Jump to content

Skretničar, jesen...


Ćiro_bos

Recommended Posts

Skretničar Abid me danima molio da mu dođem...onako da posjedimo...

Na kraju me nazvao mobitelom u subotu popodne i samo rekao dođi. Na pitanje ko ima, on kaže vidjet ćeš...

Krenem ti ja... Pošto ova reportaža ima malo veze sa šinama, ipak da malo povežem. Put od Tinje do Srebrenika vodi kraj pruge, ili pruga kraj puta....

Slika dva tunela koji skrivaju prolaz u grad-opštinsko mjesto Srebrenik...onaj desno je moj, držim ga na oku fotića, da ga ne bi mrak pojeo

 

img2413j.jpg

 

Ali ja ne idem u grad...na neki način. Skretničar Abid živi u mjestu Gornji Srebrenik visoko iznad grada Srebrenika...onoga zvaničnog. Naime, on živi u mjestu pored stare tvrđave koja se zove Srebrenik...

Skrenuo sam sa glavne ceste i stao se penjati i ove su slike nastale redom u putu...Slikao sam isključivo stari grad Srebrenik

 

img2425.jpg

 

Datira iz godine 1333. i nije mnogo uptrebljavan...mnogo je godina prazan

 

img24171.jpg

 

Mi ga jednostavno zovemo Gradina...

Obratite pažnju na voćnjak, šljivik, ovde u žargonu ga zovemo bašča...šljiva je rodila...

 

img24211.jpg

 

Ispod njega se daleko vidi, Srebrenik mjesto, preko opštine Gračanica i Gradačac, a vidi se i vrhovi planine Ozren...Za bolje snimke bi trebao bolji...majs...maglovito poslijew kiše :kul

 

img24201.jpg

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Abidova kuća je iznad same Gradine...

Kazao mi je da ću ga naći ako čujem glasnu muziku...za zvukom. I našao sam ih...

Nisu se trudili da ustanu i da me pozdrave...bili su zauzeti, kako i vidite.

 

img2446.jpg

 

Abid me je ipak dočekao i upoznao sa rajom...a zatim poveo da vidim pravi razlog zbog čega me pozvao. Šljiva je rodila i pekao je rakiju. On ima i svoj kazan i sada radi...A ja konto što mi traži godišnji odmor baš sada

Evo ga majstor Abid, na radnom mjestu

 

img2436.jpg

 

Pomaže mu sin, čini se sa nekom modernijom frizurom...verzija irokezice?

 

img2432.jpg

 

I još neki rođak, pa zajedno gledaju-gradiraju koliko stepeni curi...ma gleda u roštilj...

 

Pečenje rakije je stvar prestiža: Čija je bolja, jača, čistija bez primjesa drugih pomoćnih sredstava kao što su šećer i druge voćke...U ovom kraju rakija se priznaje samo u izvornom obliku, od šljive Madžarice (mislim da je to Čačanka), a nešto malo od divlje slatkulje. Rakija od Stelne je samo za nevolju.

 

img2430.jpg

 

Sada se vraćamo Bosnian folk gudačima...kvartet nije, a ima i trzajućih žica...

 

img2444.jpg

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Ovaj domaćin je, čini se imućniji, pa je za ovu priliku organizovao muziku...inače čest slučaj, osim gostiju...da uveličaju ovu svečanost, a i da dušmani crknu od zavisti...

Rakiju sam probao i ipak naručio pivo, kada sam sjeo za stol

 

img2439n.jpg

 

Svira se bosanska izvorna narodna muzika, ljubitelji kažu seljačka...Inače čitava sjeveroistočna bosna od granica opštine Brčko, pa sve do Zavidovića i Kladnja štuje ovu muziku...Ovde je daleko popularnija od Cece i Brene.

Ovo je klasičan sastav koji je karakterističan za bošnjački zvuk, ali treba reći da je sličan sastav i kod srpskih, odnosno hrvatskih grupa iz ovih krajeva...I bez obzira na "nacionalni" zvuk svi to vole....Nekada Ilija i Marko, Mara i Derventske lole i danas ne pitaju kolko košta...

Abid uživa u sviranju...gotovo na uho

 

img2441l.jpg

 

Ovaj se zanio...umjetnik... ili je note zaboravio

 

img2440a.jpg

 

Publike je kako vidite malo...oko stola, ali zvučnici i brdo čine da je slušalaca jako puno...počinju naručivati pjesme preko mobitela, a kasnije su poslali i pare...5 KM pjesma, jeftino...Ja sam nekada skuplje naplaćivao...eh ta recesija...

 

img2438ge.jpg

 

Publike malo, ali ima...

Brat domaćina od 82 godine nam je udijelio koje zrnce mudrosti: Eh djeco da znate kako je nekada bilo...Kaže da se i sada muškarci i žene svađaju zbog iste stvari: Malo joj jednom...

 

img2443s.jpg

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Publike ipak ima...i auta za ne daj bože

 

img2448d.jpg

 

Pada mrak, postaje hladno...završavaju sa pečenjem rakije, ali nastavljaju da sjede

 

img2449jb.jpg

 

img2452l.jpg

 

 

img2455s.jpg

 

Oprostio sam se i pošao kući...oni su ostali da sjede...nije im zima.

pozdrav...

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Predinvo Ćiro_bos ama bas predivno, evo sad ove slike ponosno pokazijem svojim radnik kolegama Englezima i svi u jedan glas kaze 'This is life' ili sto bi mi rekli OVO JE ZIVOT.

Stari moj prijatelju jos jdnom hval za ove divne slike, koje su mene malo i vratile u one ratne godine kade se ovuda svakodnevno pjesacilo ic Brckog za Srebrenik.

fbotpravnik

Link to comment
Share on other sites

Predinvo Ćiro_bos ama bas predivno, evo sad ove slike ponosno pokazujem svojim radnik kolegama Englezima i svi u jedan glas kaze 'This is life' ili sto bi mi rekli OVO JE ZIVOT.

Potpuno razumijem reakcije tvojih...engleza.

Jer danas sam ti ja bio vozopratilac vozu na kojem je bilo 48 engleza...

Vozila parnjača 33 na relaciji Tuzla-Brčko i nazad...slijedi naravno reportaža, ali za koji dan...

pozdrav...

 

P.S. U Brčkom sam bio na ćevapima, kod Šanage :roll: !

Posavina exspres

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...