Jump to content

Još jedan u nizu egzotičnih kolodvora - kolodvor Ludina


Dinko-KA

Recommended Posts

Listam malo po putopisima, dođem na svoje, pregledavam od Moravica nadalje, dođem do kraja i vidim... jedan mi fali. Idem opet ispočetka, pokušavam se sjetit kojega nema, ne uspijevam. Kasnije gledam vagone u svojoj mapi Željeznica, vidim mapu Fotke Ludina, reko zašto su još tu, pa stavio sam ih na forum pred dva tjedna.. Tražim ja po forumu, kad ono, nema Ludine. Onda se sjetih kako sam na roštilju na Mrežnici rekao da ih moram staviti, međutim eto, zaboravio sam.. Uglavnom, da ne duljim, davnog datuma, 30.4. sam bio u Ludini. :oops: :oops: :oops:

Bila je to lijepa sunčana subota, a ja sam bio lijen ustati ujutro pa sam iz Karlovca krenuo tek u 11.39, što će dokazati plan putovanja:

 

plantz.png

 

Na karti put izgleda ovako, karta kaže da se mjesto zove Velika Ludina:

 

kartaz.png

 

Od Karlovca do Zagreba sam putovao mađarom koji standardno vozi parove vlakova 4050/4059 i 4058/4063. Taj dan je vozio mađar 015:

 

p1040001.jpg

 

Stigli smo sa 10 minuta zakašnjenja jer je prije Remetinca riknula signalizacija na jednom ŽCPR-u, pa je bilo stoj na prostornom signalu, kreni, stani, trubi, kreni, stani zbog stajališta... Desetak minuta se nakupi začas. Idem pronaći vlak 2103, očekujem klasiku, kad ono mađar s kojim sam došao je sa 3. perona 4. kolosijeka samo produžio na 3.A peron 4. kolosijek i na displeju se umjesto Moravice-Zagreb GK pokazao natpis Zagreb GK-Novska. Pitam strojovođu kaj ne bi trebala bit klasika, veli on trebala bi, ali je danas subota. :neutral: Tja... Kad već do Ludine ne bude fotkanja, da barem onda pofotkam unutrašnjost toga mađara:

 

p1040002u.jpg

 

I tako smo redovito stigli u Ludinu. Ušli smo na drugi kolosijek pošto je na prvome već stajao teretnjak za Zagreb. Moj mađar ode dalje prema Novskoj:

 

p1040003a.jpg

 

A evo i fotke toga teretnjaka koji je također otišao odmah nakon mađara. Vuče ga ASEA 041:

 

p1040004e.jpg

 

I ode teretni u daljine:

 

p1040005o.jpg

A ja se javljam prometniku, iskazujem svoje namjere, nema naravno ništa protiv fotkanja, pa idem na ekspediciju po kolodvoru. Kolodvorska zgrada:

 

p1040006o.jpg

 

Prvi peron:

 

p1040007m.jpg

 

I prvi, ujedno i prolazni kolosijek. Inače kolodvor Ludina ima samo 2 kolosijeka:

 

p1040008m.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Drugi kolosijek (mislim da ne moram ni pisati da se koristi, ne):

 

p1040009v.jpg

 

Idemo zaviriti u čekaonicu. Ima jedna klupa:

 

p1040010yp.jpg

 

Ima i putnička blagajna, karte prodaje prometnik pa radi od 0-24:

 

p1040011w.jpg

 

Peć su strpali u zatvor, za svaki slučaj. A čujte, ne bi bilo dobro da pobjegne usred zime :lool :

 

p1040012x.jpg

 

Ima tamo i ćenifa. Zaključana je, a nisam htio prometnika tražiti ključ, kad mi već nije trebala da obavim svoje fiziološke potrebe :mrgreen: :

 

p1040013.jpg

 

Parkiralište ispred kolodvora je onako, srednje veliko, bila je subota pa nije bilo previše autiju na njemu:

 

p1040014.jpg

 

Ovo je centar za napajanje Ludina. Odavde ide struja u kontaktnu mrežu, ima i svoj industrijski kolosijek kojega ćemo vidjeti kasnije:

 

p1040015l.jpg

 

Idemo prošetati do izlaznih skretnica u smjeru Zagreba. Evo nam izlaznih signala:

 

p1040016.jpg

 

Pogled ulijevo, nazire se spomenuti industrijski kolosijek:

 

p1040017x.jpg

 

Jedina skretnica na ovoj strani kolodvora, sa prvoga na drugi kolosijek:

 

p1040018n.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Nekada je ovdje bio skretničar, danas više nije nitko:

 

p1040019gx.jpg

 

Izvlačnjak drugog kolosijeka:

 

p1040020.jpg

 

ŽCP osiguran svjetlosnom i zvučnom signalizacijom:

 

p1040021o.jpg

 

Granica manevriranja i pogled prema Dugom Selu, Zagrebu:

 

p1040022fh.jpg

 

Skretnica za industrijski kolosijek. Moram priznati da mi je dosta čudna, jer je smještena na izvlačnjaku drugog kolosijeka pa je strojovođa očito morao gurati vagone ispred sebe ako je želio doći na prolazni kolosijek. :shock: :shock: :shock: Skretnica je ručna, što govori da se kolosijek nije koristio već jaaaaako dugo:

 

p1040023s.jpg

 

Na njemu se nalazi i nekakva okljaštrena iskliznica:

 

p1040024a.jpg

 

Dalje je stanje kolosijeka ovakvo:

 

p1040025pi.jpg

 

Što je je, ali kolosijek je – elektrificiran ;-) :

 

p1040026k.jpg

 

Pošto je travuljina takva da se ne može proći bez mačete, na kolosijek sam opet došao s druge strane, po onoj stazi na jednoj fotki iznad. Kolosijek ovdje završava, a ovaj stup koji se vidi je zadnji stup elektrifikacije na tom kolosijeku:

 

p1040027c.jpg

 

Još jedan pogled na cijelo postrojenje pa idemo nazad na kolodvor:

 

p1040028m.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Ovaj siromah se izgubio među ostalom travom, nema mu ni jednog bližnjeg :-( :

 

p1040029o.jpg

 

Nagib pruge 4 promila i hektometarska oznaka:

 

p1040030i.jpg

 

Idemo sada prema Novskoj. Opet izlazni signali:

 

p1040031b.jpg

 

I dok sam fotkao izlazne signale, dojurio je vlak 746 iz Vinkovaca za Zagreb. Ova fotka je dokaz da je stvarno dojurio :mrgreen: :

 

p1040032d.jpg

 

I odjurio. Inače bio je sastavljen od 4 vagona: Beemt+Aeelt+klimatizirani Bee+klimatizirani Bee:

 

p1040033k.jpg

 

I ovdje je također samo jedna skretnica:

 

p1040034s.jpg

 

Skretničarska kućica, identična onoj sa druge strane:

 

p1040035b.jpg

 

Detalj infrastrukture:

 

p1040036r.jpg

 

Signal za ŽCP, a oštro oko će u daljini vidjeti i signal Granica manevriranja ;-) :

 

p1040037z.jpg

 

Okret za 180° i pogled na kolodvor:

 

p1040038n.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Kao i na svakom drugom kolodvoru, i ovdje se nalazi međnik:

 

p1040039p.jpg

 

Pragovi su iz godine:

 

p1040040s.jpg

 

Još jedan detalj infrastrukture:

 

p1040041pu.jpg

 

Izlazni signal je pozelenio i ubrzo se pojavio vlak 2017 iz Zagreba za Vinkovce. Bio je sastavljen od 3 vagona: stari Bl+obnovljeni Bl+žlajfer sa 8 sjedala u kupeima:

 

p1040042e.jpg

 

Ode on dalje, a na spomenutom žlajferu su ostala otvorena vrata :twisted: :

 

p1040043k.jpg

 

Vratio sam se na kolodvor, a ubrzo nakon vlaka 2017 je stigao vlak 745 za Vukovar. Na fotki možemo ujedno vidjeti i drugi peron koji još nije bio uslikan u ovom kolodvoropisu ;-) :

 

p1040046y.jpg

 

Ode 745 dalje prema Vukovaru:

 

p1040047hk.jpg

 

Nekoliko minuta prije dolaska mojeg vlaka za povratak, u Ludinu je stigao još jedan teretnjak koji će pričekati moj 2018. Na čelu je brena 009:

 

p1040048x.jpg

 

Dosta je dugačak, a u sastavu ima i dosta stranih teretnih vagona:

 

p1040049x.jpg

 

I redovito stiže moj 2018 s kojim ću započeti povratak u Karlovac. Do Zagreba će me vući ASEA 307:

 

p1040050ed.jpg

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Doviđenja Ludina! :mah

Vlak je bio sastavljen od 3 vagona: obnovljeni Bl+neklimatizirani Bee+obnovljeni Bl. Želja mi je bila sjesti u Bee zbog starih sjedala, međutim u tom vagonu je bila dosta velika gužva pa sam otišao u zadnji vagon, a to je bio:

 

p1040051d.jpg

 

Unutrašnjost dotičnog vagona:

 

p1040052nx.jpg

 

A pronašao sam i prazan kupe u kojem sam sjedio do Zagreba:

 

p1040053h.jpg

 

U Deanovcu imamo križanje sa vlakom 2019 iz Zagreba za Vinkovce. Na čelu je ASEA 301:

 

p1040054x.jpg

 

I odlazi. Bio je sastavljen od tri vagona: obnovljeni Bl+obnovljeni Bl+stari Bl:

 

p1040055b.jpg

 

U Zagreb smo stigli redovito, otišao sam se tradicionalno nahraniti u McDonalds, pa sam se vratio na kolodvor gdje je već bio postavljen moj vlak 4062 za Karlovac. Pošto je bila subota, taj vlak ne ide dalje od Karlovca. Bio je sastavljen od 3 vagona (obnovljeni Bl+obnovljeni Bl+stari Bl), a ja sam sjeo u zadnji. Bio je to ovaj žlajfer:

 

p1040056u.jpg

 

Unutrašnjost dotičnog vagona:

 

p1040057t.jpg

 

I moj kupe:

 

p1040058ax.jpg

 

Također redovito, u 19:38 sati stižemo na karlovački kolodvor:

 

p1040059oi.jpg

 

I to bi bilo to za ovaj put. Eto ispričavam se što tek sada stavljam putopis, ali sam jednostavno zaboravio da ga nisam stavio misleći da jesam. :oops: :oops: :oops:

Toliko od mene za danas, do sljedećeg (grupnog?) ekšna, lijep pozdrav! :mah :mah :mah

Dinko

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Kao i uvijek do sada odličan kolodvoropis kao i uvijek zanimljiv odabir mjesta. Iako moram primijetiti da su ti tvoji "egzotični" kolodvori dosta prometni. Samo nastavi tako.

Link to comment
Share on other sites

Ma, bravo! Takvog Te volim - kolodvoropis "od čavla do čavla". Svaka čast

Suuper3.gif

 

BTW, i Ti si primijetio kako su vagoni sa starim sjedištima pretrpani, a ove tvrde, neudobne novotarije zjape prazne. Čudno kako nitko od onih Drempinih koji obnavljaju vagone nije toga postao svjestan...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Hvala dečki! ;-)

@Pfaff, o da, ljudi su očito jako dobro upoznali nova sjedišta. Jako dobro to vidim kad putujem iz Zagreba za Karlovac ako vlak stoji na 4. ili 5. peronu i to se najbolje vidi ako vlak ima sastav loksa + stari Bl + obnovljeni Bl + obnovljeni Bl. Prije se prvo napunio zadnji vagon, jer se ljudima, jasno, ne da hodat skroz naprijed ako iza ima mjesta. Međutim, kod ovakvog sastava, začudo se prvi vagon prvi popuni, a onda tek zadnji. Inače, kad su novi vagoni došli, bili su puni jedno vrijeme i ja sam uvijek guštao u kupeu starog Bl-a, međutim s vremenom se promijenila situacija. ;-)

Edited by Dinko-KA

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Da si krenuo ranije mogao si stići i do susjednog egzotičnog kolodvora Popovača (valjda ima neke povjesne veze s popovima), a koji kilometar dalje je još egzotičnije stajalište Voloder.

Tu su nekada derali kože volovima, a iz voloderskih vinograda potječe najbolje hrvatsko kontinentalno vino - Moslavački škrlet.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Hehe, možda stignem i tamo jednog dana.

Za Voloder je netko jednom napisao: Ovdje ne deru samo volove nego i fasade. zato kaj zgrada stajališta nema fasade nego su samo cigle.. ;-)

Stari Bl-ovci su zakon!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...