Jump to content

Deanovec i Širinec


OGY

Recommended Posts

Evo da ja stavim jedan "zaboravljeni" mini-putopis iz 8.mjeseca.Često prolazeći na relaciji Zagreb - Kutina odlučio sam se zaletiti do kolodvora u Deanovcu i stajališta u Širinecu.Evo što sam zabilježio:

 

Prilazna cesta kolodvora u Deanovecu.Ima dobar komad do prve kuče,ali barem postoji ulična rasvjeta.

ddf7o9.jpg

 

Parkirališni prostor ispred kolodvora,nije uređen baš kao u Ivanić-Gradu ali posluži svrsi.

aol5yx.jpg

 

Zgodno popločen pješački prilaz stničnoj zgradi,ovo desno je WC,izvana izgleda ljepši nego zgrada kolodvora.

2dhegkm.jpg

 

Zgrada kolodvora,nadstrešnica je dograđena unatrag cca. 10 godina i promjenjeno je krovište,zanimljivo Deanovec nema utovarnu rampu i robni magazin.

30mn5mc.jpg

 

Vaga...nemaju je baš sve stanice prema Novskoj,ali s obzirom na dosta loš izgled ne koristi se duže vrijeme.

11jq8at.jpg

 

296f5o2.jpg

 

iozrd3.jpg

 

Izlaz prema Zagrebu i Ivanić-Gradu.

npl8bl.jpg

 

Ovo je ind.kolosijek nekakvog postrojenja u Ivanićkom Graberju koji je u produžetku drugog kolosijeka prema Zagrebu.Ne koristi se mislim duže vrijeme.

15frk2v.jpg

 

Isliznica,ova je starijeg tipa.Nove imaju likovnu romb ploču presvučeno refektirajućom tvari.

1432ann.jpg

 

Nakon poljskog prijelaza po kolosijeku se gotovo i nemože hodati.Obzirom na vremensko ograničenje nisam išao dalje,a mislim da na forumu već i postoji putopis o ovom kolosijeku.

2092fck.jpg

 

Idemo na drugu stranu kolodvora,EVP kod stanične zgrade.

2ih9jdg.jpg

 

Skretničarska kučica u smjeru Zagreba,naravno izvan funkcije.

27y66tc.jpg

 

Izlaz prema Novoselcu i Novskoj.

2rd7mmx.jpg

 

Nešto je dolazilo iz Zagreba.Putnički vlak za Vinkovce.

2rd7mmx.jpg

 

Nažalost nije ukrcao i iskrcao niti jednoga putnika.Po prolasku pored mene je svirnuo. :smile:

2zishsn.jpg

 

I ode put Vinkovaca.

34pclqe.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Željezničko stajalište Širinec,podno mjesta Križ.ŽCP pored stanice.Ova prilazna cesta je spojena na novi izlaz za autoput i čvor Križ.Mjesta za parkiranje baš i nema puno.

1sec2g.jpg

 

Zgrada stajališta je tipska za ovu prugu.Ovakvo zgrada se nalazi još u Prečecu,Repušnici i Ilovoj.Ipak ovoj u Širenecu fali malo obnove.Stambeni dio je naseljen.

2zqzsds.jpg

 

2mo2n0w.jpg

 

Pogled prema Zagrebu.

vdngw.jpg

 

Pogled prema Novskoj.

dvgbo5.jpg

 

Da vidimo malo stajališne prostorije.Desno je prostorija za prodaju karata,a lijevo čekaonica.

2v36byr.jpg

 

Ured za prodaju karata je normalno zaključan.U Širinecu nema prodavača karata barem desetak godina ako ne i više.

5wibue.jpg

 

Prostorija čekaonice.Nema vrata,a prostorija je u dosta lošem stanju.

303czer.jpg

 

Bivši šalter za prodaju karata.

z943s.jpg

 

Za kraj još jednom prilazna cesta,u smjeru autoputa.Dosta skromno za mene,ali uskoro stiže još jedan putopis. 8)

2itkmc5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lijepo. Kratko, jasno i jezgrovito.

Koliko sam uspio vidjeti na Googe Earthu (GE: 45°41'22.17"N, 16°27'36.27"E), vaga u Deanovcu se nalazi na kolosjeku od kojeg se odvaja onaj industrijski kolosjek pa pretpostavljam da su iz proizvodnje dolazili puni vagoni koje se onda vagalo prije izdavanja tovarnog lista.

BTW, trasa industrijskog kolosjeka je osim zaraslosti kompletna,a u industrijskom pogonu (?) ima solidna željeznička mreža

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Lijepo. Kratko, jasno i jezgrovito.

Koliko sam uspio vidjeti na Googe Earthu (GE: 45°41'22.17"N, 16°27'36.27"E), vaga u Deanovcu se nalazi na kolosjeku od kojeg se odvaja onaj industrijski kolosjek pa pretpostavljam da su iz proizvodnje dolazili puni vagoni koje se onda vagalo prije izdavanja tovarnog lista.

BTW, trasa industrijskog kolosjeka je osim zaraslosti kompletna,a u industrijskom pogonu (?) ima solidna željeznička mreža

Vaga se nalazi na prvome kolosijeku,koji isto tako nije vidio pravih vagona dosta dugo.Unutar ind.pogona postoji mislim pet ili čak šest kolosijeka.

Link to comment
Share on other sites

Pak mi se OGY šmuca vu moji kuruzi. ;)

 

Jel' znaš o kakvom se pogonu radi? Možda je najbolje pričekati da se oglasi Stanley - to je njegova župa

 

Nema potrebe razbijati glavu, sve je to već lijepo prikazao forumaški kolega skretničar:


http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/7876-putem-nafte-deanovec-graberje-ivaniko/

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

U toj čekaonici sam se načekao i načekao vlakova. Stajalište je nekada bilo puno ljepše jer nije bilo tog groznog perona ali je ulazak u vagone bio u granicama alpinizma. Sjećam se (kako sam imao režijsku kartu u pravilu sam putovao prvim razredom) da je vagon stao negdje u visini ŽCP-a i bilo je prilične muke popeti se sa dvije krcate torbe.

 

Malo niže, prema Novoselcu, živjela mi je baka. Imam negdje i crtanu sliku stajališta pokojnog ujaka pa ću ju skeniratiu i postati.

 

OGY hvala za lijepa sjećanja iz djetinjstva!

 

Jel' znaš o kakvom se pogonu radi? ...

Krcala se nafta i znalo je u Deanovcu bit dosta cisterni (punih i koje su čekale na utovar), nešto slično kao i u Ivaniću gdje je isto odvojak (mislim da je to Stenley sa nekime opisao u jednom od putopisa). Neznam kako se radila manevra, dali je postojala kakav "lokalna" manevarka ...

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Neznam kako se radila manevra, dali je postojala kakav "lokalna" manevarka ...

U Deanovcu je bila manevarska lokomotiva 24 sata. Lokomotivu je ispostavljala željeznica dok su manevarski radnici bili od INA-e. Isti su svaku godinu išli na periodične ispite kao i željezničari. U prosijeku su dneno išla 2 tovarena vlaka van. Uglavnom je nafta išla za Lendavu. Vozili su Varaždinci skroz do Deanovca. Vlak je u prosijeku imao šesnestak vagona i bio težak oko 1200t.

Link to comment
Share on other sites

nešto slično kao i u Ivaniću gdje je isto odvojak (mislim da je to Stenley sa nekime opisao u jednom od putopisa).

 

Nisam ja već skretničar u reportaži na koju sam stavio link.

U Ivaniću se nije krcala nafta. Industrijski kolosijek vodi u pogon koji smo mi zvali ''Degazolinaža'' (ne znam kako se zove danas). Danas tamo idu cisterne za plin.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

... i bilo je prilične muke popeti se sa dvije krcate torbe.

 

Vidiš kako Ti ta vježba i iskustvo danas dobro dolaze VidBudale.gif

 

Danas tamo idu cisterne za plin.

Kroz onaj šiprag? Ili ima neki spoj na drugu stranu? Istinabog, na GE se vide vagoni na jednom kolosjeku unutar pogona...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kroz onaj šiprag? Ili ima neki spoj na drugu stranu? Istinabog, na GE se vide vagoni na jednom kolosjeku unutar pogona...

 

Koji šiprag? :hm

Govorim o Ivanić Gradu. Kolodvoru koji ima najveći teretni promet (osim govnare u Kutini) na pruzi Dugo Selo - Novska. Zahvaljujući radu za INA-u.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

... U Ivaniću se nije krcala nafta. ...

Nisam ja ni napisao da se krcala nafta nego da je taj skolosjek sličan sa deanovečkim

...

Vidiš kako Ti ta vježba i iskustvo danas dobro dolaze VidBudale.gif

Ehh što bi moja doktorica danas rekla na ovo ... rekla je moram strogo mirovat i bit na dijeti jedno vrijeme :???: !!!

 

Poludit ću doma na zelenjavi :mrgreen:

 

Da se vratim na temu, Pfaff ... odvojni kolosijek u Deanovcu je slijep i ne vodi nikamo osim u punilište

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...