Jump to content

Besposlen penzić i proljeće krsti: Malešnica - Zapadnjak 3. travnja 2012.


Stanley

Recommended Posts

Već sam napisao da puteve svojih šetnji povremeno usmjeravam prema pruzi. Prvi dio rute je uobičajen: šetalište uz potok Vrapčak - podvožnjak Oranice - koloplet malih uličica - stajalište Kustošija. Dalje obično prema Trešnjevci via Fallerovo šetalište, a iznimno i na Zapadni kolodvor.

Danas sam se odlučio upravo za ovu drugu rutu, jer me zanimalo kako proljeće djeluje na željeznicu. Čini se omamljujuće, jer sam usput vidio samo jednog Zagorca i nekoliko usvinjenih Mađara. Teretnjaka ni od korova, osim nešto jada ''u mirovanju''.

 

Šetalište uz Vrapčak u proljetnom ugođaju:

 

70005568.jpg

 

Sada je kanaliziran sve do mosta:

 

60997628.jpg

 

Zagrebačke ''Rastoke'' imaju malo vode:

 

99523588.jpg

 

Evo me na kratko na pruzi. Prošao je jedan Mađar, ali ga nisam doživljavao. Umjesto pošarane starudije ovaj hektametarski stupić:

 

26958276.jpg

 

Poljačka ulica, rascvjetale biljke i željeznica:

 

42832370.jpg

93415936.jpg

79190927.jpg

46467803.jpg

 

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Stajalište Kustošija s južne strane:

 

24557824.jpg

 

Nekadašnji mostić preko potoka Kustošak - i cvjetići su odali počast pokojnom Samoborčeku:

 

91315515.jpg

 

Proljeće je izmamilo i mlade nogometaše na igralištu NK Metalac:

 

53554035.jpg

 

I tako sam stigao do zgrade kolodvora ex Črnomerec T.K. Tu sam se preventivno javio službujućem osoblju. Najprije su me malo čudno gledali, a nakon što sam iskrcao sve potrebne papire (dozvolu, iskaznicu KLJŽ, osobnjak) i objasnio da još ima luđaka koji vole željeznicu razgovor je postao puno ležerniji. Gospodin T. na brzaka je pregledao tekst dozvole i rekao mi: - Pa odakle meni dvadeset slika za vas!? - na što sam mu odgovorio da nije on meni dužan fotke, već ja HŽ-u.

Nakon kraće rasprave o prednostima i manama Facebooka izvukao sam se iz ureda i uputio se u nastavak pješačke ture. Gospodin T. me brižno upozorio da budem pažljiv dok prelazim preko pruge, na što sam mu odgovorio: - Budite bez brige, ja i na najsporednijem kolosjeku koji je zatvoren iskliznicom gledam oko sebe.

Dečki se nisu htjeli slikati, pa od zgrade ex Črnomerec T.K. samo ovo:

 

39486417.jpg

42498635.jpg

90030761.jpg

 

Idem ja do mojih zapostavljenih sirotana:

 

54717375.jpg

60406777.jpg

64585317.jpg

 

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Koji vrag je ovo? Dva praga ukopana okomito u zemlju. Da tu nije bila nekakva klupica?

 

79413689.jpg

 

Ovo pamti i bolje dane - odvajanje pokojnog kolosjeka za tvornicu Končar:

 

25824690.jpg

 

Izvana jadac…

 

91874126.jpg

 

… a iznutra horor:

 

89963563.jpg

 

Kolosjeke za nekadašnju ložionu danas zaposjeda HŽ Infra:

 

16715282.jpg

 

Stari pragovi:

 

18307870.jpg

 

Na kolodvoru nema vlakova, samo nešto teretnih vagona - što tovarenih što praznih, što novih što razvalina:

 

37245038.jpg

 

Jedna od osobnih iskaznica. Biti će toga još:

 

93539968.jpg

 

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Kad već nema vlakova, još malo detalja od onoga što ima:

 

47878532.jpg

 

Evo ih na okupu:

 

18725650.jpg

 

Na one betonske nemani u pozadini još ćemo se vratiti:

 

59146972.jpg

 

Ovaj je došao iz Vinkovaca:

 

58696979.jpg

 

Osobna iskaznica:

 

33644474.jpg

 

Ovi vagoni su intenzivno mirisali na svježu boju:

 

79177612.jpg

 

A evo i zašto:

 

79829445.jpg

 

Postrojeni i čekaju k'o zapete puške da ih netko osamari:

 

48035163.jpg

 

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nastavio sam se motati stazom gdje prolazi samo luđak i onaj tko mora - između 12. i 13. (krajnjeg) kolosjeka. Jer se tu može naći štošta zanimljivog, na primjer ovaj vagon...

 

97744663.jpg

 

...koji je bez ograde - i to kakve :mrgreen: :

 

41ay.jpg

 

Ubogi vagon-platforma (bez k…… ograde) zaslužuje još poneku sliku:

 

22146192.jpg

56613407.jpg

 

S obzirom na to koliko puta ''ostaje u mjestu'' čini se da mu je sudba zapečaćena:

 

23065810.jpg

 

Domicilni kolodvor je ostao podaleko:

 

99686723.jpg

 

''Vila propuh'', to nije ni za poštenog klošara:

 

99812483.jpg

 

Da ne zaboravimo glavnu temu - proljeće, željeznica i sve bujnija vegetacija:

 

74688015.jpg

 

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U jednom ranijem putopisu na forumu napisao sam da debili koji šaraju po vlakovima nisu nikada vidjeli onu stvar, pa se prazne po tuđem ili javnom dobru. Ovo je klipan očito nacrtao po sjećanju na sliku iz ''prikladnog'' magazina:

 

92933862.jpg

 

Vagon-cisterna je inače simpatičan i zaslužuje posebnu pozornost. Naljepnice svjedoče o burnoj prošlosti i zlehudoj sudbini:

 

40277768.jpg

 

Ovo budi uspomene na rujan 1973. i švercanje u kućici vagona-cisterne od Ivanića do RK Borongaj:

 

65332078.jpg

 

Ako ste pomislili da je vagon jako star…

 

32593881.jpg

 

… evo potvrde da je još stariji:

 

65141447.jpg

 

Idemo do sljedećeg veterana…

 

92875654.jpg

 

… a on je:

 

30064478.jpg

 

Dobro, vidimo, ne moraš nam dvaput govoriti:

 

48103640.jpg

 

Slijedi nastavak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ili je netko hranio ptice ili je ovdje bio klošarski dernek:

 

16217462.jpg

 

Konac djelo krasi (mislim na 13. kolosijek). Unutra se motao neki lik, s obzirom na stanje vagona zasigurno ne željezničar, a međusobno se nismo doživljavali:

 

53aq.jpg

 

Ovako izgleda mazalica bez poklopca:

 

84669727.jpg

 

Izlazak na čisti zrak - baš su se zgodno posložili:

 

66934572.jpg

 

Još jednom biljke i željeznica. Puno su ljepši u cvatu nego kada lete kao padobranci i zavlače se u nos, uši i kosu:

 

92778359.jpg

 

Ovaj siromaček uskoro se neće vidjeti od travuljine:

 

33746890.jpg

 

Ako je Kalmeta ovo pripremio za Bibinje, onda se zeznuo:

 

14965025.jpg

 

Ostaci skretnice za kolosijek ''Franck''…

 

93126075.jpg

 

… koji je jadno skončao na parkiralištu vozila neke druge vrste:

 

96081694.jpg

 

Slijedi završetak

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Priroda se probudila i na stupu kontaktne mreže:

 

16077572.jpg

 

Netko obožava makove uz prugu, a ja maslačke:

 

59062559.jpg

 

Ljubazno molim više cvijeća, a manje smeća:

 

13670121.jpg

 

Valjalo mi je poći doma, naravno vlakom Zapadni - Vrapče. Putem mi je zapao za oko ovaj vagon, jer ga prvi put vidim ovdje.

A u takvom sam se davnih godina i vozio. Ovi vagoni talijanske proizvodnje nekada su prometovali u sastavima brzih vlakova. Zadnje pamtim iz sedamdesetih godina, ubrzani vlak Zagreb - Osijek (i obratno) via Koprivnica. Zaslužnom veteranu u čast tri fotografije:

 

18760382.jpg

84735702.jpg

44235020.jpg

 

Posljednju današnju snimku posvećujem Hrvatskim željeznicama. Neka pronađu djetelinu s četiri lista i konačno se pretvore u kompaniju bar približno razini razvijenih zemalja Europske unije:

 

10266820.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Lijepo si nam to pripremio. :palac:

Iako i ja osobno često znam otići na te lokacije (i meni je su one relativno blizu, ali im prilazim sa suprotne strane ;-)), interesatno mi je sve to vidjeti okom tvoje kamere. A pogotovo uz popratne komentare, koji ovom putopisu daju poseban štih :D

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis kao i uvijek :palac:

Uvijek mi je fascinantno kako uspiješ od obične šetnje napravit zanimljiv i duhovit putopis. Svaka čast :jup

 

p7280127.jpg

 

Ovo je besumnje najoriginalnije rješenje gdje ostaviti staru kramu:

 

p7280128.jpg

Kolko vidiš ove žvrljotine na cisterni si več fotkao, a to sam našao slučajno dok sam tražio fotku ovog kabriolet spavačeg vagona. To mi je inače najbolja fotka na ovom forumu, jer se nisam mogao prestat smijat kad sam vidio tu instalaciju, pa sam htio pitat dal je još ovijek tamo ili si je netko uzeo za stan? Nekako mi se učinilo da sam na jednoj fotki vidio da je kutna garnitura prevrnuta preko ruba vagona, ali se slabo vidi :ne zna:

Link to comment
Share on other sites

Nastavio sam se motati stazom gdje prolazi samo luđak i onaj tko mora - između 12. i 13. (krajnjeg) kolosjeka. Jer se tu može naći štošta zanimljivog, na primjer ovaj vagon...

 

97744663.jpg

 

Pozdravljam moga kolegu penzića i moram pohvaliti još jedan u seriji odličnih putopisa kojima nas upoznaje sa zagrebačkim kolodvorima.

Tužno je što je sve manje teretnjaka i još nešto što nije teško zapaziti po našim kolodvorima.

Ogromne količine smeća po kolosjecima i to ne samo po sporednim kolosjecima zaraslim u travurinu nego i na glavnim i onima ispred samih staničnih zgrada. Dali to smeće bacaju putnici iz vlaka ili stanari iz okolnih zgrada ne znam ali znam da ga nitko, apsolutno nitko ne čisti.

Po ovome se, čini mi se sve više približavamo siromašnim zemljama nerazvijenog svijeta a ne Europi kojoj toliko stremimo. Pogledajte koliko smeća ima po stanicama Indije na odličnom putopisu koji na naš forumu postavio kolega Roni pa će vam sve biti jasnije.....

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

 

Ova Poljačka ulica i ovaj prijelaz preko sporednog kolosijeka će mi uvijek ostat u sječanju.... :loko

 

Bilo je ovak,prije jedno godinu dana:

Radim u tiskari i išo sam istovarit otpadni papir u kontejner u tiskaru Kolarić i još kod njih nekaj pokupit

sa dostavnim autom.(Fiat Doblo)Kontejnera više nema,stajao je na travi kod pruge preko puta tiskare.

Ja sam dolazio od smjera zapada do tiskare u namjeri da prvo zbacam papir u kontejner. Prešao sam sporedni kolosijek,pogledao prije,nisam

zapazio vlak(koji je možda bio kod rampe,ili dalje,vjerojatno dalje) i odmah skrenuo ljevo na onu malu šodranu cesticu da se okrenem na rikverc i da po rinzolu se približim kontejneru.

 

U tom trenutku dok sam ja polagano na rikverc izlazio sa šodrane ceste nisam čuo niti vidio u retrovizoru tertni vlak koji se približavao prijelazu. Ne znam kak,ali valjda je bio takav kut. Ja sam se okrenuo u smjeru zapada i polako se popeo na rinzol i krenuo

do prijelaza i kontejnera. :huh: Kad u zadnji čas je skočio željezničar sa prvog vagona ljevo od mene i zaustavio me u mojoj namjeri da pređem prek pruge i da mi prednji kraj auta odnese vlak. Lokomotiva je bila odozada,a bilo je 30ak vagona,ne znam kak,nisam čuo vlak niti ga zapazio. Ostao sam na pol metra od vlaka dok je prolazio,a imao je sigurno 40km h nije baš išo polagano.

Uglavnom to je bio moj prvi takav skoro bliski susret sa vlakom. Znam da mi je trebalo kojih 10min da dođem k sebi,a željezničar kaj je skočio dole kraj mene,popeo se poslije kojih 10,20 sekundi na drugi vagon i otišo,nismo se više vidli. Hvala mu. :mah

 

Dobar putopis ili hodopis,uvijek saznamo nešto novo,makar je blizu :palac: imat če kaj naši unuci gledat jednog dana. Ja ne mogu kad izgleda nema fotki željeznice vezano za

moju temu. Nije bilo tolko tehnike ni fotića ko danas.

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis obogaćen ljepotama koje donosi proljeće i naravno, tvojim zanimljivim komentarima.

 

Po tko zna koji put si nam dokazao da ne trebamo ići daleko da bi napravili zanimljiv putopis.

 

Hvala ti. :palac:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gledam ove slike i sve mi se čini kao da su nastale na nekoj sporednoj pruzi, a ne na jednoj od glavnih koridorskih.. :neutral:

Pogotovo me fasciniraju svi mali nekorišteni željeznički objektići, poput stražarevih kućica i slično, kak su uvijek prepuni smeća. Kao da ljudima automatski nekaj govori u mozgu, da ak se ne koristi da se onda mora koristiti za smetnjak.

Kad smo već kod smeća, jučer slušam na radiju, kak su nam dolazili neki turistički novinari da malo landraju po Zagrebu. Taman je bio odvoz glomaznog otpada po gradu, pa su ih upućivali u ulice tako da izbjegnu glomazni otpad, jer sigurno bi napisali koji zanimljivi redak o smeću u našoj metropoli. Tad se javio neki lik iz firmekojaodvozismeće koji je bio jako ljut što ljudi iznose van već i po 7 dana prije glomazni otpad, da onda po tome operira "ekipa".. Inače, trebalo bi dan prije iznjeti otpad. Kao da bi to spriječilo "ekipu" u operiranju ili kak da se ljudi baš prilagode firmekojaodvozismeće kak njima paše, kao da nemaju svojih obveza i briga.

 

Moje isprike na ovom OTu..

 

Putopis naravno pohvaljujem.. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...