Jump to content

Od Moravica do Karlovca – jedan iznuđeni prugopis


Pfaff

Recommended Posts

Jos jedno malo pitanje, na filmu se cuje kolpotanje dok vlak vozi!! Sto je to neki lezaj ili nesto slicno?

Velimir

Pretpostavljam jer tračnice su varene. U dva navrata sam 'tijo pitati majstora i svaki put me nešto skrenulo. Sad možemo samo nagađat...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Brzinomjer!

 

Cudno da jedan takav uredjaj ruzi toliko, ali dobro ako je ... to je...!

 

Velimir

I na drugim je vozilima tako bučan. Neznam zašto je to tako? Možda te drži budnim? Raspitat ću se. Možda koji strojovođa može odgovoriti?
Link to comment
Share on other sites

Brzinomjer!

Cudno da jedan takav uredjaj ruzi toliko, ali dobro ako je ... to je...!

I na drugim je vozilima tako bučan. Neznam zašto je to tako? Možda te drži budnim? Raspitat ću se. Možda koji strojovođa može odgovoriti?

Malo sam opet preslušavao i nije mi sve baš jasno. Hasler ima jedan konstantni tik-tik-tik zvuk koji se ne mijenja s promjenom brzine, ali u pozadini se baš čuje nešto kao klak-klak kao da vlak vozi po nevarenim tračnicama. Nažalost nisam slikao Mađara pa mu ne znamo broj, ali se dade ustanoviti koji je bio pa pitati nekoga od njegovih šofera

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Pitam se pitam,zar nije bilo lakše skarabudžiti neki tunel i izbeći ovoliku nepotrevnu krivinčugu... :D .Čudi me da se u "Jednoumlju" tog nisu setili pa preusmerili onu silnu radnu snagu iz komšijskog otoka da na drugi način prinudno uči kamenorezački zanat... :D

Kad već ovdje o tom pričamo, koliko znam, već 1916. su postojali neki planovi za ravničarsku (kupsku) prugu koja je podrazumijevala 16 km tunela ispod Tuhobića. Onda su se Englezi i Francuzi uz pomoć domaćih, je li..., dogovorili da je A-U Carevina loša država i da ju treba rasturiti. E, sve od onda su prioriteti uvijek klizili u nekom drugom pravcu...

 

Odosmo u O.T, ali kad je to vec po defaultu... Ima li malo vise detalja o ovim planovima?

Down around the corner, half a mile from here

Link to comment
Share on other sites

Brzinomjer!

Cudno da jedan takav uredjaj ruzi toliko, ali dobro ako je ... to je...!

I na drugim je vozilima tako bučan. Neznam zašto je to tako? Možda te drži budnim? Raspitat ću se. Možda koji strojovođa može odgovoriti?

Malo sam opet preslušavao i nije mi sve baš jasno. Hasler ima jedan konstantni tik-tik-tik zvuk koji se ne mijenja s promjenom brzine, ali u pozadini se baš čuje nešto kao klak-klak kao da vlak vozi po nevarenim tračnicama. Nažalost nisam slikao Mađara pa mu ne znamo broj, ali se dade ustanoviti koji je bio pa pitati nekoga od njegovih šofera

To kažu željezničari FLAŠTELI. Inače su to plosnata mjesta na kotačima. Nastaju kod kočenja. Odstranjuju se prilikom tokarenja.

Link to comment
Share on other sites

Čuvena priča o r˛π. Eto, sad je i to razriješeno...

 

Pitanje: Iz gornjeg ispada da su bandaži od mekšeg čelika nego tračnice. Točno?

 

Trebalo bi da su mekši,jerbo moraju ipak da budu elastičniji u krivinama i uopšte tokom pokreta na šinama itditditd.

 

A Flaštele iliti RAVNE POVRŠINE se javljaju usled klizanja/proklizavanja/buksiranja točkova zbog nedostatka athezije,usled naglog kočenja,zbog lošeg sranja koloseka itd.

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Sve je počelo ovako:
Jako me kopka mjesto gdje kod Skradnika (navodno kolodvor Košare??) pruga iz Rijeke zaokreće sjeverno prema Karlovcu. Ima li ikakva fotka toga??

 

Pfaffu čestitke za veliki trud i odlične napise!

 

Za dedeca i naravno sve ostale ima nešto fotki iz Košara i Kukače ovdje:

 

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=7222&postdays=0&postorder=asc&start=120

 

Bok!

 

Ante

Unin_grb.png.29f4a5dacaee32a0dea2e7b9930a22d4.png

 

 

1318035464_logovodoravni.jpg.374c9de55cca2fd0384894b16e3a0dd0.jpg

 

Moja galerija na Photrain.net - https://www.photrain.net/photos/member/ante.klecina

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...