Jump to content

U lovu na Žutke


ZlayoZg

Recommended Posts

Forumaška ekspedicija u sastavu ZlayoZg i drempa-tzv-v7 krenula je u jednodnevni lov na lokomotive serije 1061 (Žutke) na riječko područje.Kako sam ih jako htio vidjeti i želio uhvatiti u objektiv svog fotića i kako mi se ukazala prilika,predložio sam Drempi da ide sa mnom,što je i prihvatio na moje veselje.Našli smo se par dana prije puta i kupili karte za vlak.

To jutro smo se ja i Drempa trebali naći na Glavnom kolodovoru.Kad sam došao na GK,vidio sam da neće ići nagibni za Rijeku,već klasika :kul (iskreno,draža mi je nego nagibni).Ispred našeg vlaka je bio nagibni za Split koji će krenuti prije nas.Kako je Drempa malo kasnio,odlučio sam napraviti jedan đir po Glavnom da vidim što se događa.

 

ASEA 207 na 6.peronu,...

DSC06158_c.jpg

 

...2044 017 na vlaku 994 za Kotoribu,...

DSC06161_c.jpg

 

...nagibni za Split koji je ispred našeg vlaka i koji će krenuti prije nas,...

DSC06162_c.jpg

 

011 se mota uokolo,...

DSC06144_c.jpg

 

...i 008 čeka na polazak prema Koprivnici.

DSC06146_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tad me Drempa zove da je stigao kod vlaka i da će me čekati u vagonu dok ja "operiram" po Glavnom.

 

Ovo je stroj koji će nas vući do Moravica.

DSC0616700_c.jpg

 

Tad se dogodilo nešto na što nisam ni pomišljao da bi se moglo dogoditi.

Ja se približio do lokomotive da je fotkam,kad mene netko imenom pozdravlja iz upravljačnice.Ja pogleda tko je,kad ono moj frend koji ide za Karlovac.Govori on SV-u da sam veliki ljubitelj željeznice i da zato fotkam lokomotivu.Mi se pozdravimo i rukujemo i ja pitam njega(frenda) onak iz zezancije:"Kaj mene ne bi pozvao gore?"Tad se meni obrati strojovođa:"Ak se hoćeš voziti,dođi gore."Ja mu odgovorim:"Vi se to zezate sa mnom ili...?"On meni odgovori da se ne zeza i da zbilja ako se hoću voziti da dođem.Ostao sam zatečen :kul:kul jer nisam ni u najluđim snovima mislio,a kamoli i pomišljao da ću se voziti lokomotivom i to baš danas.Kažem mu ja da hoću,naravno i kažem da se idem javiti prijatelju u vagonu da neću biti sa njim jedan dio puta.

 

Prvo je otišao nagibni za Split,a nakon par minuta i mi za njim.

DSC06171_c.jpg

 

Mostom preko Save 20 km/h.

DSC06172_c.jpg

 

U Hrvatskom Leskovcu križanje sa 824 iz Splita.

DSC06177_c.jpg

 

Ulazni signal Jastrebarskog.

DSC06185_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Put prolazi bez problema i dolazimo u Draganiće...

DSC06190_c.jpg

 

...i u Karlovac gdje se zaustavljamo.Ovdje moj frend izlazi van i pozdravlja se sa nama,a ja pitam SV-a da se vratim u vagon,a on mi odgovora da mogu ostati sa njim skroz do Moravica ako hoću što,naravno,nisam odbio. :kul

DSC06193_c.jpg

 

Nakon zaustavljanja idemo dalje i dolazimo do budućeg stajališta Karlovac Centar koje još nije gotovo iako je pred samim završetkom.

DSC06203_c.jpg

 

Jedna u zavoju.Ne znam zašto,ali nekako su mi posebno drage.Bit će ih još. :kul

DSC06206_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dolazimo u Oštarije gdje nas čeka vlak.

DSC06361.jpg

 

DSC06364.jpg

 

Sustižemo teretni vlak koji dolazi iz pravca Gospića...

DSC06365.jpg

 

...kojeg vuku dvije Ličanke.

DSC06368.jpg

 

Ogulin.Odavde do Moravica smo dobili još jednog člana.Šta mislite kojeg? :kul

DSC06375.jpg

Link to comment
Share on other sites

Izlazimo iz Vrbovskog prema Moravicama.

DSC06431.jpg

 

Tunel koji mi je zadavao mnogo muka u "Pitalicama,mozgalicama,zagonetkama..." :kul

DSC06433.jpg

 

DSC06435.jpg

 

Ulazni signal Moravica.

DSC06436.jpg

 

Prilikom ulaska u kolodvor isključuje se glavni prekidač i spušta pantograf zbog svima dobro znanog razloga. :kul

DSC06438.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nakon dolaska u Moravice,pozdravili smo se sa strojovođom i zahvalili mu na super vožnji.Lice naravno ne otkrivam.

DSC06439.jpg

 

I dolazi ono zbog čega sam se i uputio u Rijeku.Prvi put u kadar mog fotića ulazi Žutka 103 koja vuče ASEA-u ispod 3kV i vrši odbačaj prema 25kV.Drempa je snimio filmić u HD kvaliteti. :kul

DSC06440.jpg

 

Dolazimo u At vagon koji je prvi do lokomotive.Vrlo je udoban i lijepog interijera(bar za mene).

DSC06453.jpg

 

Do Rijeke nisam baš nešto fotkao.Prozor bez otvora ima i svoju negativnu stranu(barem što se fotkanja tiče :kul ).

Kolodvor Delnice.

DSC06455.jpg

 

Stigli smo u Rijeku sa 40-ak minuta zakašnjenja jer je nagibni ipak brži od klasike.Ova makina nas je dovukla.

DSC06458.jpg

Link to comment
Share on other sites

U Rijeci nas je dočekala domaća ekipa.Priznajem,bio sam iznenađen koliko ih je došlo :kul ,pa da ih nabrojim:kico101,LLeon,mannas,Jean,kiki273,Kobler,Thommo i tomo.

 

U kafiću "Cres" dogovaramo raspored aktivnosti i odlučujemo prvo otići u remizu.

Ljubazni čuvar nas pušta unutra i idemo u razgledanje.Tužne slike. :kul:kul

DSC06473.jpg

 

DSC06481.jpg

 

DSC06482.jpg

 

Očerupane manevarke...

DSC06480.jpg

 

...i dobra stara Litorina koja gotovo sigurno više neće na vožnju. :lol::kul

DSC06486.jpg

Link to comment
Share on other sites

Potom odlazimo do okretaljke koja je još u funkciji.

DSC06515.jpg

 

DSC06516.jpg

 

Kod okretnice su parkirane Žutke.

DSC06521.jpg

 

101 koja je još uvijek aktivna...

DSC06501.jpg

 

...i 001 koja je prema informacijama ekipe parkirana tu od prošle jeseni.

DSC06511.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poslije remize odlazimo u kolodvor Jurdani gdje ćemo dočekati brzi vlak za Ljubljanu i teretni vlak iz Šapjana.Prometnica nam kaže da će teretni doći tek za 30-ak minuta poslije brzog i odlučili smo ovdje dočekati brzi,a u Matuljima teretni.

DSC06534.jpg

 

Sačekuša se priprema.

DSC06536.jpg

 

Dolazi.

DSC06538.jpg

 

Na čelu Žutka 102.

DSC06541.jpg

 

Poslije fotkanja u Jurdanima odlazimo prema kolodvoru Opatija-Matulji i usput obilazimo stajališta Jušići i Rukavac gdje se nalazi istoimeni tunel "Rukavac" dug 312 metara.

DSC06561.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dolazimo u Matulje i pripremamo se za dolazak teretnog vlaka koji dolazi za 10-ak minuta.

DSC06531.jpg

 

Evo ga.Dolazi iza zavoja.

DSC06564.jpg

 

Na čelu Žutka 007.

DSC06567.jpg

 

Kraj vlaka.Ako se dobro sjećam,bilo je 27 vagona.

DSC06569.jpg

 

Poslije zahvale prometniku,odlazimo u kolodvor Škrljevo.

DSC06578.jpg

 

Pruga u daljini.

DSC06577.jpg

 

Kiki se ponudio da me uslika na manevri na što pristajem. :kul

DSC06574.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poslije Škrljeva odlazimo do mjesta kojem ne znam ime i tu pripremamo sačekušu vlaka 4603 za Moravice.Slika nemam,samo filmić koji ću naknadno staviti u podforum "Filmovi".Dečki su snimili odlične filmove,posebice Drempa i Jean koji su razvukli stative i čekali u zasjedi.:kul

 

Poslije prolaska vlaka idemo u kolodvor Rijeka-Brajdica gdje obilazimo tunel "Brajdica" dug 1837,90m.

DSC06588.jpg

 

Kolodvor Rijeka Brajdica.

DSC06582.jpg

 

DSC06593.jpg

 

Manevra odmara u hladovini.

DSC06590.jpg

 

Kako je u blizini more,odlučio sam se malo rashladiti u njemu.Samo sam skinuo majicu i trk u vodu. :kul:kul Netko ima fotku,pa neka stavi.:kul

 

Već je bilo oko 16:30 i morali smo lagano na vlak koji je čekao na peronu.

DSC06597.jpg

 

Ali na kolodvoru dolazi do promjene plana povratka.Naime,ja imam frenda u Rijeci i jako me molio da ostanem sa njim u noćnoj smjeni u kolodvoru Opatija-Matulji i da se vratim sa njim ujutro vlakom za Zagreb.Pitam ja Drempu jel bi mu smetalo kad bi se on sam vratio za Zagreb.Nije imao ništa protiv i ja sam ostao,a on je otišao. :lol:

 

I na kraju,svi sudionici ekšna u Škrljevu,doduše bez Koblera jer je on otišao još dok smo išli na remizu,tako da njega ovdje nema.

DSC06570.jpg

 

Bio je to jedan super i odličan ekšn sa puno lijepih fotografija,filmova i doživljaja.Još jednom se zahvaljujem riječkoj ekipi na druženju i vođenju po njihovom području i hvala im za izdvajanje slobodnog vremena.Nadam se da će biti još ovakvih ekšna,posebno kada ASEA-e i Brene dođu na riječko područje.

 

Hvala i vidimo se.Pozdrav. :D:jup:mah:kul

Link to comment
Share on other sites

Sjajno, momci, informativno i dokumentaristički, a imali ste i ti privilegiju koju sanja svaki railfan :kul

 

Bravo i svaka čast, posebno hvala Zlayi za slike tunela :kul

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Poslije Škrljeva odlazimo do mjesta kojem ne znam ime i tu pripremamo sačekušu vlaka 4603 za Moravice.

Mjesto se zove Sveti Kuzam, do 1992. godine nosilo je naziv Vitoševo. Nekada davno postojalo je i stajalište Vitoševo (ova najbliža zgrada uz prugu):

P8090142.jpg

J...lo ih "Vodozaštitno područje" kad mi prekrije pola Žutke!

 

Slika nemam,samo filmić koji ću naknadno staviti u podforum "Filmovi".Dečki su snimili odlične filmove,posebice Drempa i Jean.

:no_no: Jean snimao fotke...

d18bcddd.gif
Link to comment
Share on other sites

Hvala dečkima iz Zg što su nas ovo nedjeljno jutro izmamili iz kuća i priuštili nam dobar foto-ekšn! :?

 

Ja imam samo par fotki jer sam se, kao i Drempa, bavio snimanjem filmića s DV kamericom.

 

BTW, nije Žutka 106 u pitanju, nego 103 - nažalost 106 je neaktivna već duže vrijeme.

 

P.S. Drempa, dobri filmići! :wink: Pada mi na pamet jedna ideja... Kolika ti je autonomija kamere kad snima video? Da li bi podnijela snimanje vožnje iz kabine lok. u trajanju od sat, sat i pol?

Društvo prijatelja željeznice Štacion - Rijeka • http://www.stacion.hr/

Link to comment
Share on other sites

Pa evo, ja ću reći vezano uz film: mislim da uz pune baterije i 4 GB karticu može bez problema snimiti sat vremena filma. Ja imam vrlo sličan aparat drempinom, no drempin može snimati u HD :cry:

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...