Jump to content

Kako sam s riječkim maketarima opet bio na sajmu KŽMZ u Zagrebu (23.11.2013.)


Pfaff

Recommended Posts

(par kratkih impresija sa sajma i još malo Zagrebačkih vizura)

Na godišnjoj skupštini "Štaciona" održanoj pred koji tjedan, dobio sam ponudu od Damirića da se se s grupicom riječkih maketara koje on vozi u zagreb svojim Renaultom (here we go again) odvezem na ovojesenski sajam KŽMZ. Oni da će me i vratiti.

KZMZ13-001.jpg

Jutro je poluosvanulo s ugodnih +5°C

KZMZ13-002.jpg

Zato je sipila nekakva "gospocki fina" kišica, al bar nije bilo magle pa sam u tom smislu u Rijeku poslao SMS s najnovijim putocestvenim informacijama!
Zanimljivo, ali nadnulnim temperaturama i vlazi uprkos, snijeg na Pfaffmobilu se ne topi

KZMZ13-003.jpg

Dogovorili smo se za susret na naplatnim kućicama toćno u 08:35 gdje ću ja ostaviti vozilo.
Momci su bili točni kao švicarski sat, a ja sam dobio počasno sjedište u prvom redu partera – odmah kraj pilota - Gino (u crvenoj majici), prežidente Thommo i Igor (skriven iza mog uha)

KZMZ13-004.jpg

Čovjek bez koga sve ovo ne bi bilo moguće

KZMZ13-005.jpg

Mlađarija je odlučila parkirati u Importanneu (što se kasnije pokazalo kao vrlo mudar potez), a ja sam, buduć lijen po prirodi, namolio da me iskrcaju pred ulazom u nekadašnju "Biafru"
Džamija je već okićena za blagdane

KZMZ13-006.jpg

Odmah na ulazu – kvartet zadubljen u ozbilju raspravu

KZMZ13-007.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Situacija je srodna onoj lanjskoj – ne previše ljudi i malo izložaka. Ova mala željeznica kojoj su se klinci beskrajno veselili je jedino što se micalo

 

KZMZ13-008.jpg

 

th_KZMZ13-009.jpg

 

Prodajni dio izložbe je, slično kao i Windows, pokazao tendenciju da popuni sav raspoloživi prostor pa je tako prekipio i u ulazni prostor

 

KZMZ13-010.jpg

 

Ja sam, željan neke kave, spuznuo u podroom. Tu sam sreo Malog_Paju

 

KZMZ13-011.jpg

 

Vjeran svom obećanju, smjesta mi je donio jubilarnu željezničku šalicu

 

KZMZ13-012.jpg

 

Od susjednog stola veselo mi je mahao hyperion koji mi je onomad napisao:

 

Pfaff, za ovaj putopis imaš od mene u dobrom jedno veeeeeeliko pivo :grin:

(Znajući kako to ide s Ljubljanskom bankom, nisam inzistirao!)

 

KZMZ13-013.jpg

 

Vlakom je s Kvarnera stigao budući -ov super-kondor, KAPO (kasnije se negdje izgubio pa je među Riječanima nastala mala panika)

 

KZMZ13-014.jpg

 

Borna

 

KZMZ13-015.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

A onda se pojavio seabral (jel' slika bolja nego prošli put?). Nismo se ništa dogovarali, ali sam se nekako nadao da će se pojaviti. Ispostavilo se da to možemo zahvaliti USKOKu, ali to je već jedna druga i pomalo zamršena priča.

 

KZMZ13-016.jpg

 

Partner za razgovor br. 2: Željko Halambek. Jasno da smo odmah došli na projekt vrtne željeznice & uspinjače u Sv. Nedjelji

 

KZMZ13-017.jpg

 

Željko je investirao u dva jugonostalgična kompleta (nisu za vrtnu željeznicu)

 

KZMZ13-018.jpg

 

KZMZ13-019.jpg

 

Evo i našeg picigin-Švicarca (SBB-CFF)! Po osmjehu zaključujem da je iz Splita doputovao vlakom

 

KZMZ13-020.jpg

 

Pala mu je napamet izvrsna ideja pa je donio sav potreban pribor da si na prsa junačka prilijepimo naljepnice s nickovima da se oni mlađe ne čude i ne raspituju. (Željko se pita di mu je bila pamet kad je birao nick!)

 

KZMZ13-021.jpg

 

Luca iz Opicine – jedan od najvjernijih posjetitelja

 

KZMZ13-022.jpg

 

KZMZ13-023.jpg

 

Dobio sam na poklon razglednicu Opicinskog tramvaja koja je kreirana od jedne austrijske marke. Luca nam je usput ispričao loše vijesti o nesigurnoj sudbini tramvaja – treba brdo para, a nitko ne da

 

KZMZ13-024.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Par slika prodajnog prostora

 

KZMZ13-029.jpg

 

KZMZ13-030.jpg

 

KZMZ13-031.jpg

 

KZMZ13-032.jpg

 

KZMZ13-033.jpg

 

KZMZ13-034.jpg

 

seabral i Thommo su mi čuvali stvari dok sam se išao okoristiti ćenifom. Rečena je jednako neugledan i zapuštena kao i sve ove godine. Izgleda da u centru za tehničku kulturu nisu našli tehničara koji bi znao prišerafiti zahodsku dasku Grmblmr.gif

 

KZMZ13-035.jpg

 

Hortikulturni odjel

 

KZMZ13-036.jpg

 

Kamiončići, bagerići, grtalice...

 

KZMZ13-037.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao želju kupiti si "Mehanotehnikin" rudarski vlakić N kolosjeka koji se uklapa u HO. Lani kad nisam imao sredstava, bilo ih je ko salate, ove godine nijedan. Tako mi se akvizicija svela na dva križanja tip "Banovići". Sad sam u poziciji čovjeka koji ima gumb, ali mu uz njega treba i odijelo Krepah3.gif

 

KZMZ13-038.jpg

 

Nas par seniora je odlučilo napustiti objekat. Mali_Paja je morao nabaviti neku hranu za Mikro_Paju koji je čuvao dućan pa smo seabral i ja kaskali za njim (nevjerovatno kako ovi Zagrepčani mogu brzo hodati)

I tako smo završili u jednoj finoj slastičarni

 

KZMZ13-039.jpg

 

Ja sam dobio vrlo pristojan macchiato, Mali_Paja se vratio u djetinjstvo pa se umusavio čokoladom, a seabral je čeznuo za nečim konkretnijim pa nas je samo promatrao.

 

KZMZ13-040.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I onda smo se rastali poput rakove djece. Jedan je otišao kući, drugi se vratio na sajam, a ja sam odlučio, kiši uprkos, malo glumiti "Provincijalca u Metropoli" i prošećkati središtem Zagreba

 

Ovdje nema više nikog? Svi su Remetincu?

 

KZMZ13-041.jpg

 

Fontana ispred NBH

 

KZMZ13-042.jpg

 

"Mimice". Kultno mjesto mojih studentskih dana. Sad su se izgleda prometnule u neki finjak

 

KZMZ13-043.jpg

 

Središnja gradska pošta. Kad god prolazim ovuda, sjetim se kako smo negdje 60-ih godina znali beskrajno čekati na telefonsku vezu s milima i dragima u zavičaju. Tada se to otmjeno zvalo "interurban"

 

KZMZ13-044.jpg

 

Stipica R. sa smješkom promatra svjet i pita se jesu li sve guske odgacale u maglu

 

KZMZ13-045.jpg

 

Središte Zagreba (potez Draškovićeva – Frankopanska) djeluje vrlo svjecki. Meni je jedini problem da se nekoć na tom potezu moglo naći dućana gdje si mogao i nešto pametno kupiti. Danas se uglavnom nude krpice i bespotrebni modni dodaci. Nađe se i pokoja banka

Teta s lančićem na turu je pokretna

 

KZMZ13-046.jpg

 

Jedan od zanimljivijih prehrambenih objekata u gradu

 

KZMZ13-047.jpg

 

Imaju i školicu

 

KZMZ13-048.jpg

 

(Za one koji se pitaju: Ne, ja nisam završio školicu, ja sam potpomažući član!)

 

KZMZ13-049.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Bozanić je i dalje u rekonstrukciji. Ovaj toranj podsjeća na buzdovan kraljevića Marka

 

KZMZ13-051.jpg

 

Kolosjek je vidio i bolje dane

 

KZMZ13-052.jpg

 

Zdenac i golupčeki. Kad usporedim ovu skromnu narodsku fontanu s onim vodoskokom pred bankom, sve mi je jasno....

 

th_KZMZ13-053.jpg

 

Bandićev čador

 

KZMZ13-050.jpg

 

U čadoru se čvrlje kobaje

 

KZMZ13-054.jpg

 

Narod nešto ne konzumira

 

KZMZ13-055.jpg

 

Penzići sjede na tioplom i nešto čituckaju

 

KZMZ13-056.jpg

 

Eko-buče i ostala salata

 

KZMZ13-057.jpg

 

Sve od meda i gusjeničastoliki plavi tramvaj

 

KZMZ13-058.jpg

 

Ovo vani već primamljivije izgleda, a i cijene su razumne (još bi trebalo provjeriti veličinu porcija)

 

KZMZ13-059.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jedna podrepna

 

KZMZ13-060.jpg

 

Pred ovim dućanom sam se posljednji put uživo oprostio od pokojnog Barneya

 

KZMZ13-061.jpg

 

Idemo malo kroz tržnicu – to je manje-više neizbježno

 

KZMZ13-062.jpg

 

Sira, putra, vrhnja, mleka, jajca...

 

KZMZ13-063.jpg

 

Na tesi su Dalmoši s verdurom. Imam dojam da im fiskalizacije nije nešto naškodila. Ili?

 

KZMZ13-064.jpg

 

Kiša cmolji pa nije baš za zadržavanje

 

KZMZ13-065.jpg

 

Sjetio sam se seabralove čežnje za nečim konkretnim, odlučio sam se okrijepiti kod "Rubelja". Za početak nešto tekuće jer, kako je govorio moj pokojni prijatelj doktor: 'Hrana je navika, a piće drži čovjeka'

 

KZMZ13-066.jpg

 

A onda srednja porcija šiš-ćevapa i mala spljeskana

 

KZMZ13-067.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Onda me nazvao Damirić da u 15 ha budem na izlazu iz garaže Importanne centra. Imao sam taman vremena da se po netom dobivenom savjetu odšvercam jednu stanicu do Draškovićeve.
Usput slikam infrastrukturu

KZMZ13-068.jpg

Viiidi, "Birkenstock"! I mi u Rijeci ga imamo (u Delnicama su za šlapice zaduženi Ganciji na sajmu četvrtkom)

KZMZ13-069.jpg

Zanimljivo: maćuhice, a nije kolodvor???

KZMZ13-070.jpg

Najbolja ponuda u središtu Metropole. A sve je relativno blizu

KZMZ13-071.jpg

Evo, iskrcalo me na naplatnim kućicama. Igor i Damir veselo mašu. Igor se posebno veseli jer će umjesto iza mene sjediti umjesto mene.
Lijepo smo podijelili troškove i sve je za 5. Osim što su ona trojica iza mene dali više (nisu imali sitnog) pa ih sad Damirić vodi na kavicu u odmorište Lepenica.

KZMZ13-072.jpg

Pfaffmobil strpljivo čeka

KZMZ13-073.jpg

Najbolja supruga na svijetu dočekala me upaljenim svjetlima. Lijepo je doći kući i biti toplo dočekan

KZMZ13-074.jpg

A sad sam si uz rakijicu razmotao i svoju jubilarnu šalicu. Hvala svima koji su se angažirali oko dobave

KZMZ13-075.jpg

I tako to. Nisam nešto pazario (nisam ni imao u planu nešto veliko). Sreo sam par dragih ljudi i napričao se s njima. Pa kud ćeš više i bolje!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I tako to. Nisam nešto pazario (nisam ni imao u planu nešto veliko). Sreo sam par dragih ljudi i napričao se s njima. Pa kud ćeš više i bolje!

 

Jako mi je drago da si bio u Zagrebu i da smo se zajedno družili. I da je na sajam navratilo dosta poznatih ljudi.

Onima koje poznajemo, a koji iz raznoraznih razloga nisu navratili: da, u pravu ste, štucalo vam se jer smo vas ogovarali :mrgreen:

 

Ali nisam te skužio da se nakon Vinceka nećeš odmah vraćati na sajam, nego ćeš otići landrati po gradu i ipak sjesti na nešto konkretnije. Bio bih za jedno i za drugo zainteresiran. Šteta.

 

Kao što je Pfaff rekao, ovaj put se prodajni prostor značajno proširio, na račun izložbenog prostora. Business prije svega :grin:

Ni ja nisam imao namjeru ništa kupovati, ali mali.paja je u pravom trenutku izvukao džokera iz rukava, pa sam postao vlasnik jednog primjerka ZET-ove monografije izdane povodom 100. godišnjice ZET-a.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam, kao i prošle godine, izostao jer sam bio pogledati kuću u Selcu nakon prošlotjednih bura i pripremiti ju za zimu tako da mi je dan prošao u magli i kiši GK, ali na moru se čak na 5 minuta pojavilo sunce (nakon pljuska susnježice u Crikvenici).

Nadam se da se vidimo u proljeće (ako ne prije)

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Onima koje poznajemo, a koji iz raznoraznih razloga nisu navratili: da, u pravu ste, štucalo vam se jer smo vas ogovarali :mrgreen:

 

Ne znam jeste li i mene ogovarali, ali da mi se štucalo - jest.

U prikladnoj temi prvi sam najavio da ću doći, ali... hebiga, naglo iskrsle obiteljske obaveze.

I da, znao sam da će Pfaff opet opisati kako je bi(j)o... Već sinoć je netko na forumu male.zeljeznice izbacio prve fotose.i komentare, a kad tamo na slici Njegovo Carsko i Kraljevsko Apostolsko Veličanstvo u društvu Željka Halambeka.

Samo neka ste se vi meni dobro proveli.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ne znam jeste li i mene ogovarali, ali da mi se štucalo - ...

... ak i jeste niste dovoljno jako (da mi se štucalo) :mrgreen:

 

Pfaff-u netreba više ni pisat hvalospjeve za 3341195910.gif jer nas je naučio da to prilično dobro radi i od njega se i očekuje da to bude za bravo3.gif

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam na vas ali sputale su me neke druge obaveze. Najprije nenadani teren, pa usput svratio u Liku, danas došao u Zg sa cca 200l soka od šljiva koje će već sutra biti prerađene u bezbojan napitak.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...