Jump to content
zeljeznice.net
skretničar

Brod Bosanski, Brod Slavonski (puuuno slika)

Recommended Posts

Zašto si onda rekao da su dizelke 662 vozile direktni vlak Sarajevo-Bosanski Brod? One nisu bile uskotračne. Je li onda taj vlak išao preko Vrpolja i Slavonskog Broda?

Pa to ti je on i napisao. Sarajevo-Doboj-Modriča-Šamac-Strizivojna-Sl. Brod-Bos. Brod.

...

Ne znam kakva je situacija s potencijalnim putnicima Vinkovci - Brčko - Tuzla, ali nisam siguran bi ikako bilo opravdano uvođenje međunarodnih putničkih vlakova tamo. Uostalom to ni nema veze s ovom temom. Što se tiče vlaka Zagreb - Ploče,on bi imao kraće vozno vrijeme preko Vrpolja nego sadašnjom rutom. A s tih tvojih 30 km pruge do Doboja vremenski se ne bi dobilo praktički ništa.

Izgradnja pruge Slavonski Brod - Doboj NEMA SMISLA, i u prethodnom postu sam napisao i zašto. Postojeće pruge imaju više nego dovoljno kapaciteta za potencijalni teret i putnike, samo je problem njihovog (ne)iskorištavanja. A izgradnja 30 kilometara duge pruge (brežuljcima sjeverne Bosne) od Broda do Doboja koštala bi stvarno previše za njen slab prometni potencijal.

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

Moje fotografije.

Nepunih 10 godina poslije kolege Skretničara (koji je i otvorio ovu temu) bio sam u (Bosanskom) Brodu i otišao do nekada monumentalnog kompleksa željezničke stanice uskog kolosijeka u ovom gradu. Ako smo, na osnovu fotosa načinjenih 2009. godine, ocijenili da je čitav ovaj kompleks tada bio u jadnom stanju, danas je njegovo stanje još jadnije... Uostalom, ove fotografije ostataka stare brodske željezničke stanice, koje su snimljene 10.03.2019. godine, govore više od riječi:

Nasip, kojim je pruga dolazila iz pravca Slavonskog Broda, 2009. godine je bio u kakvom-takvom stanju. Danas, dio nasipa je uništen građevinskim radovima, a nema ni ostataka željezničkih pragova i šina...

LMUolX3.jpg

Pogled na bivši stanični kompleks...

r8Lkl2f.jpg

Ostaci jedinog "sačuvanog" portala stanice...

OKIddX2.jpg

Pogled na trasu iz pravca Slavonskog Broda...

oT6ZYp9.jpg

Stanični portal izbliza...

NcCYczY.jpg

Dokaz kako vrijeme i ljudska nebriga razaraju i najmonumentalnije građevine...

3Xw0qQK.jpg

Ako neko uskoro ne sruši portal iz obijesti, vrlo brzo će se urušiti sam...

PR2sCb8.jpg

Još jedan pogled na ono što je ostalo od 760 mm željezničke stanice...

eNfidYs.jpg

Tužna slika... Nevjerovatno je da niko, ali baš niko (pa ni Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH) i ne pomišlja da zaštiti bar ovaj preživjeli djelić brodske željezničke stanice kao kulturno-istorijsko dobro. I na ovom primjeru više je nego očigledno zašto je Andrić nazvao Bosnu i Hercegovinu "tamnim vilajetom"...

Hvala ti na interesantnim fotkama. :palac:

Nebriga i nemar malo-pomalo uništavaju sve dijelove ove nekad impresivne građevine.

Ako se tako nastavi, uskoro će ostati samo prazan plato gdje su nekad bili kolosijeci. Ako taj plato uopće ostane prazan ...

Šteta da nitko nema sluha i ne pokazuje nikakvu inicijativu da se barem malo ovo što je preostalo sačuva od propadanja. :|