Jump to content

Kontinentalni fragmenti


VICTOR

Recommended Posts

FRAGMENTE ću ispričati u tri priče koje su se odigrale prošloga ljeta. Danas donoim prvu od tri, ostale će doći

kako mi inspiracija i vrijeme budu dopuštali.

 

PRIČA PRVA

 

p1010103s.jpg

 

 

Zanimljivi su izleti kolektiva, a kad je riječ o pretežno ženskom kolektivu, stvar postaje još zanimljivija.

Naime, tad se traži koji kolega s kojim ćeš sjesti zajedno u busu i izmijeniti koju o nogometu, vlakovima, politici.

Mislim, možeš to i s kolegicama, ali ni to to. No, ti su izleti redovito lijepi i rado

ih se prisjećam i još rađe priželjkujem. Pa tako i onog na Krk kojeg sam ovdje također

predstavio pred koju godinu.

 

A i u busu bijaše vlakova....

p1019453.jpg

 

 

Jedna naša kolegica otišla je u mirovinu i pozvala nas na svoje imanje nedaleko Velikog

Trojstva. A kad čuzjem to ime, railfanovske asocijacije se samo mnoćže: 2041024, nervozni

Bjelovarac, McKoza, x-type, tunel Paulovac, a posebno prekrasan krajolik kojim prolazi

pruga (a koji smo svi mogli upoznati zahvaljujuči Mačku i Erraseru (ma gdje bio) u Filmovima

s torrenta. I iako sam ponosni nositelj prve spomenice (diplome) Kluba ljubitelja dizela, ja

svaku prugu pokušavam elektrificirati u svojim mislima i oživiti APB-om. Tako i ovu.

No, da ne pretjeram, bio bih sretan vidjeti tamo i običnu 2044 ili klasiku.

 

Toga vrućeg ljetnog dana nije nam bilo suđeno ugledati neki vlak in vivo, ali pruga

nam se često ispreplitala. Naime, šofer busa našeg je, ne budi mu zamjereno, fulao skretanje

nevičan bjelovarskoj obilaznici pa smo se, ni krivi ni dužni, našli u Picok-townu, oliti po

naški - Đurđevcu.

 

p1019593.jpg

p1019621.jpg

 

 

Da se tu nekaj kuha prvi sam posumnjao ja. Iako je već prošlo dobrih 15

godina, još mi je u glavi ostala trasa ceste Bjelovar - Đurđevac. Naime, kako bismo došli u Veliku,

morali bismo raditi priličan krug jer je autoput bio zatvoren zbog rata. I ti orijentiri su se

aktivirali, ali šofer je samouvjereno pičio i dosta kasno uvidio da je vrag odnio mapu.

I ondak smo se i vratili, a naša domaćica nam se ukazala u Hampovici i usmjerila nas

na pravi put. Nitko nije zamjerio tu epizodu, dapače, svima je to bilo zapravo simpatično

i nevrijedno kvarenja dobre atmosfere.

 

p1010057ej.jpg

 

Čim smo se spustili s magistrale, poletjeli smo

ususret pruzi i forsirali je dva puta, a zavoj iza Trojstva sa mostom i ŽCPR-om odmah

mi se urezao u railfansku memoriju. Čisti užitak.

 

p1019704.jpg

p1010041k.jpg

 

 

I ni 2 km poslije, eto nas na odredištu.

Lagano bunovni od truckanja u inače komfonrom busu brzo smo prionuli na svakovrsnu okrepu:

iće, piče, bilo je čak i bazena, no tu su uživali klinci koje su povele njihove mame.

Ja sam se divio uređenosti i pitoresknosti krajolika, dvorišća i kuća i neprestano

maltretirao svog Olyja zadajući mu nove i nove objekte.

 

p1019751.jpg

 

Zvizdan je lupio opako, a ekipa

se posakrivalo iza tende, pod krošnjama, iza čempresa, hladovina je bila na visokoj cijeni,

a kaplje znoja samo su se množile. Ja sam osluškivao taj podnevni smiraj prema

sjeverozapadu u nadi hoću li čuti poznati i tako dragi zvuk. Zvuk željeznice. I, naravno, čuo sam ga.

 

A onda je došlo i doba rastanka jer se i sunce valjda umorilo samoga sebe i odlučilo odahnuti iza

valovitih brežuljaka škicnuvši, ipak, još koji put, čisto da pokaže kako zna što mu je

činiti. Klima u busu je učinila svoje, mnogi su se sklupčali poput ježeva, a neki su

utonuli i u neki polusan poput sove koja malo žmirka i drijema, a malo se bunovno

rasteže.

 

Kraj ljetnog dana na kraju lipnja...

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Ma viš ti VICTORa, štanca putopise ko na traci.. :mrgreen:

 

Čitajući ovaj putopis, totalno se poistovjećujem s tobom pri putovanju busom, gledaš svaku pa i najmanju mogućnost da vidiš nekaj kaj ima veze sa željeznicom i to želiš zabilježiti fotićem.. :wink:

Tak da ustvari railfanu ni putovanje busom nije dosadno..

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se divio uređenosti i pitoresknosti krajolika, dvorišća i kuća

 

 

Pa ako imas koju sliku da stavis...ja bih ti bio zahvalan

Dosta mi je Amerike...vratio bih se negdje u bivsu Jugu...pa me interesuje svaki kraj u kom nisam bio.... :shock:

gif%20train.gif
Link to comment
Share on other sites

Ja sam se divio uređenosti i pitoresknosti krajolika, dvorišća i kuća

 

 

Pa ako imas koju sliku da stavis...ja bih ti bio zahvalan

Dosta mi je Amerike...vratio bih se negdje u bivsu Jugu...pa me interesuje svaki kraj u kom nisam bio.... :kul

 

Nisam ih imao namjeru stavljati jer to smatram osobnom kolekcijom i ne bih želio biti indiskretan prema domaćici izleta, ali evo 6 slika koje će ti ukazati na istinitost mojih tvrdnji :?

 

p1019739.jpg

p1019748.jpg

p1019772.jpg

p1019822.jpg

p1019855.jpg

p1019889.jpg

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

DRUGI FRAGMENT (napisan još u kolovozu 2010., ali objavljujem ga tek sad)

 

Baš je prošla prva dekada kolovoza. Vrijeme kao što se može očekivati, a kako zaručnica i ja ne ljubimo baš vrućinu, odlučismo pobjeći u hlad zagorskih brega.

 

Kako bismo uhvatili štop više svježine, krenuli smo oko 9 sati. Imali smo ideju presjeći Hrvatsko zagorje od sjevera prema jugu. Čitatelja namjernika upozoravam da u rečenicama koje dolaze ćemo se tek povremeno dataknuti vlaka i nek nam to ne bude zamjereno.

 

Naš prvi cilj – Trakoščan. Treba, dakle, potegnuti lijepom zagorskom autocestom skroz do granice na Maclju. Dio od Zaprešića do Začretja prilično je dosadan i ravničarski makar nam Medvednica štiti leđa, a sa zapada se počinju uzdizati prvi bregovi okićeni hižama, cirkvama i vinogradima. Od spomenutog Sv. Križa autoput se lagano uznemiraju pomalo se zibajući po prvim ozbiljnijim uzvisinama. A čim se projde Krapina, velikim vijaduktom bacamo se lijevo, prema brdima i mojom opsesijom – tunelima. Neka slike govore svoje.

 

p1011954.jpg

p1011971.jpg

p1011989.jpg

p1011993.jpg

 

 

Još mi je uvijek nejasno zakaj poddionica oko Đurmanca nije zdelana u punom profilu, a brine me to kaj nema nikakvih naznaka da bi se tak nekaj moglo početi delati. Usput, bilo bi tak lijepo da se bar pol novca utrošenog u cesto, potroši na zagorska željeznička slijepa čreva.

 

Pred zadnjim tunelom (posebnim jer je paralelan s postojećim na Zagorskoj magistrali) probija prekrasan planinski pejsaž koji čudesno podsjeća na Austriju.

 

p1012010o.jpg

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Trakoščanski izlaz s autoceste je zadnji (ili prvi, već kako tko gleda) i mi napuštamo ugodu široke i brze ceste i prepuštamo se vijugavom i strmom putu kroz šumu.

 

p1012030.jpg

 

10% usponi i nisu neki strahoviti zahtjev, ali su vrijedni respekta, kao i oštre uzastopne okuke.

Brzo stižemo na odredište, a prijepodnevno kolovoško sunce pošteno već odrađuje svoju smjenu. Gordi i ponosni dvorac gizda se pred nama. Višegodišnja obnova počinje davati ploda i ovaj uspavani ljepotan cakli se kao kokot na krovu. Ova turistička destinacije postaje gotovo tradicionalna, a možda već sljedeće godine okušamo i hotel koji se gradi u neposrednoj blizini. Jezero mirno poput ulja, smireno zelenilom šume. Preklani smo krenuli u naivnu avanturu njegova cjelovitog obilaska, ali nam je prijatelj zemljovid otkrio da bi za tako što trebao čitav dan, a možda i više. Ovw godine zadovoljili smo se kratkom šetnjom uz južnu obalu.

 

p1012058.jpg

p1012085.jpg

 

Naravno, obišli smo i dvorac, ali sve je to već viđeno: i sobe različitih povijesnih stilova, i veliki tvrdi krevet, i kolekcija oružja, i strme uske stepenice što vode u trbuh zgrade – kuhinju. AY i mi smo ogladnili i prepustili se nemaštovitom, ali zasitnom obroku.

 

p1012180.jpg

 

 

Nismo se vraćali istim putem, naše proputovanje udarilo je prema istoku-jugoistoku.

 

p1012191o.jpg

 

More urednih i bujnih livada načičkano otocima bregova, sad veći – sad manjih. Kuće uredne, većinom skromne.

 

Bednja.

 

p1012223.jpg

 

Barokna zagorska crkva gazdi mjestašcem. Cesta nas vodi prema jugu, nepredvidivo tancajući među bregovima. Brzina je solidna, ali nama se nikuda ne žuri.

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

p1012246.jpg

 

 

Lepoglava. Još ne nazirem ni crkvu ni prugu, ali zna, da su tu negdje. I zaista. Mjesto poznato po čipki i ćuzi posjetio sam davno, davno, posrijedi je bio neki školski izlet. Kako nam je cilj bio Golubovec, Lepoglavu smo tek okrznuli.

 

Oči su mi stalno bježale pruzi koja se previjala i više puta nam priječila put. I ona i sudružnioca joj cesta kao da se natječu tko će zauzeti bolji položaj, više životnog prostora. Tucanik pružni gotovo se i ne vidi, asfalt se siti kamčićima i prašinom, a nas usporava jedan

kamioon s prikolicom.

 

p1012254.jpg

p1012285.jpg

 

Odvaljeno brdo, industrijska postrojenja. Ljepota prirode popušta pred škripom kočnica, oblacima prašine, kiperima, bagerima, gomilom metala. Golubovec. Jedina tračnička vozila koja vidjesmo bijahu faccs vagoni u golubovečkom kolodvoru. Nigdje šveda ili krampa.

 

Predio koji je bio pred nama nam je bio sasvim nepoznat. Znali smo samo da idemo prema Zlataru. Očekivao sam trakoščanski krajolik, ali sam se prevario: nešto malo brda na početku, a onda široka dolina, više ili manje valovita. Cesta sve lošija, sela sve duža, monotona i ne odveć bogata. Gotovo me uhvatila neka neobjašnjiva tjeskoba, čak razočaranje.

 

p1012315.jpg

 

Stvar je donekle popravio Zlatar – gradić sa šarmom, crkvom na lijepo uređenom glavnom trgu, nenametljivim reklamama i dućanima...Brzo je ošla i Zlatar-Bistrica i nizbrdica prema jugu obećaje zagorsku štreku i opustjeli kolodvor.

 

p1012335.jpg

 

 

Potom iznenađujuće brzo ulazimo u Mariju Bistricu sa zapadne strane.

 

p1012345.jpg

 

 

Mjestašce pospano i opustjelo. Dobra prilika za duhovnu okrjepu. U današnjem tempu života zaboravljamo koliko se trošimo i kako nam treba predah, mir.

 

Potom se preko Laza spustismo u beli Zagreb grad...

Edited by VICTOR

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Jako lijepo :palac:

Prijatelj te je krivo savjetovao. Za obilazak jezera ti ne treba cijeli dan, nego nekih dva do tri sata. Ja sam ga obišao 1994., a sumnjam da se od onda povećalo. Evo ti malo boljeg prijatelja, koji bu ti otkrio da se jezero može bez problema obići http://preglednik.arkod.hr/ARKOD-Web/#highlight&layers=DOF,ZU,LPIS_FILTERED,LPIS_200,LPIS_210,LPIS_310,LPIS_320,LPIS_410,LPIS_421,LPIS_422,LPIS_423,LPIS_424,LPIS_490,LPIS_900&map_x=456840&map_y=5124632&map_sc=7142

Link to comment
Share on other sites

Jako zgodno - u pravom duhu razvučenih putopisa. Jedino mi smeta što autor ima pun bus ženskadije, a nas 'rani krajolicima...

 

BTW, Kakav Šved u Golubovcu? Koliko se sjećam, tamo ih nema? Samo plavci

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Prekrasne snimke iz lijepog Hrvatskog Zagorja, što drugo reći.

Zamolba autoru da drugi puta ima na umu kako nas je dosta :deda: , pa da ne odemo pod ledinu prije stavljanja putopisa. :wink:

 

BTW, Kakav Šved u Golubovcu? Koliko se sjećam, tamo ih nema? Samo plavci

Ccccc.... Manje jesti masnu hranu i ostale delicije, to je atentat na pamćenje.

U ''kakvom'' Švedu vozili smo se od Varaždina do Golubovca i natrag nâs dvojica, ti pače i poglavito u kabini. :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ccccc.... Manje jesti masnu hranu i ostale delicije, to je atentat na pamćenje.

U ''kakvom'' Švedu vozili smo se od Varaždina do Golubovca i natrag nâs dvojica, ti pače i poglavito u kabini. :kul

Yesss! Mea culpa, mea culpa... MeniNeugodnjak2.gif Ja pomiješao Golubovec i Đurmanec (eh, da su to jedini žifci koji su mi se pomiješali...)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Na traženje svekolikog puka, eto objavljujem zadnjih dio iz ovog skromnog putopisnog triptiha. Ovaj je još i ponajviše vezan uz željeznicu.

Uvažavam sve prethodne kritike, skrbit ću za dob i zdravlje štovanih štioca i učiniti piskaranje štogod preglednijim. Istina, ovaj puta će pisanja ipak biti nekaj manje... :oops:

 

Bilo je to jedne kolovoške subote 2010. kad smo JVM i ja poduzeli jednu „šetnjicu“ po Zagorju.

 

Prvo smo se skrasili u Bedekovčini, ali nikakav promet, monotonija i natmureno nebo brzo su nas ponukali na potragu za boljim lokacijama.

 

Tak smo došli do ovog ŽCPR-a...

 

p1012491.jpg

 

Je li to čovjek ili vlak? :roll::ceka::cool:

 

Neeeee...to je Jedan Važan Moderator koji su ušetao sveudilj. Neke važne razgovore je obavljao: čas nježan poput manevre u leru, a čas opak i odrešit kao karavela u ko zna kojem položaju.

 

p1012499.jpg

 

Prilično ravničarski je taj kraj uz, da prostite, Špičkovinu. :oops:

 

p1012514.jpg

 

Ophodio nas je i ophodar...

 

p1012533.jpg

 

A za par minut i nešto što neki vlakom zovu... :ves:

 

Krenusmo potom zapravo doma, ali uz odluku da se zaustavimo pored kakve zanimljive željezničke točke.

 

p1012542.jpg

 

Malo zabočkog zavoja i ulaznog signala iz poluzraka...

 

p1012548.jpg

 

Najvažnije zagorsko čvorište i jedini neboder....

 

p1012557.jpg

 

Nemre Zabok bez makoze... :lool

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Potom smo krenuli u pitoreskni kraj, mjestašce jednog forumaškog gromovnika i jednog general-predsjednika....

 

p1012569.jpg

:wink:

Piotoreskna je i šarmantna zgrada kolodvora tog...

 

p1012580.jpg

 

Uglavnom pustoš subotnjeg prijepodneva...

 

p1012587.jpg

 

U daljini se bijele dva HŽ-ovca koju su otišli gledato skretnicu ili kaj već...

 

I opet mi odosmo dalje, moalo smo se udaljili od pruge, ali bumo se vratili.

 

p1012633.jpg

 

Ja sam veliki ljubitelj sakralne arhitekture, ovo miriši na neogotiku... :gospon

 

 

Tak smo došli do Žeinaca...

 

p1012599.jpg

 

Zanimljiv mostek ...

 

p1012610.jpg

 

...i ŽCPR.

 

Štovani štioc mogne primijetiti da nismo ni sreli poštenog vlaka... :angry:

 

Zato samo otišli do Kupljenova...

 

p1012637.jpg

 

p1012640.jpg

 

Ne mogu se oteti dojmu da je tu bio još jedan kolosijek...

 

Eto napokon vlačine... :jup:jup

 

p1012656.jpg

 

I sasvim prigodan pozdrav uz Bt koji će tvrdim slovima biti upisan u zagorsku, a ne i koprivničku, povijset.

 

p1012668.jpg

 

I tak je našem šalabajzanju došao kraj. Čudna neko sparina sputala nas je u namjeri da se još gdje zaustavimo.

 

Uz nadu da vam prijahu ovi fragmenti, pozdravljam vas do pisanja.

 

I zahvala, naravski, Jednom Važnom Moderatoru. :--)

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Muke po Zlayi :twisted:

 

 

 

 

 

...povijset...

 

Da nebi rekao da ne citam :mrgreen:

 

Podsjetilo me na jednog tvog prijatelja :kul

 

Sve u svemu lijepo napravljeno i sigurno imas jos kakvog neobjavljenog materijala.

Link to comment
Share on other sites

Misliš ne bih rekao... :mrgreen:

 

:oops:Lapsus calami, žureći i htijući podastrijeti milozvučne riječi i slike, pogriješih :oops:

 

Stari pajdaš, kojeg se spominješ, bil je zadnji put sa mnom na lanjskom roštiljanju, otad ga ne vidjeh.

 

Nažalost, materijala više namam, možda tek koju neobjavljenu fotku (sasma nevezano uz potopise). :ne zna:

Edited by VICTOR

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Potom smo krenuli u pitoreskni kraj, mjestašce jednog forumaškog gromovnika

 

He, he.. Bilo mi bi lakše da nisam znao da ste u mojem domicilu. Vi se meni lijepo javili, a ja baš ko za inat tu subotu na poslu.

 

Bilo kako bilo, bit će runda slijedeći put.

 

Btw, ovi segmenti su ti odlični. Koliko god mi se čini da Zagorje u meni neće pobuditi neko pretjerano zanimanje, jer tu živim, uvijek me iznenadi kako ga s zadovoljstvom volim pogledati "tuđim očima".

 

Hvala ti. ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...