Jump to content

Nostalgično-reumatični hodopis Malešnica - Trešnjevka


Stanley

Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

... neka, neka i meni se već nabralo 18 dana, doduše nikako da stigne rješenje, ali valjda će.

Evo ga, još jedan Mudri.gif... Neću vam pojedinačno čestitati, čekam da se nabere veća hrpa pa ću sve jednim rafalom Pljuca.gif

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Čestitam, Stanley. :kul Stjecajem životnih okolnopsti, ovo mi dobro dođe i kao svojevrsni vodič zapadnim dijelom grada.

 

Do prije par godina Savska mi je bila limes :wink:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Mislim... dakle... putopis je odlican i vrlo zanimljiv. Cak bih rekao narocito za one iz Zagreba. :kul

 

No, dajte o'ladite. Skoro svi zvucite k'o stare babe. Jos smo mi daleko od smrti i drugih slicnih sranja. Gledajte na buducnost sirom otvorenih ociju. Toliko tog jos ima za vidjeti i iskusiti. :wink:

 

A tek kusati... :kul

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Čestitam, Stanley. :D Stjecajem životnih okolnopsti, ovo mi dobro dođe i kao svojevrsni vodič zapadnim dijelom grada.

 

Do prije par godina Savska mi je bila limes :kul

Ti si barem uspio preskočiti svoj limes ... ja se još uvijek slično izgubljeno osjećam čim se maknem mrvicu istočnije od Heinzelove :kul

 

Sad da vidimo hoćemo li sličan hodopis istočnog dijela grada dobiti od Stanleya ili od nekog "domaćijeg" ? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Toliko tog jos ima za vidjeti i iskusiti. :kul

 

Barney

 

Evo, seabral, Zlayo, Barney i ja (slobodno nam se još tkogod pridruži) bismo mogli poduzeti takovu hodnju istočnim dijelom ...

 

Kladim se da naš Vitez od Sima poznaje Istočni kolodvor kak svoj žep :wink:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Vidim opićila te nostalgija, što će reći da je pemzija vrlo blizu :wink:, neka, neka i meni se već nabralo 18 dana, doduše nikako da stigne rješenje, ali valjda će.

Što se tiće onog komada namjerno oblikovanog betona vjerotatno je pružna opomenica ćim se nalazi na trasi nekadašnje, neprežaljene Samoborčekove pruge. Iz fotografije se ne vidi točna lokacija i zato evo texta iz pravilnika:

"Pružna opomenica se postavlja na 300 met ispred svih onih neosiguranih putnih prelaza kod kojih je vidik spriječen. Smatra se da je vidik spriječen kod onih putnih prelaza kod kojih se dio ceste u dužini od 25 metara računajući od sredine kolosjeka na putnom prelazu na jednu i drugu stranu ne može sa vlaka pregledati sa daljine od 300 metara", kraj citata.

Pozdrav

Hehe, klub 50% popusta se širi, baš mi je drago. :kul

Onaj komadić betona nalazi se negdje oko sjevernog gola na Metalčevu igralištu, s desne strane bivše pruge prema zapadu. Pretpostavljam da bi to mogla biti opomenica prije nekadašnjeg ŽCPR na Zagrebačkoj.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Toliko tog jos ima za vidjeti i iskusiti.

A tek kusati...

Joj, nemoj me podsjećati, u četvrtak sam bio s jednim društvom kod Bunčića i ubili smo se od prežderavanja.

Komotno smo se mogli najesti s pola onoga što smo naručili. Porcije su im tako obilne (a boguhvala i ukusne) da sam pola svoje teletine ispod peke ponio doma, a juhe su im za trojicu. :D

A što se tiče penzićkih dana, za mene život tada tek počinje. Gledam mog starijeg buraza, nikada nije imao tako malo vremena kao danas kad je penzić. Samo se treba organizirati.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Onaj komadić betona nalazi se negdje oko sjevernog gola na Metalčevu igralištu, s desne strane bivše pruge prema zapadu. Pretpostavljam da bi to mogla biti opomenica prije nekadašnjeg ŽCPR na Zagrebačkoj.

 

To je ipak opomenica za smjer prema Samoboru i to zbog Sokolske koja je važila kao "neuralgična" točka na tom dijelu pruge. Naime da je to tako i sam sam se u to uvjerio. Imao sam i ja susret bliske vrste, na sreču bez nekih večih posljedica. Nastradao je prednji lijevi bratobran na Taxi vozilu. Čovjek čuo zvuk sirene ali zbog leda na kolniku nije mogao stati već se doklizao ravno pod ralicu. Naravno, "vlak je uvijek brži" - bezobrazno istinito bilo i je.

 

Dobar ti Sshpanzirtext i to toliko da si me probudio iz letargične žabokrečine :D

samoborcekver1_zps9440815b.gif

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da me u subotu put nije vodio na ovo mjesto, evo (za svaki slučaj) i dopune opisa nekadašnjeg TK Vrapče.

Na fotografiji koju je 2006. snimio Portos vide se tri mosta preko potoka Vrapčak. U prvom planu je most bivše pruge Samoborčeka. U pozadini je betonski most za glavnu prugu X. koridora.

Preko mosta u sredini prolazio je nekadašnji izvlačni kolosijek za potrebe ranžiranja u bivšem TK Vrapče.

U Vrapču, za razliku od Trnave, nije bilo grbine, ali je ranžirni kolodvor bio malo ''upušten'' tj. bio je na nižoj razini od glavne pruge, pa je postojao dovoljan nagib da se vagoni spuštaju gravitacijom.

Na mojim snimkama (uostalom i iz vlaka) može se primijetiti da je i izlazni kolosijek prema istoku bio u nagibu tj. u usponu. Stoga su vlakovi izlazili vrlo sporo i uz veliku buku voznih lokomotiva (moja pokojna baka bi to izrazila onomatopejom: ne-mrem-više-ne-mrem-više… :shock: ).

Skretnica za odvajanje od glavne pruge prema TK nalazila se kod one zgrade (nekada službeno mjesto, danas stambeni objekt) koja se nalazi istočno od podvožnjaka na Oranicama.

 

mostovinavrapaku.jpg

 

Foto: Portos, 24. rujna 2006.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

(moja pokojna baka bi to izrazila onomatopejom: ne-mrem-više-ne-mrem-više… ).
A moja bi govorila: Te-ško-vle-čem-te-ško-vle-čem..."

U Dubrovniku su govorili da ćiro uzbrdo sopće: "Kad-ću-kući-kad-ću-kući..."

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Link to comment
Share on other sites

Toliko tog jos ima za vidjeti i iskusiti. :lool

 

Barney

 

Evo, seabral, Zlayo, Barney i ja (slobodno nam se još tkogod pridruži) bismo mogli poduzeti takovu hodnju istočnim dijelom ...

Što se mene tiče,može.Samo kažite kad i gdje. :wink: I da,Stanley,Odlična reportaža. :lool

Link to comment
Share on other sites

Mogu li se i ja pridružiti?

Sve mi se cini da ce vas biti dosta da me gurate u tackama... :cry:

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanjce:

Na slici http://img203.imageshack.us/i/p1010132m.jpg/ je spomenut prazni dio kontejnerskog terminala. Moje je pitanje: gdje se nalazi taj kont. terminal?

Tvojoj znatiželji budi udovoljeno. Nalazi se ovdje, na slici je lijevo:

 

terminald.jpg

 

Moram priznati da mi nije jasno zašto to pitaš, ako si pregledao putopis.

No, nije bitno. Kontejnerski terminal nalazi se na mjestu bivšeg RK Vrapče, južno od Ilice i željezničke pruge prema Zaprešiću. Ako ideš Ilicom prema zapadu to je s lijeve strane, neposredno prije podvožnjaka na Oranicama i početka Aleje Bologne, tamo gdje se Ilica sasvim približila pruzi i ide usporedno s njom.

Ulaz u terminal je kod podvožnjaka na Oranicama.

Ako te još nešto zanima, samo pitaj.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Uuuu, jako dobro i poučno (naravno neumanjujući poučnost i zanimljivost ostalih dijelova putopisa), pogotovo ovaj dio vezan uz tu štreku, po kojoj sam se dobrano navozao i nagledao svih tih zaraslih kolosijeka..

Sad bar znam, koji je kolosijek čemu služio..

 

A i priznajem, da nisam znal da je na mjestu današnjeg kont. terminala nekad bil ranžirni..

 

Kad su uopće maknuli te kolosijeke?

 

Ja se sjećam kad su izgradili taj kontejnerski terminal, al se ne sjećam kak je to prije izgradnje izgledalo..

Link to comment
Share on other sites

Kad su uopće maknuli te kolosijeke? Ja se sjećam kad su izgradili taj kontejnerski terminal, al se ne sjećam kak je to prije izgradnje izgledalo..

Izgledalo je kao napušteni ranžirni kolodvor s desetak kolosjeka zaraslih u travu i čičke. :mrgreen:

Još malo i izgledalo bi k'o danas Trnava, ali tamo je već prava džungla.

Kolosjeke su maknuli ranih devedesetih, prije izgradnje kontejnerskog terminala.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da mi nije jasno zašto to pitaš, ako si pregledao putopis.

No, nije bitno. Kontejnerski terminal nalazi se na mjestu bivšeg RK Vrapče, južno od Ilice i željezničke pruge prema Zaprešiću. Ako ideš Ilicom prema zapadu to je s lijeve strane, neposredno prije podvožnjaka na Oranicama i početka Aleje Bologne, tamo gdje se Ilica sasvim približila pruzi i ide usporedno s njom.

Ulaz u terminal je kod podvožnjaka na Oranicama.

Ako te još nešto zanima, samo pitaj.

Zato jer u utorak imam praktične vježbe tamo a profesor nezna objasniti..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...