Jump to content

Tečaj pravilnog hodanja


lovac_na_pruge

Recommended Posts

Točno u 15 sati i 48 minuta svakog radnoga dana vraćam se sa posla kući vlakom 5111. To je prvi od niza preduvjeta da bi zadovoljio ustaljeni kućni red. Oni ostali kojih nije ni tako malo, sada nisu bitni. Od kako je na snagu stupio novi red vožnje moj je vlak uvijek polazio sa četvrtog perona zagrebačkog GK bez obzira na kišu, vjetar, sunce. Osim petka u devenaestom o.g. tjednu. Ženski glas sa kolodvorskog razglasa nježno ali pomalo panično objavio je da moramo hitno na drugi jer će sa njega on danas izuzetno krenuti.

 

Nakon te obavijesti prvi sam reagirao munjevito i silovito iz visokog starta potrčao pravolinijski bez obzira na prepreke. Mnogi isto tako. Neki su me i pretekli. Slično utrci na 3000 stipl. čez. Samo umjesto one prepreke sa ružnom barom iza, bila je zaštitna žuto crvena ograda sa drugim kolosijekom.

 

01_BZ080108_resize.jpg

 

Očekivao sam pohvalu za pokazani start i tehniku preskakanja prepona, što sam stigao na vrijeme u vlak u kome je bila i ona, to sve gledala, jer je opravdano zakasnila na prethodni, radi rasprodaje ženskih torbica u Importane centru. Uslijedila je oštra kritika kao i moj start da idem ko ovca, da se stidi kolegice sa posla koja se u sebi smijala, pokazavši mi na zaslonu fotića, mog poklona sa srcem njoj za Valentinovo fotku koju vam ona namjerno sada pokazuje, da se vidi kako trčim, da i vi to tako ne radite. Da nije sve tako crno predložila mi je da odem vikendom među koze da me one nauče pravilnom hodu.

 

Predloženo i učinjeno. Od jednog iz Riječke vuče već dugo vremena slušam priču o stadu koza u Meji, gdje se ističe jedna vitka srednjih godina, koja se pročula po edukacijskim seminarima hodanja na željezničkim površinama. Za godina predanog djelovanja nijedan član njene zajednice nije nastradao, bilo da je podletilo pod lokomotivu ili pao sa usjeka na prugu. Oni koji su prošli njen seminar poštuju čak i žutu crtu na peronima. Zamolio sam ga za preporuku što je on i odmah učinio.

 

Preporuke čine čuda. Tako sam se i ja u rano subotnje jutro u zakazano vrijeme i na zakazanom mjestu zatekao sa svjedokom Portosom, jer mi na fotoaparatu nije radio samookidač a bez vidljiva dokaza neće mi vjerovati da sam bio. Dočekala nas je sa stadom. Nakon obostranih pozdravnih slova upoznala nas je sa članovima obitelji, kratkoj povijesti stada i programu seminara. Prvi smo saznali da pripadaju vrsti autothone željezničke koze znanstvena naziva «Capra hircus hamaxostichus», da obitavaju na području čak od Lokava do Škrljeva, da najviše preferiraju biljke po pruzi i oko nje, da uživaju dok ne prođe kemijski, a nakon njega oni koje prežive dugo požive, jer ih nakon toga nitko neće, jer nisu za jelo.

 

02_BZ090364_resize.jpg

 

Cijena seminara nam je već od ranije bila poznata i iznosi veliko vakumirano pakiranje Franckovog slanog kikirikija, što iznosi otprilike zrno po koraku. Zamolila nas je da je ne fotografiramo, da je zovemo samo učiteljicom, da se radi izgleda boji za budućnost, da tko nedajbože ne baci pogled na nju, a to zna biti onda jako vruće.

 

Za uvod odvela nas je do hrpta odakle je dobar pogled na kolodvor Škrljevo i prugu što se penje prema Meji.

 

03_BZ090284_resize.jpg

 

I Portos i ja zaboravili smo razloge našeg dolaska kada smo ugledali dvije žutke 109 i 016 kako se sa karavelom 014 dižu prema nama. Učiteljica je iskoristila novonastalu situaciju i temeljito obradila neke mirišljave grmove tvrdeći da joj mlijeko od njih ima okus voćnih jogurta slovenskih mljekarni što njena djeca jako vole.

 

03_03_BZ090284_1_resize.jpg

 

03_BZ090284_2_resize.jpg

 

03_BZ090284_3_resize.jpg

Bero

Link to comment
Share on other sites

Onda se ona sjetila da je u žurbi zaboravila mobitel, pa smo se ponovno vratili na početno mjesto saznavši usput da će od nas biti nešto. Radi njenog brzog koza hoda ostali smo duže vremena bez daha i u tom pre dahu posmatrali kako od Plasa silazi putnički, nalickanog nagibnog sa dva imena 015 i 016...

 

05_BZ090345_resize.jpg

 

04_BZ090337_resize.jpg

 

...dvanaesticu koja je bezvoljno spuštala teretni i koja je uzdisala kao da se pitala «e, što će sutra biti sa mnom jadnom».

 

05_BZ090360_resize.jpg

 

Stodvojka je sumnjivo sijala i poskakivala od sreće. Dugo je takvu nisam vidio. Možda se zaljubila, možda nešto zna što drugi ne znaju, možda si daje lažnu nadu da će još jednu zimu voziti do Moravica?

 

06_BZ090383_resize.jpg

 

Spoznavši da normalno dišemo, da nam je puls pristojnih 110 krenuli smo dalje.

Kad je čula da se razumijemo u struju usporila je i rekla da smo prepametni za ovaj seminar pa će nas provesti do Zlobina da se ima što vidjeti i da moramo negdje potrošiti vrijeme jer se ne smijemo vratiti odmah u Zagreb. A želi odraditi posao pošteno do kraja. Usput nas je pitala dali je njena hrana ukusnija ispod nadolazećih 25000V ili postojećih 3000V, smije li se brstiti blizu pruge kad kiša pada, hoće li biti što njenom dragom ako slučajno baci koju žutu kap na stupove kontakne jer se te navike teško može odreći kao i ostali predstavnici muškog roda bez obzira gdje ih je Darwin svrstao. Dali je istina da su mađari tiši od litorina i mnogo toga. Što smo znali odgovorili smo a to sad nije bitno.

 

 

Pokazala mi je burobran od km 633,500 do 633,900, kako sprijeda tako i straga, njegove posebnosti, stari EVP i prugu do njega, a ja sam je vidio kao rajsku.

 

08_BZ090410_resize.jpg

 

08_BZ090413_resize.jpg

 

09_BZ090419_resize.jpg

 

09_BZ090420.jpg

Bero

Link to comment
Share on other sites

Meni je sa mojim fotićem ipak duugo trebalo da na displayu pronađem ovu strojnu kompoziciju. Kada sam ju pronašao ona se djelomično sakrila iza burobrana

 

101IMG_1974.jpg

 

no ubrzo nakon toga izlazi na vidjelo...

 

1Fuzine-Meja.jpg

 

...te prolazi ispod mog punkta

 

102IMG_1982.jpg

 

U meji zidić bivše okretaljke i na njoj navoz od pragova za servisiranje vozila.

 

103IMG_1986.jpg

 

Dolazi teretni...

 

2Meja.jpg

 

...koji zastaje na trećem kolosijeku da bi propustio nagibnoga

 

3Meja.jpg

 

104IMG_2007.jpg

 

3aMeja.jpg

 

uskoro stiže putnički sa vučastom friško obnovljenom Žutkom 102

 

4Meja.jpg

 

Lovac pronalazi svoje stado

 

105IMG_2029.jpg

 

A ja promatram Riječku rafineriju...

 

106IMG_2035.jpg

 

...novu kontaktnu mrežu na Kolosijecima kolodvora Meja

 

107IMG_2074.jpg

 

te odlazim kolosijekom do podstanice EVP za 3000V

 

108IMG_2078.jpg

 

u povratku slikam burobran i iza njega bunker sa kojega se odlično fotkaju vlakovi koji prolaze

 

109IMG_2080.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Nastavili smo prema Melnicama . Zastali smo pokraj spomenika «Slikokvaku Menciju KL. Crnčiću hrvatskom slikaru što je živio od 1865 do 1930 godine i što je sa ovog mjesta naslikao krasote hrvatskog primorja i gorja». Dotični se nalazi na zanimljivom mjestu. Mogu ga zapaziti samo ljubitelji likovne umjetnosti ili željeznica. Gleda se tako što se stoji na pruzi. Poslije sam provjerio broj nastradalih na tom mjestu. Što da kažem? Nijedan. Dokaz da i za jednu i drugu umjetnost treba imati posebno čulo i da su ona kompatabilna.

 

10_BZ090426_resize.jpg

 

Pokušali smo se staviti u Mencijevu poziciju i suvremenim pomagalima vidjeti i zabilježiti ono što je on učinio kistom. Imao je što vidjeti kao i mi. Mi povrh toga i putnički za Zagreb, kao i iznenada teretni.

 

11_BZ090427_resize.jpg

 

12_BZ090433_resize.jpg

 

12_BZ090443_resize.jpg

 

12_BZ090459_resize.jpg

 

12_BZ090478_resize.jpg

 

Muči me dali je slikar Crnčić naslikao išta sa željeznicom u ovom ljepotom bogatom krajoliku? Ako je, imat će još više poklonika svojih dijela. Samo treba mi dokaz.

 

U stajalištu Melnicama dočekalo nas je zanimljivo ekološko poštansko sanduče. Ko donosi poštu lija, zeko ili vuk nismo mogli saznati, jer nije bilo nikoga, a ni kiša nije dugo pala pa nije bilo otisaka.

 

13_BZ090464_resize.jpg

 

U Plasama vikend pospanost. Sve djeluje opušteno. Ustvari ne djeluje. Spava. Čak i kontaktna mreža. Kao i savršeno čista rema ETP Rijeka.

 

14_BZ090497_resize.jpg

 

14_BZ090499_resize.jpg

 

15_BZ090501_resize.jpg

 

Obnovom kolodvora pojavila se vegeta generacija, viša, vitkija od one koje nasljeduje.

 

16_BZ090498_resize.jpg

 

Trag željeznice iz predprošlog stoljeća. Vodonapojnik izvrsno izgleda. Ovi ovdje se ne stide svoje duge željezničke prošlosti.

 

17_BZ090503_resize.jpg

Bero

Link to comment
Share on other sites

U Melnicama Lovac pogledom traži "svoje" stado

 

110IMG_2085.jpg

 

Odozgo vidi samo ovo:

 

111IMG_2087.jpg

 

Dolazi putnički vlak

 

6Melnice.jpg

 

i prolazi

 

112IMG_2116.jpg

 

Taman smo htjeli krenuti prema Plasama no zazvonio je mobitel, prometnik iz Meje najavljuje nam dolazak teretnog

 

113IMG_2122.jpg

 

7Melnice.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Stajalište Zlobin leži između zavoja. Svaki lijep na svoj zavojit način.

 

19_BZ090508_resize.jpg

 

19_BZ090533_resize.jpg

 

BZ090507_resize.jpg

 

BZ090511_resize.jpg

 

BZ090513_resize.jpg

 

BZ090516_resize.jpg

 

BZ090525_resize.jpg

 

BZ090541_resize.jpg

 

BZ090547_resize.jpg

 

BZ090549_resize.jpg

 

BZ090551_resize.jpg

 

BZ090561_resize.jpg

 

Zlobin je sve ono samo ne na što sugerira njegovo ime. Legenda kaže da je mjesto davno dobilo po protjeranim ljudima iz Hreljina jer su bili valjda zli, zlobni. Sumnjam u ovakvu priču, ovako ne može izgledati mjesto gdje žive zli ljudi.

 

19_BZ090672_resize.jpg

 

19_BZ090673_resize.jpg

 

19_BZ090677_resize.jpg

 

Na visoravni blizu mjesta susrećem manekenku Lisu. Vidjevši fotoaparat i žutu jaknu nabacila je isplaženi jezik broj 5 i pozirala bočno jer se jer joj se tako najbolje ističe njegovana linija.

 

BZ090589_resize.jpg

 

Dolazi putnički sa višeminutnim kašnjenjem a iza njega 701.

 

BZ090576_resize.jpg

 

BZ090597_resize.jpg

 

Pola burobrana presvučeno je betonom. Zar struka nije imala neko ljepše rješenje?

 

BZ090611_resize.jpg

 

Onaj drugi iz vlaka nevidljiv burobran, zadržava izvorni indeditet. Ne mora mijenjati osobnu radi promjene izgleda. Ima prolaz i za ljude i životinje.

Služio je kao predstraža onom kraj pruge iz vremena jačih vjetrova i nadmoći prirode nad tehnikom.

 

BZ090614_resize.jpg

Bero

Link to comment
Share on other sites

Plase

 

114IMG_2157.jpg

 

115IMG_2162.jpg

 

ostaci starog pričvrsnog pribora

 

116IMG_2166.jpg

 

U hladu

 

117IMG_2167.jpg

 

Pokraj Zlobina u usijeku Karavela sa teretnim

 

8Zlobin.jpg

 

Lovac traži novu lokaciju

 

118IMG_2217.jpg

 

Mazalica

 

119IMG_2218.jpg

 

Teretni sa 2 Žutke u zaprezi

 

9Zlobin.jpg

 

Zatim 700

 

10Zlobin-Plase.jpg

 

stup stare 3000V mreže

 

120IMG_2251.jpg

 

tunelčić u jednom od usijeka na dionici Zlobin-Plase

 

121IMG_2254.jpg

 

nasip sa burobranom na kojem se postavljaju kanalice kablova

 

122IMG_2255.jpg

 

ovo brdo mi izgleda kao dobra lokacija za slikanje

 

123IMG_2256.jpg

 

da li se iza ovog burobrana nalazi ono što tražim?

 

124IMG_2257.jpg

 

burobran ima vrata

 

125IMG_2269.jpg

 

a netko se koristi Vinjakom za izvršavanje nečasnih poslova

 

126IMG_2270.jpg

 

To je tražena lokacija

 

127IMG_2271.jpg

 

Ali tračnice sa nasipa demontirane su i odnešene

 

128IMG_2273.jpg

 

Za slikanje sam izabrao drugo brdo. Prvo sam prepustio Lovcu. Desno od mene.

 

131IMG_2318.jpg

 

Putnički

 

11Zlobin-Plase.jpg

 

129IMG_2287.jpg

 

i u odlasku

 

130IMG_2316.jpg

 

IC u povratku

 

12Zlobin-Plase.jpg

 

sa istog mjesta slikam vlak na idučem nasipu

 

12aZlobin-Plase.jpg

 

Prolazim kroz usijek

 

132IMG_2329.jpg

 

dolazi i Lovac

 

133IMG_2330.jpg

 

Penjemo se na brdo sa kojeg slikamo jedan putnički u odlasku

 

13zlobin-Plase.jpg

 

te teretni sa 007 u dolasku

 

14Zlobin-Plase.jpg

 

i plino/naftovod u dolasku

 

135IMG_2334.jpg

 

te za kraj strojnu Karavelu u Zlobinu

 

15Zlobin-Plase.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

U zelenom moru vidi se plava kap na kojoj kad joj se priđe bliže piše da je teška 120 tona.

 

BZ090624_resize.jpg

 

Putnički za Rijeku nazire se preko grana.

 

BZ090615_resize.jpg

 

Bondica 007, djevojački iako to više nije zanosno njiše kukove u zavoju ispod nas. Ne vidi da je gledamo. Sigurno bi se postidila.

 

BZ090631_resize.jpg

 

Kao zemlja pijanog našao sam 621.5. Ne govori ništa. Čeka ponedjeljak da ga dignu oni što se bave takvima. Prehladit će se i otrijezniti.

 

BZ090652_resize.jpg

 

Na povratku susrećemo smjenu generacija. Na mjesto starog padokaza dolazi novi. Kao i svaki pripravnik u drugom je planu. Kad ode u penziju na njegovo će mjesto. Stariji mi kaže da mu je sve dojadilo, da nikad nije bilo gore, bole ga koljena, da čeka da prođu i ove končareve, pa će onda u horizontalu. Kao dio ograde blizu pruge kod Delnica.

 

BZ090650_resize.jpg

 

2063001 pošla je po bruto u Moravice. Dosađuje se. Nije naučila da ništa ne vuče.

 

BZ090656_resize.jpg

 

BZ090658_resize.jpg

 

BZ090661_resize.jpg

 

Vrijeme rastanka se približilo. Učiteljica će njoj znanim prečicama do Meje. Zamolila me da napravim koju fotku usjeka, da ne pišem ništa, da njena prijateljica iz Kotoribe vidi da je prava koza, da je to natjera da joj dođe jer ima pravih mjesta za dobar odmor i pošteni trač.

 

BZ090654_resize.jpg

 

BZ090635_resize.jpg

 

BZ090637_resize.jpg

 

BZ090639_resize.jpg

 

BZ090640_resize.jpg

 

BZ090642_resize.jpg

 

BZ090643_resize.jpg

Bero

Link to comment
Share on other sites

U Pfaffovij vikendici dočekale su nas delicije

 

136IMG_2364.jpg

 

137IMG_2365.jpg

 

138IMG_2366.jpg

 

a Lovac, umoran od trčanja za "svojim" stadom zakunjao je za stolom

 

139IMG_2368.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Nedjelja prijepodne u kolodvoru Lokve. Lijevi izvlačnjak, desni Riječka pruga

 

140IMG_2373.jpg

 

Na izvlačnjaku otključana iskliznica

 

141IMG_2383.jpg

 

Zauzimam saćekušu za teretni iz pravca Moravica. Pokraj pruge novosagrađena EVP za 25000V

 

142IMG_2386.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Putnički u Lokvama

 

16Lokve.jpg

 

i teretni

 

17Lokve.jpg

 

nakon prolaska oba vlaka krećem prema kolodvorskoj zgradi te nailazim na košaru za montažu gornjeg voda

 

142IMG_2404.jpg

 

te na vagon prepun dijelova stare 3000V mreže

 

143IMG_2405.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Nakon Lokava Pfaff me vozi na trasu Karoline. Lovac je otišao pješice, čekamo ispred tunela. Evo ga.

 

145IMG_2427.jpg

 

Zatezaći mreže

 

144IMG_2423.jpg

 

Trasa stare Karoline

 

145IMG_2430.jpg

 

I naš domaćin

 

146IMG_2437.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Tako sam se i ja u rano subotnje jutro u zakazano vrijeme i na zakazanom mjestu zatekao sa svjedokom Portosom, jer mi na fotoaparatu nije radio samookidač a bez vidljiva dokaza neće mi vjerovati da sam bio.

Ja sam itekako dobro znao da samookidač tvog fotića besprijekorno radi, ali ni za što na Svijetu ne bih propustio praviti ti društvo na opisanim dionicama Riječke pruge.

Hvala našem gostoljubivom domaćinu Pfaffu na većeri i prenoćištu te ugodnom Nedjeljnom izletu po okolici.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Vrhunaravno lijepo.

Ja sam, sticajem okolnosti, imao prigodu vidjeti sve vaše fotke, ali priča definitivno dobiva dodatnu dimenziju uz ovaj poetski tekst.

Hvala za doživljaj

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Što reći na ovaj putopis? Slike su besprijekorne, vidi se da ste proveli zaista prekrasan vikend u Gorskom Kotaru ( ne mislim samo na klopu kod Pfafa :mrgreen: ).

Ono što je još zanimljivije od slika je priča koja je ispričana. Takvu sposobnost posjeduje malo ljudi i drago mi je da sam član ovog foruma pa mogu uživati u ovakvim poslasticama. :wink:

 

Lijep pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

Pozdravljam neumorne "skitače i snimače "i čestitam na još jednom sjajnom putopisu...malo vam i zavidim ...hvala na ovom užitku

 

pozdrav !

 

PS.-Kad vidim karavele malo me oko srca štrecne,ima nešto u toj Rjeci osim makinja uzeli su nam i provenstvo...ha ha

Ća je pusta Londra kontra Splita grada..

Link to comment
Share on other sites

Lovac i Portos, pozdravljam vas i čestitam na odlično putopisu !

 

Da ste obojica majstori dobre željezničke fotografije nije tajna, no Lovac se sve više ističe svojim literarnim ambicijama. Mislim da on svojim tekstovima ulazi u sam vrh željezničke proze i može slobodno ponijeti titulu Prvog pera foruma....

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Ostajem bez daha i riječi.Dovoljno je samo napisati : lovac_na_pruge , Portos i Pfaff na istom mjestu i u istom trenutku i kakav je rezultat ?.....Postat ću fan fanova.Sve čestitke autorima na ideji,fotografijama tekstu, realizaciji ………….

 

Ps

Pregršt fotografija burobrana asocirale su me na jedan stari vic o ……

 

Pitala djeca na rivi jednog malog otočkog mista barbu koji se stalno hvalio da je proputovao svijet uzduž i poprijeko.Ustvari.istina je da se nikad nije ni maknuo iz svog malog mista.

 

Dica : Barba,ako ste toliko putovali svitom,sigurno ste mnogo put prešli priko ekvatora.

Barba : Normalno,dico

Dica :Barba,pa kako je to preći priko ekvatora,je li bilo puno teško?

Barba : A dico moja vrlo lako,ništa jednostavnije

Dica : Pa.kako ustvari izgleda taj ekvator,barba ?

Barba : A dico moja,nema tu puno filozofije, zidić ka zidić

 

….a sad su i fotografije tu.

 

Srdačan pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

:lool:lol:

Mrak putopis, a vidim da ste i polovili sve šta se dalo uloviti od vlakova.

A slike i tekst tek; ma predivno, predivno.

 

Nego nisam znao da su maknuli šinje i pragove saq onog nasipa iznad Plasa???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...