Jump to content

Sava voda Zagreb dere


Adam

Recommended Posts

Poslije faksa vrijeme se nije činilo tako loše, a svi krešte o vodenom valu, pa da vidim jesu li Zagrepčanci ugroženi. U mojoj domicilnoj županiji se je Drava unatoč hidroelektranskoj regulaciji počela razlijevati na sve strane... a sad sam čuo da je i probila nasip. Gadno!

 

Nego da mi vidimo Zagreb. Cipelcugom sam se od faksa povezao do Mosta Slobode. (Ne, nije tipfeler, namjerno pišem velikim slovom službenom nazivu unatoč. Sloboda je za mene ideal koji zaslužuje poštovanje veće od Boga. A ako se on piše velikim, može se i Sloboda :P .)

 

IMG_4312.jpg

 

IMG_4313.jpg

 

 

Usidreni brodovi raduju se plovidbi, pa makar je u leru. :-)

 

IMG_4314.jpg

 

 

Aha! Ima još znatiželjnika...

 

IMG_4315.jpg

 

 

Sava se je lijepo razlijala, 3 puta je šira. Ali nije to još poput one prošlogodišnje Velike Vode.

 

IMG_4316.jpg

 

 

Jadna drvca.

 

IMG_4317.jpg

 

IMG_4318.jpg

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

Pješice do Avenije Dubrovnik, pa Sedmicom do rotora, da razvidim situaciju kod starog mosta.

 

Uh-oh! Voda mu je skoro do grla.

 

IMG_4319.jpg

 

 

Koji offtopic, ovo već postaje protupravilno. Aha, evo jedan veliki komad željeza željezničke namjene koji ovom putopisu daje kakav-takav legitimitet! :mrgreen:

 

IMG_4320.jpg

 

 

Ispod Jadranskog mosta...

 

IMG_4321.jpg

 

 

...i prema Jankomiru.

 

IMG_4322.jpg

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam ovdje završiti, ali meni uvijek padnu na pamet neke lude ideje.

 

Nisam ni znao da se od Savskog mosta do Črnomerca može busom. Uskačem u 109-tku (punu kao konzerva sardina). Do Črnomerca sam priljepljen za šoferšajbu, jedva da se vrata zatvaraju. Stižem na vrijeme, još 5 minuta do polaska 119 za-Podsusedski most! Nakon kratkog bauljanja po terminalu (koliko buseva, a oznake sitne...). Uskačem u pravi bus minutu prije polaska pun ljudi koji se nakon posla samo žele što prije dokopati kuće... a ja tek krećem na ekspediciju.

 

Do mosta ima se što za voziti, preko pola sata. Najkritičnije je na skretanju za podvožnjak, gdje čekamo oko 3-4 minute...

 

Podsusedski most! Vožnja traje preko pola sata, u usporedbi s vlakom je to puževsko vrijeme.

 

Nema nogometa... ali vaterpolo je u trendu nakon zlata na Olimpijadi. A hladna voda je dobra za cirkulaciju :--)

 

IMG_4323.jpg

 

 

Tu Sava ima bujične karakteristike, prije nego što se višak vode prelije koji kilometar nizvodno u odteretni kanal.

 

IMG_4324.jpg

 

IMG_4329.jpg

 

IMG_4330.jpg

 

 

Okupila se hrpica ljudi, snima, slika. Ali čim je počela tuča, svi su se brže-bolje razbježali. :skriv:trk:

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

Nakon što sam zadovoljio znatiželju (i propisno smočio hlače unatoč kišobranu), otišao sam do Podsused-stajališta (je li ovo "stajalište" baš potrebno u nazivu?) vidjeti kad imam vlak za natrag. Kad zavojem projuri ovo...

 

IMG_4336.jpg

 

IMG_4338.jpg

 

 

Jadni ljudi stoje na kiši, jer na Podsused-stajalištu nema nadstrešnice pod koju bi se čovjek sakrio, a čekaonica je zaključana izvan radnog vremena blagajne (do 13:30).

 

Kako mi do polaska vlaka ima još 10-ak minuta, odlučujem se skrasiti u biblioteci Samoborček. Ugodna biblioteka, a bonus je što se nalazi točno na trasi bivšeg/budućeg vlakića. Žurno ispijam kavicu i jurim na stanicu... kad tamo Mađar kasni... 5 minuta! :ljut4

 

To znači da budem taman zakasnio na bus za Jelenovac... hja, kaj se more.

 

Od silnog uzbuđenja sam neuspješno pokušao uslikati dolazaćeg Mađara...

 

Teta kondukterka je na mene naišla tek poslije Vrapča, pa sam za kaznu zbog kašnjenja prijavio Gajnice kao mjesto ulaska. Do Zapadnog-9 kuna. Nije baš mala cifra... jesam li zapravo što uštedio, poznavatelji ZG tarifa?

 

Nakon promrzlog čekanja minibusa (i usputnog svjedočenja manjem sudaru) uspješno, 3 i pol sata nakon polaska, stižem kući. :cheer:

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

Hvala :)

 

Samo hrpu nekih zelenih zvjezdastih biljaka koje poput lađa plove po rijeci... ima li koji botaničar da zna o kojoj je vrsti riječ? :mudri

Naj pobegne, naj pobegne... prestignem ga z beciklom.

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast na volji, zaista zgodan poplavopis. :palac:

 

Teta kondukterka je na mene naišla tek poslije Vrapča, pa sam za kaznu zbog kašnjenja prijavio Gajnice kao mjesto ulaska. Do Zapadnog-9 kuna. Nije baš mala cifra... jesam li zapravo što uštedio, poznavatelji ZG tarifa?

Nisi. Cijena Podsused - Zapadni i Gajnice - Zapadni je ista (9 kn).

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hvala :)

 

Samo hrpu nekih zelenih zvjezdastih biljaka koje poput lađa plove po rijeci... ima li koji botaničar da zna o kojoj je vrsti riječ? :mudri

 

Kad je god jako visok vodostaj te biljke plutaju po Savi, 2010. ih je još više bilo

na ovo misliš?

 

60933156692378371657742.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

@Adam: odlična dokumentacija visokog vodostaja u Zagrebu ... i svaka čast da ti se dalo obilaziti mostove :palac:

Mene u zadnje vrijeme put rijetko nanese preko Save, pa mi je ovo odlično zamijenilo vlastito landranje po savskim nasipima i mostovima :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...