Jump to content

Provincijalac u Metropoli XXXVIII.


Pfaff

Recommended Posts

Iliti kako sam 10. travnja 2016. opet bijo u Zagrebu s mojom najboljom itd., itd....

 

Ovoga sleda je ONA morala u Zagreb na kratki sastanak pa je to bilo, što bi rekao Bach, toccata e fuga. Sljedstveno tome, nisam najavljivao svoj dolazak nikome jer je vremenmski raspon bo nezgrapan za bilo što ozbiljnije, a glavni lokalni organizator je najvjerovatnije ionako vahtario u Kineskom paviljonu!

Jutro u mom domicilu osvanulo je mrzljikavo, ali s krpama nebeskog plavetnila koje su probijale oblake

 

RijekaLokve554.jpg

 

RijekaLokve555.jpg

 

Krenuli smo nešto iza 8 ha jer je Helga morala biti na cilju mrčuk prije 10:00.

Na Karolini preko Starog Laza me dočekala magla, magluština da bi ju se moglo mijesiti.

 

RijekaLokve556.jpg

 

Ulazim u Ravnu Goru

 

RijekaLokve557.jpg

 

Na autocesti niz Jablan. Odavde obično mašem Jeanu kad ugledam Klek. Nema Kleka...!

 

RijekaLokve558.jpg

 

Putem je na cesti bila prilična gužva u smjeru Zagreba – osobito poslije Bosiljeva kad su se uključili Južnjaci sa svojim, mahom moćnim, autima. Bio sam malo u čudu jer znam da 'Ajduk ne igra u Zagrebu, a onda mi je sinulo da su to vjerovatno posjetitelji finalnog eventa na "Zagreb auto showu" koji idu uzdisati nad nedostižnim.

Evo me na odredištu – nedjeljom je Bandić širokogrudan pa mogu na miru parkirati u Derenčinovoj, a NJOJ je to preko ceste.

 

Zagreb386.jpg

 

Vidim da prijatelj Pero još nije prodao 'ostel. Fino, trebat će u lipnju.

 

Zagreb387.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Otputih se put Kvatrića. Motala mi se glavom kako bi bilo lijepo sresti Egerkea na prvoj jutarnjoj kavici!

Na kraju nisam ni pio kavu – Zagreb mi općenito i nije destinacija za piti kavu iako ponekad moram iz socijalnih razloga.

 

Zagreb388.jpg

 

Katica u zavoju. Grad je neobično miran u ovo doba dana

 

Zagreb389.jpg

 

Moj dan u Zagrebu u pravilu započinje kupnjom dnevne karte. Tako mi je život najljepši

 

Zagreb390.jpg

 

A da nije ona gužva na autocesti izazvana priljevom manifestanata na nekom skupu podrške novom ministru kulture upravo na današnji dan?

(Nije, ne! Odahnuo sam. Radi se o nekim radovima na trajvanskoj pruzi u Frankopanskoj di je navodno neki bagerist grtalicom nešto učinio pruzi? Tražio sam po tramvajskom pod4umu, ali ne nađoh odnosnih informacija???)

 

Zagreb391.jpg

 

Rat parolama se zahuktava – 1. maj se bliži

 

Zagreb392.jpg

 

Stigla je pisanica koja će mi baš poslužiti

 

Zagreb393.jpg

 

Zagreb394.jpg

 

Ode on dalje niz Maksimirsku, a ja sam konačno nakanio posjetiti zagrebački zoološki vrt u kojem nisam bio valjda 50 godina. Tamo me se valjda sjeća samo pokoja kornjača...

 

Zagreb395.jpg

 

A, da?! Iskrcalo me stanicu prerano jer se u zadnjih 50 godina mnogošta promijenilo. Sad moram dočekati sljedeću plavu garnituru da me odveze stanicu dalje.

BTW, prof. Stanko Hondl je bio stariji kolega i prijatelj mog dede i u djetinjstvu sam puno slušao o njemu.

 

Zagreb396.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ingress. Posve novi prizor.

 

Zagreb397.jpg

 

Aha! nema seniorskog popusta (logično, jer seniori su najznačajnija populacija buduć da uglavnom oni vode juniore u ZOO). Zato sam dobio 33,33% popusta na redovnu cijenu jerbo se u prostoru odvijaju radovi. Jest da piše da su radovi do ožujka tekuće godine, ali ajde, da ne zakeram, što bi rekao Hadzibane.

Lakat desno dolje je od nehajno naslonjenog drvenjaka koji nikako nije mogao upercipirati da bi ja tu nešto slikavao. Ko mu kriv – sad mu je lakat na internetu!

 

Zagreb398.jpg

 

Moja ulaznica – avers & revers. Po tekstu zaključujem da je i ona privremena obzirom na radove.

 

Zagreb399.jpg

 

Zagreb400.jpg

 

Užicao sam i plan ZOO-a. Malo je i on privremen, ima grešaka, a i print je nekako šlampav.

 

Zagreb401.jpg

 

Kod Backa je to bolje izvedeno, ali vjerovatno mora biti ovako jer ima posjetitelja s lokomotornim ograničenjima.

 

Zagreb402.jpg

 

Prvi prizor – mlaka mutne vode i u njoj nikakvih živina...

 

Zagreb403.jpg

 

Info tabla. Imao bi i ja kogagod za pridodati.

 

Zagreb404.jpg

 

Ovo je jedini ugostiteljski objekat koji navodno funkcionira. Glavnu biblioteku i jedaonicu još grade. Hm? A ožujak? Sve ostalo su štandovi s "LEDO" sljadoljedom

 

Zagreb405.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Možda je zbilja još prehladno za posjet (ali zato nema gužve). Kravice kojekakvih vrsta se ne boje hladnoće tako dugo dok ima sijena.

 

Zagreb406.jpg

 

Zagreb407.jpg

 

Ovo me neminovno asociralo na

 

 

Zagreb408.jpg

 

Mini potočni konj. Navodno ne narastu veći od omanjeg prajca.

 

Zagreb409.jpg

 

Ovaj se neda van iz vode.

Ostalo su razni etno-izlošci (koplja, štitovi itsl.)

 

Zagreb410.jpg

 

S Afrikom smo gotovi – idem u trope

 

Zagreb411.jpg

 

Logično – zmije und zmijurine. Moj je dojam da toga u svakom zoološkom vrtu ima najviše

 

Zagreb412.jpg

 

Električna jegulja. Suprotno uvriježenom mišljenju, one dvije rupice sprijeda nisu priključak za žice!

 

Zagreb413.jpg

 

Za one koji ne znaju: Ta se nesimpatična riba u nekim jezicima zove Torpedo pa je Mr. Whitehead to ime nadjenuo opakim napravama koje je onomad počeo proizvoditi u mom rodnom gradu!

 

Zagreb414.jpg

 

Kofer i dva para cipela

 

Zagreb415.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još jedna zmijurina

 

Zagreb416.jpg

 

Nekakav mini-varan. Za razliku od onih golemih s otoka Komodo, ovaj se penje po granama

 

Zagreb417.jpg

 

Zagreb418.jpg

 

Bijeli piton (radost i užas svih curica, ovisno o uzrastu!)

 

Zagreb421.jpg

 

Svaku od živina možeš i posvojiti što je uredno evidentirano na znanje svekolikom pučanstvu

 

Zagreb422.jpg

 

U sredini prostora je umjetni vodopad. Nešto slično sam vidio u muzeju Guinessa u Dublinu.

 

Zagreb424.jpg

 

Ima i ribet'na. Ovo je pjegava raža koja živi u slatkoj vodi.

 

Zagreb426.jpg

 

Zlatni Aguti. Unutarnji prostori baš i nisu user-friendly za slikavanje. Svi izloženi primjerci u iza dosta debelog stakla pa otpada flešanje, a bez toga fotić sporo reagira i dok izoštriš sliku, objekat ili zbriše ili ti (obično) okrene nepristojniji dio leđa.

 

Zagreb427.jpg

 

Crnokljuni Tukan. Ovo mi je oduvijek bila smiješna ptica. Kako mu vrat ne strada s tim golemim kljunom?

 

Zagreb429.jpg

 

A koji je Nemo?

 

Zagreb431.jpg

 

Ni ona ne zna

 

Zagreb432.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Staze & bogaze po zoo parku nose imena zaslužnih ljudi diljem kuglane zemaljske koji su živote posvetili izučavanju i zaštiti životinja.

 

Zagreb434.jpg

 

Ovo se zove hotel za kukce

 

Zagreb435.jpg

 

Fala, plazećih živina imam i bez toga dovoljno. Ja sam gracko dijete i grozim se svega što ima više od četiri noge, a među najantipatičnijima su mi muhe i komarci – pa da im još gradim hotel? Ma, ja...

 

Zagreb436.jpg

 

Provjerio sam – ovo nije adresa na Markovom trgu!!!

 

Zagreb437.jpg

 

Zagreb438.jpg

 

Gotovo nemoguće bilo što uslikati. Smeta gusta žičana mreža, a izlošci su, blago rečeno, temperamentni!

Ovaj je jedini 'tijo pozirati

 

Zagreb439.jpg

 

A posvojiteljaaaa...

 

Zagreb440.jpg

 

Vani sam kod kioska sa suvenirima simpatičnog naziva "Ježeva kućica" (neće ni to dugo, znamo mi da to nije napisao Aralica!) našao simpa djevoju koja prodaje ručno izrađene narukvice s imenom. Ima ih svih mogućih pa se može birati, a radi i po narudžbi (to, ako se slučajno zoveš 'Ngabu M'kuje ili kako slično)

 

Zagreb441.jpg

 

Zagreb442.jpg

 

Mojoj Liz uvijek kupimo nekog plišavca za doček kad stigne na ljetovanje. Ovoga sleda je dobila Eustahija Brzića. (Slika je studijska jer on-the-face-of-the-place nisam našao pogodne površine)

 

Zagreb443.jpg

 

Dobio sam i odgovarajuću ekološku vrećicu

 

Zagreb446.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I, što mislite, na koga sam prvog pomislio?

 

Zagreb447.jpg

 

Zagreb448.jpg

 

Napokon jedan kavez (zapravo, osim za 'tice & majmune, i nema pravih kaveza – prostori su ograđeni staklom i "električnim pastirima") u kojemu se dade slikati. Ovo su američki nosati rakuni. Od takvih je Davy Crockett pravio svoje kape!

 

Zagreb449.jpg

 

Nevjerovatno se spretno penju, a dalo im i odgovarajuću infrastrukturu!

 

Zagreb450.jpg

 

Rakuni jako vole vodu. Oni navodnu peru svoju hranu prije konzumiranja (očito nisu nikad služili vojsku)

 

Zagreb452.jpg

 

Stari prijatelji. Kalifornijski morski medvjedi. Plivaju kao munje, a voda je mutna pa je ovo jedina kako-tako uspjela fotka. Nekoć je ovdje uvijek bio timaritelj s punom kantom nekakvih ribet'na, ali to valjda ćeka neko ljepše doba godine

 

Zagreb453.jpg

 

Sivi vuk domaće proizvodnje

 

Zagreb454.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ima i pododjel za čučavce. Vodonapojnik je zamišljen kao mjesto gdje bi mali korisnici perali jukice nakon diranja životinja. Mo'š mislit' pa to ni doma ne rade. A životinje su ionako mahom neulovljive

 

Zagreb455.jpg

 

Žec!

 

Zagreb456.jpg

 

Žec!

 

Zagreb457.jpg

 

Koza (sve u malim dimenzijama)

 

Zagreb458.jpg

 

Žec!

 

Zagreb459.jpg

 

Curica lovi žeca!

 

Zagreb460.jpg

 

Ajmo dalje. Grbava krava

 

Zagreb461.jpg

 

Zanimljiv štos. Ovo zovu "Aleja savjesti" pa se možeš sjesti u kavez da kao vidiš kako je beštijama u zatočeništvu... Na kavezu piše "Homo sapiens" (iako sam drugi dio naziva uvijek smatrao pomalo dvojbenim)

 

Zagreb462.jpg

 

Nisam sjeo unutra jer za cijelo područje zoološkog vrta vrijedi stroga zabrana hranjenja izložaka pa čemu onda...?

 

Zagreb463.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovaj Ramzes je ovdje odvajkada i spada u nekadašnju izvornu opremu zoo vrta.

 

Zagreb465.jpg

 

Pustinjske lađe – dvosjedi. Malo se linjaju

 

Zagreb466.jpg

 

Jedno od veselijih područja je kavez s Merkatima. Ovaj mali drži tramvaj liniju gore-dolje. I cijelo vrijeme dok sam pokušavao uslikati jedno od ovih simpa bića, nije prestao

 

Zagreb467.jpg

 

Na mrtvoj straži

 

Zagreb468.jpg

 

Zlatni mungos. Za razliku od Riki-Tiki-Tavija, ovaj jede kukce i gliste

 

Zagreb471.jpg

 

Na malom trgiću usred "Afričkog sela" nalazi se "Donacija Zlatić" – umjetnički izlošci na temu životinja.

 

Zagreb473.jpg

 

Servisni prostor je inače zatvoren za obični puk, ali sada organiziraju posjete za grupe

 

Zagreb474.jpg

 

Dobio sam ulaznicu iako je sve skupa besplatno

 

Zagreb475.jpg

 

Stručno vodstvo

 

Zagreb477.jpg

 

Unutra su uglavnom akvariji i poneki terarij. I grozno je sparno. I stalno nešto grgoće i filtrira se

 

Zagreb478.jpg

 

Ne znam što je ovo za živinu, al' mi se čini da bi moglo davati kavijar kad naraste?

 

Zagreb479.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Može pusa?

 

Zagreb480.jpg

 

Ovi su navodno vrlo popularni u naučnom okruženju gdje ih istražuju zbog njihove sposobnosti regeneracije. Ne bih se upuštao u analize kako ih istražuju...

 

Zagreb482.jpg

 

Zlatićev gmaz iz druge perspektive. Baš je dobar

 

Zagreb484.jpg

 

Dobio sam knjižnu oznaku (bookmark) – moja bakica bi rekla: Lezecajhn s čovječjom ribicom. Zgodno. I informativno

 

Zagreb485.jpg

 

Susjedova trava je ukusnija, zar ne?

 

Zagreb486.jpg

 

Odjel Latinske Amerike. Ne znam s čime/kime se to Ivog upetljao tamo dole, al' mi se čini da ga je puno raznih živina došlo pitati ka' će putopis...

 

Zagreb487.jpg

 

Ovaj je sjeo usred klope i ne pušta...

 

Zagreb488.jpg

 

Zagreb489.jpg

 

Nisam upratio, al' meni izgleda kao mješanac srne i zeca...

 

Zagreb490.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Lik s lopatom održava komunalni red, a peruanske deve ga prate u stopu

 

Zagreb492.jpg

 

Simpatično vunasto

 

Zagreb494.jpg

 

Će ga pljune?

 

Zagreb495.jpg

 

Radova na sve strane, a neko se simpa igrao s Merkatima

 

Zagreb496.jpg

 

Jedan Amerikanac. Zove se Stjenjački pećinar. I čuči gore u kutu i čudno me gleda

 

Zagreb497.jpg

 

Plave antilope

 

Zagreb501.jpg

 

Klincima-posjetiteljima je najhit vidjeti "strašnog lava". Mačket'ne, hat megyutim, mahom kunjaju u travi

 

Zagreb502.jpg

 

Alfa par?

 

Zagreb503.jpg

 

Drijemaju, ali kad je ona inokosna ženka iskazala želju & potrebu pridružiti se, naglo su se uzbudili. Najprije ONA (zvuči poznato, ne?)

 

Zagreb504.jpg

 

I tako je samica ostala sama (al' kad dođe veljača, neće biti toliko oklijevanja)

 

Zagreb505.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Slijede raznorazne ptičur'ne. Ova izgleda kao da bi htjela nešto nataknuti na kljun!

 

Zagreb513.jpg

 

Aha! Tobolčari su uvijek bili zanimljivi...

 

Zagreb514.jpg

 

Nema! Otputovali kod jednog poznatog 4umaša u Južnu Australiju na ljetovanje dok se frka ne raščisti...

 

Zagreb515.jpg

 

Nešto sivo, neugledno

 

Zagreb517.jpg

 

Kokošasta guska? Ovo je, kakbirekli, kad na uvredu nadozidaš i bezobrazluk!

 

Zagreb516.jpg

 

Reče gavran: Nikad više!

 

Zagreb518.jpg

 

Vodene ptice. Ona jedna je stalno kružila zrakom

 

Zagreb519.jpg

 

Opet Anseri

 

Zagreb520.jpg

 

U riječkim krugovima poznati i kao "Kikijeve pernate zvijeri"

 

Zagreb521.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sivi ždral. Čaplja? U svakom slučaju liči na lučku dizalicu!

 

Zagreb522.jpg

 

Ovo su pelikani ('rvacki: nesiti). Od njih se pravi tinta!

 

Zagreb523.jpg

 

Zagreb524.jpg

 

Kraljevska ptica. Navodno prilično nejestiva

 

Zagreb525.jpg

 

Opet onaj s kljunom

 

Zagreb526.jpg

 

Rodac

 

Zagreb527.jpg

 

Sretna obitelj i kum

 

Zagreb528.jpg

 

Zagreb529.jpg

 

Ovaj ide po Lohengrina?

 

Zagreb531.jpg

 

Rrrrafaelllo!

 

Zagreb535.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Zmije Hrvatske? (zašto u genitivu? zar nije ta forma prevaziđena?)

 

Zagreb536.jpg

 

Guž, gad oliti kravosas

 

Zagreb537.jpg

 

Riđovke na kile

 

Zagreb538.jpg

 

I toliko o zmijama. Nije baš neki veliki izbor. Nadao sam se sresti onu što raspisuje referendume, ali brus...

Ima tu i drugih bića. Ovi se bave skarednim radnjama. Poslije će trebati tone buhača da se to privede razumu!

 

Zagreb541.jpg

 

U prizemlju opet ribet'ne

 

Zagreb543.jpg

 

"Oooo, gospođo majko, kako ste?"

 

Zagreb544.jpg

 

A, ovo svakako

 

Zagreb545.jpg

 

Za početak: prigodna pjesma

 

Jedini fotogenični lemur

 

Zagreb546.jpg

 

Ovaj je crni s narančastim nogicama

 

Zagreb548.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Radovi su, kako rekoh, posvuda (neće to bit gotovo do kraja ožujka). Ovo je ćenif-leasing firma koju još nisam sreo. Po nazivu sudeći, oni su se bavili tom aktivnošću i prije dolaska Slavena na Jadran

 

Zagreb549.jpg

 

Ptice su mi u zoo vrtovima nekako najtužnije. Bića predviđena da lete nebeskim prostranstvima zatvorena u kavezima od guste žice ili još gore – podrezanih krila.

Ova okreće glavu k'o T-34 kupolu

 

Zagreb551.jpg

 

Ova pak samo bulji

 

Zagreb553.jpg

 

Ris. Neugodna beštija

 

Zagreb552.jpg

 

Gurnime-povuciga?

 

Zagreb555.jpg

 

Mmmmmuahaha! Ma kakvi!

 

Zagreb556.jpg

 

Vrana obična. Nije naučno utvrđeno da li je izložak ili je svratila na marendu?

 

Zagreb557.jpg

 

I, majstore, kakva će biti sezona?

 

Zagreb559.jpg

 

Nisam vidio ni jednog da bi zamotavao čokoladu

 

Zagreb561.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I reče onaj klinac: "Mama, vidi, kokica je procvjetala!"

 

Zagreb563.jpg

 

Krave i ptice trkačice

 

Zagreb558.jpg

 

Kokice biserke. Imao sam frendicu koju su tako zvali svakiput kad bi sjela za volan...

 

Zagreb564.jpg

 

Neće leti, ali trčkara sasvim dobro, a i ubojita je s čaporcima

 

Zagreb565.jpg

 

Od ovakvog perja je naš pokojni Car i Kralj imao ukras na šešoaru

 

Zagreb566.jpg

 

This way to the Egress

(Za one koji ne znaju: P.T.Barnum je na svojim izložbama neobičnosti imao ovakav natpis nad jednim vratima. Neukom pučanstvu je pojam "Egress" bio nepoznat i izazovno zanimljiv. Kad bi prošli kroz vrata, našli bi se na vanjskoj strani izložbenog prostora. A vrata su, jasno, imala kvaku samo s nutarnje strane!)

 

Zagreb568.jpg

 

Pritisnuo sam

 

Zagreb569.jpg

 

Prehodao sam sasvim lijepu udaljenost i potrošio nekih dva-tri sata vremena, a u međuvremenu se nakupio čisto lijep broj potencijalnih posjetitelja.

 

Zagreb570.jpg

 

Doavlen se može i autom, ali daj ga negdje parkiraj...

 

Zagreb571.jpg

 

Malo dalje je i Šumarski ter Poljoprivredni fakultet. Bar je bio u moje vrijeme

 

Zagreb572.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Idem natrag prema najbližoj postaji zagrebačkog komunalnog prijevoza.

Stupovi su oblijepljeni najavama za muzičke nastupe likova za koje nikad nisam čuo. Možda neki od 4umaša koji svojim prilozima obogaćuju temu "Gdo kaj posluša?" mogu pomoći???

 

Zagreb573.jpg

 

Zagreb575.jpg

 

E, za nju sam čuo. Ona je vječna tema u Sprdexu

 

Zagreb574.jpg

 

K'o za vraga, naišao je opet onaj pisanica-Čeh. Sjedim u prikolici u prvom redu partera lijevo i pratim što nosi moda. Valjda sam još pod dojmom iz zoo-vrta, ali meni ovo liči na kopita

 

Zagreb576.jpg

 

Svetice. Ovo je onaj kojemu svakog Uskrsa pofarbaju, je li...

 

Zagreb577.jpg

 

Harambašićeva. Tu mi živi bratić. Rijetko se viđamo, samo za obiteljske sprovode

 

Zagreb578.jpg

 

Kineski dućan na Kvatriću u neoklasicističkom stilu

 

Zagreb579.jpg

 

Opet onaj Kosta. Taj me baš progoni...

 

Zagreb580.jpg

 

Hmmm? Ovu scenu posvećujem jednom 4umaškom prijatelju (on će već znati...)

 

Zagreb581.jpg

 

Ovaj lik je sjedio iza mene skroz od Maksimira. Uglavnom je kunjao, a ja sam se sjetio davnih uspomena iz jutarnjeg tramvaja kad je iza tebe sjedio ovakav jedan "još od sinoć" koji ti je svako toliko za uho podrigucnuo plućica na kiselo i litru gemišta

 

Zagreb582.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Iskrcah se u Draškovićevoj. Idem malo na sjever, u elitnije kvartove – tamo nisam dugo bio

 

Zagreb583.jpg

 

On ode na jug (jer preko TBJJ se ionako ne da), a ja čekam četrnajsticu

 

Zagreb585.jpg

 

Zagreb586.jpg

 

Vožnja rezidencijalnim kvartom

 

Zagreb587.jpg

 

On kunja, a vrijedni Kinez nešto tucka na mobitelu

 

Zagreb588.jpg

 

Gupčeva zvizda, rekli bi Dalmoši

 

Zagreb589.jpg

 

Još malo zelenila

 

Zagreb590.jpg

 

I za ovo mi je uzelo lijep komad poreza, a da me nitko nije ništa pitao (kao da me država inače nešto pita)

 

Zagreb591.jpg

 

Pješačka tura između vozila na liniji 14 i vozila na liniji 15. Srećom nema linije 16 jer bi mi otpale noge s tim presjedanjima

 

Zagreb592.jpg

 

Trajvan krcat mladeši

 

Zagreb593.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Putem sam kroz prozor smotrio duboko dolje ispod pruge veliko parkiralište pa sam se sjeti da je tamo nekoć bio "Debeli Martin", kultno mjesto večernjih izlazaka onih kojima "Esplanada" nije bila primarni odabir. Martin (a bilo ga je nekih 150+ kila) je sjedio na stolcu na ulazu i pozdravljao goste. Klopa je obično bila neki roštilj, pomfrit i brdo odličnog sataraša. Sve po popularnoj cijeni, mislim nekih 1.300 tadašnjih nofčića. Ili 130? Bo?

Martin je davno pokojni, a restoran je preuzeo lik koji je navodno čak dobar kuhar. Ali sad se restoran zove "Gračanka", stolci imaju bijele navlake, kristalne čaše se blistaju, a kuhar/vlasnik sebi tepa "Chef". Ni to za mene i moje penzionerske mogućnosti...

 

I evo me na cilju

 

Zagreb594.jpg

 

Tračnice su dobro osigurane od razmicanja

 

Zagreb595.jpg

 

Stupolika infrastruktura

 

Zagreb596.jpg

 

U moje studentsko doba (kraj 60-ih) bilo je na rubu ovog "lavora" gdje okreće tramvaj za Dolje par obiteljskih restorana/gostiona. Imao sam prijateljicu čija je mama konobarila u jednom takvom pa sam ponekad kad bi se zalomio trenutak "debelih krava" znao nedjeljom navratiti na juhu s domaćim rezancima i kakvo pohano meso ili komad pečenog piceka s pomfritom i zelenom salatom.

U naivnoj nadi da tako nešto postoji i danas ter da ću možda uspjeti nešto u kljun baciti (jer ona moja s ekipom jede neku pizzu), ogledavao sam se po obronku

 

Zagreb597.jpg

 

A-a! Jok, brus, limun, njet... Jedini objekat tercijarne namjene je zatvoren i izložen mogućnosti unajmljivanja. Promijenila su se vremena. Narod sad jede u "Mc Donald'su"

 

Zagreb598.jpg

 

Na obližnjem stupu zanimljiva informacija. Mislim da je krivi...

 

Zagreb599.jpg

 

Kod mene u GK su se tek pojavili prvi cvjetići. A vid' ovo, ovdje bi bilo šta za puhati cijelo jutro!

 

Zagreb600.jpg

 

Cijelo naselje uz kraj tramvajske pruge uz Gračansku cestu je zapravo nevjerovatno ružno s kućama nabacanim po obroncima i u različitim stilovima i razinama održavanja.

 

Zagreb602.jpg

 

S malo zuma sam uslikao i tunel pa ne moram do tamo. Uostalom, već sam bio par puta kad sam bio mlađi i agilniji

 

Zagreb603.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Da, tamo kod K-Ivice bih si mogao kupiti zengvič, ali mi to nekako nije nakana.

Lik na lijevoj strani slike je onaj koji je kunjao u trajvanu i kojeg sam probudio kad smo stigli (kočničar mi se zahvalio uz širok osmijeh bez zlatnog zuba). Rekao je da tu gore na putu prema tramvaju ima neka krčma pa ako je glavna kuharica tamo zna biti dobrog rostiglia. Malo previše kondicionala za moj ukus, ali u nevolji vrak i muhe jede...

 

Zagreb601.jpg

 

Ma, ja! Niks glavna kuharica, niks rostiglio. Došlo mi je da si od muke naručim pelinkovac ili nedajbože mirogojček!

 

Zagreb604.jpg

 

Ajmo mi lijepo natrag. Nać će se valjda u čaršiji neko pojilište/hranilište

 

Zagreb605.jpg

 

Ovo je zbiljam prava pruga (iako je, koliko sam vidio, omiljeno šetalište za vlasnike cuckova s probavnim potrebama)

 

Zagreb606.jpg

 

Ovi solo Čehi su nekako jako zapušteni

 

Zagreb607.jpg

 

Taman smo krenuli kad sam u jednoj garaži spazio ovaj prizor. Bit će to neka opaka fešta!

 

Zagreb608.jpg

 

Iznenadio sam se: Na zadnjoj stanici četrnajstice na Medvešćaku ima ćenifa otvorena za javnost. Nisam provjeravao

 

Zagreb609.jpg

 

Ofucani ide natrag uzbrdo.

Zbilja, nedavno smo vodili nekakvu raspravu o opasnostima bezkočionih tramvaja koji bi inokosno krenuli nizbrdo. Kako to da nikome prilikom projektiranja nije palo napamet napraviti zaštitni šturc, možda čak i s pijeskom, kakav postoji, primjerice, na kolodvoru Sušak-Pećine ili na svakoj ozbiljnijoj alpskoj cesti?

 

Zagreb610.jpg

 

Oni su sišli s planine

 

Zagreb611.jpg

 

Nisam sasvim siguran, ali zar nije uz ove dvije zgrade, tada novogradnje, bila vezana neka afera u kojoj je učestvovalo poduzeće kojem je na čelu bio Stipe M.? Danas su jako oronule.

 

Zagreb613.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

I onda sam se sjetio da je na Gupčevoj zvijezdi nekoć postojao veliki restoran s nacionalnim specijalitetima gdje se za razumnu lovu dalo pojesti kakav komad purice z mlincima ili tako nešto. Bilo je to i omiljeno mjesto za karmine. Bijo sam par puta.

 

Zagreb614.jpg

 

Unatrag 10-ak godina restoran je dobio kose okice...

 

Zagreb615.jpg

 

Mojoj Helgi se ovaj retro-auto jako sviđa iako nisam siguran da bih ga uspio ovako parkirati. Za to ipak treba "kinderštube"

 

Zagreb616.jpg

 

Ja jako volim azijatsku 'ranu. Pa da vidimo...

 

Zagreb617.jpg

 

Sram me i stid, ali ja vozim

 

Zagreb618.jpg

 

Ovo možda i nije grm jasmina...

 

Zagreb619.jpg

 

... ali ja sam definitivno u ulici jorgovana!

 

Zagreb620.jpg

 

Ovaj je probrundao visoko gore i poručio mi da pozdravim Plamenog ako dotični bude čitao ovo izvješće

 

Zagreb621.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Moja omiljela Wan-ton juhica (u Pekingu me poznaju pod nadimkom "Wan-ton sahib")

 

Zagreb622.jpg

 

Stakleni rezanci s piletinom (umjetničko ime u meniju je "Mrafci na drvetu")

 

Zagreb623.jpg

 

Pa i nije tako grozno. Mislim, za Metropolu. Iako su kod nas restorani s kineskom klopom još uvijek preskupi. Slično bih platio i u Tkalči kod "Malog mede", a ovo je na trajvanskoj stanici i ne moram nikud 'odat!

PS: Srećom mi je kartica fercerala...

 

Zagreb624.jpg

 

Natpis na cimeru od kemijske čistione (fali ono "... s velikim...")

 

Zagreb626.jpg

 

Obršljanjena fasada II.

 

Zagreb627.jpg

 

Nekadašnja tzv. "urbana oprema" iz vremena kad je Zagreb bio lijep i ugodan srednjeeuropski gradić je svagdje uglavnom van funkcije.

 

Zagreb628.jpg

 

Sa' će on...

 

Zagreb631.jpg

 

Opet sam se iskrcao u Draškovićevoj. Ima i tu azijatske ponude (a i cijene su srodne, metropolitanske)

 

Zagreb632.jpg

 

Još jedan Čeh-pisanica. Baš bih rado vidio jednog obojenog korom od luka!

 

Zagreb633.jpg

 

Zgodan naziv trgovine (prodaju gaće i posteljinu)

 

Zagreb634.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Štemer-fest

 

Zagreb635.jpg

 

Nekad sam se volio igrati s ovakvim layoutima. Grozno puno posla, odlično izgleda i za dva sata si gladan ko pas. To je za mlade urbane profesionalce, ja bi radije komad krmeta bez suvišnih zašto!

 

Zagreb636.jpg

 

Ma, paj' njega, on me zbilja progoni! Kočničar me već zove na piće...

 

Zagreb637.jpg

 

Imam još nešto vremena do deadlinea pa sam se iskrcao stanicu-dvije ranije. Idem prošetati i vidjeti jel ima ćega...

 

Zagreb638.jpg

 

Interpolacija. S vremenom se navikneš, k'o u braku

 

Zagreb639.jpg

 

Bicikljisti na pljočniku. Ne yebu živu silu, jedva sam se provukao (sreća da sam sitan). Sve bi ja to onako po lički, toporištem od sikire...

 

Zagreb640.jpg

 

Da, da. Sve te udruge uglavno završe kao krčma

 

Zagreb641.jpg

 

Ratkajev prolaz. To su zvali i "Mali Vatikan" jer su zgrade bile u vlasništvu Kaptola koji je prihode od iznajmljivanje koristio za dohranjivanje kanonika

 

Zagreb642.jpg

 

Zagreb643.jpg

 

Zagreb644.jpg

 

Zagreb645.jpg

 

Hmmmm?

 

Zagreb646.jpg

 

Ovdje negdje (ne pitajte me za točnu lokaciju) je radnju imao čuveni "Čuveni" koji se reklamirao kako on oblači "Grupu 220". Kupijo jednom kod njega hlače, bile su odlične. Bilo je to vrijeme kad su "modni kreatori" još znali šivati, a nisu vješali krpice na modele.

 

Zagreb647.jpg

 

Oho! Još ih ima? Nisu svi pocrkali?

 

Zagreb648.jpg

 

Cijelo leglo!

 

Zagreb649.jpg

 

Ovo je još iz vremena dok je Vlaška ulica bila ulica obrtnika i malog/srednjeg poduzetničkog sloja.

 

Zagreb650.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...