Jump to content

Tragovima A. Fortisa - Pffafova putovanja po Dalmaciji, 2. nastavak


Pfaff

Recommended Posts

Najbolja supruga na svijetu izbunarila je opet neku svoju prihodovnu aktivnost. Ovoga puta u glavnom gradu Južne 'Rvacke pa sam se ja opet našao u svojoj omiljenoj funkciji vozača, trhonoše (hamala) i stručnjaka za tehničku podršku. Prvobitna je ideja bila da ju jednostavno otpremim nagibnim za Split, ali se to pokazalo kompliciranim jer se na prihvatnoj strani nije mogla osigurati odgovarajuće logistička podrška. Sve je izgledalo odlično posloženo – snijeg se rapidno topio, teta Picekica, Sijerković, Vakula & Co. su najavili lijepo vrijeme, Pfaffmobil je bio prpošno raspoložen, a Helga.jpg je strogo upozorila: "I molim te, nemoj brzo voziti da nam se što ne dogodi – imamo cijeli dan vremena da stignemo do Splita!" Tu sam te ček'o, ptico ribolovna... I tako su se sretno stekle sve okolnosti da opet krenem putevima A. Fortisa.

 

Svanuo je i taj dan. Vrlo rijedak, prestupni u veljači. Dan prije povećanja PDV-a i ostalih pripadnih kerefeka. Blistav, sunčan, GK je raskošno najavljivao rano proljeće (nije još gotovo, znam, ali se lijepo zavaravati).

 

FortisRevisited001.jpg

 

Sve je bilo spremno, samo sam još čekao NJU da zaključa kuću i triput prodrma kvaku, za svaki slučaj.

 

FortisRevisited002.jpg

 

Goransko praskozorje

 

FortisRevisited003.jpg

 

Veliš ti meni: polako! Fino, onda ćemo van skupih i hiperbrzih cesta – mojom dragom Karolinom. Evo se iz Starog Laza spuštam put Ravne Gore

 

FortisRevisited004.jpg

 

FortisRevisited005.jpg

 

Ovo je standardno najhladnije područje GK pa se jutro još nije odlučilo je li mu vrijeme...

 

FortisRevisited006.jpg

 

FortisRevisited007.jpg

 

U Ravnoj Gori sam natočijo gorivo do vrha (dok je još po staroj cijeni Mrgreen.gif) i usput uslikao još jedan vilinski prizor

 

FortisRevisited008.jpg

 

Onda sam raspalio prema Staroj Sušici pa niz Jablan u Vrbovsko pa pokraj manastira Sv. Jovana Preteče do Ogulina. Tu sam naprasno odlučio da ću se u Gacku dolinu ipak spustiti autoputom jer mi se nije dalo lomiti po zavojima preko Kapele (Helga.jpg ne voli ni kad ju jako baca na zavojima VidBudale.gif)

 

Nakon popijene prilično podnošljive kafe na odmorištu Janjče, sišao sam s Dalmatine na izlazu Gospić. Snježna ravnica sterala se na sve strane

 

th_FortisRevisited009.jpg

 

Odmah poslije Janjča sišao sam s autoputa. Cijelo polje bilo je još ozbiljno prekriveno snijegom

 

FortisRevisited010.jpg

 

Nisam mogao odoljeti porivu da svratim do kolodvora Gospić, a što sam tamo vidio, pogledajte ovdje

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Krenusmo dalje. Na desnoj strani (valjda prema jugu) Velebit je još uvijek zasniježen i prekrasan

 

FortisRevisited011.jpg

 

Lička pruga mi je zdesna, a mi se vozimo kroz Ribnik

 

th_FortisRevisited012.jpg

 

Htio sam proći kroz Gračac, ali je cesta zatvorena pa bi trebalo otići skroz gore na Udbinu, a to mi se pak nije dalo. Stoga sam se provukao kroz još jedan tunel i onda svrnuo na Maslenički most (onaj još ljepši i još stariji). Imam negdje u obiteljskom albumu fotografiju s tog mosta dok sam ovako u naručju držao sina prvorođenca.

 

FortisRevisited013.jpg

 

Masleničko ždrilo...

 

FortisRevisited014.jpg

 

... a iznad nas Tulove grede

 

FortisRevisited015.jpg

 

Vremena smo imali napretek pa smo svrnuli u Šibenik (najbolja itd., itd... je saznala da u DM-u ima neki popust pa je pod hitno morala pronaći odgovarajući outlet).

 

FortisRevisited016.jpg

 

I u šibenskoj luci plivaju pernate zvijeri. Ove su marke Cygnus olor

 

FortisRevisited017.jpg

 

Ovaj je na mrtvom vezu za slučaj da kroz kanal sv. Jakova doluta neki veliki teretni brod!

 

FortisRevisited018.jpg

 

Odmah iznad je šibenski željeznički kolodvor i kafić "Ferata" pa bi bila grehota ne vidjeti ima li promjena otkako sam tamo bio pred godinu i pol, a ima i stvari koje zbog kratkoće vremena nisam ni slikao. Što sam tamo vidio i počinio, pogledajte ovdje

 

(Bit će toga još...)

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovaj je na mrtvom vezu za slučaj da kroz kanal sv. Jakova doluta neki veliki teretni brod!

Ne spominji ime djeda moga uzalud. Valjda je kanal Svetog Ante. :wink:

Prošo kroz njega od 1957. do 1976. XY puta, što brodom što čamcem. Zlatna vremena. Godine 2002. slučajno sam bio svjedokom kada je uplovila neka mrcina s 30.000 tona fosfata (podatak čuo od lučkog radnika). Dopratila je dva remorkera JPS-a, a prizor okretanja za 270° ispred luke i kasnije pristajanja bio je nezaboravan. Pola Šibenika se sjatilo na obalu i veselilo se teretnom brodu ko picek glisti.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Natrag na Dalmatinu. Dionica magistrale tj. Jadranske turističke ceste od Šibenika do Splita mi je uvijek bila antipatična. Zapravo sam najprije krenuo prema Boraji sa željom baciti pogled na onih par zgodnih zavoja koje čini pruga Šibenik – Perković, a onda sam se kod Prgometa uključio na AC. Sretno izbjegavši izlaz za Dugobabe, dokopao sam se Dugopolja. To je tzv. izlaz za Split, a Split je s one strane brda i do njega ima još pol dana jahanja.

 

Smještaj smo si dogovorili u hotelu "Željezničar". Na zgodnoj je lokaciji, nemaš frke s parkiranjem, a i cijena je povoljna. Malo sam imao problema naći iz prve jer Splićani, naime, funkcioniraju srednjevjekovno – adrese su im nepoznata stvar (a table s imenima ulica i nisu na uglu kako bog zapovijeda nego na zgradi koja je 30-tak metara udaljena od istog tog ugla. Kerum bi vjerovatno rekao da šta, on se sasvim dobro snalazi). Ljudi barataju odrednicama koje su jasne samo aboridžanima ("... e, samo ravno do Bobisa pa onda livo kraj Tonijeve mesnice... Ma, vidićeš odma, to ti je kraj Antipirosa!" Mo'š mislit'!) Srećom sam naišao na nekog dobroćudnog pumpaša na Ininoj pumpi kod kolodvora Split-predgrađe koji mi je objasnio na civiliziran način kuda i kako. Za večeru smo čalabrcnuli ostatak gomile sendviča koje sam nam brižno pripremio za put (bilo ih je toliko da bi mi dobro došli Jean i Portos kao ispomoć - Mudri.gif ne spominjem, taj je opak kad su u pitanju sendviči Roll.gif).

 

Četvrtak ujutro, Dobar i obilan doručak u hotelu lijepo nas je pokrenuo, Helga.jpg je imala poslovnu lokaciju na pljunomet od hotela pa sam ju otpratio do tamo (ja kofer nosim...), a zahvaljujući informacijama koje nam je dao preljubazni voditelj hotela koji ujutro glumi i konobara, pet koraka dalje bila je i polazna bus stanica linija 9 i 11 pa ću javnim prometalom u središte svita.

Kvart gdje se nalazimo zove se Ravne njive i prepoznaje se tako da je odmah prekoputa "Kauflanda". Nije baš ravno, ide malo uzbrdo, al' dobro, nemojmo gnjaviti. Vozni red sam si uslikao, dobro će doći (i došlo je). Ide otprilike k'o moj 7a, al' je bar na okrugle dekike

 

FortisRevisited019.jpg

 

Split ima nekakav suvremeno-komplicirani sustav za naplatu karata na koji ja provincijalac nisam naviknut. Aboridžani imaju nešto magnetno što nakon svake stanice čini pirlijupcvrkut za svakog putnika ponaosob, a gosti & turisti dobiju ovakvo ceduljče. Ljubazni bakula koji je naletio dvije stanice kasnije – ima ih k'o salate - mi je objasnio da mi prijelaz vrijedi za bilokuda unutar vremenskog razdoblja. Ajde, fino, fala im, šjor Kerum.

 

FortisRevisited020.jpg

 

Plan mi je bio odvesti se devetkom izravno do željezničkog kolodvora. Nakanjen sam danas voziti se Švedom do Kaštela i natrag. Bus mi je, naravno, pobjegao tj. izgledalo je kao da sam ga potjerao sa stanice. Bila je tamo jedanajstica pa mi je ljubazni šole objasnio da mogu s njim do pazara. To je OK. Kad sam se jednom iskrcao, ustanovio sam uvidom u VR da imam još preko sata do polaska 5504 u 10:28 pa sam krenuo poslikati par općih mjesta koje svaki turist u Splitu mora vidjeti...

Panorama od Kapetanije do Palače. Navodno će ona vješala s Rive uskoro maknuti, samo dok Obesenjak.gif sadašnjeg gradonačelnika

 

FortisRevisited021.jpg

 

Trajektna luka – meni uvijek najljepši i najimpresivniji dio Splita, pogotovo kad je ovakav prekrasan dan

 

FortisRevisited022.jpg

 

Ovo su rodijaci onog iz Šibenika koji čuči u zasjedi pred kanalom sv. Ante

 

FortisRevisited023.jpg

 

I eto me napokon pred kolodvorom... (Imam ja još fotki iz Splita al' da mi opet ne kažu da sam širokogrudan s megabajtima Krepah.gif)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stanica Split GE:16°26'37.14"E 43°30'15.77"N

 

Pogledajmo, dakle, kolodvor Split. Ovdje sam zadnji put kao putnik bio još tamo davne 1971. godine (putovao 'Marjanom' unskom prugom)

 

StanicaSplit01.jpg

 

Iako je stanična zgrada nekakva sitna i neimpozantna, unutrašnjost je čista i blistava. Garderobni ormarići (još samo manjkaju balerine u predstavi "Dobro došli u Split")...

 

StanicaSplit02.jpg

 

Putnička blagajna, tu sam se krenuo providjeti svim potrebnim voznim ispravama za sve što sam planirao obaviti u sljedećih par dana...

 

StanicaSplit03.jpg

 

StanicaSplit04.jpg

 

Panorama službene strane kolodvora prema istoku...

 

StanicaSplit05.jpg

 

... i prema zapadu

 

StanicaSplit08.jpg

 

Palme (ili cikasi?). Di god se osvrneš po Splitu, svugdje su palme...

 

StanicaSplit07.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovi navališe rezati nekakve stare črnike. Pitam zašto, vele da su stare. Na moj komentar da bi bilo fino to odvesti doma za loženje, veli jedan od nazočnih: "A jel' to dobro za loženje?"

 

StanicaSplit09.jpg

 

Kad ih srede, bit će k'o oni u Vrbovskom Krepah3.gif

 

StanicaSplit10.jpg

 

Išao sam se malo javiti prometniku. Ovo mu visi na zidu. Bijahu to vremena...

 

StanicaSplit11.jpg

 

Peroni i kolosjeci, zvučnik na stupu, klupe za putnike koji očekuju vlakove za... Niš od toga. Pusto & prazno

 

StanicaSplit12.jpg

 

Bajbaj1.gif g. moderatoru

 

StanicaSplit13.jpg

 

Vagon autovlaka. Kad sam bio dva dana kasnije opet na kolodvoru, nije ga bilo. Znači u funkciji je

 

StanicaSplit14.jpg

 

Pet gore, pet dolje. Ne'š ti plana

 

StanicaSplit15.jpg

 

Ime, prezime, JMBG...

 

StanicaSplit17.jpg

 

Nosači utovarne rampe

 

StanicaSplit20.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Slijedim tragove na nebu i idem prema kraju pruge

 

StanicaSplit21.jpg

 

StanicaSplit22.jpg

 

Tu je još jedna utovarna rampa

 

StanicaSplit23.jpg

 

Skretničareva kućica. Klimatizirana. Posjednuta. Sve promjene kolosjeka idu ovuda, a prebacivanje skretnica je "na palentu" pa čovjek ima ponešto posla

 

StanicaSplit24.jpg

 

Ravno po azimutu se igra picigin, a pruga malo zavija

 

StanicaSplit25.jpg

 

Skretnica br. 19. Posljednja

 

StanicaSplit27.jpg

 

Bik imenom 'Torcida'. Ovdje je kraj pruge Split-predgrađe - Split (ako baš hoćemo biti korektni)

 

StanicaSplit28.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pogled unatrag

 

StanicaSplit29.jpg

 

Osim palmi/cikasa, u Spltu rastu i agave

 

StanicaSplit30.jpg

 

Netko si je zbilja dao truda pozabijati stupove na II. peronu k'o po špagi

 

StanicaSplit32.jpg

 

Prošlo svršeno vrijeme. Nema smisla ni paliti

 

StanicaSplit34.jpg

 

Simpatičan vodonapojnik

 

StanicaSplit35.jpg

 

Evo mog Šveda za Kaštel Stari

 

StanicaSplit36.jpg

 

"Pravi" Šved. Zanimljivo kako mi to tako vidimo i zovemo, a on je zapravo licencni "Fiat"

 

StanicaSplit38.jpg

 

Oooo, imamo tetu kondoricu...

 

StanicaSplit39.jpg

 

... a tu je i majstor. Djeluje simpa, idemo se baviti diplomacijom DaDa.gif

 

StanicaSplit40.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

BUM! Zabijotka! Veli majstor: nemere bez odobrenja! Prviput u tri godine što se vozikam po upravljačnicama Švedova i ostalih xMU vozila, naišao sam na Bomb2.gif. Teta kondorica je sva u čudu i sažalno me gleda. Pitam ja k'o i di daje odobrenje. SV lapidarno odgovara: "U Solinu".

Ha, dobro, idemo do Solina. Kad si ja nešto cekic.gif u glavu...

 

Sjednem u putnički dio (koji čudan, gotovo nepoznat osjećaj), teta kondorica procvika kartu i nakon 11 minuta udobne vožnje, eto me u Solinu

 

SplitskaPruga001.jpg

 

SplitskaPruga002.jpg

 

Stanica Solin GE:16°28'15.45"E 43°32'13.96"N

 

Pušilo se iz mene kad sam se iskrcao. Što bi rekli stari ljudi: "Da mu 'ko dlaku iz brkova popije, otrovao bi se..." MedoLicki.gif

Suprotno značaju kolodvora koji je središte vuče za splisku prugu, kolodvorska zgrada je mala i lijepa

 

StanicaSolin01.jpg

 

Upitam prometnika kuda do Vuče, a on veli: "Tamo preko, kroz srednji ulaz pa po rampi do kraja pa desno na drugi kat!" "Kroz depo?", pitam ja pun straha od prijetnji iz mog -ovlaštenja glede kretanja i slikavanja po depoima. "Da", veli prometnik. Fino.

 

StanicaSolin02.jpg

 

Ovo sam već vidio u Šibeniku, al' da se vidi kuda sam se kretao.

 

StanicaSolin03.jpg

 

Na rampi, zapravo čeličnoj platformi koja omogućava radnicima da servisiraju lokomotive na višoj razini motalo se nekoliko njih koji su nešto čeprkali po Jenbachu. Nakon što su me uvjerili da će oni to znati i sastaviti, proslijedih ravno pa desno pa po stepenicama na drugi kat. Taman ja u hodnik, a kroz jedna vrata izađe oniži gospodin sa sijedim brkovima.

"Dobar dan", velim ja. "Trebao bih nekoga tko je glavni u Vuči..."

"Ja sam", veli čovjek, "što trebate?"

Objasnim ja svoju muku, a on me ljubazno pozove da uđem. Kad sam rekao da imam dozvolu od -a, zamolio me da mu ju pokažem, a onda sam mu dao i klupske iskaznice ter osobnicu.

Zapisao si je moje podatke i ljubazno mi rekao da se slobodno mogu voziti i snimati, a ako bude problema, neka ga SV nazove. Kasnije sam saznao da se gospodin zove Vuleta i da je šef Vuče u Solinu. Pa tko kaže da se s onima iz Vuče ne da komunicirati?

Usput sam pitao da li mogu malo slikati i oko depoa – "Ma, slobodno..."

 

Izlazeći iz hale, našao sam dvojicu kako dižu ovo. Pitam jel' to filter zraka, vele da nije nego auspuh! A zašto onda Jenbachi toliko dime?

 

StanicaSolin04.jpg

 

StanicaSolin05.jpg

 

Opaska: Ovo nisu one dvije od jučer iz Šibenika!

 

StanicaSolin06.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Iza hale parkiran je onaj nesretnik iz Rudina. Kad je prigoda, idem ga detaljno poslikati. Kad bolje razmislim, još nikada nisam imao prigodu slikati unesrećeni vlak (onu labudicu u Fužinama ne računam)

 

StanicaSolin07.jpg

 

StanicaSolin08.jpg

 

StanicaSolin09.jpg

 

StanicaSolin10.jpg

 

StanicaSolin11.jpg

 

StanicaSolin12.jpg

 

StanicaSolin13.jpg

 

StanicaSolin14.jpg

 

StanicaSolin15.jpg

 

StanicaSolin16.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pa malo s druge strane

 

StanicaSolin17.jpg

 

StanicaSolin18.jpg

 

StanicaSolin19.jpg

 

StanicaSolin20.jpg

 

StanicaSolin21.jpg

 

StanicaSolin22.jpg

 

StanicaSolin23.jpg

 

StanicaSolin24.jpg

 

StanicaSolin25.jpg

 

StanicaSolin26.jpg

 

Znam da sam s ovim malo udavio, al' možda netko stručniji na 4rumu zapazi nešto interesantno što još nije viđeno Hm.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Njih dvije u kopulaciji (položaj kišnih glista)

 

StanicaSolin27.jpg

 

Pijesak

 

StanicaSolin28.jpg

 

Sada mi je bilo dočekati onoga s kojim se nisam odvezao koji se vraća kao 5525 pa onda malo sač'kat u Splitu pa opet put Kaštela. A sunce peče. Balada o psu, ljubavi i majci...

A dosadno, jedino što se mota po kolodvoru su nekakve drezine i žuti vagoni. Od njih mi je već slabo i u Lokvama...

 

StanicaSolin29.jpg

 

Svratih do prometnika da mu se zahvalim za upute i usput uslikah napravu. Veli čovjek da odlično funkcionira, jedino da se po njoj ne smije prčkati... Logično!

 

StanicaSolin30.jpg

 

Pogled u smjeru Kaštela...

 

StanicaSolin31.jpg

 

... i pogled u smjeru Splita

 

StanicaSolin33.jpg

 

Iz čiste dosade snimio sam ovaj mali filmić o jednom Jenbachu i jednoj TMD kako trčkaraju gore-dolje po kolodvoru. Tako je to kad imaš prugu pod dizelom pa nema infrastrukture za slikavat'

 

th_StanicaSolin42.jpg

 

I onda je na kraju došao Šved, a strojovođa mi je zabio zadnju kajlu – iskrcao se jer mu je došla zamjena. A baš sam htijo u upravljačnici glumiti uvrijeđenu veličinu (iako za reć pravo, čovjek nije učinio ništa loše, samo se držao propisa na što ima puno pravo)

 

StanicaSolin43.jpg

 

Teti kondorici se smilio umorni stari čovjek pa mi je blagonaklono odbila naplatiti povratnu kartu Solin – Split – Solin jer joj je sve bilo jasno. Hvala jojzi

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U Splitu sam ubio vrijeme u obližnjoj biblioteci pročitavši jednu hladnu Beer1.gif Baš je fino legla.

 

S novim SV nije bilo problema i evo me u upravljačnici. Jedan se motor pregrijao i sve je spremno za čuveni zahvat (iako ne vidim gdje je letva VidBudale.gif). Na kraju se sve razriješilo prirodnim putem

 

SplitskaPruga003.jpg

 

Majstor Ante

 

SplitskaPruga004.jpg

 

Samo još da nam on mahne i možemo krenuti

 

SplitskaPruga005.jpg

 

Par snimaka u prolazu: kolodvor Split predgrađe

 

SplitskaPruga007.jpg

 

Zabranjen izlaz na peron?

 

SplitskaPruga008.jpg

 

Može...

 

SplitskaPruga009.jpg

 

Tik-tik-tik...

 

SplitskaPruga010.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zamoljen sam da pričuvam zelenjavu tete kondorice. Naravno, nakon sve njezine ljubaznosti to je najmanje što mogu učiniti

 

SplitskaPruga011.jpg

 

Ovo je onaj simpa prometnik iz Solina

 

SplitskaPruga012.jpg

 

Taktaktaktaktak....

 

SplitskaPruga016.jpg

 

I evo što je Pfaff snimio u upravljačnici Šveda na pruzi Split – Kaštel Stari. Posebno upozoravam na impresivne snimke iz tunela

 

http://www.youtube.com/watch?v=mvazGbyNz4k

 

I evo nas u Kaštel Starom

 

SplitskaPruga017.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Stanica Kaštel Stari GE: 15°44'59.67"E 45°41'0.65"N

 

Jest da me već pomalo bole noge, al' kad sam već tu...

 

StanicaKastelStari01.jpg

 

StanicaKastelStari02.jpg

 

Pitao sam se zašto je baš Kaštel Stari određen za kraj lokalne pruge, a onda mi je netko rekao da tu počinje jaki uspon prema Labinu dalmatinskom pa vjerovatno Švedi ne bi izvukli. Ili dalje nema dovoljno putnika?

 

StanicaKastelStari03.jpg

 

Bio tu nekoć i vodonapojnik, al' je nekako kusast

 

StanicaKastelStari04.jpg

 

Ima. Čisto, uredno, upotrebljivo...

 

StanicaKastelStari05.jpg

 

Pitao sam se gdje je toranj vodonapojnika. Nije ga bilo nigdje, ali je po rasporedu zgrada trebao biti ovdje. Piodsjetilo me ovo na neke latinoameričke prijestolnice gdje su conquistadori na temeljima od klesanog kamena naslijeđenim od Inka, nastavili graditi svoje zgrade nešto jednostavnijim načinom

 

StanicaKastelStari06.jpg

 

Vrti se mješalica...

 

StanicaKastelStari10.jpg

 

... a susjed uzgaja konjiće!

 

StanicaKastelStari11.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ruševine nekadašnjeg skladišta za prijem i otpremu komadne robe

 

StanicaKastelStari07.jpg

 

Na pozadini planine Kozjak toranj crkve u stilu sv. Marka i vila tajkunara

 

StanicaKastelStari08.jpg

 

Proširuje se groblje ("Vaše je da umrete, ostalo je naša briga...")

 

StanicaKastelStari09.jpg

 

OK. Pozdravit ću prijatelja u Lokvama!

 

StanicaKastelStari13.jpg

 

Idemo malo razgledati kolodvorsku zgradu.

 

StanicaKastelStari12.jpg

 

Vodonapojnik

 

StanicaKastelStari14.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Putnički prostor

 

StanicaKastelStari15.jpg

 

Blagajna

 

StanicaKastelStari16.jpg

 

Peć možda nije najnužnija, ali ovdje bez klime ne gre

 

StanicaKastelStari17.jpg

 

Vanjski predprostor kao čekaonica zaštićena od vremenskih nepogoda. Slično kao na kolodvoru Lupoglav

 

StanicaKastelStari18.jpg

 

I ovdje imaju napravu

 

StanicaKastelStari19.jpg

 

Civilna strana kolodvora

 

StanicaKastelStari20.jpg

 

A tek kad ozeleni i procvjeta...

 

StanicaKastelStari21.jpg

 

Uvijek je lijepo s pruge gledati more

 

StanicaKastelStari22.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

U povratku smo morali najprije pričekati da nagibni odgiba put Splita, a onda smo i mi krenuli. Evo što sam snimio na povratku:

 

http://www.youtube.com/watch?v=pjkNeHaPvEA

 

Napravio sam u prolazu i par fotki, ali kao što reče Z. Špišić u baladi o Pilku, "Al' to za priču nije bitna stvar..."

 

Sretno smo prošli oba tunela i stigli u Split (ja već po drugi put, a majstor Ante će tako cijelo popodne). Pozdravili smo se i zahvalio sam mu na ugodnoj vožnji i društvu.

Nagibni ne gubi vrijeme – spreman je povratak put Metropole...

 

StanicaSplit41.jpg

 

Pošarani će ubrzo nakon njega

 

StanicaSplit42.jpg

 

Evo kako je to izgledalo

 

th_StanicaSplit43.jpg

 

Lik u crvenoj jakni je isto slikavao po kolodvoru, ali ni jedan ni drugi nismo odavali znakove prepoznavanja

 

StanicaSplit44.jpg

 

Lik s plavom kapom u overolu je slikavao sam sebe

 

StanicaSplit45.jpg

 

A ode, je li, i on... Sretno uzbrdo i nek' ti se ne pregrijavaju motori!

 

th_StanicaSplit46.jpg

 

Oni što su pilili črnike sad beru datulje

 

StanicaSplit47.jpg

 

Vrlo zanimljiv kamion. Idem mu malo zaviriti odozdo

 

StanicaSplit48.jpg

 

Kotači za tračnice su na ovakvom tipu vozila najčešće samo vodilice, a pogon je normalan s time da gume točno naliježu na tračnice...

 

StanicaSplit49.jpg

 

... ovaj kamion, hat međutim, ima podvozja koja ga potpuno dignu u zrak i imaju vlastiti hidraulički prigon.

 

StanicaSplit50.jpg

 

Bio sam mrtav. Onaj mi je strojovođa svojim WallBash.gif stavom neplanirao pojeo par sati. Dovukao sam se do okretišta busa, sretno stigao u Ravne njive, u "Kauflandu" nabavio nešto za iće i piće i srondao se u krevet!

 

(Bit će toga još...)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Petak, 2. ožujak.

 

Veli meni najdraža uz doručak i internet (hotel ima WiFi, al' ga se čuje samo u holu i trpezariji, gore ima valjda previše željeza u konstrukciji): "Čuuuj, mogao bi odvesti Mareu (Pfaffmobil je zapravo žensko!) na pranje, pogledaj kakva je. Kad si ju zadnjiput istimario?" Za reć pravo nemam pojma, tamo negdje krajem listopada prošle godine, valjda, pa se naslaga blata i soli već pretvorila u inkrustaciju. Za one koji ne znaju: tijekom zime praonice automobila u GK iz posve očitih razloga ne rade. Pa i nije loša ideja, idemo se malo voziti...

 

Kad se već jednom mičem s parkinga (a našao sam tako lijepo mjesto) idemo pronaći nešto zanimljivo... Ima valjda 50+ godina da sam posljednji puta bio na Klisu pa hajmo u planine na posljednje bojište Petra Kružića Trsaćanina

 

Parkirao san na "Megdanu" (prijatelj kod kojeg smo bili na večeri je po materi Klišanin pa me providio nekim lokalnim nazivima) i krenuo uzbrdo. Barjak se ponosno vijorio

 

StanicaKlis01.jpg

 

Tvrđava se razgled otvara tek u 10 ha pa sam taman imao vremena napraviti panoramu s pogledom na Spljet (lijevo Mosor, desno Kozjak)

 

StanicaKlis02.jpg

 

Čovječuljak iz Turističke zajednice grada Klisa se pojavio nešto poslije 10, odrao me za 20 dlakavaca ulaznice i nestao. U zadnji čas sam ga udavio da mi pokaže neke vidljive točke nekadašnje trase "Rere" što se kasnije pokazalo korisnim. Uzgred, lik je vjerovatno naplatom ulaznice od vašeg izvjestitelja ispunio normu jer su svi eventualni kasniji posjetitelji očito mogli ući besplatno.

 

Kad sam nakon cjelosatnog veranja po tvrđavi (za one koji ne znaju: tvrđava Klis je ogromna) pukao mi je pogled i na sjevernu stranu pa sam uspio zumirati zgradu nekadašnje željezničke stanice Klis

 

StanicaKlis03.jpg

 

Po obavljenom obilasku tvrđave sjeo sam u Pfaffmobil i krenuo put nekadašnjeg kolodvora.

Klis ima i poštu (Mail.gifMudri.gif)

 

StanicaKlis04.jpg

 

Kolodvorska zgrada je dosta dobro uščuvana. Pretvorena je u privatnu stambenu zgradu. Razgovarao sam sa simpatičnimn čovjekom koji tamo živi. Veli da su upravo dovršili uređenje prizemnog stana za sina, a ono na katu će polako kako bude sredstava.

 

StanicaKlis05.jpg

 

Zgrada je na adresi Štacija 4 i ima klasični austrougarski layout.

 

StanicaKlis06.jpg

 

Spiralne stepenice za podrum...

 

StanicaKlis07.jpg

 

... i za kat

 

StanicaKlis08.jpg

 

Vanjski vodonapojnik. Čovjek ga je zaklonio u betonsku kućicu i sad se sprema obući ga u bunju da bi ga estetski uklopio u ostatak zgrade. Jest da klesani kamen i bunja nije isto (pogotovo ako ju još fugiraju s onim ogavnim crnim cementom), ali bolje i to nego beton.

 

StanicaKlis09.jpg

 

Detalji opreme zgrade

 

StanicaKlis10.jpg

 

StanicaKlis11.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Onda sam krenuo malo niz nekadašnju prugu vidjeti ćega ima, ba...

 

StanicaKlis12.jpg

 

Dobro odrađen podzid

 

StanicaKlis13.jpg

 

Sveudilj nizbrdo s pogledom na okolne brdusine

 

StanicaKlis14.jpg

 

Sve dok se nisam našao pred gljivarskim tunelom

 

StanicaKlis15.jpg

 

Gljive navodno više ne uzgajaju, ali je sve okolo krcato plastičnih vreća s mrtvim micelijem...

 

StanicaKlis16.jpg

 

Onda mi je sinula genijalna ideja. Vratio sam se natrag na glavnu prometnicu, pronašao trasu pruge koju mi je ljubazno obajsnio turistički djelatnik ("Tamo kod onog crvenog autobusa" – u vojsci smo takvu taktičku pogrešku zvali: "Orjentir br. 3, šarena krava") i nastavio se voziti trasom dokle se dalo. Kad sam došao na ovu lokaciju, objasnio mi je lokalni vlasnik ropotarnice da se trasom može još nekih 200 m, a dalje je navodno prekopana.

 

StanicaKlis17.jpg

 

Okrenuo sam auto, postavio na suvozačevo sjedište stativ s kamerom, pritegao sve skupa sigurnosnim pojasom u tri točke i krenuo polako natrag po trasi.

Usput sam imao par improviziranih ukrižja, a i stao sam na tri mjesta slikati Vetmin most

 

StanicaKlis18.jpg

 

StanicaKlis19.jpg

 

StanicaKlis20.jpg

 

I evo kako je ta vožnja "Rerom" oko Klisa mogla izgledati nekadašnjem strojovođi u lokomotivi "U" klase iako sam ja vjerovatno vozio nešto brže

 

http://www.youtube.com/watch?v=v_H-r33EYLQ

 

(Bit će toga još...)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Subota, 3. ožujak.

 

th_SplitskaPruga022.jpg

 

Iskradam se iz hotela u 6:30, Helga.jpg još blaženo nana, danas idem na veliku vožnju do Knina...

 

SplitskaPruga023.jpg

 

Nigdje ni pasa. Mamurne djelatnice "Kauflanda" stižu na posao, dižu zaluzine, izvlače kolica (muški valjda stižu kasnije kako je i red)...

 

SplitskaPruga024.jpg

 

Stiže i moj bus. Devetka ima jako nategnut vozni red pa se ni na jednom kraju ne zadržava duže od neophodnog. Moraš ju dočekati inače ode, a onda plan pa-pa

 

SplitskaPruga025.jpg

 

Ovakvih buseva nemamo u Rijeci pa mi je jako zanimljiv i iznutra

 

SplitskaPruga026.jpg

 

Osigurani smo nebeskom i ovozemaljskom zaštitom od svake pogibli!

 

SplitskaPruga027.jpg

 

Stigao na koldvor na vrijeme. Sada mogu u funkciju staviti nekidan nabavljenu putnu ispravu. Mene zapravo zanima vožnja Švedom od Perkovića do Knina i prvobitno sam planirao otići autom do Perkovića, a dalje se voziti. Na kraju sam izračunao da bih se do Perkovića morao jako brzo voziti i jednako rano ustati, a da financijski ne bih prošao ništa bolje. Dakle, ide se vlakom

 

SplitskaPruga028.jpg

 

Ide klasika. Brundavka i dva vagona. Nema nešto putnika u ovo doba. Pretpostavljam da se radi o željezničarima i eventualno ljudima koji idu na svoja staništa na selu malo nešto čeprkati...

 

SplitskaPruga029.jpg

 

Neudobnija varijanta sjedenja. Otkrio sam još jedan detalj – ako pokušaš zaspati, glava ti neminovno klizne u onaj procjep između dva naslona. Kažem ja da je lika koji je isprojektirao ta sjedišta trebalo tjedan dana voziti na njima gore-dole po šest sati. To je jedini način da se dizajnere i projektante privede zdravoj pametii.

 

SplitskaPruga030.jpg

 

Sinoć smo kod frenda malo zaružili pa nisam nešto bio živahan za izbacivanje kroz prozor i slikavanje. Ovaj Prgomet mi je zapeo za oko jer sam nekidan ovdje ušao na autoput i taj dio infrastrukture je definitivno ljepši neko ovaj željeznički

 

SplitskaPruga031.jpg

 

Uuuh! Da je Oton Gliha imao priliku ovo vidjeti...

 

SplitskaPruga032.jpg

 

Don Anto?

 

SplitskaPruga035.jpg

 

Vlak iz istog vlaka...

 

SplitskaPruga036.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto nas u Perkoviću. Na kolodvoru ništa nova

 

StanicaPerkovic143.jpg

 

Protutnjao je teretni...

 

StanicaPerkovic144.jpg

 

... s jako relaksiranim majstorom za komandama!

 

StanicaPerkovic145.jpg

 

Naša se brundavka seli na drugi kraj kompozicije pa će natrag put Splita. Mi čekamo Šveda koji će sad-na iz Šibenika

 

StanicaPerkovic146.jpg

 

Diplomatske aktivnosti su uspješno završene dok si rekao de-pe-o i eto me u Upravljačnici. Majstor Mate, inače i sindikalni povjerenik za Knin. Lijepo me primio i bio ugodan domaćin

 

SplitskaPruga038.jpg

 

Čekamo na polazak k'o zapeta puška

 

SplitskaPruga039.jpg

 

Al' kad ga je majstor raspalio....

 

SplitskaPruga040.jpg

 

Puno smo pričali pa nisam nešto slikao kroz prozor, jedino sam uslikao ovaj vodotoranj, po konstrukciji identičan onome u Šibeniku. Rano sunce dalo je poseban zlaćani ton kamenu

 

SplitskaPruga041.jpg

 

Filmove snimljene iz upravljačnice sam podijelio na četiri dijela:

 

1. dio (Perković – Unešić)

 

http://www.youtube.com/watch?v=xi7ZgGG3V-U

 

2. dio (Unešić – Žitnić)

 

http://www.youtube.com/watch?v=UOqnqDc1d1Y

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

3. dio (Žitnić – Tepljuh)

 

http://www.youtube.com/watch?v=qp9AIpIBi5o

 

4. dio (Tepljuh – Knin)

 

http://www.youtube.com/watch?v=ym2RWeYXpVw

 

Ovime sam uspio posnimati sve relacije Švedova. Ostalo mi je još ono nešto sitno po dalekoj Slavoniji, ali nada umire posljednja (tako bar vele). Možda draga izbunari nešto u Osijeku ili Požegi. Bo?

 

Majstor Mate je morao odvesti Šveda na namirenje u depo (odakle su me onomad najurili) pa smo se lijepo oprostili, a ja sam pred sobom imao par sati raspoloživog vremena.

 

StanicaKnin174a.jpg

 

Osim ovog prastarog vagona i mene, na kolodvoru nije bilo nikog. Čak je i onaj simpa kafić gdje sam onajput sjedio, zatvoren.

 

StanicaKnin175.jpg

 

Odlučih zaviriti u pothodnik. Tamo prošli put nisam bio pa da nadopunim znanje

 

StanicaKnin176.jpg

 

I ovdje su vidljivi tragovi gadne zime koja je obilato zahvatila i ovaj kraj

 

StanicaKnin177.jpg

 

Smeće pretpostavljam, ipak nije došlo iz Sibira Mrgreen.gif

 

StanicaKnin178.jpg

Edited by Pfaff

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Trg pred kolodvorom su u mom odsustvu preradili u spomenik "Oluji" pa idemo to malo vidjeti.

Dorada ili oriđiđi, pitanje je sad?

 

StanicaKnin179.jpg

 

Glavni objekt (ne znam kako bi to drugačije definirao)

 

StanicaKnin181.jpg

 

StanicaKnin182.jpg

 

Ovo je dobro zamišljeno – na trgu su postavljene ovakve ploče s podacima iz Domovinskog rata

 

StanicaKnin183.jpg

 

Ovo je, meščini, bilo u susjednoj državi?

 

StanicaKnin184.jpg

 

Obrubljeno je pločama s nazivima postrojbi koje su učestvovale u "Oluji"

 

StanicaKnin185.jpg

 

Ovako je bolje jer sunce ne blešči

 

StanicaKnin186.jpg

 

Trg je sablasno prazan. Usprkos suncu puhala je dosta friška burica tako da sam ja ipak navukao "fratra" preko svoje KLJŽ-majice s kratkim rukavima. Vjerovatno je i to bio razlog da se nije vidjelo puno ljudi

 

StanicaKnin187.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...