Jump to content

Rijeka od gore do dolje


Marko28

Recommended Posts

Heh, dvoumio sam se prilično gdje bih stavio ove slike, no na kraju sam odlučio da je ipak ovdje najbolje budući da će pojedinci imati priliku vidjeti Rijeku iz malo drugačije perspektive, a k tomu te 'turističke' fotke ipak čine više od polovice onoga što sam tog dana ispucao.

 

Uglavnom, sve je počelo tako da smo se djevojka i ja odlučili malo promuvati po gradu, i reko ja, bez obzira na vrijeme po kojemu je nezahvalno fotografirati, ponijet ću fotić.

 

Kako je dogovor bio da se nađemo na Jelačićevom trgu, kratio sam vrijeme čekajući (no što drugo :) ) dragu uslikavši golubove koji su spremno pozirali, a uopće ne sumnjam da će isto tako spremno i bezpogovorno ispustiti provarenu hranu na svojeg fotografa kad-tad :lol:

 

IMG_1369.jpg

 

IMG_1370.jpg

 

Kad je draga došla, dogovor je pao da odemo malo do Trsata, što je bila dobra prilika da iskušam zoom na fotiću.

 

Gore je pak prilično ugodna spokojna atmsofera, te čovjek bez problema može za to vrijeme gore napuniti baterije. Ono što je najbitnije, sa tvrđave puca odličan pogled na cijeli središnji i zapadni dio Rijeke. Ipak, i to ovisi podosta o izmaglici koja je česta pojava u Rijeci.

 

Dakle, za početak neboderi na Kozali

 

IMG_1380.jpg

 

 

Malo istočnije od njih pogled pada na ušće Mrtvog kanala u more. Jasno se vide dva mosta, preko prvoga prelazi i pruga, dok je drugi u funkciji samo u službi luke. Inače, uz taj drugi željezni vezana je priča kako ga je bio lupio brod, te mu od tada ne radi mehanizam za pomicanje(micao se u stranu, tj. uz sjeveroistočnu obalu M.K.), tako da u/isplovljavanje barki ovisi isključivo o plimi i oseki.

 

IMG_1383.jpg

 

Pogled na lučke dizalice, lukobran i dolje lijevo možete vidjeti kazalište Ivana pl. Zajca

 

IMG_1381.jpg

 

Točno ispod trsatske gradine prolazi Riječina. Uz nju su tokom povijesti svoje mjesto našla brojna industrijska postrojenja, a najjači simbol toga vremena jest riječka tvornica papira Hartera(koja se ipak na fotki ne vidi :) )

 

IMG_1416.jpg

 

Uz Riječinu je također i garaža Autotroleja te tamo počiva dosta toga što bih ja odma u otpis i kasaciju, ili ako ćemo biti humaniji, barem na tapiciranje drvenih sjedala :mrgreen:

 

IMG_1399.jpg

 

I iz malo bližega

 

IMG_1400.jpg

 

Lijevo od garaže prelazi Riječinu željeznički most

 

IMG_1418.jpg

 

Dok je opet nasuprot Hartere interesnatna pećina odnosno tunel, za koji nisam siguran čemu služi, premda sam doduše čuo neke priče o bunkerima na Kozali koje su Talijani izgradili, no vrlo lako moguće da nisam u pravu

 

IMG_1448.jpg

 

U samom gradu možete vidjeti:

 

Crkvu svetog (polu)Vida

IMG_1420.jpg

 

Zgradu suda

 

IMG_1415.jpg

 

Pomorsku palaču, odnosno zgradu Jadrolinije

 

IMG_1413.jpg

 

Kosi toranj

IMG_1411.jpg

 

Najistočnije što pogled puca sa gradine jest pak Delta. Brajdica se nešto malo vidi, zbog brda na kojemu leži Sušak.

 

Delta od istoka prema zapadu

 

IMG_1409.jpg

 

IMG_1398.jpg

 

Sa sjeverne pak strane gradine pogled puca na zaobilaznciu na kojoj su zahuktali radovi na drugom traku(na fotkama ipak nisu jer je bila nedjelja :D )

 

Iznajmljujem vibracionu bušilicu, staru 40 godina, mnogo korištenu, ali u dobrom stanju. Bušim gdje treba i kako treba. Šifra: zalazim i po stanovima :kul

 

IMG_1426.jpg

 

A onda strojovđe kukaju zbog opasnog radnog mjesta :twisted:

 

IMG_1425.jpg

 

I malkoc bliže

 

IMG_1424.jpg

 

Mješam malter, motam žicu, zidam kuću tro.... vijadukt :)

 

IMG_1384.jpg

 

I još par detalja:

 

IMG_1388.jpg

 

IMG_1390.jpg

 

IMG_1389.jpg

 

Konačno, razlog zašto Riječina ne teče baš često :D

 

IMG_1422.jpg

 

Sama trsatska gradina je isto tako prilično zanimljiva:

 

Pogled iz kafića

IMG_1436.jpg

 

Za Štaciončiće :)

 

IMG_1437.jpg

 

Najevća sačuavna kula

IMG_1447.jpg

 

Pogled u nebo...

 

IMG_1449.jpg

 

Bog i batina :mrgreen:

 

IMG_1401.jpg

 

Bog i Hrvati :)

 

IMG_1407.jpg

 

I priču sa gradine ćemo završiti sa zapadnim dijelom Rijeke, odnosno šumom nebodera :)

 

Lijevo opet Kozala, desno sve ostalo :)

 

IMG_1403.jpg

 

IMG_1419.jpg

 

Pri izlazu sa gradine susresti će te još lava svetog Marka

 

IMG_1457.jpg

 

Te voltu

 

IMG_1458.jpg

 

Nakon toga žena nije previše bila zainteresirana za tehniku, tako da smo se rastali; ona otišla kući, a ja ka (a što drugo :) ) kolodvoru!

 

Pogled sa nathodnika prema zapadu

 

IMG_1459.jpg

 

Šuma željeza, bakra i patine :)

 

IMG_1460.jpg

 

Pogled na luku

IMG_1461.jpg

 

Spustio sam se dolje i naišao na jednu loksu. Riječ je Končar. Žutki Končar.

 

IMG_1463.jpg

 

Koja stoji kraj vagona za spavanje

 

IMG_1464.jpg

 

Te zna djelovati impozantno(btw obratite pozornost na žutu boju koja izbija na fremu)

 

IMG_1465.jpg

 

Zoo?

IMG_1467.jpg

 

M'jok! Džems Bond!

IMG_1466.jpg

 

Budući da je uskoro trebao doći brzi iz Zg, odlučio sam ga pričekati

Za to vrijeme malo sam gledao žice u masnoći :D

I.MG_1469.jpg

 

A prdružio mi se i gaddemit pernati četnik :kul

IMG_1473.jpg

 

Što nas je vratilo na početak priče (uočite sličnost između boje perija goluba i muhe govnare)

 

IMG_1474.jpg

 

 

I ondaaaa

 

Iza gomile austrijskih teretnih vagona...

 

Stidljivo proviruje...

 

IMG_1475.jpg

 

Zagledava mi se svojim prodornim pogledom u objektiv

 

IMG_1476.jpg

 

Nonšalantno izvija lijevi bok

 

IMG_1477.jpg

Link to comment
Share on other sites

Te decentno umiruje svoju ergelu od par tisuća ždrijebaca uplovljavajući lagano u kolodvor

 

IMG_1478.jpg

 

Zatim su je odspojili jer mora isti vlak vratiti u Moravice te je lagano nestala u oblaku ispušnih plinova

 

IMG_1479.jpg

 

I krenula opet prema meni

 

IMG_1480.jpg

 

I još mi se malo približila

 

IMG_1482.jpg

 

Te krenula natrag na prvi kolosijek

 

IMG_1484.jpg

 

Opet pružajući se u punoj dužini prošla kraj mene

IMG_1485.jpg

 

I zakačila par vagončića koje će uskoro kao od šale potegnuti po 25 promila, po kojima naravno vuče kao elektra po ravnom :mrgreen:

 

IMG_1486.jpg

 

Mali slatki nosić :mrgreen:

IMG_1488.jpg

 

 

 

Pod žicama plavojka

 

IMG_1491.jpg

Za kraj sam se opet popeo na nathodnik kako bi ju ispratio, dok je ona opet stidljivo izvirivala ispod nadstrešnice

IMG_1492.jpg

 

 

Zatim je opet probudila svoju brojnu ergelu

 

IMG_1493.jpg

 

 

I pljucnula pomalo nadobudno pokoju molekulu CO2 na elektrino vrelo života

 

IMG_1494-1.jpg

 

A sada me već teta knjižničarka tjera iz knjižnice na faksu jer je kraj radnog vremena, tako da ću vas tek sutra počastiti sa jednim videom za kraj.

 

Toliko za sada, nadam se da ćete se malo opustiti uz ovaj topic :wink:

Link to comment
Share on other sites

Moram te ispraviti.

 

Jasno se vide dva mosta, preko prvoga prelazi i pruga, dok je drugi u funkciji samo u službi luke.

I preko ovog mosta ide pruga. Istina nije u funkciji.

P6030180.jpg

 

Što ti znači ovo boldano?

 

Crkvu svetog (polu)Vida

 

Misliš "Palazzo Adria"?

 

Pomorsku palaču, odnosno zgradu Jadrolinije

 

Na koga si mislio ovime? Na članove DPŽ-a "Štacion"?

 

Za Štaciončiće

 

 

 

541462.gif541462.gif

 

Ostalo je više-manje korektno opisano!

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Moram te ispraviti...

 

 

Što ti znači ovo boldano?

 

Crkvu svetog (polu)Vida

 

!

 

Zaista, thomcrova konstatacija je na mjesto, ovo nije bilo potrebno.

 

Sve ostalo je za svaku pohvalu :wink:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Moram te ispraviti.

 

Što ti znači ovo boldano?

 

Crkvu svetog (polu)Vida

 

Takvi i slični natpisi su stajali na pločniku u ulici koja se penje prema crkvi, a pisali su ih prije aktivisti kojima je smetala urbanizacija Staroga grada, odnosno potpuno zaklanjanje crkve okolnim zgradama. Kasnije su tu ulicu popločili, tako da ni natpisa nema. Komentar je bio čisto parodija na to, da se razumijemo nije mi bila namjera omalovažavati svece, crkvu ili štogod slično

 

Pomorsku palaču, odnosno zgradu Jadrolinije

 

Misliš "Palazzo Adria"?

 

 

Hmm, je li onda Pomorska palača nasuprot zgrade suda? Vjerojatno sam pobrkao nazive.

 

Za Štaciončiće

Na koga si mislio ovime? Na članove DPŽ-a "Štacion"?

 

541462.gif541462.gif

 

 

Točno, znam da je trsatski zmaj bio inspiracija za logo. Nadam se da umanjenicu, koja je napisana od milja, nitko nije shvatio kao podsmijavanje :?:!:

 

 

 

 

 

 

Ostalo je više-manje korektno opisano!

 

Rado uvažavam ispravke onog manje korektnog, jer naravno da neću moći biti precizan u opisivanju grada kao Riječani :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ajd, s obzirom da nisi iz Rijeke može ti se donekle progledat kroz prste. Ali ako već živiš tu gdje živiš morao bi ipak malo paziti što pišeš. Konkretno mislim na ono "polu" :( . Ne treba baš svaku šušu-bušu citirat. Ali kao što sam i napisao, može ti se donekle progledat kroz prste :mrgreen: .

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Obzirom na to da ne poznajem Rijeku iz ove perspektive, meni su ove fotke jako dobre i zanimljive. Što se komentara pored fotki tiče ... tu radije prepuštam riječ upućenijima. :D

Link to comment
Share on other sites

 

Takvi i slični natpisi su stajali na pločniku u ulici koja se penje prema crkvi, a pisali su ih prije aktivisti kojima je smetala urbanizacija Staroga grada, odnosno potpuno zaklanjanje crkve okolnim zgradama. Kasnije su tu ulicu popločili, tako da ni natpisa nema. Komentar je bio čisto parodija na to, da se razumijemo nije mi bila namjera omalovažavati svece, crkvu ili štogod slično

 

 

Nisam to znao, razumijem komentar.

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Evo i video kojega sam obećao još na početku:

 

th_MVI_1495.jpg

 

 

Što se mojih i tuđih komentara tiče; zahvaljujem na pohvalama, kao i na kritikama koje uvažavam, a poručujem da se ne shvaća sve što sam napisao crno-bijelo. Uglavnom cilj mi je bio čisto otvoriti topic da ljudi mogu pogledati ponešto slika, opustiti se i nasmijati, a sada koliko sam u tomu uspio drugi jedino mogu prosuditi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...