Jump to content

Unom ovamo i onamo


nbucic

Recommended Posts

Ovaj vikend sam proveo sa ekipom na raftingu na Uni te malo u okolici. Iz Zagreba smo krenuli do Donjeg Lapca i od tamo smo krenuli prema Štrbačkom Buku. Iako znam da tamo prolazi Unska pruga, nisam puno razmišljao gdje se nalazi.

Dok nas s kombijem nisu odveli do mjesta odakle moramo malo pješačiti do mjesta gdje ulazimo u vodu. Iza ugla sam vidio prugu i odlučio malo poslikati za forum.

 

Pogled prema Bihaću.

 

P1.jpg

 

Kad sam uočio znak za stajalište ...

 

P2.jpg

 

okrenuo sam se prema Kninu ...

 

P3.jpg

... da vidim ima li kakva zgrada stajališta tu.

 

Bila je. Štrbački buk.

 

P4.jpg

 

P5.jpg

 

Sa strane se vide nosači drvenog mosta koji je nekada tu prelazio dok su obje obale bile u istoj državi

 

P6.jpg

 

Usput se kroz raslinje vide stubovi.

 

P8.jpg

 

Dalje nas je put vodio malo po prugi, malo po stazi do mjesta gdje smo ulazili u vodu. Do tog mjesta se spušta kraj tunela 24.

 

P9.jpg

 

P10.jpg

 

P11.jpg

 

A u dvorištu kućice kraj ulaska u vodu se vidi ...

 

P7.jpg

 

Tokom raftinga smo stali posjetiti jednu špilju u kojoj se skrivao jedno vrijeme i Tito, a koju su koristili graditelji pruge dok su prolazili ovim krajem.

 

 

 

Sutradan smo se sa sinom gazde restorana i prenoćišta odšetali koji km do vidikovca koji oni zovu Pogledalo a sa kojeg puca pogled na Martinbrod i tamošnju željezničku stanicu.

 

Pogled prema Bihaću.

 

P13.jpg

 

Novi put prema Drvaru.

 

P14.jpg

 

Ostaci nekadašnjeg mosta preko Une se nalaze u Uni a gore je postavljen samo pontonski most. Privremeno već 10ak godina.

 

P15.jpg

 

Stanica Martinbrod

 

P17.jpg

 

P12.jpg

 

P16.jpg

 

Sa koleginim fotoaparatom sam slikao malo detaljnije stanicu sa dotičnog vidikovca pa kad mi blagoizvoli proslijediti slike, dodat ću ih ovdje na forum.

Iako svrha ove ekspedicije nije bila željeznica, potrudio sam uslikati prugu gdje god mogu pa tako i nastao ovaj mali putopis

Link to comment
Share on other sites

Iza ugla sam vidio prugu i odlučio malo poslikati za forum.

 

...

 

Iako svrha ove ekspedicije nije bila željeznica, potrudio sam uslikati prugu gdje god mogu pa tako i nastao ovaj mali putopis

Odlično !!! Hvala ti da si odvojio vrijeme i napravio ove kadrove. Posebno one s motivom Martin Broda iz orlove perspektive ... zaista su prekrasni !!! :palac::D

Link to comment
Share on other sites

Super i posebna zahvala na slikama Martinbroda, kojih do sada na forumu nismo imali. Malo-pomalo uspijevamo obići Unsku prugu, svatko odnekud donese barem jedan njen djelić. Nadam se da će jednom po njoj opet redovito voziti vlakovi te da će joj se moći prići sa obe strane granice jer je uz postojeće granično stanje svaki obilazak gotovo nemoguć.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Ova pruga i krajolik uz nju je nešto posebno i fotke s tog područja su pravi melem za oči.

 

Hvala ti što si nam omogućio da uživamo u njima. ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zahavljujem na pohvalama icon_biggrin.gif

Pričali su lokalci da je KM skinuta nakon rata kad su se ljudi počeli vraćati.

 

I zaboravio sam napomenuti da je rafting trajao do mjesta Loksun, gdje se nalazi EVP do kojeg vodi žice ali ne vode od njega do pruge. Nažalost nisam slikao jer je bila policija tamo pošto smo se vozili graničnim područjem pa nisam htio izazivati vraga.

 

P.S. Ako vas zanima, dodat ću popodne nekoliko slika slapova i rafting ekipe sa Une

Link to comment
Share on other sites

Bravo za lijepu reportažu. :palac:

Uz Martin Brod me vežu osobne uspomene, jer sam sedamdesetih tamo boravio u kući kod samog ušća Unca u Unu. Domaćin nam je bio jedan dalji rođak, stari Marko Vladetić koji je poživio podosta preko 100 godina. U 101. godini(!) je operirao mrene i ponovo progledao, a bio je živa enciklopedija tih krajeva. Pisalo se o njemu u tadašnjim novinama.

 

I zaboravio sam napomenuti da je rafting trajao do mjesta Loksun

Loskun. Nekada kolodvor (zapravo ukrižje), ne znam što je od toga ostalo danas.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...