin u uredu, koji je igrao ulogu posrednika: - Sada možete slobodno slikati, a da se niste javili netko bi sigurno pozvao policiju. - Istina, za strah od policije nema razloga jer imam uredne papire ali je bolje izbjegavati nepotrebne komplikacije. Sada mogu mirno dalje.

 

Kolodvor je pun vagona, što aktivnih što za kasaciju, a od teretnjaka u prolazu vidio sam samo jedan:

 

djLk4Wh.jpg

 

Eh, legendo i tugo moja…

 

GBoUDhM.jpg

 

Da omirišemo ovaj Gbs-z:

 

84h18eF.jpg

 

I njemu se jadnome crno piše:

 

n0y1ujq.jpg

 

EAelj1u.jpg

 

A i ova skretnica je nekako zle volje:

 

PE3JqR1.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Vagoni u prvom planu su friško obojani i još nemaju ispisane oznake:

 

UuCWeWJ.jpg

 

I na ovim postoljima još miriše boja:

 

VMW8CPQ.jpg

 

Zna li netko kakvo je ovo čudo na vagonu? Meni liči na dio oklopnog vlaka:

 

TTXYIHQ.jpg

 

I eto me polako do ciljanog odredišta - da vidim što je ostalo od fundusa HŽM-a na pomoćnom ''izložbenom'' mjestu:

 

FKe47DK.jpg

 

Od mog zadnjeg posjeta RK-u promijenili su lokaciju i bačeni u šipražje:

 

nw4Ixvi.jpg

 

Dalje jednostavno ostajem bez teksta - ne mogu vjerovati da plemeniti, impresivni i moćni strojevi doživljavaju ovakvu sudbinu:

 

vwUoi3x.jpg

 

SOY1N5w.jpg

 

QIisZ8K.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

uPnDlgk.jpg

 

bftn4i9.jpg

 

VlE8dy3.jpg

 

4QqjfRl.jpg

 

vUCEYcG.jpg

 

k6VXYO3.jpg

 

Dosta mi je ove tuge i jada pa prelazim na drugu stranu. Čini mi se da sam tamo vidio neke kasirane vagone pa ih idem pogledati izbliza:

 

1gZkCqA.jpg

 

Ono što me zanima nalazi se na 45. kolosijeku, stisnuto s obje strane različitim garniturama. U trenutku približavanja ciljanoj skupini prišao mi je jedan manevrist i upozorio me: - Pripazite gospodine, sada će početi odbacivanje i kod udara će se vagoni pokrenuti. Nemojte im biti preblizu. - Hvala na upozorenju, paziti ću (što uostalom uvijek i činim).

 

''Moji'' vagoni se ionako neće micati:

 

E5dWU3I.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prije potopa:

 

soSQ2af.jpg

 

Stručnjaci za vagone, što znači Uakvzz?:

 

czf7r4G.jpg

 

Ovo je vagon elektroenergetičara:

 

6xmYXio.jpg

 

ecy2vmo.jpg

 

Vagon za drijemanje:

 

7ZO87oK.jpg

 

eQLOFJw.jpg

 

Neko je zaboravio lojtre:

 

1Gc9kkd.jpg

 

Slijedi preuređeni prtljažni vagon:

 

kQNqRfX.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Unutrašnjost još uvijek izgleda relativno pristojno:

 

chTXtF9.jpg

 

Slijede dvije cisterne:

 

pSt1q7J.jpg

 

orkT97D.jpg

 

Pokojni vlasnik:

 

6lwfjWu.jpg

 

I zadnji u nizu:

 

FULBBz5.jpg

 

Volim svježu travu u proljeće, ali ne na pruzi:

 

1QtAyw3.jpg

 

Profa nam trenutačno šalabaza negdje po Bliskom istoku pa ću ja prevesti - vagon je isključivo za žitarice:

 

BUaODaf.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da su ovi krševi stigli iz Borongaja:

 

vUqYqMc.jpg

 

I tako mic-po-mic stigoh i do tragova života na Ranžirnom kolodvoru. To je ono odbacivanje koje je spominjao manevrist. Moram priznati da je bilo zanimljivo gledati pa sam prostajao nekoliko minuta, jer ovako nešto se ne vidi svaki dan. Naročito impresivno je kad ona hvataljka ili kako se već zove zabremza zadnje vagone:

 

l7BNIXH.jpg

 

xjwwaq1.jpg

 

HxAXrLu.jpg

 

Ode Jure po nove vagone. Nazivam ga u ovoj prigodi tako u čast forumaša iz Dalmacije, a za Zagorce može Jura. Neću da mi itko ostane zapostavljen:

 

RnzQApi.jpg

 

PVNzdJ1.jpg

 

A meni je došlo vrijeme doma poć - upro zvizdan, a bliži se i vrijeme ručka. Stoga oproštaj uz garnituru protubiljnog vlaka:

 

0pTuA61.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odlično! Kakav je ono plavi vagon na grbini?

 

 

 

Očekivao sam da će se javiti neki znalac, a meni liči na vagon za prijevoz teških tereta.

 

Za prijevoz transformatora.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...