Jump to content

U Zagreb na pivo


kiki273

Recommended Posts

Dakle, u nedjelju 07.11.2010. rekao bih već standardna ekipa "Štaciona" Kico101, LL, Jean i ja krenuli smo iz Rijeke u 7 ujutro u Zagreb popit pivicu, usput naravno poslikat puno, puno kolodvora, vlakova a bogami i panoramskih fotografija.

Prema Delnicama nas je usporila magla tako da smo preskočili Kupjak i direktiva autoputem u Vrbovsko pa u Moravice dočekati IC 500 i snimiti odbačaj.

Usamljena Asea

PB070001.jpg

 

U isčekivanju IC 500

PB070002.jpg

 

Žuti stup je odvajao 25 i 3 KV; postavljene su konzole i kad se reelektrificira riječka pruga neće biti potrebe za ovakvom oznakom

PB070003.jpg

 

04.01.2009. to je izgledalo ovako

Kolodvor_Moravice.jpg

 

Čekajući IC 500

PB070004.jpg

 

Dolazi

PB070005.jpg

 

Asea spuštenih pantografa ulazi pod 3 Kv

PB070006.jpg

 

Žuta je vuče do ulazne skretnice, zatim je gura na prazni kolosjek i odbacuje je nazad pod 25 Kv

PB070009.jpg

 

Jaen sve to uredno snima video kamerom

PB070008.jpg

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Link to comment
Share on other sites

Sjedamo u auto pa nazad na autoput do Karlovca gdje su nas dočekali zlayo i marioooo.

Javljamo se prometnom osoblju i idemo do remize vidjeti u kakvom su stanju Hugi, jedna vrata na prikolici su otvorena, zavirimo što je unutra

PB070010.jpg

 

Ovo je kočnica?

PB070013.jpg

 

Ćenifa je nažalost zaključana

PB070014.jpg

 

Putnički salon

PB070015.jpg

 

Udobne stolice

PB070019.jpg

 

Zlayo i marioooooo nas moraju napustiti zbog nekih obveza ali zato pada (još) jedna milenijska. Ovo je samo 4/6 milenijske.

Ekipa-1.jpg

Photo by marioo

 

Starom karlovačkom idemo prema Zagrebu. Prva postaja su Draganići.

PB070020.jpg

 

Zatim ide Lazina pa Domagović

PB070021.jpg

 

PB070022.jpg

 

PB070023.jpg

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Link to comment
Share on other sites

Mađar na liniji Moravice - Zagreb

PB070024.jpg

 

I ode.........

PB070025.jpg

 

Rampa

PB070026.jpg

 

Dolazimo u Jastrebarsko ili po domaći v Jasku

Ćenifa i to za curice, za dečke je u prometnom uredu. Doznali smo da neki od nas četvorice nisu dečki!

PB070027.jpg

 

Slijedi Desinec pa Zdenčina, kolovor s 4 kolosjeka usred kojeg je ŽCP. Gore-dolje, napred nazad i iz prvog pokušaja nalazimo stajalište Maravčići.

Oko 2 km dalje su Horvati. Srećemo nagibalo, koje više nije gost u našem gradu.

PB070028.jpg

 

Nagibalo prolazi

PB070029.jpg

 

Ekipa ga snima s brda

PB070030.jpg

 

Dolazimo u Hrvatski leskovac u kojem radi jedna lijepa i zgodna plavuša!

PB070031.jpg

 

Kico i ja

PB070032.jpg

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Link to comment
Share on other sites

U sklopu kolodvora nalazi se i radiona

PB070033.jpg

 

PB070034.jpg

 

Naj poznatije mjesto u državi posljednjih mjeseci, nas nisu htjeli primiti (za sada)

PB070036.jpg

 

ŽCP i tertenjak

PB070035.jpg

 

Slijedi dogovor s Gaspom ali istovremeno dolazi portosov poziv u Končar jer su stigli s probne vožnje novim vlakom za ŽBiH.

Nakon kratke šetnje Gl.kolodvorom....

PB070038.jpg

 

.... sjedamo u gaspin auto i pravac Končar. Taman su krenuli kad smo mi stigli.

Vidim li ja to poznata lica?

PB070040.jpg

 

Gaspa nas vodi na mjesto gdje radimo klasični sačekušu

PB070042.jpg

 

Pa to je Lovac na pruge, a unutra su portos i zagi

PB070043.jpg

 

Vlak ode u Končar

PB070044.jpg

 

Mi đir s Gaspom i na kraju u pivnicu gdje nam se kasnije pridružio drempa

PB070045.jpg

 

Nakon pivnice gaspa nas je ugostio i uz priču, klopu i cugu završili smo još jedan ekšn.

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Link to comment
Share on other sites

Uvijek mi je zadovoljstvo susresti se sa Riječkom ekipom, a još veće ići sa vama u ekšne. U Nedjelju se poklopilo da ste bili u Zagrebu, a vlak se baš vraćao sa probe iz Slavonije pa smo spojili korisno s ugodnim (EMV+piva).

Drago mi je da smo se susreli, nadam se da vam se svidjela rezana piva i da ste naučili da postoji pivnica Medvedgrad u Samoborskoj cesti, ali i pivnica Medvedgrad u staroj zgradi Samoborčekovog kolodvora :D

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Kao što je već Kiki spomenuo, standardni bob-četverac sa ponešto drugačijim bobom, odlučio je pronaći kariku koja nedostaje. Prevedeno: riješiti dionicu Karlovac-Zagreb, koju smo, dosada, uvijek nekako preskakali u prolasku prema daljim destinacijama. Plan je bio da se , usput, poslika i stajalište Kupjak, ali su nam niski oblaci ili gusta magla ( kako god ) omeli planove, pa smo bez, uobičajenog zaustavljanja na odmorištu Ravna Gora, nastavili prema čvoru Vrbovsko i dalje starom cestom prema Moravicama. Odmah po ulasku na područje kolodvora, zamijetih podužu kompoziciju putničkih vagona ( mislim 7 u kompoziciji ):

Picture002.jpg

Ne sjećam se kada sam zadnji puta na riječkoj pruzi vidio više od 5 putničkih vagona u kompoziciji ( najčešće 2 ili 3 ), a da ne spominjem zlatna vremena vlaka Učka kada se znalo nabrojati i 15,16 vagona.

Niti ovo sivo nedjeljno jutro nije me omelo da snimam strane svijeta. Pogled prema Brod Moravicama:

Picture003.jpg

Prema Vrbovskom:

Picture011.jpg

Spoj svijetova, sve je teže uočljiv. Od silnog žutila, preostao je samo jedan stup:

Picture005.jpg

Kolodvor je bio poprilično pust. Zapravo, ako isključimo nas, par strojovođa i manevarskog osoblja, od putnika ni žive duše. Čak je i Kondor bio prazan ( doduše jedan kondor je počeo piti kavu, ali ga je IC izbacio iz kolotečine ):

Picture008.jpg

Dok smo čekali IC, vrijeme smo kratili na razne načine. Mene je recimo zaokupirala 008, koju već duže vrijeme ne vidjeh u Ri:

Picture012.jpg

En face:

Picture013.jpg

Da se žutke ne uvrijede, evo malo i 011 ( stvarno je zrela za remont limarije ):

Picture009.jpg

Namignula mi je: :kul :

Picture010.jpg

Dok je 102 odmarala u šturcu na zapadnom dijelu, 011 je u pripremi za preuzimanje IC-a za Rijeku ( kasnije smo vidjeli da poprilično iskri pantograf, što je čak i prometnik prokomentirao s riječima "neće ona daleko" ).

Da ne bi netko rekao da ne volim ASEA-e; 230:

Picture006.jpg

Ovdje počinje svijet od 25kV:

Picture007.jpg

Zamjenu ASEA-e i Žutke bolje je popratio preostali dio ekipe, pa ću ja dokumentirati samo ovo:

Picture017.jpg

 

Picture018.jpg

 

Picture019.jpg

 

Picture020.jpg

Odbacivanje:

Picture022.jpg

Nakon obavljenog muvinga u Moravicama, nastavljamo, uz manje kašnjenje u odnosu na plan prema Karlovcu. Dan je i dalje tmuran, pa su takve i fotke.

Link to comment
Share on other sites

Karlovački kolodvor sa civilne strane ne odaje da se radi ipak, o prometnom kolodvoru. Naime, poprilično je zapušten:

Picture025.jpg

No nas ne zanima previše civilna strana. Vratimo se poslu:

Picture026.jpg

U Karlovcu nas dočekuju ZlayoZg i Marioo, te u tandemu krećemo prema remizi. Smogovci:

Picture029.jpg

Jenbach kodnog imena 323:

Picture030.jpg

 

Picture031.jpg

Naš se cilj skriva ispod one nadstrešnice ( dobro, ne baš Šved, ali ni on nije za bacit )

Picture032.jpg

Spuštam se u parter-pogled prema civilnom dijelu kolodvora:

Picture033.jpg

Približavamo se hangaru:

Picture034.jpg

Da vidimo čega sve unutra ima:

Picture039.jpg

 

Picture041.jpg

 

Picture042.jpg

 

Picture043.jpg

Ali nije to ono što nas u ovom trenutku najviše interesira, već su to mali trolovi serije 7 221.

025 s prikolicom:

Picture044.jpg

016:

Picture045.jpg

Ovako je to moglo nekada izgledati, dok su bilio u prometu ( naravno, ne u hangaru ):

Picture047.jpg

Linija na kojoj su, očito, završili karijeru:

Picture046.jpg

Karakteristike putničkog prostora:

Picture048.jpg

Pogled sa ulaza u hangar:

Picture051.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nastavljamo dalje od hangara. Nailazimo na Hugoe koji su očerupani do gole konstrukcije ( koja sama i nije tako loša da se ne bi dala srediti, ali utroba je skroz propala ). Sliedeći kadrovi ne trebaju komentar:

Picture052.jpg

 

Picture053.jpg

 

Picture056.jpg

 

Picture057.jpg

 

Picture055.jpg

Pogled prema tankiralištu:

Picture054.jpg

Ono što nas uvijek posebno zainteresira, je okretnica:

Picture059.jpg

Očito, ova već poduže nije u funkciji:

Picture060.jpg

 

Picture062.jpg

Za fotke iz perspektive zadužena je naš leteći reporter:

Picture058.jpg

Istočno od okretnice nalaze se strojevi, meni, nepoznate namjene ( ispod ove mosne dizalice ):

Picture063.jpg

Poprilično su zarasli:

Picture064.jpg

 

Picture065.jpg

Još jedan pogled na izlaz iz kolodvora u smjeru Zagreba:

Picture067.jpg

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da smo u stisci s vremenom, nastavljamo prema kolodvoru Draganići gdje se javljamo poprilično sumnjičavom prometniku ( zapisao je valjda sve moje podatke, osim broja cipela ), koji nam, nakon što sam mu pokazao službeni aušvajs ipak dozvoljava muvanje po kolodvoru ( na kojemu, zaista, i nije baš nečega odviše zanimljivog ).Draganić ili Draganići, nikad nisam bio sasvim siguran. Natpis kaže Draganići:

Picture073.jpg

Ovako izgleda dritura prema Zagrebu:

Picture072.jpg

A ovako prema Karlovcu:

Picture071.jpg

Zadnji kolosijek ima betonske pragove:

Picture074.jpg

Ostali imaju drvene. U galeriji, našu pažnju je zaokupio ovaj dio strujne opreme ( izgleda kao mali trafo ). Volio bih znati točnu namjenu?

Picture076.jpg

Naše slijedeće odredište je stajalište Lazina:

Picture081.jpg

Pravac Zagreb ( valjda ):

Picture079.jpg

Pravac Karlovac:

Picture080.jpg

Pa i nismo baš očekivali teretnjak u punom zamahu:

Picture077.jpg

 

Picture078.jpg

Leteći reporter n2:

Picture082.jpg

Slijedi stajalište Domagović:

Picture085.jpg

Pravac Zagreb:

Picture084.jpg

Pravac Karlovac:

Picture083.jpg

Kao što se to i pristoji kada je riječka ekipa u ekšnu, u svakom stajalištu/kolodvoru nailazi ( ko fol slulajno ) poneki vlak. Ovaj puta je to Mađar:

Picture086.jpg

Ode:

Picture087.jpg

Pozdrav Domagoviću:

Picture089.jpg

A što nebi još jedan teretni:

:grinko:

Picture092.jpg

Malo infrastrukure ( Kiki vrši nadzor ribljeg fonda u potoku ):

Picture090.jpg

 

Picture091.jpg

Od kolodvora Jastrebarsko, moram reći, sam očekivao više.

Kolodvorska zgrada:

Picture095.jpg

Pogled prema Zagrebu i neizbježni EASovi:

Picture094.jpg

Prema Karlovcu:

Picture093.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nastavljamo dalje. Stajalište Desinec:

Picture098.jpg

Smjer Karlovac:

Picture096.jpg

Smjer Zagreb:

Picture097.jpg

Ekipa u pripremi za fotografiranje:

Picture100.jpg

Nakon stajališta, normalno, slijedi kolodvor. I to, Zdenčina:

Picture104.jpg

Po čemu je neobičan? Po tome što posred kolodvora postoji ŽCP koji prelazi čak 4 kolosijeka:

Picture103.jpg

Prema Zagrebu:

Picture101.jpg

Prema Karlovcu:

Picture102.jpg

Stajalište Mavračići tražili smo najduže. Upoznali smo brojne šumske puteve i zaseoke u okolici, ali na kraju smo ipak pronašli taj kontejner:

Picture106.jpg

Prema Karlovcu:

Picture105.jpg

Stajalište je u velikom zavoju sa popriličnim bočnim nagibom kolosijeka:

Picture107.jpg

Nedaleko od Mavračića, nalazi se kolodvor Horvati. Kolodvorska zgrada je poprilično oku ugodna:

Picture112.jpg

Prema Karlovcu:

Picture111.jpg

Prema Zagrebu:

Picture110.jpg

Mješoviti drveno-betonski pragovi:

Picture113.jpg

Kao što nismo mislili, u Horvatima smo dočekali križanje klasike iz Zagreba:

Picture114.jpg

I nagibnog iz Splita:

Picture115.jpg

 

Picture116.jpg

 

Picture117.jpg

Sada smo već u samom Zagrebu, evo nas u kolodvoru Hrvatski Leskovac gdje nas je legitimirala mlada prometnica ( kolega Pfaff bi je sigurno ovjekovječio fotoaparatom, ali mi nismo tako hrabri :smiling devil: ).

Naravno i ovdje smo ulovili putničkoga iz Moravica ( koji je kasnio 15 minuta ):

Picture118.jpg

 

Picture119.jpg

Kolodvorska zgrada:

Picture121.jpg

Smjer Zagreb:

Picture120.jpg

Smjer Karlovac:

Picture122.jpg

Smjer nogometna utakmica Hrvatski Leskovac-Kvart xyz:

Picture124.jpg

A mi ne bismo bili mi da ne zavirimo u Remetinac:

Picture125.jpg

Ova tabela je jedini dio stajališne infrastrukture.

ŽCP:

Picture126.jpg

Link to comment
Share on other sites

I za kraj , bonus. S obzirom, da nam je uvijek drago vidjeti našeg Gaspu, a ni mi njemu nismo mrski :kul , pronašli smo se na GK i vrlo brzo donesli plan akcije. S obzirom da je naš Portos dojavio jedan važan muving u Podsusedu, valjalo je čim prije stići tamo. I stigli smo, taman na vrijeme:

Picture127.jpg

 

Picture128.jpg

 

Picture129.jpg

 

Picture130.jpg

 

Picture131.jpg

 

Picture133.jpg

 

Picture134.jpg

 

Picture135.jpg

Pozdrav Lovcu na pruge i Zagiju.

Nakon službenog, nastavili smo u neslužbenom tonu u pivnici ( gdje smo pozdravili i Drempu koji nam je predstavio nove prsluke KLJŽ ), a zatim još neslužbenije kod Gaspe na izvrsnoj klopi:

Picture136.jpg

I na kraju, što reći. Zahvaljujem rriječkoj ( Kiki, Lleon, Jean ) i zagrebačkoj ( Gaspa, Portos, Drempa, ZlayoZG, Marioo, Lovac na pruge, Zagi ) ekipi na još jednom izvanrednom ekšnu. Uz želje za još ovakvih akcija, pozdrav svima od Kiće101.

Link to comment
Share on other sites

Drago mi je da smo se susreli, nadam se da vam se svidjela rezana piva i da ste naučili da postoji pivnica Medvedgrad u Samoborskoj cesti, ali i pivnica Medvedgrad u staroj zgradi Samoborčekovog kolodvora :?

I meni je uvijek drago vidjeti zagrebačku ekipu, em s vama nikad nije dosadno, em se uvijek dobro pogostimo. Rezana birra mi je dobro legla, pa mislim ponoviti. :kul

Slijedeći ekšn vas očekujemo u Primorju.:kul

Poseban pozdrav Gaspi ( bez uvrede drugima-radi se o posebnom razlogu ) i isprike što smo ( zbog mojih obaveza ) morali tako brzo otići. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Zadnja fotografija mi je najbolja :kul

Pa da. Dosta je više te pruge, dajmo nešto atraktivnije. :kul

Svaka čast riječkoj ekipi na lijepom putopisu (nešto mi govori da će toga biti još :wink: ).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...