Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
Navcom

TMK 101 za MSTS

Recommended Posts

:--) Evo kako izgleda započeti TMK 101 za MSTS:

tmk101.jpg

shape je tek započet i ima još puuuuuuuno posla sa njime dok ne bude gotov.Ali sve u svemu i nije loše za moj prvi pravi 3D model za MSTS.

Radim ga u Google SketchUp 7 i kada bude gotov onda ga još moram exportirati u MSTS shape i srediti eng fajl za njega.Ako netko zna točne podatke za TMK 101 neka ih stavi na forum ili mi ih pošalje na PP kako bi ovaj model mogao biti što točniji.Komentari?Kako vam se čini?

:kul

Navcom

Lijepo, lijepo za sad. Fino, da se netko ohrabrio i počeo radit' prave tramvaje za MSTS; a ne neke jeftine kopije, koje nemaju veze s vezom :kul :--)

Bravo!

Kako češ konvertirati v shape file?

PTP:

~ Addon's: 1, 2, 3, 6, 8, 9, 11

~ Extra: 1, 2

~ RSP: BR 01, 52, 182, 189, Nachtzüge, Highspeed, Nahverkher,

~ Güterzuge pack

Lijepo, lijepo za sad. Fino, da se netko ohrabrio i počeo radit' prave tramvaje za MSTS; a ne neke jeftine kopije, koje nemaju veze s vezom :D :--)

Upravo tako!

Bravo i samo naprijed :D

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Bravo!

Kako češ konvertirati v shape file?

:--) Imam plugin za izbacivanje u MSTS shape fajl. :D

Navcom

8) Dobro bi mi došle slike bogies-a i krovne nadgradnje,ali i ostale da bude što vjerniji.Isto tako i točne mjere motornih kola i prikolice kao i slike bogies-a od prikolice i TMK 200.

8)

Navcom

:? Evo i malog napretka:

tmk101.jpg

tmk101back.jpg

tmk101backlights.jpg

tmk101backnumber.jpg

tmk101front.jpg

Obratite pažnju na detalje stražnjih svjetla (namjerno sam ih uslikao iz bliza) kao i detalj ispod prednjeg odbojnika (na to se nekada oslanjao prednji coupler).Još ostatak prozora,vrata,bočne lajsne,bogies,krovna nadgradnja sa pantografom i unutrašnjost (i naravno texture) i motorna kola su gotova pa mi ostaje još trailer i sređivanje fajlova.Možda nećete vjerovati,ali sve ovo sam radio od kada sam postao onu prvu sliku (i to po 4-6h dnevno).

Ima li komentara?Što kažete,kako izgleda? :wink:

Navcom

Super izgleda, nema šta. Za kolko planiraš kraj izgradnje i jel budeš sve radio, mislim unutrašnjost i kabinu ili samo izvana.

Pozz

Super izgleda, nema šta. Za kolko planiraš kraj izgradnje i jel budeš sve radio, mislim unutrašnjost i kabinu ili samo izvana.

Pozz

:? Za kada će biti gotovo-ne znam,jer kao što i sam vidiš jako dugo traje dok napraviš i ovako malo,a, gdje je tek ostatak.Što se tiče unutrašnjosti,probat ću je napraviti tako da ne bude samo izvana (ako mi uspije).Trebale bi mi točne mjere originala (dužina,visina-bez pantografa,širina i visina pantografa) kao i slike bogies-a od motornih kola i trailera i krovne nadgradnje kako bi model bio što realističniji. :wink:

Navcom

:D Evo još malo napretka-prednja vrata su gotova:

tmk101frontdoor.jpg

zadnja vrata:

tmk101backdoor.jpg

i zadnji prozori:

tmk101back.jpg

kao i antena na prednjem djelu krova iznad kabine vozača.Ima još puno posla,ali polako napreduje.Nadam se da vam se sviđa.Možda poslije ovog tramvaja krenem u izradu Brene i Macose,a, možda i Francuza još ću vidjeti.

:loko

Navcom

Praviš li komponente od svakog dijela tramvaja?

:kul Kako to misliš komponente od svakog dijela tramvaja? :kul

Navcom

Zbog bolje kontrole, kada god dodaš neki dio, od njega napraviš komponentu. Inače ti se zalijepi za ostatak i tada imaš manju kontrolu nad pojedinim dijelovima. Ako pak radiš komponente to se ne može desiti. Ajd probaj recimo dvokliknut ili trokliknut na svjetla. Ako ti se zaplave rubovi cijelog modela onda nije dobro.

Kada napraviš osnovno tijelo na njega troklikneš i kada se cijelo zaplavi klikneš slovo G i kažeš make component. Tada dobiješ plavi kavez oko njega i on je komponenta. Zatim sve što poslije dodaješ (kada izađeš iz komponent moda klikanjem sa strane) ne može se više zalijepiti na osnovno tijelo. Da bi bolje razumio, komponente su ti zapravo dijelovi koji funkcioniraju svaki za sebe, a koje možeš pojedinačno snimiti i poslije upotrijebiti kao gotov dio za neki drugi model - kao da si taj dio kupio u servisu. Nadam se da si razumio.

Znam da nekad pretjerujem, no ima li se u planu prikolica, jedva čekam provozat ovo čudo od stojadina :kul ako će se moći skinuti

Znam da nekad pretjerujem, no ima li se u planu prikolica, jedva čekam provozat ovo čudo od stojadina :kul ako će se moći skinuti

:kul Da! I prikolica je u planu i za sada je gotov samo body od prikolice.

Kada završim motorna kola onda je na redu prikolica za završit.A, što se skidanja tiče,zato i radim taj tramvaj samo ga moram finiširati i testirati da se može uploadati. Ne želim da mi se desi neki kiks pa da ne radi kako treba.

8)

Navcom

Zbog bolje kontrole, kada god dodaš neki dio, od njega napraviš komponentu. Inače ti se zalijepi za ostatak i tada imaš manju kontrolu nad pojedinim dijelovima. Ako pak radiš komponente to se ne može desiti. Ajd probaj recimo dvokliknut ili trokliknut na svjetla. Ako ti se zaplave rubovi cijelog modela onda nije dobro.

Kada napraviš osnovno tijelo na njega troklikneš i kada se cijelo zaplavi klikneš slovo G i kažeš make component. Tada dobiješ plavi kavez oko njega i on je komponenta. Zatim sve što poslije dodaješ (kada izađeš iz komponent moda klikanjem sa strane) ne može se više zalijepiti na osnovno tijelo. Da bi bolje razumio, komponente su ti zapravo dijelovi koji funkcioniraju svaki za sebe, a koje možeš pojedinačno snimiti i poslije upotrijebiti kao gotov dio za neki drugi model - kao da si taj dio kupio u servisu. Nadam se da si razumio.

:kul Skoro svi dijelovi su kao komponente i ne trebam dva ili tri puta kliknuti na neki dio već kliknem samo jednom na liniju od nekog dijela i tako na sve preostale dok mi nije selektiran cijeli dio pa ga onda mogu kopirati,ali za to više nema potrebe jer imam odbojnik i svjetla posebno snimljene kao zasebne dijelove tako da ih mogu koristiti za neki drugi model.Tako ću napraviti i sa ostalim dijelovima koji će mi trebati recimo za prikolicu i sl. (coupler,vrata,prozore i slično) tako da ne moram sve to raditi ponovno (oduzima mi previše vremena,samo na jedna vrata sam izgubio 5 sati rada).

Navcom

...Skoro svi dijelovi su kao komponente i ne trebam dva ili tri puta kliknuti na neki dio već kliknem samo jednom na liniju od nekog dijela i tako na sve preostale dok mi nije selektiran cijeli dio...
A šta kad imaš dio sa recimo 50-ak linija...klikaš li na svih 50? 8) Ništa onda, samo sam htio pomoći da ti skratim muku :kul Kada budeš završio cijeli model sjetit ćeš se ovoga što sam napisao. Sretno :kul

...Skoro svi dijelovi su kao komponente i ne trebam dva ili tri puta kliknuti na neki dio već kliknem samo jednom na liniju od nekog dijela i tako na sve preostale dok mi nije selektiran cijeli dio...
A šta kad imaš dio sa recimo 50-ak linija...klikaš li na svih 50? :cura2: Ništa onda, samo sam htio pomoći da ti skratim muku :D Kada budeš završio cijeli model sjetit ćeš se ovoga što sam napisao. Sretno :D

:kul Toliko linija nema možda niti cijela strana.Uostalom postoji selektiranje na stari način (pritisneš lijevu tipku miša i povučeš preko dijela koji želiš selektirati).Na kraju krajeva ono što mi treba za više puta snimam kao zasebne dijelove tako da ih mogu koristiti bez problema.

Navcom

Napreduje li ovo ikako???

:D Za sada stoji kao i sve ostalo s obzirom da trenutno nemam vremena.

Kada prođe ljeto nastavit ću dalje raditi na svemu na čemu sam stao.Do tada pozdrav! :mah Nastojat ću koji puta posjetiti forum,ali to neće na žalost biti tako često s obzirom da ja ovdje nemam internet pa moram iči u internet caffe da bi se logirao. :loko

Navcom

Napreduje li ovo ikako???

:kul Evo da vam samo javim da ovo polako napreduje i vjerujem da će do kraja ljeta biti gotovo.Već sam exportirao probni shape da vidim kako će to izgledati (naravno taj shape ću na kraju obrisati i exportirati finalni kada model bude gotov).Molio bih sve koji imaju neke fotke tog tramvaja koje mogu iskoristiti za texture (prednji kraj,bočne stranice,zadnji dio,postolje sa kotačima,krovni dio i coupler (kopčanje)) da mi ih pošalju na:unicorn64@net.hr ili neka ih stave na forum. HVALA!

Pozdrav! :lol: :kul

Navcom

:afro Evo dokaz da to pomalo napreduje:tmk1011.jpg

tmk1012.jpg

tmk1013.jpg

ovo sam ga malo ofarbao da vidim kako će od prilike izgledati kada bude gotov.I što kažete?Nadam se da će do kraja ljeta biti gotov (što se tiče modela,a onda ostaju još samo texture i eng fajl i naravno testiranje).Pa ako netko ima fotke ili kakvu tehničku dokumentaciju bio bih vam zahvalan na pomoći.

Pozdrav! :mrgreen: :mrgreen:

Navcom

u kom programu pravis tramvaje

Google sketchup, a osim tramvaja mogu se modelirat i druge stvari...