Jump to content

Hrvatsko-bosansko putovanje u ožujku 2011


Dromolog

Recommended Posts

Odličan putopis. Pratio sam ga s velikim užitkom. Jezične i zemljopisne greške uopće nisu važne u ovom putopisu i ne trebaš se njima opterećivati. Svi smo sve razumjeli i sve nam je bilo jasno. Fascinantno je kako si lijepo svladao hrvatski jezik.

 

Još jednom BRAVO i veliko ti HVALA. :palac:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da se pridruzim cestitkama :ves: Zemljopisne(geografske) greske su minimalne kada se uzme u obzir da nisi iz tih krajeva - ko ce sve to popamtiti... Svaka cast na poznavanju jezika jer ipak ti si ulozio neki trud pa cak i da pogresis - oprosteno ti je :hai Zanima je samo koliko kosta vozna karta od Budimpeste do Praga posto planiram na leto ponovo do Praga?

 

Unapred Hvala i veliki Pozdrav, ako budes dolazio do Beograda stojim ti na usluzi sa informacijama...

Edited by Politikolog
Link to comment
Share on other sites

Jako zanimljivo! Svaka Ti čast na ovako lepom putopisu! :-) . Nadamo se da će istih i/ili sličnih biti uskoro ponovo na Forumu. Pozdrav iz kišne Vojvodine.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Da se pridruzim cestitkama :ves: Zemljopisne(geografske) greske su minimalne kada se uzme u obzir da nisi iz tih krajeva - ko ce sve to popamtiti...

 

No, problem ovoga putopisa je bio u tome, da sam slikao i slikao i mislio sam, da kad ću pisati, ima nekih točnih informaciji o ovih pruzima. I kad znam, da sam slikao sve stanice, kad bih znao plan pruge, nije bi bili ove greške. Na primjer u Italiji ima dosta internetskih stranica o svih važnijih ili lijepih prugama. Ali kod vas, u bivšoj Jugoslaviji, nema. Kad sam pisao napisi na slike za češku verziju putopisa, morao sam ići na google earth i sve rekonstruirati metar za metrom. Tako sam uradio samo dio za Sarajevo, na ostatak putovanja nisam u takvom slučaju imao vrijeme. Da češka verzija mora za to čekati, do kada ne biti ću natrag iz Njemačkoj. Za to velika hvala svima, za sada znam, od kada slike su:-). I moram priznati, da na upravljačnici "nagibnog" sam bio u totalnom šoku, jer tako putovanje je bio san mojeg života- iz upravljačnice čovjek vidi prugu najbolje:-).

 

Zanima je samo koliko kosta vozna karta od Budimpeste do Praga posto planiram na leto ponovo do Praga?

 

To je dosta teško. Mađari imaju specijalne povratne ponude su svima susjedima, da možeš ići do Bratislave (Bp- Bratislava košta povratno 16 eura), i dalje za "češko-slovačku tarifu", jer imamo su Slovacima 65% popust iz osnovnoj NRT tarife. Ali moraš u Bratislavi izlaziti iz vlaka i sljedećim putovati dalje- obično vozi u dvusatnom taktu. Natrag možeš ići jednim vlakom s dvuma kartama.

Sljedeća mogućnost je "kirandulójegy" (izletnička karta), koja u relaciji Bp- Prag košta 59 eura, opet tamo i natrag. Više o tome se nalazi na http://www.mav-start.hu/utazas/kulfoldi_utazasi_ajanlatok.php?mid=14a422ccbbb59e

I možda imate još Citystar, kad bis ne išao sam, može biti dobro. Takve ponude su obično recipročni i kad imamo Citystar za Srbiju, vjerojatno ima također istu ponudu suprotno.

U svakim slučaju, kad dođeš, možemo imati sastanak, ja rado poznam/uvidim svakoga iz foruma. Mogu ići svuda u Češkoj i možda za Slovačkoj, dalje je dosta skupo i morao bih znati dugo naprijed. Na žalost ne mogu organizirati nešto tako, što sam imao u "Balkanu", jednostavno nikoga u prometu ne znam i kod nas je strogo zabranjeno ulaziti u depo ii na upravljačnicu svima, tko tamo ne radi. I za tramvajsko spremište sam morao ići pod sjedalom, da bi mene otpravnik ne video- prijatelj je bio vozač tramvaja... Iz toga sam bio kod vas iznenađen, što sve mogu i nema problema:-).

 

ako budes dolazio do Beograda stojim ti na usluzi sa informacijama...

Htio bih, ali planovi su teške. Htio sam za Tunisku u studenim i umjesto toga sam bio u bivšoj Jugoslaviji u ožujku. Trenutno danas sam imao biti u Bukurešti, jer smo htjeli s prijateljem putovati za Tursku. Umjesto toga je bolestan i sutra pođu za Karlsruhe... Imam u radu 25 dana odmora godišno, dosada sam potrošio 13 dana (7 dana ex-YU, 2 dana Thüringen u Njemačkoj prije mjeseca, 4 dana Karlsruhe+Basel), da trenutno ima 12 dana. Na početku srpnja imamo 2 blagdani (5. i 6.7.), da bih u tom tjednu htio putovati nekuda za vaše krajevi, ali moram priznati, da bih htio vidjeti Istru ili nešto slično. Jednostavno volim mediteran i toga u Srbiji nema. Srpski krajolik je obično dosta slični kao kod nas (ili "puszta" kao u Mađarskoj) i ja više volim, kad vidim nešto drugo- ovo moralo biti vidjeti iz putopisa. Kad bi prijatelji htjeli putovati takođed bila bi Istra, kad bih morao opet ići sam, može biti Beograd+ Crna Gora. I kad prijatelji tamo lani bili i iz toga, što pričali, mislim, da u visokoj sezoni nije crnogorska obala najbolja destinacija... Ali sada ništa ne znam, što Bog da, to da- sada samo znam, da ovoj godini biti ću još 12 radnih dana izvan Češkoj:-)

Inače što se radi s jezicima, je zanimljivo, kakva jezična škola može biti samo tjedan u vašima krajevima i pisanje putopisa. I također čitanje časopisa- dosta sam u putovanju nakupio (hrvatski Globus i Nacional, bosanski Start) i čitam do sada. Zanimljivo, da u Njemačkoj ima dosta hrvatskih/bosanskih/srpskih časopisa, da vjerojatno sada opet nešto kupim, hrvatski Globus sam kupio u durinskoj Geri... Ali što sam bio kod vas, utvrdio sam se, da je bolje dobre se učiti jedan jezik- iz praktičnog razloga hrvatski (jednostavno je Hrvatska najbliži i ima mediteransku Dalmaciju). Razlike između vašima jezicima nisu velike i kad netko priča drugim jezikom, nema problema. Različnih riječi ima malo i pasivno sigurno znam da promet= saobračaj, sat= čas, rezervirano= rezervisano itd. Ali kad sam putovao, imao sam dojam, da svaki čovjek govori osobitim varijantom jezika- na primjer pričao sam s jednim putnikom prije Doboje, on morao biti Srbin, ali govorio hrvatske verzije riječi, i kad "ekavski". I drugi slučaj- znam ovdje u Pragu jednoga Srbina iz Čačku. I pričali smo o jezicima i rekao sam mu, da srpska riječ "šargarepa" je iz mađarskog (sárga= žuti, répa= repa). I on, da kaže uvijek "mrkva", što je hrvatska verzija... Da ja se učiti ću hrvatski i nadam se, da se sporazumim svuda od Rijeke do Preševa:-).

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti majstore snacicu se nekako - to bi trebao na leto da idem da ponovo posetim Prag posle 7 godina - inace grad koji je na mene ostavio snazan utisak ali ko zna da li cu ici, mada znace mi info koje si mi dao :mrgreen: Mozda dobijem InterRail kartu (posto je grad Beograd delio prosle godine ja se nadam i ove da ce deliti IR) pa bi onda obisao i ostale destinacije u Zapadnoj Evropi a ako ne planiram na par dana da svratim do Praga posto ja imam FIP-ovu kartu ali bi za moju devojku morao da platim pa gledam sto jeftinije da prodjemo...

 

Moja ti je preporuka za more ako budes isao u Istru da odes do Opatije ako jos nisi bio - za mene (iako sam bio samo 4 dana zbog obaveza na fakultetu) najlepse letovanje do sada, pogotovu sto sam obisao i Pulu, Rovinj i Rijeku... Lepo se provedi u Karlsruheu

Pozdrav

Edited by Politikolog
Link to comment
Share on other sites

Bilo je lijepo i zanimljivo! Hvala!

Poseban štimung daje tvoje nepoznavanje jezika i ovih krajeva, pa je to ispalo i simpatično, ali u suštini vrlo pronicljivo i znalački odrađeno!

pozdrav...

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kad sam došao za luku Stari grad, imao sam tamo sat vrijeme. Na žalost tamo ništa nema- samo neka trgovina i šum. Grad istog ime je cca. 2 km daleko, što je za sat mnogo.

P3100676.jpg

Od trajektnog pristaništa do grada Starog Grada ima ljepa šetnica u dužini cca 1 – 1.5 km (10 – 15 min). I puno ljudi dolazi na trajekt pješice.

I nehtio sam ići po ceste, cestni promet je i na tom otoku veliki!

P3100679.jpg

Ali bio sam iznenađen organizacijom javnog prometa na Hvaru. ali vozni red je čudan

Na ovo parkiralište ljudi ostave auto kad idu na trajekt, iza je glavna cesta prema Hvaru i ta je prometna, na drugim cestama zimi nema toliko pometa.

Autobusi čekaju dolazak trajekta i idu jedan u Hvar drugi u SG I Jelsu.

Šteta da nisi bio do grada, malo je vremenski ograničeno, li ali se može stič.

Edited by FRED
Link to comment
Share on other sites

Od trajektnog pristaništa do grada Starog Grada ima ljepa šetnica u dužini cca 1 – 1.5 km (10 – 15 min). I puno ljudi dolazi na trajekt pješice.

 

Šteta, ovo nisam znao. Mogao sam ići tamo i natrag- kad brod tamo stoji cijeli sat... Ali po cesti bi nije bilo lijepo.

 

Šteta da nisi bio do grada, malo je vremenski ograničeno, li ali se može stič.

 

Žao mi je, htio sam originalno tamo biti cijeli dan. Na žalost sam zaboravio punjač za mobitel i morao sam telefonirati. Možda nekada sljedeće- sigurno još za Dalmaciju ubrzo putovati ću:-).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...