Jump to content

Moj domicilni kolodvor - kolodvor Karlovac - 04.07.2011.


swen

Recommended Posts

Današnji odlazak na photosesion vlakova na kolodvoru Karlovca pretvorio se u prolazak kroz kolodvor sa ciljem prikupljanja što više fotografija za kolodvoropis. Znam da je već puno kolodvoropisa napisano o ovom kolodvoru, ali vjerujem da će vam biti zanimljivo pogledati ga iz moje perspektive. Pa da počnem ...

 

Ujutro me probudila loksa na vlaku ICN 521 koji je danas vozio kao klasika. Nakon kratkog razmišljanja pala je odluka da idem oko 11 sati na kolodvor fotografirati vlakove koji će onda biti tamo (to mi je jako dobra prilika za fotografiranje jer u vrlo kratkom vremenu kroz kolodvor prolaze tri vlaka). Međutim, kada sam došao na kolodvor odlučio sam naprviti što više fotografija za kolodvoropis. Konaćni rezultat fotografiranja je 163 ispucane fotografije u nešto malo više od sat vremena. Ovdje stavljam samo izabrane fotografije, a neke od njih će se naćći i u mojoj fotograleriji. Počeo sam od ulazne skretnice iz smijera Duge Rese.

001eoc.jpg

 

Ista ta skretnica (i još jedna) gledana iz drugog smijera

002rcu.jpg

 

Zabranjena vožnja u desno za vozila sa podignutim oduzimačem struje

003myj.jpg

 

Pogled na neelektrificirane kolosijeke sa ove strane kolodvora

004zxo.jpg

 

Dvije iskliznice

005zfw.jpg

 

Pratim ovaj kolosijek ...

006pi.jpg

 

... ispred mene se nalazi ova hrpa tucanika ...

007qlj.jpg

 

... te dolazim do ovih vagona

008ky.jpg

 

"Identifikacijske slike" tih vagona

009nai.jpg

010ep.jpg

 

(nastavak slijedi kada uredim fotografije za sljedeći post)

Link to comment
Share on other sites

(nastavljam sa putopisom ...)

 

Tu se nalazi i dio kolodvora za prijem i otpremu tereta

011ler.jpg

 

Idem dalje i dolazim do skretnice sa drugog na prvi kolosijek. Oštro oko će uočiti crveni lopar. Zbog vagona koji su večinu vremena postavljeni na početku prvog kolosijeka (koje ćete vidjeti kasnije) ovo je prva skretnica kojom, u normalnim okolnostima za kolodvor, vlak iz smijera Mrzlog Polja može doći na prvi kolosijek.

012jb.jpg

 

Šved 019 (čeka na polazak za Sloveniju) na prvom kolosijeku i kolodvorska zgrada

013rp.jpg

 

Sa druge strane sve vrvi teretnim vagonima

014snw.jpg

 

Krećem dalje do vicinalnih kolosijeka

015hr.jpg

 

Kolosijek 14 :?: sa kojeg je nekada davno kretao vlak za Glinu

016lb.jpg

i njegovi betonski pargovi u blizini bika

017cl.jpg

(ne tako daleko od ovog mjesta, na istom peronu, su postavljeni drveni pragovi)

 

Skretničarski toranj ( :ne zna: ispravite me ako griješim)

018ua.jpg

 

Tada sam vidio da u kolodvor ulazi vlak 4052 sa aseom 215

019qg.jpg

Zanimljivo je bilo slušati kako obavljaju isputivanje kotača sa onim čekićem. Kako sam stajao na samom početku perona (iz smijera Draganića), kada bi majstor koji je provjeravao kotače lupio čekićem o kotač, prvo bi se čuo zvuk od vibracija koje su došle po tračinici, a kratko nakon toga bi zvuk udarca došao zrakom.

 

U to se vrijeme manevra muvala po kolodvoru pa evo i slike nje

020cz.jpg

 

(nastavak slijedi nešto kasnije ...)

Edited by swen
Link to comment
Share on other sites

Vraćam se obilasku kolodvora ...

 

Još jedan krnji kolodsijek

021qs.jpg

 

Skretnica na drugom krnjem kolosijeku

022ts.jpg

 

Inin vagon koji očito čeka povratak u domicil

023ud.jpg

 

Dok sam fotografirao ovaj vagon, na izlaznom signalu se pojavilo zeleno svijetlo

024qp.jpg

(ustvari bio je to signal "ograničena brzina", ali u nekoliko pokušaja nisam uspio fotografirati upaljeno i zeleno i žuto svijetlo)

 

Ubrzo je krenuo šved kojemu je taj signal bio namijenjen

025ry.jpg

 

Tada sam mogao nasstaviti sa fotografiranjem kolodvora

Skretnica na žganjce

026se.jpg

i, nešto malo dalje, jedna moderna na struju

027uw.jpg

 

Idem dalje i dolazim do balise

028rn.jpg

koja je vezana za ovaj signal

029wl.jpg

 

Tada se na ulazu u kolodvor pojavila asea 305 kako bi došla po teret koji je čeko da ga neka loksa povuče do odredišta

030vp.jpg

 

(to be continued ...)

Edited by swen
Link to comment
Share on other sites

Krećem se dalje kroz kolodvor

 

Međnik pred spajanjem prvog i nekog pomočnog kolosijeka

031hvc.jpg

 

Pogled na taj pomočni kolosijek koji vodi prema nekakvom parkiralištu pružnih vozila

032hoo.jpg

 

Kontaktna mreža i duuuuugački red teretnih vagona

033mtp.jpg

 

Pogled prema središtu kolodvora

034ko.jpg

 

Okrećem se prema izlasku iz kolodvora da napravim još nekoliko fotografija

035uo.jpg

(lijevo su Ozalj, Kamanje, Metlika, a desno ide trasa nekadašnje pruge prema Sisku)

 

Dalje nisam išao, nego sam se odlučio vratiti na drugu stranu kolodvora. Putem sam uočio ovaj zanimljivi vagončić

036rs.jpg

 

Nešto dalje od mene, u putničkom dijelu kolodvora, vlak 4059 iz Moravica za Zagreb je upravo stigao na peron. To je za mene bio znak da trebam zauzeti pozu da ga fotografiram. Svi su putnici ušli u vlak i prometnik je dao signal vlaku da krene, a ja sam pogled uperio u ekran fotoaparata i pripremio se da fokusiram sliku, kad ono prometnik počne zviždati znak za zaustavljanje vlaka. Pomislio sam što bi to moglo biti (da me nije slučajno spazio prometnik pa da zbog mene zaustavlja vlak????) Sva sreća pa nisam bio ja. Ispalo je da ipak nisu svi koji su planirali putovati ovim vlakom ušli u njega pa ga je prometnik zaustavio kako bi još jedan jedan putnik mogao ući u vlak. Par sekundi i vlak je ponovo dobio znak za polazak. Evo ga u prolasku pored mene (vukla ga je asea 025)

037fh.jpg

 

Vraćam se u putnički dio kolodvora i radim dvije klasične fotografije.

Pogled prema Mrzlom Polju, Duga Resi, Ogulinu, itd.

038io.jpg

Pogled prema Draganiću, Jastrebarskom i Zagrebu

039do.jpg

 

Sad sam odlučio vratiti se do mosta na Kupi i pored okretaljke proći na Drežnik pa preko Drežnika doći na drugu stranu kolodvora. Usput sam napravio nekoliko fotki.

asea 305 sa prikvačenim teretom zbog kojeg je došla čeka na znak za polazak

040hb.jpg

 

(nastavlja se ...)

Edited by swen
Link to comment
Share on other sites

Iza mene se nalazio likovni predsignal koji je tu bio postavljen kao eksponat

041ry.jpg

 

Nastavljam put prema okretaljki. Evo onih vagona na prvom kolosijeku o kojima sam pisao

042dh.jpg

 

ASEA 381 i vagon 42789400008-7 (U-tz vagon)

043ur.jpg

 

Idem dalje i dolazim do okretaljke

044ha.jpg

 

Nažalost, tu su i dva šinobusa koji tu stoje posve napušteni :(

045ms.jpg

 

Redovi za ulaz na okretaljku

046re.jpg

(Danas mi je jedan prijatelj koji je prije radio kao strojovođa pričao da je Karlovac nekada imao depo. To onda znači (bar po mojoj predpostavci) da su lokse iz depoa Karlovac stajale u ovim redovima)

 

Sad molim znalce da me upute što je ovo

048hp.jpg

 

Nastavljam dalje u namjeri da dođem na kolodvor sa Drežničke strane. Kako bih ispunio svoju želju doloazim do kolodvora vatrogasnim putem i nailazim na ovo

049le.jpg

i na jednu staru skretnicu koja već duuuuugo nije u upotrebi

050sxu.jpg

 

U blizini se nalazi i ova kućica (čiju svrhu :ne zna: )

051ov.jpg

 

(završetak putopisa u sljedećem postu)

Edited by swen
Link to comment
Share on other sites

Stari pragovi

052tdk.jpg

 

Šved u daljini (uskoro slijedi i slika izbliza)

053yb.jpg

 

Pogled na kolosijeke, teretne vagone i kolodvorsku zgradu sa ove strane kolodvora

054go.jpg

 

Strani teretni vagoni

055ph.jpg

056qg.jpg

 

I na ovoj strani kolodvora ima kolosijeka sa betonskim pragovima

057tp.jpg

 

Pogled na kolosijek koji prolazi pored radione

058eq.jpg

i na njegovu drugu stranu

059if.jpg

 

Šved 029 izbliza

060yl.jpg

 

I za kraj slika ovog tornja

061xk.jpg

 

Ovime završava ovaj kolodvoropis. Iako je bila otvorena, u radionu nisam zavirio jer vani nije bilo niti jednog radnika kojega bi mogao pitati da me provede kroz radionu, a nisam htio vući za nos radnike koji su slučajno mogli proći onuda. Uglavnom, danas sam saznao kome se trebam obratiti za ulazak u radionu pa ću to jednog lijepog dana i napraviti.

 

Vaši komentari su dobrodošli. Nadam se da ste uživali u ovom kolodvoropisu. Do neke sljedeće prilike srdačan pozdrav :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast na trudu i uratku. Iako je kolodvor Karlovac već prikazan na forumu u više navrata, slikovnog materijala nikad dosta.

 

Danas mi je jedan prijatelj koji je prije radio kao strojovođa pričao da je Karlovac nekada imao depo. To onda znači (bar po mojoj predpostavci) da su lokse iz depoa Karlovac stajale u ovim redovima

Pretpostavka ti je na mjestu, a na slikama si lijepo prikazao nekadašnji depo za parne lokomotive + dizel depo za šinobuse.

Karlovac je nekada imao VV (to se onda zvalo Sekcija za vuču). Ložiona Karlovac je nekada bila domicil za vučna sredstva namijenjena pruzi Karlovac - Sisak (parne lokomotive serije 51 i šinobusi). A kraće vrijeme sredinom šezdesetih u Karlovcu se mijenjala vuča od električne na parnu (dionica Karlovac - Zagreb), pa su se u ložioni našle i lokomotive 11 i 33.

Također je depo Karlovac opsluživao lokomotive Sekcije za vleko Novo Mesto (parne 17 i 25) koje su vukle vlakove na pruzi Karlovac - Ljubljana.

O tome smo već pisali na forumu, ali nikada nije loše ponoviti gradivo.

 

slika ovog tornja

''Ovaj toranj'' je uređaj za ukrcavanje ugljena u tender parne lokomotive.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Znam da je već puno kolodvoropisa napisano o ovom kolodvoru, ali vjerujem da će vam biti zanimljivo pogledati ga iz moje perspektive. Pa da počnem ...

 

 

Ako napišeš u pretragu foruma Karlovac, dobiješ 343 pogodaka...

 

Jes da nije to i moj domicilni kolodvor ali nekako sam pronašao ovu temu, pa da stavim u nju par fotki.Da stavim moje fotke pored onih profesionalnih Pfaffopisa nemam smjelosti :wink:

Mislim da mi swen neće zamjerit, kad ću progurat njegovu temu opet na prvo mesto...

 

 

Dakle imao sam svog šofera...ko si od forumaša može to još priuštiti/poželjeti :grin: :grin:

 

img2167.jpg

 

 

Pogled prema kolodvoru...

 

img2168.jpg

 

 

...bez avtića...

 

img2169.jpg

 

 

Ako bude dozvole od swena, bude i nastavka...

"Problem sa činjenicama je u tome što ih ima tako mnogo." Samuel McChord Crothers

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dakle imao sam svog šofera...ko si od forumaša može to još priuštiti/poželjeti :grin: :grin:

Slovenski tajni agenti u istraživanju stanja -infrastrukture u svezi i glede primjene istih zamisli u Sloveniji :wacko:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...