Jump to content

Provincijalac u Zagrebu XIXa


Pfaff

Recommended Posts

Posljednje subote u veljači desila mi se zgodna prilika da odem u Zagreb na sindikalni izlet. To u praksi znači da se voziš u Metropolu i natrag za bitno niži iznos od onog na redovnim prugama javnog prijevoza. Posjet izložbi na koju smo kao fol išli je bio planiran tek za nekih 15:00 (jer cijenjene dame i članice sindikata idu najprije šnjofati po Ilici, Teslinoj, a i šire, a kultura stiže na red tek kad se zatvore Molohovi hramovi).

Izvrsno, velim si ja, onda imam taman vremena da se u 11:09 ukrcam na 8036 i odem do Harmice i natrag – tamo još nisam bio. Bude li sreće, uvaljat ću se u upravljačnicu pa možda bude i kakav filmić za prijatelje na 4rumu... I tako sam u smislu gore rečenog, poslao emajl Portosu i Stanleyu s ponudom da se poslije nađemo na nekoj pivici i trač-partiji.

Nije trebalo dugo čekati na odgovor: Zašto u 11:09 kad ti je lovac_na_pruge osigurao vožnju u upravljačnici na 8044 u 12:42? Stanley i ja ćemo ti se putem pridružiti...

Ha, dobro. Već vidno žalostan shvaćam da neće biti ništa od moje posjete kulturnom eventu zbog kojeg sam potegao do Metropole.

 

I evo me konačno u Zagrebu. Dan prekrasan, topao, nebo vedro, sunce blješti, ja u teškoj jakni (provincijalac u velegradu). Dobro da nisam još i kišobran ponio. Iz busa nas je iskrcalo na Kaptolu pa sam do Trga BJJ krenuo preko tržnice Dolac. U izlogu jedne mesnice uočio sam lijepe čvarke. Cijena? Prava sitnica – 90 kn/kg. Devedeset kuna za kilu čvaraka? Pa, ljudi, je li to moguće??? Odmah sam morao sjesti u kavanu "Dubrovnik" dok mi se organizam oporavljao od šoka. Poslije toga sam otišao do knjižare "Algoritam" vidjeti imali kakva knjiga o željeznicama. Nema, a i ono što ima je skupoooo

 

Nakon svih tih peripetija, našao sam se pod Tomislavovim repom...

 

ZagrebHarmica001.jpg

 

... s pogledom na Starčevićev dom i malo dalje zgradu uprave -a...

 

ZagrebHarmica002.jpg

 

... bijeli tramvaj...

 

ZagrebHarmica003.jpg

 

... zgradu Pošte 2 (Mail.gif, Mudri.gif)...

 

ZagrebHarmica004.jpg

 

... te lijevo...

 

ZagrebHarmica005.jpg

 

... i desno krilo zgrade kolodvora.

 

ZagrebHarmica006.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Bilo je taman prošlo podne pa se na peronu nije očitovala neka posebna živost

 

ZagrebHarmica007.jpg

 

ZagrebHarmica008.jpg

 

ZagrebHarmica009.jpg

 

Odlučio sam se pripremiti za nasrtaj na upravljačnicu i na svoju golemu radost ustanovio da mi se kamera spontano uključila u torbi te da od električne energije imam još dva slobodna elektrona koji se žalosno naganjaju u desnom donjem kutu baterije. Hm.gif Što sada?

Sjetio sam se da bi Mađar kao relativno nova tehnologija mogao imati 220 V utičnicu pa sam krenuo provjeriti do ovoga parkiranog na V. peronu (s nostalgijom se sjećajući vremena kad su riječki vlakovi pod 3 KV ponosno dolazili u središte Zagreba upravo na IV. i V. peron).

"Bok, majstore. Može pitanje? Imate li u upravljačnici priključnicu za 220 V?"

"Imam, al' ne radi!"

"Hvala, nadam se da će raditi na onom drugom..."

Sad mi je malo lakše. Bolje bit bez... nosa nego bez sreće!

 

ZagrebHarmica010.jpg

 

Čekajući 8044, krenuo sam malo lunjati okolo. Zapravo sam izazivao jednog RVR-ovca koji se tamo negdje motao sve čekajući da mi reče da se na kolodvoru ne smije slikavat', ali da. Bit će da je i on uživao u toplom proljetnom danu. Roll.gif

Nekoć davno, kasnih 60-ih kad sam znao navečer lunjati kolodvorom i gledati hiljadarku dok je na I. peronu čekala polazak upregnuta u neki putnički vlak, fascinirao me ovaj spojni komadić kolosijeka ovako diskretno ušuškan u drvenu oplatu. Eto ga još i danas.

 

ZagrebHarmica011.jpg

 

Ostaci vodonapojne pipice

 

ZagrebHarmica012.jpg

 

Bik s detaljem

 

ZagrebHarmica013.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eto ga, sad će i on...

 

ZagrebHarmica014.jpg

 

Sve ovo ću obići. Wow!

 

ZagrebHarmica015.jpg

 

Putnu ispravu sam pravodobno pribavio

 

ZagrebHarmica016.jpg

 

Hehe. Onda se stvar opet zakomplicirala. Majstor na koga sam bio upućen glede pripusta u upravljačnicu me ljubazno pozdravio, pozvao da dođem unutra, a onda me obavijestio da on upravo sad predaje smjenu ter me upoznao s nasljednikom.

Pogled u upravljačnicu preko leđa rečenog nasljednika

 

ZagrebHarmica017.jpg

 

Majstor. Jako nam je bio dobar domaćin, a mi ga, prasci jedni, nismo čak ni upitali za vrijedno ime da ga možemo hvaliti po 4rumu. Valjda će se nać prigoda (kako je krenulo, brzo će on s Mađarom i do Rijeke)

 

ZagrebHarmica018.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Imao sam sreću. Garnitura je bila svježe obnovljena, oprana, s čistim staklima. Utičnica 220 V je radila pa sam se odmah uštekao (tj. ispravljač od kamere). Sve 5.

Evo mala vizualna inventura unutrašnjosti upravljačnice.

 

ZagrebHarmica019.jpg

 

ZagrebHarmica020.jpg

 

ZagrebHarmica021.jpg

 

ZagrebHarmica022.jpg

 

Krenuli smo. Obratite pažnju kako to majstor vješto radi:

 

 

Stanley mi se pridružio već u Vrapču, a Portosa smo ukrcali na zavičajnoj stanici Zaprešić - Savska

 

ZagrebHarmica024.jpg

 

Da upravljačnica bude u ravnovjesju morao je Portos držati stranu majstoru. Taman su bili ekvivalent meni (Stanley kao penzić ne teži ništa)

 

ZagrebHarmica025.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I tako stigosmo do Harmice. Ovo čisto svemirski izgleda...

 

ZagrebHarmica026.jpg

 

Evo i filma snimljenog iz upravljačnice. Prema VR i mom satu cijela vožnja traje 37 minuta pa sam zbog Jubituovih restrikcija bio prisiljen cijeli snimak rasjeckati na četiri dijela što je već uobičajena manifestacija mojih filmova.

 

1. dio

 

2. dio

 

3. dio

 

4. dio

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

O stajalištu Harmica ne bih previše jer je temeljito obrađeno preko nekoliko puta na svim mogućim 4rumima. Ovu sliku posebno posvećujem našem dragom članu koji se voli pentrati

 

ZagrebHarmica028.jpg

 

Ubavi zagorski krajolik

 

ZagrebHarmica029.jpg

 

ZagrebHarmica030.jpg

 

Sad mogu konačno na miru slikati mog Mađara. U Zagrebu sam bio toliko isfrustriran pripremama i dogovorima da su me mogli mirne duše utjerati u kakav stočni vagon, a ja nebih ni primijetio.

Zbilja se sjaji k'o pasja...

 

ZagrebHarmica031.jpg

 

Znam jednoga koji bi ovo mogao napraviti od par žičica i malo selotejpa

 

ZagrebHarmica032.jpg

 

Evo mu OIB-a

 

ZagrebHarmica033.jpg

 

Pogled en façe. Ono lijevo nije INIna pumpa već granični prijelaz.

 

ZagrebHarmica034.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Slikopisnozabilježbeno očvrsje u upravljačnici

 

ZagrebHarmica035.jpg

 

Displej. Pravi, na točkice...

 

ZagrebHarmica036.jpg

 

Krenuli smo natrag. Stanley pomno prati zbivanja ispred vlaka...

 

ZagrebHarmica037.jpg

 

... dok se majstor i Portos prepiru oko prednosti Končara nad Gredeljem

 

ZagrebHarmica038.jpg

 

"Kao prvo i prvo..."

 

ZagrebHarmica039.jpg

 

Promiče krajolik s goricami i kletimi

 

ZagrebHarmica040.jpg

 

Lijepa studija Portosa dok smišlja protuargument

 

ZagrebHarmica041.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Iskrcali smo se na Zapadnom (ex Južnom) kolodvoru s ciljem ostvarenja predviđenih nizgrlo-blagoutrobnih aktivnosti u omiljenom željeznicoljubačkom hranilištu & pojilištu.

 

ZagrebHarmica042.jpg

 

Lijepo smo se instalirali, a Stanleyu su čak donijeli pepeljaru pa odatle ovaj blaženi izraz lica

 

ZagrebHarmica043.jpg

 

Portos i vaš izvjestitelj

 

ZagrebHarmica044.jpg

 

Fini miješani hljepčići – taman za pod zub dok se dogovoriš s konobarom

 

ZagrebHarmica045.jpg

 

Stanleyev ručak (on je netom prije ukrcaja u vlak maznuo nešto kalorično – to je nešto u čemu ga ne mogu omesti ni kiša ni snijeg ni divlje životinje...)

 

ZagrebHarmica046.jpg

 

Portosov ručak

 

ZagrebHarmica047.jpg

 

Moj ručak (Karađ..agrebački odrezak, zapečeni grah & restovani)

 

ZagrebHarmica048.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Portos, reci buhtl...

 

ZagrebHarmica049.jpg

 

U neko nam se doba pridružio i lovac_na_pruge.

 

ZagrebHarmica050.jpg

 

Njih su dvojica prividno zabrinuti, ali nije ništa strašno...

 

ZagrebHarmica051.jpg

 

Ča bi se reklo u trešeti: Tri bire brez gemišta i napola pjani...

 

ZagrebHarmica052.jpg

 

Nakon izlaska iz pivnice imao sam još jedno nezaboravno iskustvo – prijatelji su me provozali u dva mala, skučena, francuska auta što je mene, naviknutog na mog udobnog Fiata, dovelo u par grotesknih situacija...

Sve u svemu, bio je to još jedan lijep doživljaj. Hvala Portosu, Stanleyu i lovcu_na_pruge na lijepom dočeku i vrhunskoj organizaciji (drugo, zapravo, nisam ni očekivao)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nisam baš shvatio što je trebalo značiti XIXa (19a) u naslovu teme. :D

Redni broj posjeta/izvješća? U svakom je slučaju mišljeno kao šala. Možeš izmijeniti, al' mislim da sam već imao jednu temu sa sličnim naslovom...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kalorične porcije!To se traži!Tu da me vodite kad dođem,pa da nešto izedem. :D Nadam se da ne moram imati prekaloričan novčanik kad dođe osoblje po harač... :palac:

Sve u svemu - lep kratkopis! :cry:

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Pfaff kao i uvijek na visini zadatka !

 

To što ste svi kao veliki ljubitelji željeznica ipak najveći ljubitelji dobre klope, podsjetilo me na tekst jedne stare "kuharice". Za one mlađe koji ne znaju, "kuharica" je platno koje je visilo na zidu pored štednjaka sa izvezenom slikom i prigodnim tekstom....

 

Tekst sa "kuharice" moje pokojne bake je glasio po sjećanju : "Netko voli garavu, netko voli plavu a ja volim najviše od praseta glavu"

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Moja pokojna baka je imala kuvaricu na kojoj je ipak nešto nežnije pisalo:"Kuvarice manje zbori-da ti ručak ne zagori!" :mrgreen:

Izvinjotina Pfaffu na blagom offtopicu.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...