Jump to content

Županja (Žetelac express 04.07.2009.)


decec

Recommended Posts

Jučer, 04.07.2009. smo bili u Županji izletničkim vlakom Žetelac express, na manifestaciji prikaza žetve na starinski način i usporedbi s današnjim. Usput smo razgledali grad Županju, a poneki znatiželjniji kao ja i kolodvor Županju koji je krajnji kolodvor, dalje prema jugu i granici s BiH nema više pruge.

 

Krenuli smo rano u subotu u 6,10 ali smo odmah kasnili 15 minuta. Išli smo spojeni s Beogradskim vlakom, kažu-zbog štednje!

Spojili su na taj vlak 3 naša, izletnička vagona. Sve skupa bilo nas je jedno stotinjak. U našem vagonu sve prazno. Ovako:

 

S4032070.jpg

 

Malo smo zaćorili po putu, a po dolasku u Vinkovce otkvačili su naše vagone i tako smo mi u zadnjem vagonu postali prvi vagon i prikvačili nas za dizelku koja nas je vukla prema Županji.

 

U Županji na kolodvoru su nas dočekali mladi tamburaši i malo smo zapjevali s njima, neki i zaplesali.

 

S4032095.jpg

 

S4032101.jpg

 

S4032099.jpg

 

Evo našeg vlaka Žeteoca:

S4032104.jpg

 

Onda smo busom išli do imanja kraj Save gdje se održavala sama manifestacija, nadoplatili smo 40 kuna za super doručak (slavonski specijaliteti, kulen, šunka, tlačenica, sirevi, ..., rakija, pivo, sok...) i ručak.

 

Onda se skupilo dosta ljudi kod glavnog šatora, bilo je dosta štandova gdje se moglo kupiti domaćeg meda, rakije, suvenira... Uglavnom, zabavno. Slijedio je prikaz starih običaja i same žetve:

 

S4032147.jpg

 

S4032138.jpg

 

Ovdje je bio predviđen stol za nas, putnike Žetelac expressa. :?:

S4032127.jpg

 

Vjerojatno vas detalji o žetvi i žitaricama ne zanimaju (meni je bilo interesantno jer mi je to struka), pa idemo natrag na kolodvor. :shock:

 

Kako je ovo krajnji kolodvor, a nema bika na kraju kolodvora išli smo provjeriti dokle ide pruga. Ovdje se pruge spajaju u jednu:

 

S4032199.jpg

 

Napreduju dalje do odvojka za agrokombinat:

 

S4032204.jpg

 

Križanje s cestom, ali nitko ne šljivi prugu jer očito nema dugo vlakova tu. :roll:

 

S4032209.jpg

 

Stara zaboravljena pumpa sa strane:

S4032212.jpg

 

Kreće lagani pad pruge:

S4032213.jpg

 

Dokle ide? U daljini se crveni krug...

S4032218.jpg

 

Ali može se još malo hodati, fora je, pruga ide posred ulice, lijevo i desno kuće. I na kraju- omraženi bik.

S4032226.jpg

 

Šteta da dalje ne ide prema Bosni ili da se barem spoji preko Bošnjaka kod Gunje...

Uuuuups, već je 18 sati, vrijeme za polazak natrag. Pod paklenim suncem žurimo natrag na kolodvor.

Žetelac Express čeka i fini klimatizirani Bee i Beelt vagoni:

S4032238.jpg

Zšto nema napravljenih perona u Županji??? Tetama je bilo previsoko zakoračiti pa su morali donijeti jednu stolicu da se ljudi penju unutra! :roll:

 

Pogled prema kraju kolovora u smjeru Vinkovci:

S4032196.jpg

 

Na ulazu u kolodvor Vinkovce, spoj sa glavnom prugom ZG-BG i opet čekamo BG vlak da nas prikopčaju na njega, čak pola sata kasni.

S4032259.jpg

 

I bacam pogled na plakat:

S4032289.jpg

 

Sve je išlo po planu, u ZG smo stigli sa pola sata zakašnjenja, ali nema veze, sve smo vidjeli, vagoni su bili čisti, rashlađeni, nije bila gužva.

 

Kako smo se pospikali s par ljudi, pitali su nas kak to da smo išli na ovaj izlet. Ja sam išao jer nikad nisam bio u Županji, malo je van puta i zanimala me ova manifestacija i stari zanati. Žao mi je da nije bilo više ljudi, a čudno da nitko od mlađih nije bio, uglavnom stariji ljudi od 40-60 godina. Cijeni je bila prihvatljiva, 120 kuna povratna karta.

 

Ovo mi je prvi putopis, nisam ni mislio da ovo stavim na forum, ali sam si dao truda jer me jedan kolega lijepo zamolio. Ima tu još puno fotki, ali mi sve ovo još nekak sporo ide, pa kad se izvještim bit će toga više.

 

Nadam se da za prvi puta nije loše, pa se čujemo u drugom putopisu. Pozz. :?:

Link to comment
Share on other sites

Samo ti i dalje stavljaj putopise ... ima nas puno ovdje koji rado čitamo i gledamo takve stvari :roll:

 

Lijepo je znati da je pruga za Županju opet prohodna. A što se omraženog bika tiče ... nažalost, on je tamo već pedesetak godina. I ja sam prije nekih dva mjeseca hodao onuda, poslikao i opisao ovdje na forumu i imao sam potpuno ista razmišljanja o svemu tome kao i ti. :roll:

 

BTW, ovuda je krivudala pruga u neka bolja stara vremena:

 

clipboard01teu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jako lijep putopis!

 

Imam rodbinu u Vrbanji i Posavskim Podgajcima (blizu Županje), pa mi je taj kraj poznat i uvijek mi je drago vidjet slike iz te regije...

 

Neka moja najljepša putovanja vlakom me vežu upravo uz taj kraj..

A. G. MATOŠ. Pjesnik.

 

120/121 A. G. MATOŠ. Legenda.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...