Jump to content
zeljeznice.net
skretničar

Brod Bosanski, Brod Slavonski (puuuno slika)

Recommended Posts

Moja isprika, ne kopa se sam kanal nego se uređuju mali odvodni kanali na toj trasi i krči se put po kojem će ići

Nema potrebe za isprikom, ali meni je ta cijela priča bila sumnjiva od početka.

Plovni kanal Dunav - Sava je kapitalna investicija prvog ranga. Kakvo bi to bilo kopanje, a da se nije slikao ni jedan ministar? :(

Pa na otvaranju komadića autoceste u Turopolju, koji polazi od nikuda i vodi nikamo, šminkalo se pola Vlade.

Serija 05 je zakon!

Već sam neko vrijeme na terenu u oklici Babine Grede, i mogu dati dozu optimizma što se kanala tiče. On će biti melioracijski, ali sa širinom plovnog, tako da će se samo dubiti kada postane plovni. Prijelazi cesta i pruga će biti uređeni preko ispusta od nekih 10-ak metara , dok će poslije biti postavljeni vijadukti. Iskopane dionice kanala djeluju jako impresivno, širine od nekih 100-ak metara od nasipa do nasipa, a budući da su napunjeni podzemnim vodama, lokalci ih koriste za kupanje. Stoga očekujte slike za nekih 2 mjeseca kad se dokopam Zagreba.

Pozdrv iz Županje!

Evo napokon par slika kanala Bosut-Biđ, dionice budućeg kanala Dunav-Sava, kao što sam obečao staviti. Slike su inače stare oko 2,3 mjeseca, te je vjerojatno do sada u dužinu iskopano puno više.

kanal1.jpg

Sa ljeve strane se nalazi deponija zemlje iz iskopa kanala, čija je širina oko 120 m. Humus se posebno odvaja iz razloga što se na toj deponiji planiraju zasaditi vočnjaci ili možda čak i vinogradi.

I jedna slika korita

kanal2-1.jpg

Ali da se vratim na topik.

Prije isto tako 2 mjeseca, put me opet nanio u Slavonski Brod, te sam se odlučio prošetati i snimiti ostatak kolosjeka prema Bosanskom Brodu što zadnji put nisam.

krenuo sam peronom prema zapadu:

brod1.jpg

Nakon kratkog vremena dolazi se do mjesta gdje se skretnica odvaja(la) prema Bosanskom Brodu. Signal je naravno crven :loko

brod2.jpg

brod3.jpg

Kolosjek, tj. ono što je ostalo od njega, služi za parkiranje radnih vozila, dok prostor sa strane služi za odlaganje pragova i šina

brod4.jpg

Pruga završava improviziranim bikom

brod5-1.jpg

Pretpostavljam da je ovu ulicu pruga dalje prelazila nadvožnjakom.

Pogled dalje prema granici. U daljini se vidi plavi krov graničnog prijelaza, koji je razlog zašto je nasip dalje od ovog mjesta srušen

brod6.jpg

Zato preostaje samo okrenuti se natrag i vratiti se

brod7.jpg

brod8.jpg

Ponovno spajanje na prugu i vračanje prema kolodvorskoj zgradi

brod10.jpg

Idući od kolodvora prema izlazu iz Broda, naišao sam na ovu parnjaču

brod-loksa1.jpg

brod-loksa2.jpg

Ja se ne sječam da sam je ovdje viđao prije, pa je pitanje kolko dugo ovdje stoji i s kojim razlogom. Nadamo se radi obnove...

http://i946.photobucket.com/albums/ad309/miroslav_razum/brod5-1.jpg

Pretpostavljam da je ovu ulicu pruga dalje prelazila nadvožnjakom.

Nije pruga prelazila nadvožnjakom cestu u pozadini neko je cesta isto išla preko nasipa, i bio je ŽCPR tamo za kojeg se ne sjećam kako su se vozači ponašali prije rata, ali nakon rata dok nije izvađena pruga se prelazilo bez stajanja i gledanja jer naravno, vlaka ovdje ne bi trebalo nikako biti :cry:. I taj dio di je pruga prelazila cestu (ili obrnuto) se zvao Bosanska rampa.

Hladni Kalašnjikov izmisliše topli ljudi!

http://nedorecensam.blogspot.com/

http://i946.photobucket.com/albums/ad309/miroslav_razum/brod-loksa1.jpg

http://i946.photobucket.com/albums/ad309/miroslav_razum/brod-loksa2.jpg

Ja se ne sječam da sam je ovdje viđao prije, pa je pitanje kolko dugo ovdje stoji i s kojim razlogom. Nadamo se radi obnove...

Možeš li mi otprilike na Google Earthu objasniti gdje se točno nalazila parnjača pa da odem poslikati kad budem dolje ili da nekoga nagovorim da to napravi umjesto mene :cry:

Nebi znao na karti sad točno pokazati, ali to ti je faktički tamo odmah na kolodovru, nekih možda 50 m od kolodovrske zgrade prema istoku i vidiš je skroz lijevo. Vidi se iz vlaka kad se ide za Vinkovce, osim ako je u međuvremenu nisu premjestili. Baš me zanima dali nekaj rade na njoj.

ja sam te krivo pročitao. mislio sam da piše idući od pruge prema bos. brod do kolodvora da si ju vidio, pa mi se nije ukomponirala pozicija zgrade i hala iza lokomotive. :mrgreen:

baš ću se raspitati šta je s tom parnjačom

(...)

Bila je tu negdje i 14.6.2009 kad smo putovali na godišnju skupštinu KLJŽ u Vinkovce:

9g0614077.jpg

Pozdrav iz Zagreba

Ta lokomotiva ceka obnovu u RPV Slavonski Brod.

http://www.szz.hr/rpv-u-slavonskom-brodu-od-vagona-do-namjestaja#more-384

U RPV-u se trenutno nalazi parna lokomotiva, vlasništvo željezničkog muzeja, HŽ serije 22 broj 077, zajedno sa tenderom broj 096. Planira se obnova ove lokomotive kojom bi se dovela u vozno stanje, no konačni dogovor oko ovoga posla još uvijek nije postignut. G. Mađarević istaknuo je da tvrtka još uvijek posjeduje kadrove koji su kvalificirani osposobiti ovu ljepoticu da vozi muzejske vlakove hrvatskim prugama.

ja sam te krivo pročitao. mislio sam da piše idući od pruge prema bos. brod do kolodvora da si ju vidio, pa mi se nije ukomponirala pozicija zgrade i hala iza lokomotive. :roll:

baš ću se raspitati šta je s tom parnjačom

Brzo u Brod :wink: :kul

Inace dugo te nisam vidio. :kul

Je li se ikada odvijao putnički promet između Slavonskog i Bosanskog Broda po normalnom kolosijeku?

I bi li on u današnje vrijeme imao smisla, jer Slavonci koji su blizu Save često odlaze u Bosnu u kupovinu, a s autima znaju biti gužve s dvosatnim čekanjima, pogotovo oko blagdana.

I ima li Bosanski Brod danas prugu?

Je li se ikada odvijao putnički promet između Slavonskog i Bosanskog Broda po normalnom kolosijeku?

I bi li on u današnje vrijeme imao smisla, jer Slavonci koji su blizu Save često odlaze u Bosnu u kupovinu, a s autima znaju biti gužve s dvosatnim čekanjima, pogotovo oko blagdana.

Ne znam odgovor na prvi dio tvog pitanja no čisto sumnjam da se ikada tom dionicom odvijao putnički promet. Tek danas imao bi još manje smisla jer bi formalnosti oko prelaska granice to putovanje znatno produžile. Pogotovo kada (ako) uđemo u EU, tada bi tek prelazak granice potrajao. S obzirom da most nakon Domovinskog rada nije obnovljen u punoj širini odnosno više ne postoji pružni koridor, a dijelom trase sa HR strane sada prolazi cesta čisto sumnjam da će ikada više ikakva pruga dolaziti u Bosanski Brod.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Možda kad Bosna uđe u EU... Ali prije će HŽ imati magleve nego što će BIH ući u EU. :smile:

A Bosanski Brod nikad nije imao prugu normalne širine koja ga je povezivala s ostatkom Bosne, nevezano za Hrvatsku?

Bio je i direktni vlak Sarajevo-B.Brod. Vozile su te vlakove i lokomotive serije 662, Nada. Ukoliko nađem kakav vozni red stavit ću.

:rolleyes:

Bio je i direktni vlak Sarajevo-B.Brod. Vozile su te vlakove i lokomotive serije 662, Nada. Ukoliko nađem kakav vozni red stavit ću.

Ja sam jedanput vidio na samome mostu preko Save Kenedyjevku 661 išla je strojno iz Sl.Broda u Bos.Brod po vagone u rafineriju to je bilo 1989 god. kada sam se vračao iz Sarajeva :rolleyes:

Onda bi možda imalo smisla za međunarodni i teretni promet imati prugu Sl. Brod-Bos. Brod-Sarajevo. Tako kad bi se teret dovozio iz Bosne za SB ne bi se moralo ići preko Vrpolja, a mogao bi se preko "Brodova" uvesti brzi Sarajevo-Zagreb koji bi vjerujem imao mnogo kraće vozno vrijeme od ovog preko Siska.

I kad je već urušen most preko Save, zašto se nije ostavila pruga Bos. Brod-Sarajevo ili gdje se već odvajala?

Onda bi možda imalo smisla za međunarodni i teretni promet imati prugu Sl. Brod-Bos. Brod-Sarajevo. Tako kad bi se teret dovozio iz Bosne za SB ne bi se moralo ići preko Vrpolja, a mogao bi se preko "Brodova" uvesti brzi Sarajevo-Zagreb koji bi vjerujem imao mnogo kraće vozno vrijeme od ovog preko Siska.

I kad je već urušen most preko Save, zašto se nije ostavila pruga Bos. Brod-Sarajevo ili gdje se već odvajala?

Ne bi imalo smisla! U Slavoniji postoje već 2 željeznička spoja s BiH, Gunja - Brčko i Slavonski Šamac - Bosanski Šamac, nema smisla graditi novi željeznički most preko Save (i kompletnu novu prugu po relativno nezgodnom terenu u BiH), da bi se za potencijalni teret na relaciji Sarajevo - Slavonski brod uštedjelo nekih 30 kilometara. A brzi vlak Sarajevo-Zagreb bi bez problema mogao ići preko Vrpolja i X koridora, te možda imati i manje vozno vrijeme nego trenutni preko Banja Luke. Probaj malo pogledati na kartama kako izgleda stanje, na primjer ovdje.

Nikada nije postojala normalnotračna pruga Bosanski Brod - Sarajevo, nego samo uskotračna koja je ukinuta skupa s većinom ostalih u BiH. No to sve već piše ovdje.

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

Moje fotografije.

Nitko nije ni rekao da je postojala normalnotračna pruga Sa.-B.B. Putnički vlak je vozio via Vrpolje.

Nitko nije ni rekao da je postojala normalnotračna pruga Sa.-B.B. Putnički vlak je vozio via Vrpolje.

Odgovarao sam Jošku na pitanje zašto nije ostavljena pruga Bosanski Brod - Sarajevo ;)

421789_10150583085722304_276946597303_9174747_1740623047_n.jpg

Moje fotografije.

Ne bi imalo smisla! U Slavoniji postoje već 2 željeznička spoja s BiH, Gunja - Brčko i Slavonski Šamac - Bosanski Šamac, nema smisla graditi novi željeznički most preko Save (i kompletnu novu prugu po relativno nezgodnom terenu u BiH), da bi se za potencijalni teret na relaciji Sarajevo - Slavonski brod uštedjelo nekih 30 kilometara. A brzi vlak Sarajevo-Zagreb bi bez problema mogao ići preko Vrpolja i X koridora, te možda imati i manje vozno vrijeme nego trenutni preko Banja Luke. Probaj malo pogledati na kartama kako izgleda stanje, na primjer ovdje.Nikada nije postojala normalnotračna pruga Bosanski Brod - Sarajevo, nego samo uskotračna koja je ukinuta skupa s većinom ostalih u BiH. No to sve već piše ovdje.

Znam za te pruge, ali prugom za Brčko nema pograničnog putničkog prometa, a i dok je bio, to su bili samo putnički, a ne brzi i InterCityji. Što se tiče pruge preko Šamaca, znam da je kraća nego ova preko Volinje, ali HŽ na nju ne stavlja direktne vlakove Zagreb-Sarajevo i zato je nisam spominjao. Čini se da HŽ voli da putovanja traju što dulje, bila riječ o unutarnjem ili međunarodnom prometu.

A kad bi se izgradila pruga Sl. Brod-Doboj to bi bilo malo više od 30 km. Još kad bi se elektrificirala i izrgadila za brzine preko 120 km/h, onda bi to vremenski bilo možda i do sat i po kraće za brze i IC vlakove. Ili bi mogao voziti Talgo Zagreb-Ploče.

Zašto si onda rekao da su dizelke 662 vozile direktni vlak Sarajevo-Bosanski Brod? One nisu bile uskotračne. Je li onda taj vlak išao preko Vrpolja i Slavonskog Broda?