Jump to content

Neobičan hobi


mali.paja

Recommended Posts

Ovu priču sam stavio pod putopise. Možda je za neku drugu temu? Ukoliko netko od administratora smatra da je za neku drugu temu neka premjesti. Nazvao me početkom mjeseca kolovoza (augusta) SDZ362. "Da li možeš sa jednom skupinom Engleza koju ja vodim malo ih provodati po kolodvorima? Vrlo rado! Samo javi kada, kako bih vidio radi svoga rasporeda službe". I dogovor je postignut. U nedelju 05.08. iz Budimpešte sa vlakom 204 dolazi skupina od 7 ljudi sa posebna tri vagona koji su njima na raspolaganju. Oni bi u ponedeljak 06.08. htjeli malo obići kolodvore ili mjesta gdje se nalaze lokomotive. Isti dan sa vlakom 211 bi se sa svoja tri vagona zaputili prema Srbiji. SDZ362 dolazi o5.08.autom iz Beograda. Kada stigne u Zagreb nazvat će i ja ću doći. Termin mi odgovara jer sam bio iz noćne i lijepo ću se stići naspavati. Nalazimo se na kolodvoru. Vlak 204 kasni iz Mađarske nekih 50 minuta. Taman imamo vremena za kavu. Sjedamo na ulazu u podhodnik i SDZ362 me upoznaje kakva je to grupa. To su ljudi koje zanimaju samo brojevi lokomotiva i drugih vučnih vozila. To i ne mora biti u voznom stanju. Bitno je da ima samo broj. Mogu biti i stare oznake iz Jugoslavije. Može biti i samo dio lokomotive. Čak ne moraju oni biti u blizini toga. Svi imaju dvoglede i kada vide lokomotivu zapisuju broj. Ukolko je lokomotiva u daljini onda sa dvogledom gledaju broj. To je jedan tipični Engleski hobi. Tih hobista ima po nekim procijenama između 2 000 000 do 5 000 000. Nemaju nikakav klub ili udrugu. Na kraju godine izdaju knjigu. Vidio sam knjigu od prošle godine. Samo brojevi lokomotiva i ništa više. Nema nikakvog popratnog teksta niti slika. Slika je samo na koricama. Na knjizi od prošle godine su slike naših dizelki. Knjiga obično ima neki skupni naslov. Naprimjer: lokomotive jugoistočne Europe, lokomotive baltičkih država i slično. Zapisivani su i brojevi lokomotiva iz Njemačke, Austrije, Italije itd. Svi participiraju u tiskanju knjiga. Pdaci su tiskan obično po regijama. Malo mi je to čudno. "Što sa tim brojevima? Ništa", odgovara SDZ362. "Eto, oni između sebe pričaju da su nekad negdje vidjeli neku lokomotivu -XY-". Još mi je to malo čudno. "Ma nije to ništa! Jednom sam vodio neku skupinu u kojoj su bila dva brata. Njih su zanimali brojevi vagona. U Beču na teretnom kolodvoru smo se zadržali par sati. Išli su popisivati sve vagone. Kada smo konačno krenuli, drugi su nešto pijuckali i razgovarali. Ta dva brata su sjedila i kontrolirala brojeve vagona. Uspoređivali su da li su nešto duplo ili krivo zapisali". Ovim hobijem se bave ljudi raznih zanimanja. Ima i željezničara. Grupa koju ću ja voditi ima 7 članova. Zakupili su tri vagona od firme "MAV nostalgija". O vagonima ću malo kasnije pisati. Cijeli put plaća jedan od glavnih menadžera za infrastrukturu britanskih željeznica. Ostali nemaju veze sa željeznicom. Spavat će u vagonima. U ponedeljak imaju zadržavanje u Zagrebu. Poslije podne njihovi vagoni idu sa vlakom 211 do Rume. Tu ostaju noćiti. Drugi dan imaju obilazak depoa Ruma. Kasnije ih vozi posebna elektra do Beograda. Nakon obilaska Beograda vozi ih posebna elektra do Požarevca. Tu ih čeka jedina ispravna lokomotiva serie 661 iz Zaječara. Sa ta tri vagona idu u Zaječar preko Majdanpeka. Po toj pruzi već nekoliko godina nema putničkog prometa. Iza toga idu u Niš, Makedoniju i Kosovo. Kosovari su samo radi ove skupine otkazali cijelodnevni zatvor pruge. Tamo se vrše pripreme i remont pruge za elektrifikaciju. Vlak 204 je malo skratio zakašnjenje. Upoznajem se sa skupinom, i dogovaramo se za program za sutrašjni dan. Predlažem da večeras odemo po Glavnom kolodvoru i depou. Prijedlog je prihvaćen i idemou u obilazak. Javio sam se prometniku na kolodvoru i kasnije nadzorniku lokomotiva. Zaboravio sam napomenuti da je skupina imala uredno odobrenje od HŽ-a za obilazak i slikanje. Na žalost nisam ponio fotić i nema ništa noćnih snimki. Nakon obilaska povratak u vagone. Okrijepa uz piće. Vruće je jako. Dogovor je da se nađemo negdje oko 09 sati drugi dan.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je samo još jedan od primjera koliko je riječ railfan zapravo široki pojam: nekog zanimaju brojevi loksi, neki vode statistiku vagona, neki vole fotkati vlakove, neki guštaju putovanja vlakovima, ... itd itd. A u očima preostalog svijeta smo svi mi jednostavno samo - čudaci :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ovu priču sam stavio pod putopise. (...)

Idemo dalje sa pričom. Prvo se ispričavam za čekanje nastavka. Par dana nisam bio doma a i imam dosta posla sa pripremom izložbe u Zaprešiću za 150 godina pruge Sisak-Zaprešić-Z.Most.

Drugi dan putujem vlakom u Zagreb. Zovem neke forumaše na posijet salonskim vagonima i vožnja u njima do kuda se dogovorimo poslije podne. Nisam našao zainteresiranih. Dolazim u vagon. Pijem kavu. Englezi se malo motaju po Glavnom kolodvoru. Odlazimo na Ranžirni kolodvor. Javljamo se šefu, točnije pomoćniku jer je šef na godišnjem.

 

P1060832.jpg

 

P1060833.jpg

 

P1060834.jpg

 

P1060835.jpg

 

P1060836.jpg

 

P1060837.jpg

 

P1060838.jpg

 

Čekamo prijevoz za povratak.

 

P1060839.jpg

 

P1060840.jpg

Link to comment
Share on other sites

Odlazimo u Željeznički muzej. Htjeli smo ići i u Tehnički muzej. Na žalost isti je ponedeljkom zatvoren za posjetitelje. Trebali smo ići u Končar i CIOS. Pošto u CIOS-u nije bilo nikakve lokomotive odustaje se od posijeta. U Končaru je bio kolektivni i nije se moglo ući, a kolioko se sjećam ni tamo nije bilo ništa od lokomotiva. Uglavnom poslije Željezničkog muzeja idemo pješice na ručak u vagon. Bilo je neko jelo IZVRSNO. Ne sjećam se kako se zvalo. Pića po želji. Pijača je sva Mađarska. Ne smiju putem uzimati neku drugu pijaču. Problem su granice. Da carina pronađe kakvu drugu pijaču nadrapali bi. Za to ima popis i na toj deklaraciji mora biti to što je popisano. Može biti i bez ičega ukoloko se popilo, ali usputne nadopune ne smije biti. Kod hrane je pak drugačija priča. U usputnim mjestima znaju kuhari ići i na tržnicu po namirnice, pogotovo sezonske. Nakon ručka kava. Ima još par sati do polaska vlaka. Malo pričamo o ovom neobičnom hobiju i općenitim stvarima. Neki Englezi još idu malo po kolodvoru. Malo slikaju i tramvaje. Pitam ih da li žele osim željeznice pogledati što drugo? Možda kakvu kulturno pvijesnu znamenitost? Ne zanima ih to.

U sljedećem nastavku ću napisati nešto malo o vagonima i firmi MAV nostalgija.

Edited by STIB
izbrisan citat prethodnog posta
Link to comment
Share on other sites

P1060841.jpg

 

Vagon broj 51 55 888 1004-1 u sredini je salon vagon i kuhinja. Napravljen je u bivšem DDR-u. Temeljito je restauriran 2003 godine ima klimu i svoj vlastiti izvor energije. Može prometovati brzinom do 160 km/h.

 

P1060816.jpg

 

P1060827.jpg

 

P1060831.jpg

 

Kuhinja i priprema ručka.

 

P1060818.jpg

 

P1060820.jpg

 

P1060821.jpg

Link to comment
Share on other sites

P1060828.jpg

 

P1060817.jpg

 

P1060812.jpg

 

Ovo su slike vagona broj 56 55 898 9004-7. U vagonima nije bilo dopušteno slikanje unutrašnjosti. Vagon je izgrađen 1998 godine i vlasnik je bila Mađarska pošta. Veoma kratko je služio svojoj svrsi. Pošta je odustala od prijevoza željeznicom i vagon je prodala. Godine 2008 napravljena je velika obnova koja je dugo trajala. Od prvobitnog stanja ostao je samo krov i podvozje. Ostalo je sve novo. To je sada DELUXE spavaći vagon. Sposoban je za brzinu od 160 km/h. Ima 5 dvokrevetnih kabina. Sve imaju kupaonicu, WC i klimu. Ima još jedna kabina za pratitelja. Interesantno je i to da je vagon bio i u Siriji, točnije Damasku. Posluga je moguća u svako doba dana i noći.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Vagon broj 51 55 888 1004-1 u sredini je salon vagon i kuhinja. Napravljen je u bivšem DDR-u. Temeljito je restauriran 2003 godine ima klimu i svoj vlastiti izvor energije. Može prometovati brzinom do 160 km/h.

Kod ovog vagona sam zaboravio napomenuti da je napravljen 1982 godine.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je samo još jedan od primjera koliko je riječ railfan zapravo široki pojam: nekog zanimaju brojevi loksi, neki vode statistiku vagona, neki vole fotkati vlakove, neki guštaju putovanja vlakovima, ... itd itd. A u očima preostalog svijeta smo svi mi jednostavno samo - čudaci :lol:

 

Taj engleski hobi ima i vlastiti naziv - trainspotting, koji se toliko uvriježio u popularnoj kulturi kao sinonim za opsesiju oko nečeg trivijalnog da je po njemu nazvana i knjiga, kasnije pretvorena u film pod (režiserskom) palicom genijalnog Dannyja Boylea :wink: (knjiga i film nemaju mnogo veze sa željeznicom, doduše).

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je treći vagon koji je bio u skupini. U njemu je osoblje koje koje opslužuje goste. U njemu znaju biti: šef vlaka ili kako oni kažu memadžer, kuhar, slastičar, konobar, pekar,.... Kroz Srbiju dobiju jednog željezničara koji ih prati po cijelom putu i spava u vagonu. Zahvaljujući SDZ362 malo sam uslikao unutrašnjost vagona, točnije njegovu kabinu. Malo podatak o vagonu: Napravljen je 1962 godine za tadaše mađarsko čelništvo sa Janosem Kadarom na čelu. To je bio spavaći vagon I (prve) klase. Ima 10 kabina. Sve kabine imaju klimu. Na kraju se nalazi WC i kupaonica. Zbrinjavanje otpada je ekološko. Ništa ne ide na prugu. Vagon je sposoban za brzinu od 140 km/h. Unutrašnjost je presvučena sa drvetom koje se specijalno radilo za vagon.

 

P1060814_zpsde35cc86.jpg

 

P1060815_zpsac496e6c.jpg

 

P1060830_zpsc5c10458.jpg

 

P1060848_zps19f81b93.jpg

 

P1060849_zps00fa99b7.jpg

 

P1060850_zps126f64e5.jpg

 

P1060851_zpsefb778b8.jpg

 

P1060852_zpsd33931fc.jpg

 

P1060853_zpsc81e2c65.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ mali.paja: Se zna možda koliko košta to putovanje?SDŽ362 je to organizirao? Ovaj hobi mi jako vuče na Monka :rolleyes:

Cijena je poslovna tajna. Uglavnom SDZ362 mi je rekao neke općenite podatke. Cijena ovisi o skupini i broju. Isto tako i o programu. Ova vožnje je dosta skupa. Cijene znaju biti i po par tisuća eura po osobi.

Ovo putovanje prati od osoblja 5 ljudi. To je šef i pomoćno osoblje (kuhar, konobar, pekar, sobar). Uglavnom svi dosta rade sve.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...