Jump to content

Kako su me lijepo primili na kolodvoru Benkovac


Pfaff

Recommended Posts

Jedne subote u 10:55 sišao sam s vlaka (običnog Šveda, al' i to je vlak) u stanici Benkovac. Kroz Benkovac sam autom prošao mali milion puta, pogotovo u vrijeme dok još nije bilo Dalmatine pa smo put kratili vozeći onim što je narod zvao "Cesta Milke Planinc" (Zeleni hrast – Smilčić – Benkovac – Stankovci – Šibenski most), ali nikad nisam prošao vlakom kroz Benkovac. Najbolja itd., itd... je u Zadru imala neki event pa je dežurni logističar stojeći u leru, opet oteo par sati za sebe.

 

StanicaBenkovac001.jpg

 

Pristojno sam pokucao na vrata prometnog ureda, ušao, podastro g. prometniku svoju ćitabu i objasnio mu da b' ja malo slikav'o njegov kolodvor.

Čovjek je zamalo pao sa stolca, a onda samo što nije počeo kažiprstom činiti one karakteristične kružne pokrete u razini sljepoočnice Meshuge.gif

 

StanicaBenkovac002.jpg

 

"Kog tu vraga imate slikati? Pa tu nema ničeg???" Lijepo sam mu objasnio da po mom mišljenju i iskustvu na svakom kolodvoru ima nečeg što je novo i zanimljivo (bar meni), a u najgorem slučaju, skupiš bar neku priču. Pokazalo se da sam imao pravo (kao uvijek...)

 

Za početak – shema kolosijeka i skretnica. Bit će tu štofa, makar ga izmislio!

 

StanicaBenkovac004.jpg

 

Shema je vjerno odražena na ovom uređaju.

 

StanicaBenkovac102.jpg

 

A ovuda kablovi idu prema prijemnoj strani batine (kako bi to rekla moja bakica)

 

StanicaBenkovac111.jpg

 

Prometnik mi je ljubazno dopustio da svoju kramu (opremu) parkiram kod njega u uredu, a onda me ispratio van da mi pokaže mali arboretum od tri masline i dvije smokve koje su on i skretničar (koji nam se u međuvremenu pridružio) osobno posadili kraj zgrade kolodvora

 

StanicaBenkovac006.jpg

 

Evo još dva pogleda na biljke

 

StanicaBenkovac081.jpg

 

Ovoj velikoj smokvi je tako dobro da se pretvara u baobab i gnjavi maslinu koja pokušava rasti kraj nje. Sad traže nekog s grtalicom da presele maslinu.

 

StanicaBenkovac083.jpg

 

Ostatak kolodvorske hortikulture je žilavo-mediteranskog tipa jer šafrani i maćuhice ovdje ne bi preživjeli ljetne žege.

 

StanicaBenkovac084.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Prometnik je rekao da do slijedećeg Šveda koji ide za Zadar u 12:22 nema ničega (teretnjaci vikendom ne voze) pa da ide nešto obaviti. Mene je ostavio na pasku skretničaru pa smo nas dvojica otišli na kontrolni obilazak skretnica (vidi gore).

Ovo je (očito) nekadašnje robno skladište. Danas je u najmu kod nekog bivšeg HŽ-ovca koji tu tjera neki busines.

 

StanicaBenkovac007.jpg

 

Pogled niz kolosijeke u pravcu Zadra

 

StanicaBenkovac008.jpg

 

Iako je pruga od Zadra do Benkovca uglavnom na betonskim pragovima, na kolodvoru je složena golema zaliha novih drvenih pragova. I još ih dovoze...

 

StanicaBenkovac009.jpg

 

Ovaj stari vagon je ukopan i služi kao skladište

 

StanicaBenkovac010.jpg

 

Sjeća li se netkoBenkovackiRose.jpg? Lijepo lagašno ljetno vino koje dobro rashlađeno lijepo paše čak i uz pršut. E, to se vino proizvodilo u vinariji u Benkovcu

 

StanicaBenkovac021.jpg

 

Vinarija je podzemnim cjevovodom (bila) povezana s ovom kućicom odakle se vino prekrcavalo u vagone.

 

StanicaBenkovac011.jpg

 

Ostale opreme više nema, ali crijeva su još uvijek tu. Mogu si zamisliti kako je moralo biti živahno tu unutra Kuul.gif

 

StanicaBenkovac012.jpg

 

StanicaBenkovac013.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Jutro je bilo cmocavo i sve je bilo mokro nakon zornjaka s pucnjavom i pljuskom, ali se na obzoru pokazao komadić plavetnila koji je obećavao...

Već smo na ulaznoj skretnici iz pravca Zadra.

 

StanicaBenkovac015.jpg

 

Ono na obzoru iza signala je vatrogasni dom

 

StanicaBenkovac016.jpg

 

StanicaBenkovac026.jpg

 

Signal. Ovo je za mene malo neobičan prizor. Tamo gdje ja obično lutam ili nema ovakvih signala ili ne rade

 

StanicaBenkovac018.jpg

 

Moj putovođa se upisuje u dnevnik (Kilroy was here)

 

StanicaBenkovac020.jpg

 

Odmah tu je i mali ŽCPbezR...

 

StanicaBenkovac023.jpg

 

... odakle puca pogled na stari kaštel begova Benkovića iz druge polovice 15. stoljeća po kojemu je naselje i dobilo ime

 

StanicaBenkovac025.jpg

 

StanicaBenkovac024.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ulazna skretnica. Ovakvu konstrukciju još nisam sreo

 

StanicaBenkovac017.jpg

 

Cijeli skretnički uređaj je pričvršćen na čeličnom U-profilu obješenom između dva praga. Nosač je pod nagibom tako da ne zadržava vodu, a skretničar mi kaže da se izvanredno lako čisti od kamena, lišća i snijega.

 

StanicaBenkovac028.jpg

 

Skretnice su potpuno obnovljene

 

StanicaBenkovac029.jpg

 

StanicaBenkovac032.jpg

 

Skladišni kolosijek. Obratite pažnju na stare hektometarske oznake kojima je pruga odijeljena od parkirališta

 

StanicaBenkovac033.jpg

 

Iskliznica

 

StanicaBenkovac034.jpg

 

Evo opet onog uskladištenog skladišnog vagona.

 

StanicaBenkovac035.jpg

 

Ova graba služi za prekrcaj agregata za proizvodnju asfalta. Materijal se iz vagona kipa unutra, a onda se grtalicom vadi u kamion

 

StanicaBenkovac036.jpg

 

StanicaBenkovac037.jpg

 

Zanimljivo. U Benkovcu su bile goleme kasarne s hrpom tehničkih sredstava (tenkovi, kamioni, gusjeničari itsl.). Očekivao sam da je postojao neki "industrijski" kolosijek do tamo ili bar neki šturc s rampom za ukrcaj, ali ništa od toga. Čudno...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Što bi rekao moj prijatelj Portos: Vračamo se prema kolodvorskoj zgradi. Ovo je pogled prema Kninu

 

StanicaBenkovac038.jpg

 

Sad mi je skladište pragova s desne strane (prije je bilo s lijeve dok sam koračao prema Zadru Roll.gif)

 

StanicaBenkovac039.jpg

 

Ove još treba posložiti, a viličara ni na obzoru... Pretpostavljam da će to pomoćni bageristi Mrgreen.gif

 

StanicaBenkovac048.jpg

 

Kolodvorska zgrada iz desnog poluprofila. Sagrađena je uglavnom od benkovačkog kamena Kuul.gif

 

StanicaBenkovac040.jpg

 

Gdje ima pragova, ima i podložnih ploča...

 

StanicaBenkovac042.jpg

 

... a nađe se i pokoji šerafić Krepah.gif

 

StanicaBenkovac043.jpg

 

Stari andrijini križevi. Pitam se, pitam se: Jesu li ukinuli ŽCP-ove ili su promijenili znakove? Ili pučanstvo igra švedski rulet Krampus.gif

 

StanicaBenkovac044.jpg

 

Tu se nekoć prekrcavao boksit za čuveni Obrovac. Od svega skupa je ostalo ovo blatno crveno more gdje sad bacaju stare betonske pragove (zar je i njih potrebno ekološki uništiti?)

 

StanicaBenkovac051.jpg

 

Iskliznica na drugom kraju skladišnog kolosijeka

 

StanicaBenkovac053.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kraj kolodvora. Izlazni signal u smjeru Knina

 

StanicaBenkovac055.jpg

 

I tu su postavili one ružne plehnate kanalice za instalacije. Fuj!

 

StanicaBenkovac059.jpg

 

Moj putovođa se opet potpisuje

 

StanicaBenkovac057.jpg

 

Uvijek sam se pitao što je unutra

 

StanicaBenkovac061.jpg

 

Kažu da se čovjek ne bi trebao osvrtati, al' meni je ovo baš lijep pogled.

BTW, cijeli kolodvor je dugačak oko 700 m.

 

StanicaBenkovac060.jpg

 

Ovo je malo infrastrukturnije

 

StanicaBenkovac062.jpg

 

StanicaBenkovac063.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Opa! A što je ovo? Veli meni moj skretničar: "To Vam je odvojak za hladnjaču. Tu se nekad skladištila riba, a mi smo dnevno znali otpremati po dva vlaka smrznutih ribet'na. Vas zanima vidjeti?"

 

StanicaBenkovac064.jpg

 

Postao sam Skocica.gif k'o Thomcro. Naravno da me zanima... "Ajmo vidit", veli on. "Već dugo nisam bio unutra..."

 

StanicaBenkovac065.jpg

 

Iza žice se vidi skretnica i dva kolosijeka

 

StanicaBenkovac066.jpg

 

Skretnica na industrijskom odvojku. Ta skretnica i iskliznice nisu motorizirane, ostalo jest.

 

StanicaBenkovac068.jpg

 

Kolosijeci u hladnjači

 

StanicaBenkovac069.jpg

 

ŽCP?

 

StanicaBenkovac070.jpg

 

Međutračničje je pokriveno betonskim pločama po sustavu "Miklić"

 

StanicaBenkovac071.jpg

 

Ove ribe već davno nisu smrznute. Mačji pir...

 

StanicaBenkovac072.jpg

 

A-u! Kad je to bilo...

 

StanicaBenkovac073.jpg

 

I na kraju parade – dva bika, jedina u Benkovcu. Kolodvor nema izvlačnjaka pa, sljedstveno tome, ni bikova.

 

StanicaBenkovac074.jpg

 

Opet pogled unatrag

 

StanicaBenkovac076.jpg

 

Kamionska vaga na KPS-u. Stane tu cijeli šleper

 

StanicaBenkovac078.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Vraćamo se prema kolodvorskoj zgradi

 

StanicaBenkovac079.jpg

 

Ovo je otvoreni izljev otpadnih voda iz hladnjače. Mogu si samo zamisliti kako je diftalo po ljetnim žegama Krepah2.gif

 

StanicaBenkovac080.jpg

 

Opet jedan lijepi pogled na kaštel (zoom je zakon)

 

StanicaBenkovac082.jpg

 

Mali razgled kolodvora, prvo što sam spazio bio je (Mail.gifStanley)

 

StanicaBenkovac005.jpg

 

Sandučić je, koliko sam shvatio, van funkcije jer je posljedni čagalj koji je ovuda raznosio poštu umirovljen još pred neke tri godine Krepah.gif. Iz istog razloga je i ova prostorija van funkcije

 

StanicaBenkovac085.jpg

 

Putnička blagajna

 

StanicaBenkovac086.jpg

 

Prolaz na peron. Po svemu sudeći, neću se jedini ukrcati na vlak za Zadar

 

StanicaBenkovac088.jpg

 

Čekaonica. Peć je standardne konstrukcije, jedino mi se žale da je ovo sva zaliha ogrjeva jer im još nisu dopremili drva. Bit će da ih je zima jope iznenad'la

 

StanicaBenkovac089.jpg

 

Zanimljivo – gotovo nigdje nema grafita. Nep'smena neka čeljad...

 

StanicaBenkovac090.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovo uhato na sjeni je vaš izvjestitelj

 

StanicaBenkovac091.jpg

 

Djeluje neposjednuto

 

StanicaBenkovac092.jpg

 

Ulaz u ćenifu

 

StanicaBenkovac093.jpg

 

Bolje da nisam ni ulazio

 

StanicaBenkovac094.jpg

 

Ono iza stupa je vodonapojnik

 

StanicaBenkovac095.jpg

 

Civilna strana kolodvora

 

StanicaBenkovac096.jpg

 

Natrag po peronu. Ove kante za smeće mi djeluju nekako "poštanski"

 

StanicaBenkovac098.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Evo mojih domaćina. Vrlo ugodni ljudi i svašta znadu. Skretničar je obišao pola države. Radio je u "Viktoru Lencu" p.V. (prije Vrhovnika), na kolodvorima Matulji, Šapjane, pozna istarske pruge... A s prometnikom sam se uspio zaplesti u sasvim ozbiljnu diskusiju o komparativnim prednostima različitih digitalnih fotića, megapikselima, gigabajtima... Baš lijepo.

 

StanicaBenkovac099.jpg

 

I tu je jedna gladna peć. Srećom nije zima, iako kažu da zna bit gadno kad odere bura...

 

StanicaBenkovac100.jpg

 

Stari, dobri, telefon na vergl

 

StanicaBenkovac101.jpg

 

Službena kapica i barjačić s osebujno regionalno dizajniranom drškom

 

StanicaBenkovac103.jpg

 

Zgodno! Čajna kuhinjica, a na zidu pomagalo za provjeru vida. Hehe.gif

 

StanicaBenkovac104.jpg

 

No comment!

 

StanicaBenkovac105.jpg

 

Oglasna ploča s važnim dokumentima

 

StanicaBenkovac106.jpg

 

StanicaBenkovac107.jpg

 

Ljudima očito ide vrtlarenje. Ovaj rododendron se zove Benjamin

 

StanicaBenkovac108.jpg

 

A ovo prijeti da se pretvori u Laokoontovu zmijurinu

 

StanicaBenkovac109.jpg

 

Kapice šefa stanice. Njega, naravno, nije bilo...

 

StanicaBenkovac112.jpg

 

I tako sam dočekao svoj vlak za natrag. Već dugo nisam na nekom kolodvoru bio ovako lijepo i ugodno primljen. Žao mi je da moje domaćine nisam mogao ničim počastiti jer nadaleko nema ni jedne birtije. Stoga mogu jedino zamoliti kojeg forumaša HŽ-ovca iz otijeh krajeva da se, ako ga put nanese u Bankovac, još jednom ljudi(na)ma zahvali u moje ime.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovo je pravi ne putopis nego kolodvoropis. :mah:jup

Mogu zamisliti prometnika i skretničara kako su ostali začuđeni, kada si im upao u ured i da malo slikavaš, znači onuda se forumaši baš nešto i ne kreću previše. :D

Pfaff sve pohvale. :loko:mah

Link to comment
Share on other sites

Odlicno! Potpuno u stilu naseg Pfaffa, a zamijetio sam i kamion koji nosi skoro pa moje ime... :mrgreen:

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Onaj kolosijek u hladnjači se uopće više ne koristi ili se samo više ne koristi za otpremu ribe ?

Eh, nisam pitao, ali mi se čini da se ne koristi (što vrijedi i za hladnjaču - komore su izgleda prazne)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Bravo, Pfaff, ali pohvale zaslužuju i ljubazni domaćini. :palac:

 

Lijepo je što Benkovac ima svjetlosne signale (za razliku od jednog Varaždina :mrgreen: ), a ja mislim da se jedino na zadarskoj pruzi koriste ovi najjednostavniji dvolanterni izlazni signali.

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Bravo, Pfaff, ali pohvale zaslužuju i ljubazni domaćini. :?:

Hvala, hvala. Apsolutno! Kako bi to rekao naš Egerke, stimulativno je za autora kad dobije pozitivan feedback!

 

Lijepo je što Benkovac ima svjetlosne signale (za razliku od jednog Varaždina :?: ), a ja mislim da se jedino na zadarskoj pruzi koriste ovi najjednostavniji dvolanterni izlazni signali.

Meni kao tehnonostalgičaru su uvijek ljepši oni signali što mašu ručicama :?:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovo je primjer kako se iz relativno skromnog okoliša može napraviti zanimljiv putopis. :?:

Sada mi je žao što na svom para-novinarskom obilasku nisam imao više vremena za ovaj kolodvor...

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...