Jump to content

Prečec i Ostrna


OGY

Recommended Posts

Evo da i ja stavim jedan mali putopis iz Prečeca i Ostrne još od prošlog tjedna,ali nažalost zbog vlastite bolesti i smrti člana obitelji nisam bio u mogućnosti ranije staviti na forum.Put me je zapravo odnio u Kloštar Ivanić na jedno prijateljsko druženje,a s obzirom da sam se za Zagreb odlučio vratiti u ranim popodnevnim satima odlučio sam u povratku uslikati malo Prečeca i stajalište Ostrnu blizu Dugog Sela.

 

Dakle na izlasku iz mjesta Lipovec Lonjski stoji meni ovaj zanimljiv most prije Prečeca,ako se ne varam preko Lonje.Prije nekoliko godina sam ga samo fotografirao sa ceste,ali ovaj put sam ga odlučio malo detaljnije obići.

6igx8i.jpg

 

Do mosta vodi ova pristojna asfaltirana cesta.Sa glavne ceste do prijelaza ima cca.200-tinjak metara.

1j9gn5.jpg

 

Ispred prijelaza stoji znak "Stop" koji osim što je dotrajao,ne koristi se više od 30 godina.

2lk5l76.jpg

 

Pruga u smjeru Ivanić-Grada.

2zf75w5.jpg

 

Most je odmah do prijelaza,a nepuni kilometar dalje je stajalište Prečec.

4gyfc.jpg

 

Ovo je predpostavljam nekada bila odjavnica ili čuvarnica prijelaza.

20ts1e1.jpg

 

Pogled na stupove mosta.

34rzz1c.jpg

 

Dolazim na most.

20qgtpx.jpg

 

Pogled sa željezničkog na cestovni most.

5xob34.jpg

 

Taman kad sam prešao most na drugu stranu,dolazi nešto iz Prečeca za Ivanić-Grad.

flzzme.jpg

 

Putnički vlak za Novsku...

2yxhsn7.jpg

 

...ne prolazi preko mosta baš nekom extra brzinom...

b69hqf.jpg

 

...i ode za Ivanić-Grad.

28b4gv4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivi su stupovi mosta.Most stoji na četiri stupa od koji su prvi i zadnji zidani kamenom,a dva u sredini su betonski.

msyzt.jpg

 

283z1x.jpg

 

Još jedan pogled na most u smjeru Ivanić-Grada.Inače željezna konstrukcija mosta djeluje dosta hrđavo i dotrajalo.

2zp8fux.jpg

 

Pogled sa mosta na "rijeku"Lonju,ovdje više liči na potok.

32zq7n4.jpg

 

Malo dalje se vidi još jedan betonski cestovni most.

k49q1f.jpg

 

Između željezničkog i cestovnog mosta stoje ovi ostaci isto nekoga mosta.Možda netko zna kojega?

i5uibc.jpg

 

Kraj ovoga mosta stoji i spomenik,zanimljivog dizajna...

9lepgm.jpg

 

...koji je posvećen partizanima.

4htpxg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vidi ti njega, mota se po mojem kraju.

Nekada sam dolazio do Lipovca iz Ivanića biciklom.

 

Između željezničkog i cestovnog mosta stoje ovi ostaci isto nekoga mosta.Možda netko zna kojega?

 

Tu je bio stari most na cesti Prečec - Kloštar. Bio je drvene konstrukcije i na drvenim stupovima, kao i onaj drugi cestovni most s južne strane.

Željeznički most je nekada imao čelično-rešetkastu konstrukciju (istu kao most preko Česme između Novoselca i Ludine). Konstrukcija se oslanjala na one kamene stupove.

A Lonja je nekada imala puno više vode. Hidrotehničkim zahvatima većina vode je sjeverno od Kloštra skrenuta u Glogovnicu, pa se Lonja nizvodno pretvorila u malo veći potok. :twisted:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ostavljam most iza sebe i nakon pola kilometra nailazim na selo Prečec.

5cygqc.jpg

 

Sa glavne ceste vodi asfaltirani put do Prečec Stajališta,prelazim prugu i ostavljam auto u hladovini.Inače samo selo Prečec i nije baš veliko.Sa svim silnim kučama ne bih rekao da ima više od stotinjak stanovnika.

Željeznička stanica sa civilne strane.

2rny0b9.jpg

 

Zgrada stajališta je lijepo uređena,ali po razbijenim vratima i navučenim roletama na prozorima u stambenom djelu nitko ne živi.

35koe2a.jpg

 

Inače uz put do stanice pruža se drvored,jako lijepo.

2z89roi.jpg

 

Na prijelazu se pali svjetlosna i zvučna signalizacija,nešto opet stiže.

Sorry Stanley,ali ručne brklje i tvog ramponje iz prošlogodišnjeg putopisa više nema,pregazila ih je moderna tehnologija.

2zgx7iu.jpg

 

52nii8.jpg

 

Putnički vlak za Zagreb,ukrcalo se pet putnika,a iskrcalo dvoje.

2zftwqu.jpg

 

Vlak je otišao,idemo se mi posvetiti staničnim detaljima.

2yjrmv8.jpg

 

Voda je na stanici nedostupna.

72tyeq.jpg

 

Moderna tehnologija u stanici.

a3ox94.jpg

 

Pogled prema glavnoj cesti.

34y3ac4.jpg

 

Peron ispred stajališne zgrade,pogled u smjeru Ivanić-Grada.

2yzcysn.jpg

 

Ovo bi trebalo biti nešto za vodu,a ovaj bicikl straga je stajao nezaključan...tip se očito ne boji krađe!

5l6t8n.jpg

 

Ostaci mehanizma za ručno spuštanje brklje.

2wq92yf.jpg

 

Bivši prometni ured je ispražnjen,a na vratima i prozorima su stavljene rešetke.

358qcyr.jpg

 

72u1wm.jpg

 

Na vratima prometnog ureda zataknuta je neka stara slika.

9fmqgj.jpg

 

Ostava za drva pokraj stanice.

99m2rd.jpg

 

Još jedan pogled na peron.

34dg307.jpg

Link to comment
Share on other sites

Napuštam stajalište i krećem prema ukrižju Prečec.Do njega vodi ovaj barem djelomično asfaltirani put.

4in3go.jpg

 

Ostavljam motorizaciju u hladu.

jt0v49.jpg

 

Nedaleko pruge su ostaci nekakve farme i napuštenog runjavog vodotornja.Mislim da se farma povremeno koristi jer sam vidio poljoprivrednu mehanizaciju unutar kruga.

1zdudj.jpg

 

dpwcix.jpg

 

Krećem se ja dalje prema Prečecu.

ani8h.jpg

 

Osvrt prema stajalištu.

23rsv4o.jpg

 

Ulazni signal u Prečecu.

24xdqnp.jpg

 

Ovdje put iz asfalta prelazi u makadam.

30svtab.jpg

 

Lijevo se odvaja put tj.prilaz za farmu.

33wqnav.jpg

 

I još jedan osvrt prema Prečec Stajalištu.

2wdps29.jpg

 

Malo dalje još zidanih ruševina.Ne bih rekao da imaju veze sa željeznicom.

2462gih.jpg

 

Ispred ulaznih skretnica je jedan propust.

ac6654.jpg

 

Ispred propusta je bik u travi od krnjeg kolosijeka.

2wco2tu.jpg

 

Put postaje previše prašnjav...ipak će ovo trebati očistiti.

Odlučujem prijeći na prugu.

2zefcw8.jpg

 

Krnji kolosijek koji završava onim bikom.

m5w0x.jpg

 

Bivša skretničarska kučica iz smjera Ivanić-Grada.

ajkxl3.jpg

 

Prva skretnica iz smjera Ivanić-Grada.

vq5le8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zavirio sam u unutrašnjost skretničarske kučice.

oadhlc.jpg

 

Još jednom ulazna skretnica od Ivanić-Grada.

2ypdz6b.jpg

 

Iskliznica na krnjem kolosijeku.

1267m2d.jpg

 

Dakle,idemo prema zgradi ukrižja.

28ckkmv.jpg

 

Na tračnici krnjeg kolosijeka piše...

axlf10.jpg

 

Pogled na izlazne semafore u smjeru Ivanić-Grada.

b4d9nk.jpg

 

Nazire se zgrada stajališta.

693m2a.jpg

 

Sol!?

11tpog0.jpg

 

Evo nas do zgrade ukrižja.

142dc37.jpg

 

Čeona službena strana zgrade,unutra je bio prometnik koji je bio sretan da se netko raspituje za stanicu Prečec.Nekada je radio u duetu sa čuvarom prijelaza u stajalištu,ali sada je sam.Iako susretljiv nije mu bilo previše do razgovora.

21bko7b.jpg

 

Još nekakva željeznička zgrada van upotrebe.

20h0lc.jpg

 

Interesantno proširenje pokraj drugog kolosijeka.Baš me zanima da li je ostavljeno namjerno zbog dodavanja još eventualnih kolosijeka.

2ylw75z.jpg

 

Ispod stanice prolazi još jedan propust.

20qccxh.jpg

 

64js4p.jpg

Link to comment
Share on other sites

Izlazni semafori prema Dugom Selu,u daljini se opet nešto vidi.

b9duo1.jpg

 

Još jedan putnički vlak za Ivanić-Grad.

2yozqyx.jpg

 

Zaustavlja se u stanici,biti će neko križanje.

f23dxz.jpg

 

Dok vlak čeka idem poslikati izlaznu skretnicu i skretničarski kučicu.

2l2sp.jpg

 

Skretničarska kučica u smjeru Dugog Sela.

160z98m.jpg

 

I ovdje sam malo zavirio unutra.

nvo6jt.jpg

 

v4pkrq.jpg

 

nqf88.jpg

 

Ulazna skretnica iz smjera Dugog Sela,trenutak prije prometnik je prebacio skretnicu u skretanje,pa sam pohrlio ka stanici.

1o0rdf.jpg

 

Vlak još stoji...

2mmhc78.jpg

 

...ali zato u kontra smjeru dolazi drugi vlak.

2ynp7pz.jpg

 

S obzirom na prednost prolaska i dužinu rekao bih da je brzi iz Vinkovaca.

x3gvn.jpg

 

1jrple.jpg

 

Za kraj iz Prečeca još malo službene zgrade.

eqah4.jpg

 

2yo785g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za kraj putopisa ostavio sam stajalište Ostrna blizu Dugog Sela.

 

Arhitektonski gledano rekao bih da je stajalšna zgrada građena negdje 50-ih godina,jedino mi nije poznato da li je Ostrna egzistirala kao stajalište prije 2.svjetskog rata.Krovište je relativno novo,stambeni dio zgrade je naseljen,a čekaonica i prometni ured devastirani.

 

Službeni dio stanice.

5346fm.jpg

 

24yrbkx.jpg

 

Pruga u smjeru Dugog Sela i prijelaz sa rampom.

9qkwmo.jpg

 

20u92qa.jpg

 

Za razliku od Prečeca ovdje ima vode.

8y57rs.jpg

 

U čekaonicu se ulazi sa bočne strane.

2zefok9.jpg

 

Razbijeni prozori prometnog ureda.

pni0z.jpg

 

Stanica ima predprostor sa biljeternicom prije ulaza u čekaonicu.

4lq0av.jpg

 

Vrata između predprostora i čekaonice su zaključana,a kvaka je skinuta,pa sam u čekaonicu morao ući sa službene strane.

zl3rte.jpg

 

Pogled iz čekaonice na ista ona vrata.

w1j6r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Malo svježih radova unutar čekaonice.

33vdwjq.jpg

 

Pogled iz čekaonice prema peronu.

sfwewl.jpg

 

I ovdje već otpada strop.

2yx25nd.jpg

 

Ova kučica je nekada isto služila željeznici.

2dv97h0.jpg

 

Odlučio sam još malo zaviriti u prostor biljeternice,električni sat je još tu,kao i nečije gnijezdo.

t6z43b.jpg

 

v4awbq.jpg

 

j78c3k.jpg

 

Na kraju uspio sam uhvatiti i jedan dugački teretnjak iz Ivanić-Grada za Zagreb.Napravio sam i video ali je jako mutan,pa ga nisam stavio.

1214h0n.jpg

 

nq5ppj.jpg

 

qnk1ee.jpg

 

To je sve od mene narode!!!

Link to comment
Share on other sites

Onaj putni prijelaz na početku-naišao vlak.Prečec Stajalište-1 vlak.Prečec-križanje 2 vlaka.Ostrna-teretni vlak..Gdje god si došao sami vlakovi..Nije ti bilo dosadno.Super. :palac:

Link to comment
Share on other sites

Putopis je lijep i s puno zanimljivih detalja. :palac:

Moram ti ispraviti dva netočna navoda:

1. Prostorija u stajalištu Prečec nije prometni ured, već prodavaonica prijevoznih karata. Prometni ured se nalazi u zgradi kolodvora/ukrižja

2. Ona zgrada kod kolodvorske nije imala željezničku namjenu. To je bivši blokhauz iz II. SR, koji je jedan željezničar preuredio u stambeni objekt. Poslije njegove smrti je napušten.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Putopis je lijep, pisan po standardu i s puno zanimljivih detalja. Imao si sreću s vremenom pa je bilo dosta svjetla i slike su vedre i pune boja...

Sve čestitke!

Vidi ti njega, mota se po mojem kraju.

Ne njurgaj, još uvijek Ti ostaje Moslavačka Gračenica za ekskluzivu!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Putopis je lijep i s puno zanimljivih detalja. :palac:

Moram ti ispraviti dva netočna navoda:

1. Prostorija u stajalištu Prečec nije prometni ured, već prodavaonica prijevoznih karata. Prometni ured se nalazi u zgradi kolodvora/ukrižja

2. Ona zgrada kod kolodvorske nije imala željezničku namjenu. To je bivši blokhauz iz II. SR, koji je jedan željezničar preuredio u stambeni objekt. Poslije njegove smrti je napušten.

1.Moj veliki gaf,da razlog bude veći željeznica mi je struka,pa je i greška ispala vrlo jeftina.

2.Hvala na informaciji.

Link to comment
Share on other sites

Onaj putni prijelaz na početku-naišao vlak.Prečec Stajalište-1 vlak.Prečec-križanje 2 vlaka.Ostrna-teretni vlak..Gdje god si došao sami vlakovi..Nije ti bilo dosadno.Super. :palac:

Otkit ću ti tajnu.

Prečec i Ostrna su zapravo neplanirano,ono usputno ispali.Pravi plan je bio obići kolodvore ZG Resnik i ZG Žitnjak sa ind.kolosijecima.

Link to comment
Share on other sites

Bravo OGY, odličan putopis! :)

 

Zaista žalosno izgleda nešto što nosi naziv X. koridor.

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

nekaj o Prečecu...iz Službenog dijela Željezničara. "S važnošću 22.V.1966. na prugama ŽTP-a Zagreb....pruga Beograd-Zagreb: Stanica Prečec pretvara se u ukrsnicu nadzorna stanica Dugo Selo; obustavlja se rad s komadnim i kolskim pošiljkama."

 

Jel to znači da je današnjih 2 kolosjeka u Prečecu bilo prije tri kolosjeka? Zasebno "stajalište Prečec" tada se i ne spominje.

zglajzan

Link to comment
Share on other sites

nekaj o Prečecu...iz Službenog dijela Željezničara. "S važnošću 22.V.1966. na prugama ŽTP-a Zagreb....pruga Beograd-Zagreb: Stanica Prečec pretvara se u ukrsnicu nadzorna stanica Dugo Selo; obustavlja se rad s komadnim i kolskim pošiljkama."

 

Jel to znači da je današnjih 2 kolosjeka u Prečecu bilo prije tri kolosjeka? Zasebno "stajalište Prečec" tada se i ne spominje.

 

Otkako ja pamtim, a pamtim jako dugo, Prečec je bio isključivo ukrižje s dva kolosjeka. Nikada nije imalo robno skladište ni mjesto za pretovar robe. Eventualno se neki pretovar mogao raditi na slijepom kolosjeku (nastavak drugog tj. mimoilaznog/pretjecajnog) prema Ivaniću, ali sumnjam u to. Prošao sam kroz Prečec vlakom na desetke puta (možda je brojka i trocifrena), ali nikada nisam vidio ni jedan jedini vagon na pretovaru, Tako da se nije moglo obustavljati nešto čega po svemu sudeći nije bilo. Vjerojatno je riječ o nekoj grešci.

Što se tiče Prečec-stajališta, spominjalo se ili ne, ono je od pamtivijeka na istoj lokaciji.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Baš su pobrojena ukidanja i prenamjene službenih mjesta, recimo ukidanje Rajića te 1966. Očigledno je već tada ishlapio robni promet na mnogim kolovorima. Recimo spominje se i ukidanje tovarišta Rečica, a za njega je sigurno da se je 50-ih moglo obavljati mimolilaženje, jedni kaj je Rečica kao tovarište imalo jako kratki mimoilazni kolosjek. Po tome je sigurno da je neki podaci sugirno pašeju...Pa onda tovarište Kunovec-Subotica....

 

Imam pred-II-svjetsko ratni vozni red gdje piše "Prečec", ali nema dodatak "stajalište", dok mnoga službena mjesta iz tog doba su imala dodatak "st", a očigledno je da su i danas samo stajališta. Dal bi možda u to davno doba bio prvi Prečec samo onaj s dva kosjeka, a poslije se otvorilo i stajalište u/kod naselja Prečec?

zglajzan

Link to comment
Share on other sites

Baš su pobrojena ukidanja i prenamjene službenih mjesta, recimo ukidanje Rajića te 1966. Očigledno je već tada ishlapio robni promet na mnogim kolovorima. Recimo spominje se i ukidanje tovarišta Rečica, a za njega je sigurno da se je 50-ih moglo obavljati mimolilaženje, jedni kaj je Rečica kao tovarište imalo jako kratki mimoilazni kolosjek. Po tome je sigurno da je neki podaci sugirno pašeju...Pa onda tovarište Kunovec-Subotica....

 

Imam pred-II-svjetsko ratni vozni red gdje piše "Prečec", ali nema dodatak "stajalište", dok mnoga službena mjesta iz tog doba su imala dodatak "st", a očigledno je da su i danas samo stajališta. Dal bi možda u to davno doba bio prvi Prečec samo onaj s dva kosjeka, a poslije se otvorilo i stajalište u/kod naselja Prečec?

 

Bilo bi dobro vidjeti kompletan dokument, tu bi se vjerojatno našlo puno toga zanimljivog.

Rajić je nekada bio kolodvor. Od smjera Rajića prema Novskoj bilo je i stajalište Paklenica, a prema Okučanima Lađevac. Ta su stajališta kasnije ukinuta. Rajić je pretvoren u stajalište, ali i dalje zaposjednuto jer su ostale skretnice za prijelaz sa sjevernog na južni kolosijek i obratno. Toga se dobro sjećam jer je vlak u kojem sam se vozio, vjerojatno IC Sava, tu jednom imao skretanje na nepravilni kolosijek prema Novskoj (koji je bio razlog ne bih znao reći).

Za Rečicu i Kunovec-Suboticu ne znam, ali znam da je na pruzi Sisak - Karlovac bilo službenih mjesta s kratkim pomoćnim kolosjecima. Primjer je Mošćenica, a vjerojatno i Maja. Isto takvu konfiguraciju (kratki pomoćni kolosijek, malo robno skladište i navoz za pretovar) imalo je i službeno mjesto Draše-Bizeljsko na pruzi Savski Marof - Kumrovec - Stranje. Ti kolosjeci nisu služili za križanja jer su bili prekratki, već isključivo za manipulaciju teretom (na rijetke petke).

Što se tiče Prečeca (da ne odemo previše Off Topic), u nagađanja što je bilo starije - kokoš ili jaje - ne isplati se upuštati. Tu bi bila od koristi dokumentacija, ako je netko pronađe.

Iako se meni člni logičnim da je Prečec-Stajalište na suvislom mjestu, blizu naselja i uz cestovnu komunikaciju, dok je ukrižje podalje tj. usred Nedođije.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ukrižje Prečec, kolosječna situacija po izvodu iz katastra, poslao mi forumaški kolega zglajzan. Zanimljivo je da slijepi kolosijek (šturc) nije ucrtan:


Pre10D0ec_zpsefdf9225.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dižem ovu temu iz arhive jer mi je forumaški kolega zglajzan poslao presliku zanimljivog članka o zamjeni konstrukcije mosta preko Lonje na dionici Prečec - Ivanić Grad:


Pre10D0ecmost_zpsa96005a8.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Dižem ovu temu iz arhive jer mi je forumaški kolega zglajzan poslao presliku zanimljivog članka o zamjeni konstrukcije mosta preko Lonje na dionici Prečec - Ivanić Grad:

 

Pre10D0ecmost_zpsa96005a8.jpg

Pa ovakvi mostovi danas još egzistiraju na Česmi kod Novoseleca i Pakri kod Banove Jaruge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...