Jump to content

Pfaff u Zagorju po zimi


Pfaff

Recommended Posts

(Ili: Lepe ti je, lepe ti je, Zagorje vu snegu...)

 

Elem, najbolja supruga na svijetu dobavila se vođenja nekog seminara u Tuheljskim toplicama. To automatizmom zahtijeva i prisustvo vašeg izvjestitelja u ulozi dežurnog šofera, logističara, trhonoše, informatičara... i da ne nabrajam, ukratko: Katica za sve. Iako svježe otrgnut od letargije izazvane blagdanskim dernecima, nisam se jako bunio iz dva posve prizemna razloga:

ad 1. - Terme Tuhelj su izrazito ugodna lokacija, a brčkanje u bazenu je uključeno u cijenu hotela

ad 2. - prugice, vlakići i kolodvori u tom zakutku Lijepe naše su mi relativno nepoznati pa eto zgodne prilike da produbim znanje šalabajzajući po benovoj i ivogovoj župi.

 

Nebih vas, vrli štioci, zamarao detaljima smještaja, slikama s bazena te prizora oko švedskog stola u hotelskom restoranu već odmah prelazim in medias (t)res: Kolodvor Zabok, Pfaffmobilom 10+ kilometara od hotela, a uvidom u VR zaključujem da tu ima dosta zanimljivog muvinga. Stoga sam ga odabrao ishodištem svojih aktivnosti. Odmah da se izmaknem: Ovo su područje raniji posjetitelji obradili i oglodali do kosti pa se ne kanim s time baviti – ja ću jednostavno opisati kako mi je bilo!

 

Iz konfiguracije mjesta vidi se kako je kolodvor izvorno bio na rubu naselja, danas polako urasta u njega.

 

IshodisteZabok001.jpg

 

Vidi, vidi! Imaju i manevru!

 

IshodisteZabok002.jpg

 

Jako uredna stražarnica i ŽCPR u funkciji (pače, ovdje se stvaraju prilične gužve jer kolodvor ima samo tri prolazna kolosjeka pa se često vrše operacije preko prve skretnice, a ta je odmah do ceste)

 

IshodisteZabok003.jpg

 

Pogled u pravcu Zaprešića...

 

IshodisteZabok004.jpg

 

... i pogled u pravcu kolodvora!

 

Plavac/Macosa koji se vidi u daljini je predestiniran za Đurmanec. Kad iz Gornje Stubice stigne kompozicija koja se zaustavi ispred njega tj. na peronu, ovaj jadnik (koji kreće tri minute ranije) se mora izvući natraške skroz preko prve skretnice i ceste pa onda proći dužinom cijele stanice te se opet vratiti da bi se pozicionirao ispred Plavca za Stubicu Hm.gif A sve to zato jer nekako u slično vrijeme stigne iz Budinšćine Plavac za Zagreb, a iz Zagreba klasika za Varaždin. Dobro da tamo nisam prometnik...

 

IshodisteZabok005.jpg

 

Dizelnapojnici. Ovo je jedino mjesto gdje se Plavci mogu nafte napiti između Zagreba i Varaždina. Rekli su mi da će s njima biti problema kad uteturamo u €U jer nisu ekološki izvedeni tj. nemaju separatore za skupljanje i obradu onoga što prokaplje i iscuri.

 

IshodisteZabok006.jpg

 

Rijetko zgodan grafit (nije da ga odobravam). Izdaleka izgleda kao da voze bicikl

 

IshodisteZabok007.jpg

 

Kolodvorska zgrada. Ono lijevo s narančastim cimerom je pekara koja to zapravo nije jer samo prodaje pekarske proizvode VidBudale.gif

 

IshodisteZabok008.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Westgate Zabok. Sad sam već na civilnoj strani kolodvora

 

IshodisteZabok009.jpg

 

Biblioteka simpatičnog naziva

 

IshodisteZabok010.jpg

 

Na kolodvoru postoje dvije zgrade. Ova je malo južnije (smjer Zaprešić) i jako je derutna za razliku od one druge koja ima pekaru.

 

IshodisteZabok011.jpg

 

Na onu tamo mislim!

 

IshodisteZabok012.jpg

 

U svojim planovima bio sam limitiran jednom činjenicom: organizator me, naime, providio punim pansionom u hotelu što je značilo da se u razdoblju od 12:00 do najkasnije 14 ha moram uprispodobiti na ručku. Šteta bi bilo da propadne, ne?

 

Za svoju prvu vožnju vlakom odabrao sam relaciju do Gornje Stubice – svega 20-tak minuta, a usput ću se prisjetiti krajolika koje smo ljetos posjetili nakon krkanja na Bedekovačkim jezerima Klopa.gif.

 

Odabrao sam si 3212 u 10:42. Sa svim čekanjima, trebao bih se vratiti nešto iza podneva. Taman!

 

IshodisteZabok013.jpg

 

Onda sam si nabavio i voznu ispravu (iako me nitko nije ništa pitao)

 

IshodisteZabok014.jpg

 

Prometalo je od one lijepe, stare, nepreuređene vrste. Moj cilj su ona uska vrata na kraju vagona...

 

IshodisteZabok015.jpg

 

Evo sam se instalirao. Onaj Plavac s biciklom nas je već obišao. Desno su 3009 za Zagreb i 3004 za Varaždin

 

IshodisteZabok016.jpg

 

Evo što je Pfaff snimijo 3. siječnja 2011. na pruzi za Gornju Stubicu:

 

 

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Evo me na cilju. Snježna pustinja. Nigdje nikog iako se u pogonu "Done" nešto puši. Znači da još uvijek rade...

 

IshodisteZabok018.jpg

 

Majstor (želio je ostati anoniman) i ja smo se prebacili na suprotnu stranu. Usprkos želje za anonimnošću, negdje kod Stubičkih toplica se prisjetio da je jedne subote lani tamo u jarku i oko mosta bila hrpa tipova koji su slikali njegov vlak te da mu je kolega strojovođa rekao da je i on bio među njima... Krepah.gif

 

IshodisteZabok019.jpg

 

Volim ove prizore ledene čipke na stablima i plavog neba.

 

IshodisteZabok020.jpg

 

Tuda ćemo se vratiti, al' ćemo najprije sač'kat 50 minuta. Srećom ovdje ima biblioteka koju pamtim iz nekih toplijih dana pa smo si majstor i ja popili nešto osvježavajuće

 

IshodisteZabok021.jpg

 

A ima i ćenifa koja pamti neke bolje dane...

 

IshodisteZabok022.jpg

 

U povratku se zovemo 3219. Zanimljivo, veli mi majstor da više nemaju one knjižice s voznim redom u upravljačnici već pred svaki polazak dobije putni nalog s upisanim vremenima vožnje. Kakva je to kerefeka?

 

IshodisteZabok023.jpg

 

Lijepo se vidi taj pipir u onom stalku za VR skroz desno

 

IshodisteZabok024.jpg

 

Evo i filmića s povratka...

 

 

 

Stigli smo bez zakašnjenja, sjeo sam u auto i gonjen glađu pojurio ka hotelu. Ipak sam se sjetio da mi je usput i mjesto Zeusova porijekla pa sam svratio slikati rodnu kuću...

 

IshodisteZabok026.jpg

 

Još malo zimske idile...

 

IshodisteZabok027.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Nakon popodnevnog brčkanja i namakanja utruđenih kostiju, vratio sam se u Zabok odraditi i društvene obveze. Red je javiti se lokalnim 4rumašima kako bi znali tko im se smuca po župi. Tu je na prvom mjestu ivog, a kako ni Zaprešić nije daleko, dogovorio sam se i s Portosom.

 

Tajming nam je bio prvoklasan – svi smo bili točni, a Portos je još dobavio i Silvera i Zagija

 

IshodisteZabok029.jpg

 

IshodisteZabok030.jpg

 

Za mjesto druženja odabrali smo biblioteku "Fulir" u sklopu kolodvorskih objekata (u prvom planu je pekara koja to zapravo nije)

 

IshodisteZabok031.jpg

 

Meni je oko odmah zapelo za...

 

IshodisteZabok032.jpg

 

Zagi i ja smo bili solidno suzdržani dok su ostali malo pokrstili svoje napitke Roll.gif

 

IshodisteZabok033.jpg

 

IshodisteZabok034.jpg

 

Evo iivoga (bez deve, veli da su mu se smučile)

 

IshodisteZabok035.jpg

 

Trenutak nesmotrenosti i prijatelj mi se dokopao fotića...

 

IshodisteZabok036.jpg

 

IshodisteZabok037.jpg

 

Svi smo se držali jako mudro, ali onda je Portos posegao za ostacima božićnice pa nam se vratio osmjeh na lica. Hvala mu!

 

Toliko za sada

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ipak sam se sjetio da mi je usput i mjesto Zeusova porijekla pa sam svratio slikati rodnu kuću...

 

Lijepo, lijepo. Drugi put javi svoje namjere, pa da i u mojem mjestu nešto pročitamo. I mi imamo cijeli niz biblioteka. :mrgreen:

 

By the way, ova zgrada koju si poslikao nije rodna kuća, već stara škola koja je propadala do prije par godina. Nakon toga, općina Veliko Trgovišće darovala ju je u vlasništvo Zakladi Hrvatskog državnog zavjeta koja ju je obnovila i sada se naziva Spomen-škola dr. Franje Tuđmana. Rodna kuća dr. Franje Tuđmana nalazi se dva kilometra dalje istom cestom u smjeru Zagreba, s lijeve strane.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To automatizmom zahtijeva i prisustvo vašeg izvjestitelja u ulozi dežurnog šofera, logističara, trhonoše, informatičara... i da ne nabrajam, ukratko: Katica za sve.

Vidim da ti sve to nije nimalo teško palo. Stoga ove pohvale idu i tvojoj supruzi i tebi ! :hai

Nadam se da ona već radi na tome da idući seminar organizira negdje gdje ima vlakova, a Pfaff još nije bio :hladno

Link to comment
Share on other sites

Danas sam na jednodnevnom GO, pa sam u miru "putovao" do Stubice i natrag.

Ako sam dobro brojao, na povratku je u vlak ušlo dvadesetak putnika. Jesu li svi oni išli u Zabok, ili je netko putem i izašao?

_______________________

Pozdrav iz Zagreba

Link to comment
Share on other sites

Ja se divim Pfaffu, nevjerojatno količina energija, a način na koji pridobije strojovđe za snimanje je u maniri malih tajnih velikih majstora.

:hai:hai:hai

Vidim da nas očekuje još jedna zagorska video poslastica :hladno

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Sad samo čekam nastavak od nekud već..

Evo, ide...

 

Utorak, 4. siječanj, The show goes on...

 

Evo me opet u Zaboku. Kolodvor je (trenutačno) pust, ako izuzmemo dizela na teretnom VidBudale.gif

 

IshodisteZabok039.jpg

 

Ovi zagorski kolodvori imaju nekakve čudne šturceve koji bi htjeli zaći kolodvorskoj zgradi s civilne strane? Za ovog Plavca su mi rekli da dođe ujutro, onda odspava cijeli dan u šturcu, a navečer se vrati odakle je i došao. Čudna posla???

 

IshodisteZabok040.jpg

 

IshodisteZabok042.jpg

 

Službeni vagon za sakupljače. I u Istri imaju takvog

 

IshodisteZabok044.jpg

 

Na listici piše odakle i kamo

 

IshodisteZabok045.jpg

 

Majstor si malo dremle jer mu se spati neče...

 

IshodisteZabok046.jpg

 

Austrijska cisterna. Obratite paznju na zimske bandaže Mrgreen.gif

 

IshodisteZabok043.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Dva poetska detalja u zimskom ozračju

 

IshodisteZabok047.jpg

 

IshodisteZabok048.jpg

 

Ima i e-mail. Možda nekome posluži za Trainz

 

IshodisteZabok049.jpg

 

Manevra se zavukla između dva kompleta cisterni pa se šeće cili dan po rivi...

 

IshodisteZabok050.jpg

 

IshodisteZabok053.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Odabrao sam si relaciju za vožnju Plavcem, sad si idem kupiti ausvajz. Najprije pogled na čekaonicu. Ovdje je obično gužvet'na

 

IshodisteZabok054.jpg

 

Danas ću do Đurmanca. To je još jedan od onih osunećenih putnih pravaca koji su nekoć vodili 'Rvate u €uropu

 

IshodisteZabok055.jpg

 

Putna karta

 

IshodisteZabok056.jpg

 

To je onaj što prije polaska izvodi kerefeke obilazeći kolegu koji ide za Stubicu

 

IshodisteZabok057.jpg

 

Piše

 

IshodisteZabok058.jpg

 

Nešto za Stanleyevu kolekciju grafita (a možda nekome i posluži za Trainz Krepah.gif)

 

IshodisteZabok059.jpg

 

Nije onaj Plavac od jučer – ovaj nema narisan bicikl

 

IshodisteZabok060.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Sad je već nastala gužva u 10 i pol

 

IshodisteZabok061.jpg

 

Krajnji je čas da se ukrcam, s majstorom (koji se nije dao slikati) sam već sve dogovorio...

 

IshodisteZabok062.jpg

 

Evo što je Pfaff snimijo 4. siječnja 2011. na pruzi za Đurmanec:

 

 

 

 

Zahvalan sam mom domaćinu, majstoru Stjepanu, na iscrpnim komentarima svega zanimljivog uz prugu, baš mi je to sve lijepo objasnio i pokazao.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Ovdje još nikad nisam bio – kolodvor Đurmanec. Zgrada me nekako podsjeća na staru sarajevsku vijećnicu

 

IshodisteZabok064.jpg

 

Pače: Pogranični kolodvor

 

IshodisteZabok065.jpg

 

Ovo nije prozor od kuhinje žene šefa stanice već od prometnog ureda

 

IshodisteZabok066.jpg

 

Stari vodonapojnik su preselili ovamo kao spomenik slavnim vremenima (da li je i tu nekad stajao onaj čuveni natpis "Posljednja prije granice"?)

 

IshodisteZabok067.jpg

 

IshodisteZabok070.jpg

 

Moj se plavac malo svinuo jer je i kolodvor Đurmanec u zavoju poput Brod Moravica. Ono iznad je autoput Zagreb - Macelj

 

IshodisteZabok068.jpg

 

Dio mjesta istočno od pruge...

 

IshodisteZabok069.jpg

 

... i dio zapadno od pruge

 

IshodisteZabok071.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Eko-ćenifa. Bila je zaključana (ili je brava smrzla) pa nisam bio u mogućnosti izvesti vizualno-olfaktornu analizu stanja Roll.gif (A i korisnički aspekt je provjeren malo dalje iza nekog plota!)

 

IshodisteZabok072.jpg

 

Civilna strana kolodvora. Prigradnja služi za prihvat prekograničnog prometa?

 

IshodisteZabok073.jpg

 

Bacim pogled u unutrašnjost

 

IshodisteZabok074.jpg

 

Blagajna – radi!

 

IshodisteZabok075.jpg

 

Čuuuj! ... u slučaju pojačane frekvencije putnika...

 

IshodisteZabok076.jpg

 

Netko se igrao službenim muhurom...

 

IshodisteZabok077.jpg

 

IshodisteZabok078.jpg

 

Izlazna vrata na civilnu stranu – ne rade (fali kvaka)

 

IshodisteZabok079.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kad sunce pokaže svoju jačinu, onda se uglavnom sjedi ovdje Plaza.gif

 

Dva zanimljiva detalja: Izvorne pločice iz vremena gradnje pruge tj. kolodvorske zgrade. Gotovo identične sam nedavno fotkao u Divači.

Drugo: Lijevanoželjezni stup tipskog modela je dobio podnožje jer je iz nekog razloga krov nadstrešnice viši od standarda. Ili se varam Hm.gif

 

IshodisteZabok080.jpg

 

Na kolodvoru nema ni kioska za novine, a nekmoli biblioteke pa treba šetati u potrazi za zanimljivostima. Objekte sam iscrpio, da vidimo čega još ima...

 

Dvije žute platforme za tračnice. Meščini da su ovdje već neko vrijeme

 

IshodisteZabok081.jpg

 

Prema €uropi vode samo rđave tračnice – ovdje više ne stanuje željeznica

 

IshodisteZabok082.jpg

 

Iz daljine sam mislio da su tračnice obilježene nečime, ali sad vidim da je u pitanju neka čudna toplo-hladno igra sa snijegom Hm.gif

 

IshodisteZabok084.jpg

 

ŽCPR koji to više nije (slično onima na raškoj pruzi), a u daljini se nazire i znak zatvora

 

IshodisteZabok085.jpg

 

Ne'š vjerovat' – ovo je bik!

 

IshodisteZabok086.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Idem natrag po pruzi bez straha, zaštitnih obilježja i ničim neometan. Onaj moj Plavac djeluje nekako malen ispod vijadukta – k'o da sam na sajmu KŽMZ

 

IshodisteZabok087.jpg

 

Uvijek imam sliku Zagorja s brežuljcima načičkanim vinogradima i s kletima između, ali i ovaj zimski prizor ima svoje čari, ne?

 

IshodisteZabok088.jpg

 

Detalj tehnologije

 

IshodisteZabok089.jpg

 

Kao što i ime kaže... (Ima u GK nešto što se zove podmetaš, ali to nije to)

 

IshodisteZabok091.jpg

 

Nekadašnje robno skladište. Izgleda da je u nekoj funkciji, bar mi tako daje naslutiti onaj sanduk - u takvima obično drže pružni pribor.

 

IshodisteZabok090.jpg

 

U sljedu koldvorskih građevina uočio sam ovu zanimljivost, ali ne berem svrhu i namjenu?

 

IshodisteZabok092.jpg

 

Dvije slike s druge (istočne) strane tj. sa ceste koja vodi tik uz kolodvor

 

IshodisteZabok093.jpg

 

IshodisteZabok094.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...