Jump to content

Zrmanja, Pribudić, Prljevo, Plavno 9/2010


Portos

Recommended Posts

Prije skoro pa godinu dana trebao sam iz Ličke vikendice ići po nekakav materijal u Gračac. Umjesto da skrenem prema Gračacu odlučio sam pokraj kolodvora Zrmanja dočekati nagibnog iz Splita, taman mu se bližilo vrijeme prolaska po voznom redu.

 

rsIMG_9939.jpg

 

rsIMG_9943.jpg

 

rsIMG_9944.jpg

 

U daljini se vide vjetroelektrane na brdima u širem području oko kolodvora Zrmanja

 

rsIMG_9946.jpg

 

rsIMG_9947.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Crv u guzici nije mi dao mira, idem dalje pokušati pronaći službena mjesta prema Plavnom.

 

rsIMG_10011.jpg

 

Najprije treba preći preko ŽCPR

 

rsIMG_9948.jpg

 

Sa makadamske ceste vidi se cesta D1

 

rsIMG_9950.jpg

 

A odmah ispod ceste je pruga

 

rsIMG_9951.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Do Prljeva dolazim sve lošijim makadamom.

 

rsIMG_9966.jpg

 

Stajalište je imalo i WC

 

rsIMG_9967.jpg

 

Oko stajališta uglavnom ruševine

 

rsIMG_9968.jpg

 

Ali bar je ŽCPR u funkciji

 

rsIMG_9969.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

AX-u je po makadamu bilo sve teže i teže ali dovukao sam se i do ŽCPR tunel Plavno

 

rsIMG_9970.jpg

 

Prema Gračacu, Zrmanji

 

rsIMG_9972.jpg

 

Prema tunelu Plavno, Plavnom i Kninu

 

rsIMG_9971.jpg

 

Tunel

 

rsIMG_9973.jpg

 

I odavde se vidi cesta D1

 

rsIMG_9974.jpg

 

Idem natrag, ovdje je 19°%

 

rsIMG_9975.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Dio makadama kojim samobišao tunel bio je grozan, ali došao sam do asfalta. Taman sam stao i začuo zvuk diesela. Sjurio se do pruge. 2 Turnera su taman izašla iz tunela Plavno i krenula preko jednog od vijadukata pokraj sela Bender.

 

rsIMG_9976.jpg

 

rsIMG_9977.jpg

 

Odlaze preko tzv. Ćupković vijadukta

 

rsIMG_9982.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Na kolodvoru Plavno. Pokraj GSM repetitora već sam bio sa Lovcem_na_pruge prije 1-2 godine ali do Plavnog se nismo spustili.

 

rsIMG_9984.jpg

 

Kolodvorska zgrada

 

rsIMG_9985.jpg

 

rsIMG_9986.jpg

 

Prema vijaduktima

 

rsIMG_9987.jpg

 

rsIMG_9988.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Čovječe, ma j.beš cestu D-1, whatever. Pa ti si stajao točno iznad izvora rijeke Zrmanje, koji se nalazi ispod pruge na koju stotinu metara ispod tvojih nogu!

Upravo ova prekrasna dolina, gdje je Zrmanja još potok, jedna je od meta za neko moje buduće (valjda) railfanovsko putovanje.

P.S. Ovaj lokalitet se zove Zrmanja-Vrelo.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Čovječe, ma j.beš cestu D-1, whatever. Pa ti si stajao točno iznad izvora rijeke Zrmanje, koji se nalazi ispod pruge na koju stotinu metara ispod tvojih nogu!

Upravo ova prekrasna dolina, gdje je Zrmanja još potok, jedna je od meta za neko moje buduće (valjda) railfanovsko putovanje.

P.S. Ovaj lokalitet se zove Zrmanja-Vrelo.

Misliš na naše buduće railfanovsko putovanje?

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Misliš na naše buduće railfanovsko putovanje?

Naravno. :wink:

Usput, nisam se sjetio pohvaliti ovaj zaista lijepi putopis, naprosto sam dobio duševne boli jer me relacija Gračac - Knin odavno privlači kao railfana.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis :palac:

Nadam se da budemo konačno i obišli taj dio pruge.

Imam jedno pitanje na koje bi trebao znati odgovor, ali eto ne znam :oops: Naime gledajuči naslov teme shvatio sam da ne znam do kuda ide Lika, odnosno do kojeg je kolodvora lička pruga u Liki i pod kaj uopče spada Knin? Ja sam mislio da je Lika do malo iz Gračaca, ali očito sam malo fulao. Inače nama problema sa zemljopisom, ali mi se zna desit da nekaj ne znam, pa se onda moram ovako sramotit.

Link to comment
Share on other sites

Odličan putopis :palac:

Nadam se da budemo konačno i obišli taj dio pruge.

Imam jedno pitanje na koje bi trebao znati odgovor, ali eto ne znam :oops: Naime gledajuči naslov teme shvatio sam da ne znam do kuda ide Lika, odnosno do kojeg je kolodvora lička pruga u Liki i pod kaj uopče spada Knin? Ja sam mislio da je Lika do malo iz Gračaca, ali očito sam malo fulao. Inače nama problema sa zemljopisom, ali mi se zna desit da nekaj ne znam, pa se onda moram ovako sramotit.

Nije sramota ne znati - sramota je ne pitati kad nešto ne znaš. BTW, nisam ni ja siguran, ali pretpostavljam da se Lika na istoku računa otprilike do vododjelnice iza Gračaca (Cerovac?). Lička se pruga, pretpostavljam, računa od Oštarija do Knina (iako će Br.1. znati točnije)

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nije sramota ne znati - sramota je ne pitati kad nešto ne znaš. BTW, nisam ni ja siguran, ali pretpostavljam da se Lika na istoku računa otprilike do vododjelnice iza Gračaca (Cerovac?). Lička se pruga, pretpostavljam, računa od Oštarija do Knina (iako će Br.1. znati točnije)

Granica je iza Prljeva, koje je još uvijek u Lici.

Lička pruga dobila je ime po regiji kroz koju većinom prolazi, iako jedan dio prolazi kroz sjevernu Dalmaciju (Plavno - Knin).

Graditelji posljednje dionice Ličke pruge iz smjera Gračaca i smjera Knina sastali su se 1925. godine kod Pribudića.

Netko je na forumu pokazao sliku točnog mjesta gdje je granica ovih dviju regija, čini mi se kod željezničkog tunela ''Plavno'' između Prljeva i Plavnog.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Misliš na naše buduće railfanovsko putovanje?

Upravo na TV gledam kako leti u zrak vojarna "Stara Straža" i čujem da su evakuirali selo Pađene. Ja ne idem tamo dok ne prestane podrhtavanje... Da ne velim da će u sljedećem razdoblju policija i vojska mrko gledati sve koji će se onuda motati s fotoaparatima...

 

Mislim da ćemo malo sačkat!

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Upravo na TV gledam kako leti u zrak vojarna "Stara Straža" i čujem da su evakuirali selo Pađene. Ja ne idem tamo dok ne prestane podrhtavanje... Da ne velim da će u sljedećem razdoblju policija i vojska mrko gledati sve koji će se onuda motati s fotoaparatima...

Mislim da ćemo malo sačkat!

I ja gledam ''atomsku gljivu'' iznad Knina. Fakat grdo izgleda. :roll:

Nego, nije mi jasno da to nisu pokupili (mislim na eksplozivne naprave i navodno avionsko gorivo), a imali su vremena 16 godina. :hm

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Jesu, jesu, pokupili su. Ovo je sad inventura... :mrgreen:

Jest. A prava inventura će potrajati nekoliko godina, jer su se neeksplodirana ubojna sredstva zacijelo rasula kilometrima unaokolo. Tako su neki ''primjerci'' iz skladišta u Sesvetama pronađeni čak na Kennedyjevom trgu.

A jednu granatu baciti će Portos na nas dvojicu jer mu zagađujemo temu (i to eksplozivom). :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A jednu granatu baciti će Portos na nas dvojicu jer mu zagađujemo temu (i to eksplozivom). :mrgreen:

U Zaklopac nije doletjela niti jedna granata iz Stare straže, ali sam putem vidio opožaren teren između Udbine i Bruvna. S obzirom da su skoro svi izvori pitke vode u tom kraju na izdisaju nije niti čudo da je gorjelo.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...