Jump to content

Tragovima A. Fortisa – Pffafova putovanja po Dalmaciji


Pfaff

Recommended Posts

Tijekom ovih kusastih prvomajskih praznika (eh, gdje su ona vremena – al' nemojmo o tome) pokušao sam ponovno ostvariti svoju nakanu u smislu snimanja vožnje vlakom od Benkovca do Knina. Pokazalo se neizvedivim. Izgleda da ne postoji vlak koji vozi od Zadra do Knina, malo se odmori pa ode natrag. Odmara se malo predugo za moj ukus, a nije mi bio ideal provesti nekoliko sati u Kninu.

Svejedno, odlučih otići Pfaffmobilom II. do neke pruge da mi ne propadnu praznici. Zapravo, zašto ne i do Knina? Makar da provjerim hipoteze o okretaljki Mrgreen.gif. Dan je bio prekrasan, sunčan. Namjestio sam na GSM-u "Knin" i krenuo. Prošao sam kraj Karinskog mora...

 

StanicaKistanje01.jpg

 

... približio se Obrovcu...

 

StanicaKistanje03.jpg

 

... i divio se veličanstvenom pogledu na Tulove grede i Mali Halan

 

StanicaKistanje02.jpg

 

Onda me GSM odveo najkraćim putom do Kaštela žegarskog. Cesta je bila divna, dobar asfalt, široka (2 x 4), nigdje nikog... Dok nisam ugledao osamljenu tablu na kojoj je pisalo: "Kraj asfalta". Glp! Bože mili, kud sam zaš'o? Nakon 8 km drmusanja stigoh do Ervenika. Gledam u kartu, al' idem pitati i aboridžane. Pod žarkim suncem svega nekoliko ovaca stisnulo mudre glave na kup. Tu neće biti vajde, odem ravno jedinim uočljivim asfaltiranim putom...

Heureka! Civilizacija!

 

StanicaKistanje04.jpg

 

Eto mene u glavnom gradu Bukovice. Kistanje. Pogled niz prugu prema Benkovcu...

 

StanicaKistanje06.jpg

 

... i uz prugu prema kolodvoru Kistanje i dalje prema Kninu

 

StanicaKistanje07.jpg

 

Pred kolodvorskom zgradom zatekoh dežurnog prometnika i skretničara. Pozdravih i čestitah im praznik rada. Ljubazno me dočekaše.

 

StanicaKistanje08.jpg

 

Zabrinuto su se vrtili oko smrekice koja raste na I. peronu. Prije par godina dobili su ju kao podlogu za kićenje, a oni ju zabili u zemlju. I primila se. Pa da u bezvodnoj Bukovici ništa ne raste?! Sad ju tetoše, maze i paze.

 

StanicaKistanje09.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Kolodvorska zgrada. Raste tu još svašta. I poneki auto.

 

StanicaKistanje10.jpg

 

Još cvjetova.

 

StanicaKistanje12.jpg

 

Ovu opunciju su dobili nedavno i sad se brinu oko zalijevanja jer nisu dobili uputstvo za uporabu. Kako sam im rekao da će moj kolodvoropis kad-tad završiti na zeljeznice.net, dodao sam da ću im napisati i kako se njeguje pa evo: Raste u svakoj zemlji, ali se preporuča dodatak od 25% pijeska. Dobro uspjevaju na suncu i u polusjeni, a sve vrste traže dosta vode za velikih vrućina.. Nadam se da će pročitati. Ako ne, neka im netko lokalni prepriča!

 

Nasmijali su se kad sam im rekao da se ta biljka još zove i svekrvin jezik VidBudale.gif

 

StanicaKistanje13.jpg

 

Sanitarno-higijenski blok

 

StanicaKistanje11.jpg

 

Slijedilo je pitanje: Oće bit kakav vlak? Naravno, odgovoriše, sad u 11:54 imamo križanje! Hohoho! Ipak nisam uzalud putovao.

Najprije je stigao papagajko 5702 iz Zadra/Benkovca

 

StanicaKistanje14.jpg

 

Lijep, čist, nepošaran, posjednut (3 putnika)

 

StanicaKistanje15.jpg

 

A onda je iz Knina stigao i nešto ofucaniji rođak 5705.

 

StanicaKistanje17.jpg

 

I u njemu je bilo nešto naroda...

 

StanicaKistanje19.jpg

 

Evo kako to srečanje izgleda na filmu:

 

 

Odoše svaki u svaje plave daljine, a deda odvodi unuku domu svome...

 

StanicaKistanje20.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Još par slika kolodvora. Skladište (nekadašnje)

 

StanicaKistanje21.jpg

 

Ovo je, pretpostavljam, morala biti neka zgrada za osoblje. Tragovi ratnih i poslijeratnih razaranja su jako vidljivi u cijelom kraju.

 

StanicaKistanje22.jpg

 

Ulaz u ćenifu (nedostaje vodokotlić koji, pretpostavljam, resi nečiji privatni objekat)

 

StanicaKistanje23.jpg

 

Moćni reflektorski stup ukazuje da je ovdje nekad bilo dosta aktivnosti.

 

StanicaKistanje24.jpg

 

Blagajna ne radi, ali u Kninu možete iznajmiti vjenčanicu ("Br. 38, nova, talijanska, nekorištena. Mijenjam za dječja kolica...")

 

StanicaKistanje25.jpg

 

Zar nije rečeno da smanjuje broj osoblja???

 

StanicaKistanje26.jpg

 

Dašak prošle slave.

 

StanicaKistanje27.jpg

 

Ajde, pa nije ni tako loše!

 

StanicaKistanje28.jpg

 

Putnički prostori su oblijepljeni dječjim uradcima iako imam osjećaj da se baš ne koriste jer je kolodvor blizu mjesta.

 

StanicaKistanje29.jpg

 

StanicaKistanje30.jpg

 

U čekaonici su si željezničari uredili dnevni boravak...

 

StanicaKistanje31.jpg

 

... a skretničar koji je u vojsci učio za kuhara sprema prvomajski obrok.

 

StanicaKistanje32.jpg

 

Mirisalo je odlično pa se nadam da im je i prijalo! Još im jednom hvala na gostoprimstvu.

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Lepo,k'o i uvek! :lool

 

Nešto me,doduše, kamen ne privlači(imam jedan u bubregu i dosta mi je :wink: ),ali su predeli ipak za svako poštovanje.

 

Još jedared,bravissimo za reportažu i čestitke izvestitelju uz nadu da je lepo proveo praznik (ne)rada.Ja jesam.Čitali smo i kuvali dva dana na vikendaji...

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

He, he, ja bih definitivno rekao da je to jezik od moje punice :kul3

 

Ne slušaj previše GPS, loše ćeš se provesti, ne zna baba unutra kako je nama vani, sto put sam se zeznuo, čak i u Zagrebu me vodi baba preko nečijeg dvorišta - ucrtano u zemljovid, a nema puta.

 

Super ti je inače serija fotki, baš zanimljivo za nas koji ne poznajemo dobro tu prugu.

 

Na onoj blagajni gdje si napisao "Dašak prošle slave" možda se nekad mogla kupiti karta i za Zagreb?

Link to comment
Share on other sites

Na onoj blagajni gdje si napisao "Dašak prošle slave" možda se nekad mogla kupiti karta i za Zagreb?

Da Zagreb!? Prema VR 1978./1979. u Kistanju si mogao sjesti u izravni vlak ili bar vagon za Zagreb, Osijek, Beograd, Novi Sad i - čuj ovo! - Hamburg.

S time da su vlakovi/vagoni za Zagreb i Beograd prometovali cijelu godinu, a za ostale destinacije do 30. rujna.

A iz Kistanja se moglo putovati 1. ili 2. razredom, ili pak u WL (ako je bilo mjesta).

Pretpostavljam da je uvaženi maestro Pfaff pod daškom prošle slave mislio na 1. razred(?).

P.S. Nemoj da me koji opet proglasi ''nostalgičarem''. :kul3

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Nešto mi se često smucaš po srednjoj Dalmaciji. Mogao si barem autom otići do Rudine Ostrovice, da si se još i popeo na nju kakav bi vidik imao. Ja bijo, vidio, pače poslikao i objavio prošle godine...

Vidim da Pfaffmobil II dobro služi :kul3

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Vidi, vidi! Netko ipak čita moje umotvore... A već sam bio zabrinut :?

 

Pod "Daškom prošle slave" mislio sam općenito na vrijeme kad je blagajna radila, a narod se 'rpimice naguravao po čekaonicama i peronima...

 

... da si se još i popeo na nju kakav bi vidik imao...

Vidim da Pfaffmobil II dobro služi :D

Da popeo? Ti ja ličim na kozu? Dok Pfaffmobil služi, ja samo po putu :kul

 

Inače, imam ja toga još, al' sam se malo troumio... :kul3

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Da popeo? Ti ja ličim na kozu? Dok Pfaffmobil služi, ja samo po putu :wink:

 

Bogme dobar si ti.

Ja samo prozor otvorim i - skljoc.

Bilo od auta, bilo lokomotive.

One sto su uslikate vani... to je kad me izbace iz voza. :D

 

A da!

Il kad se mora napustiti osobno prometalo e ne bi li se obiljezila teritorija, pa usputno i malo pikseliziranja.

Sub sole aut pluvia ducemus ea.

Link to comment
Share on other sites

Nakon Kistanja, morao sam se nažalost vratiti kući jer sam morao kuhati ručak. Za svaki slučaj sam ugasio GPS, pogledao na kartu i zaključio da je najbrži put kući prema Zloselu (Pirovcu) pa tamo negdje na Dalmatinu. I vozim ja tako kad li ugledam s desne strane nasip, a u nasipu četvrtastu rupu

 

StajalisteDjevrske01.jpg

 

Prema karti trebao sam biti u Đevrskama, a tamo ima stanica (zapravo stajalište). Nije bila na drugoj strani rupe, ali sam se malo ustvrdoglavio iz iz trećeg pokušaja ter nekoliko nemuštih komunikacija s aboridžanima došao do kolodvorske zgrade.

 

StajalisteDjevrske02.jpg

 

Zgrada je gotovo identična onoj u Kistanjama...

 

StajalisteDjevrske11.jpg

 

... jedino je ova potpuno devastirana

 

StajalisteDjevrske04.jpg

 

StajalisteDjevrske05.jpg

 

Novi simbol bratstva & jedinstva?

 

StajalisteDjevrske06.jpg

 

U potkrjepu gornje teme ću ovom prigodom citirati dio novinske kolumne:

 

... u krčmi "Mi-bona" u Đevrskama je na Veliki petak bilo veselo da veselije ne može biti. Prema riječima vlasnika lokala, te večeri se skupilo i ponapijalo tridesetak gostiju: Srba, Hrvata, Bosanaca, Janjevaca iz Kistanja... svih koji u toj krčmi i inače njeguju uzajamnu druželjubivost. Pjevao se uobičajeni koloplet ustaških i četničkih, iz svih grla i bez ikakvih skrupula...

 

Tu, bojim se, nikad više nikome neće biti prodana karta

 

StajalisteDjevrske07.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Peron

 

StajalisteDjevrske08.jpg

 

Nekadašnji rasvjetni stup može danas poslužiti jedino kao čeka za čagljeve

 

StajalisteDjevrske09.jpg

 

Po širini trase zaključujem da je tu nekad bilo i više od ovog jadnog preostalog kolosijeka. Ovo je smjer za Kistanje / Knin

 

StajalisteDjevrske10.jpg

 

Sunce mi nije bilo saveznik, ali sam ipak uslikao sanitarni blok (odlučio sam da neću dublje zalaziti u problematiku)

 

StajalisteDjevrske12.jpg

 

Smjer prema Benkovcu. Na što mora ovo ličiti polovicom kolovoza...

 

StajalisteDjevrske14.jpg

 

Ostaci ostataka (iako je ona zgrada u pozadini u boljem stanju od slične u Kistanjama)

 

StajalisteDjevrske15.jpg

 

Podrum za ugljen?

 

StajalisteDjevrske17.jpg

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Idem natrag. Do glavne ceste vodi ravan put kroz drvored crnogorice. Asocijacija: prilaz groblju

 

StajalisteDjevrske19.jpg

 

Prizor s raskršća na glavnu cestu

 

StajalisteDjevrske20.jpg

 

Za kraj – par pogleda na željezničku prugu kod Dalmatinske Oštrovice koja tu pravi zavoj prema zapadu i Benkovcu

 

StajalisteDjevrske21.jpg

 

StajalisteDjevrske22.jpg

 

StajalisteDjevrske23.jpg

 

StajalisteDjevrske25.jpg

 

StajalisteDjevrske26.jpg

 

I tako opet nisam stigao do Knina... :wink:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Po širini trase zaključujem da je tu nekad bilo i više od ovog jadnog preostalog kolosijeka

Nije.

Na pruzi Knin - Zadar bila su samo četiri kolodvora - Kistanje, Benkovac, Škabrnje i Bibinje, te jedno ukrižje - Radučić.

Čini mi se da je osamdesetih u kolodvor pretvoreno i službeno mjesto Bulić, ili su bar postojali planovi za to.

Za svojih putovanja ovom prugom primijetio sam da neka stajališta imaju veliki plato za dodatne kolosjeke i zgrade koje odgovaraju kolodvoru, a ne stajalištu. E sad, je li se kod gradnje gledalo dalekovidno unaprijed, ili se pak od nekih kolodvora odustalo, ne bih znao reći.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

 

I tako opet nisam stigao do Knina... :D

 

A ja sam se ponadao da će jedna ili druga hipoteza biti potvrđene, sada će kninska okretnica još malo ostati enigma :D

No bez obzira na to, svidio mi se putopis jer je točno onakav kakvim bih ga i ja sam napravio! :P

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

 

Moje fotografije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...