Jump to content

U potrazi za nepostojećim antikvitetom TK Vrapče, 16. studenog 2014.


Stanley

Recommended Posts

Sve je počelo od ove slike i zgrade u dubini kadra…

 

WaMumel.jpg

 

… u ovoj temi:

 

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/9160-fotografije-i-filmovi-iz-proslih-vremena/page-40

 

Dakle, uvaženi Tomislav alias lokführer nagovara me da pošaljem ađutanta na očevid. Mene, starog izviđača s vještarstvom pješaka koji i danas bez problema odvali u cugu desetak kilometara bez odmora… ccccc… ;)

Ona zgrada me zaintrigirala, a lokführer mi je samo zabio šilo v rit. Zapravo mi je nehotice odredio maršrutu za šetnju na koju sam ionako mislio ići, jer dan ne da je prelijep nego je rajski - sunčano bez vjetra i 17°C. Kao da je početak listopada, a ne 16. u mjesecu koji se nekom pomutnjom zove studeni.

 

Pogled kroz prozor prije polaska:

 

IWE3Ej7.jpg

 

Nekoliko jesenjih impresija iz moje Malešnice:

 

8puHf3S.jpg

 

P3xxENR.jpg

 

1VRBnY7.jpg

 

1kzNa9k.jpg

 

A8ZN9gw.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Bez ZET-ovih buseva i infre ne ide:

 

88bO2Z0.jpg

 

VT29a8z.jpg

 

qXBi9Tp.jpg

 

Od Vrapčaka danas samo kratko podsjećanje, a ja ću na onom mostiću desno…

 

6cUr0ue.jpg

 

… putem preko groblja:

 

8cAze4E.jpg

 

Ovdje su pokopani preminuli pacijenti psihijatrijske bolnice Vrapče. Iako je zadnji ukop obavljen još 1973., mnogi se još sjećaju pokojnika:

 

FhtwFHW.jpg

 

Dalje ću ovuda. Ploča me podsjeća na djedovinu, jer su Šumećani nedaleko Ivanića:

 

AHtbHCI.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Ovo već vonja na nekadašnji TK Vrapče. Tu je nekada bio tzv. Vojni senjak i uz njega vojni otpad, a danas su zgrade MUP-a:

 

1zJB5Tr.jpg

 

Za slučaj da me neki drot pita kaj se tu smucam, ovo je alibi snimka. Ali murije ni od korova, jedino sam vidio neke u dubini kruga da igraju nogomet:

 

IX7X33z.jpg

 

Kad me već nitko ne doživljava kao mafioza ili nedajbog terorista:

 

QV8e2Wp.jpg

 

Otraga je već krug TOZ-a, dakle idem natrag:

 

Ty8lVGm.jpg

 

Još jednom ulicom imena iz moslavačke Posavine:

 

lsigqZp.jpg

 

Ono gore bi bili cirusi, najava dolaska nove ciklone. Neka me naš kućni meteorolog izvrijeđa ako griješim:

 

L0UW89O.jpg

 

Pogled unatrag na Stružečki put:

 

9jKN3pj.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Uz ogradu bivšeg Vojnog senjaka. Unutra je sve zaraslo u šikaru i naziru se samo tragovi temelja nekadašnjih baraka. Djeluje spooky, stoga vas neću plašiti slikama:

 

u40e2C9.jpg

 

aIfa7jj.jpg

 

Na jednom mjestu se može ući u područje bivšeg vojnog objekta. Malo sam ušetao i bio prije vani nego unutra - ne znam kada se pčele roje, ali ne bih htio da se matica smjesti na moju glavu:

 

HSQc7dR.jpg

 

Unutar bivšeg Vojnog senjaka nalazi se ljevaonica umjetnina Ujević. Tu sam našao objekt koji bi mogao po lokaciji i izgledu odgovarati - jedini u ovom području - zgradi na prvoj slici, stoga sam kroz žicu okinuo dvije snimke:

 

zDhazX1.jpg

 

vvndzqo.jpg

 

I tako ja krenem kući zadovoljan jer sam našao vjerojatan ili bar najsumnjiviji objekt, kadli me na kompu dočeka post forumaškog kolege gordana357:

 

Stanley nema te zgradice odavno. Tu su bila dva vodonapojnika i mjesto za čisćenje vatre parnih lokomotiva, a u toj zgradici su bili ugljenski radnici tzv. "forameri" koji su nagrtali po potrebi ugalj na tenderu i japanerima čistili kolosjek od šljake kad se očisti vatra. Ovaj manji dograđeni dio je šupa gdje su držali japanere i alat. Kad pogledaš ovu noviju sliku sa kontejnerima bila je baš tu gdje je ta prva hrpa kontejnera. Tu sam 1970./71. dolazio na praksu i često puta u toj zgradi popio kavu.

 

Nema veze, bar smo riješili dvojbu - lijepo je imati na forumu znalce - pa se vratimo na moju hodnju. Ova šikara kod robne kuće Lidl krije nekadašnju trasu Samoborčeka:

 

N1AKpWt.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Umjesto ranžirnog kolodvora kontejneri:

 

yA1N4bI.jpg

 

Umjesto lokomotiva i vagona kamioni:

 

ueKog2U.jpg

 

Od željeznice samo bivša zgrada TK Vrapče:

 

N7F3nqK.jpg

 

Valja meni laganini doma. Neću preko stajališta Vrapče, već mi izlazi na nos i na uši, na ovoj šetnici je ljepše:

 

V5O0XzU.jpg

 

Mala usputna digresija - još jedan vandalizam. Za razbiti plastični štit potrebna je poveća količina bijesa:

 

QZQsPY4.jpg

 

I za kraj podsjećanje da se sve mijenja, pa i vremenske prilike:

 

QGr8icT.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Eh, Stanley, dok smo gordana357 i ja pokušavali odgovoriti na tvoju zagonetku, a thomcro dijelio dobronamjerne savjete, ti si već naveliko gazio po susjedstvu i sâm tražio odgovor na svoje pitanje.

 

Sad znamo i odgovor, a još bolje znamo i vidimo i da si se dobro prošetao. Sva sreća, tvoj izviđački duh i crv v riti ti ni dalje ne daju mira :palac:

Link to comment
Share on other sites

... uvaženi Tomislav alias lokführer nagovara me da pošaljem ađutanta na očevid. Mene, starog izviđača s vještarstvom pješaka koji i danas bez problema odvali u cugu desetak kilometara bez odmora… ccccc… ;)

... nije bilo zle namjere :oops:

... lokführer mi je samo zabio šilo v rit. Zapravo mi je nehotice odredio maršrutu za šetnju

Ajd neka korist i od mene :lool

... Ploča me podsjeća na djedovinu, jer su Šumećani nedaleko Ivanića

Nisi jedini!

 

*****

Gledam te boje jesenje ... pa uvas je danas sunca bilo :shock:

 

Šteta što nisi pogledal forum prije nego si se otputil u ekšn, uštedil bi si dobar dio puta al' svejedno je lepo videt sunce.

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Nisi jedini!

 

Znam ja da si moj zemljak. U putopisu iz Novoselca uputio sam ti pozdrav iz Širinca, ali nisi trznuo.

Za Šumećane sam prvi put saznao čitajući kao klinac natpise na kamionima ''naftaša'' - Naftaplin Šumećani. Tih kamiona se sjećam i danas, bili su američki i pogolemi, marke Mack i Diamond. Kobila mog dede strahovito ih se plašila (valjda zbog onih svjetiljki koje su izgledale kao izbuljene oči), pa kad bi naišli na njih deda bi zaustavio kola i postavio se kod glave životinje u zaštitničkoj pozi, držeći je za ular i tepajući da se smiri.

Kroz Šumećane sam prolazio u puno navrata, a prvi put je to bilo na prijelazu iz pedesetih u šezdesete. Cesta za Čazmu još je bila makadamska i prašnjava. Deda je išao u Dapce po drva i poveo je mene sa sobom. Sjećam se da smo ustali vrlo rano, u cik zore (bilo je ljeto), a za mene je to bilo putovanje kao da danas idem u Kanadu. Caginec, Graberje, Šumećani, Dapci… a desno odašiljač Radio Zagreba u ''Dijanovcu'' gotovo na dohvat ruke. Zašto netko ne izumi vremenski stroj pa da se malo vratim u ta vremena…

 

Šteta što nisi pogledal forum prije nego si se otputil u ekšn, uštedil bi si dobar dio puta

 

Uštedil? Pa ja sam prvobitno planirao cipice sve do Savskog mosta i natrag.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

... ja sam prvobitno planirao cipice sve do Savskog mosta i natrag.

Au-uuu! Doduše ja se tebi tu iščuđavam a i ja sam (zajedno sa Kapotom) danas bil u klatežu. Sve mojoj astmi usprkos :mrgreen: (izgleda da sam "ju" uhvatil na prepad jer ni čmrknula nije na opterećenje). Nismo bili daleko, samo do Zlobina ...

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Au-uuu! Doduše ja se tebi tu iščuđavam a i ja sam (zajedno sa Kapotom) danas bil u klatežu. Sve mojoj astmi usprkos :mrgreen: (izgleda da sam "ju" uhvatil na prepad jer ni čmrknula nije na opterećenje). Nismo bili daleko, samo do Zlobina ...

 

Čitao sam tvoj putopis iz Zlobina. Lijep i zanimljiv, pa ti ne budi zamjereno ako ga staviš i ovdje.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...