Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
bubimir_1

Željeznice u medijima

Recommended Posts

Evo još jedan biser:

stripohzu.jpg

"Slobodna dalmacija", tiskano izdanje od 02. 01. 2010. Autor: Joško Marušić

qrcode.png

Zasto biser? Marusic je - kao i uvijek - pogodio. U drzavama u kojima je u tako malo vremena - ili u zadnjih par mjeseci, svejedno - bilo toliko zeljeznickih nesreca i zamalo svakodnevnih vijesti u crnim kronikama, svatko bi se ozbiljan zapitao jel' voznja HZom avantura ili ne. Valjda nije jedan karikaturist za to kriv vise od zeljeznice same?

Moraš znati nešto o vlakovima. Nije važno kamo idu. Važno je odlučiti da se na njih ukrcamo.

ajde sto se zestite bezveze. cinjenice su tu: doslo je vrijeme kad su se zaredale nesrece a nije da su slucajno...i sto? covjek pise satiru, jel ga citate? mozda vam se ne sviđa, ali to je satira.

ako cemo (tj. cete) objasnjavat stvari, rasclanjivat, fulali ste bit, vic se ne objasnjava, vic ili skuzis ili ne.

meni je ante tomic (po obicaju) odlican!

volite previse zeljeznicu, pa vam je grdo..ali jedna je stvar kad je vlak spor, neudoban, a posve druga kad jos dozivis nesrecu.

znate onaj vic o ircima: letili mick i paddy iz londona u dublin. na pola puta javlja se kapetan: dragi putnici, motor broj 4 je dozivio kvar, nemate razloga za paniku, jos 3 motora rade, u dublin stizemo s 5 minuta zakasnjenja. nije prosla ni minuta, opet kapetan, ovaj put nervoza primjetna: dragi putnici govori vam kapetan, zapalio se motor broj 2, vatru je ugasio automatski sustav, ali zbog smanjene brzine kasnimo ukupno 20 minuta. a kad za novih 5 minuta: dragi putnici, i u motor broj 1 je uletila ptica te se ugasio, uz bozju pomoc, stizemo u dublin sa 50 minuta zakasnjenja. tad se mick obrati paddyu; cuj paddy, nadam se da se nece i zadnji motor ugasit, inace cemo ostat cijeli dan u zraku.

ja sam noob i postavljam noobovska pitanja...

Posebno me veseli podatak o sedamdeset milijuna putnika u 2009. Ne bi da smo u Indiji... :D

Posebno me veseli podatak o sedamdeset milijuna putnika u 2009. Ne bi da smo u Indiji... :D

neznam kaj ti nije tu jasno? jedan čovjek koji ode na posao i vrati se sa posla u jednom danu se računa kao 2 putnika....(1 putnik u jednom smjeru)

70 milijona je mala cifra,,, trebalo bi biti 270milijona prevezenih u godini dana, onda bi to bil posel...

Istina... uredno zaboravljam prigradski promet... :D

u Novom Listu vec par dana HZ dobiva znacajan prostor izvan uobicajnih svakodnevnih Crnih kronika. Danas pricaju o neodrzivosti i nezainteresiranosti za novu prugu do Zagreba, jucer o transformatoru i Kalmeti koji zbog njega (transformatora) treba "letit", prije par dana jos dva velika clanka ...

Moraš znati nešto o vlakovima. Nije važno kamo idu. Važno je odlučiti da se na njih ukrcamo.

Prije dvije godine kupili su tek jedan novi teretni vlak.

pa di je taj vlak? ima li koja slika? :kul

pa di je taj vlak? ima li koja slika? :kul

To je i meni odmah upalo u oko, ali nisam štel reagirati na tko zna koju po redu novinarsku bedastoću. :kul

Serija 05 je zakon!

Uzasno mi ide na zivce stalno jambranje kako imamo star vozni park. Pa za dobar dio ovih nesreca nije kriva starost vec neodrzavanje... Vozni park moze i s 5 i 50g biti jednako ispravan i neispravan, pouzdan i nepouzdan, ovisno o (ne)odrzavanju.

Sumi, sumi, postolje,

nek kardani govore

Neka cuje zemlja sva

Kako drnda tramvaj sav

© NT 2200

Uzasno mi ide na zivce stalno jambranje kako imamo star vozni park. Pa za dobar dio ovih nesreca nije kriva starost vec neodrzavanje... Vozni park moze i s 5 i 50g biti jednako ispravan i neispravan, pouzdan i nepouzdan, ovisno o (ne)odrzavanju.

da, al novinari se furaju na cestovna vozila... da je prosjek na cestama 25g starosti to bi bio poražavajući podatak, s obzirom da se na automobilima zbog neisplativosti ne rade veliki servisi i modernizacije...

mi imamo stari vozni park, ali taj vozni park prati trendove po pitanju sigurnosti, gotovo sva sigurnosna oprema je zamijenjena novijom i prosjek starosti voznog parka ne prelazi 10g jer je samo lim i željezo u stvari staro 35g....

da, al novinari se furaju na cestovna vozila... da je prosjek na cestama 25g starosti to bi bio poražavajući podatak, s obzirom da se na automobilima zbog neisplativosti ne rade veliki servisi i modernizacije...

mi imamo stari vozni park, ali taj vozni park prati trendove po pitanju sigurnosti, gotovo sva sigurnosna oprema je zamijenjena novijom i prosjek starosti voznog parka ne prelazi 10g jer je samo lim i željezo u stvari staro 35g....

Ovo me podsjeća na moj Pfaffmobil :mrgreen:

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Danas je u emisiji "TV kalendar" na HRT1 u prilogu "Nepoznato o poznatome" rečeno par riječi o umjetniku koji se zvao Viki Glowatzky. Neću ulaziti u detalje priloga, ali sam stavio tri slike koje sam skinuo (snapshot) iz priloga i koje imaju veze sa željeznicom i tramvajem u Zagrebu (ponajviše zbog buđenja nostalgije):

Prva:

pdvd010u.jpg

Druga:

pdvd011hg.jpg

Treća:

pdvd013kl.jpg

Naravno, ekipa koja zna o kojem se vagonu, autobusu, autu, te o datumu - godini i lokacijama nastanka slika/priloga, neka slobodno napiše (i nas zanima).

qrcode.png

A tek kolika je onda starost plovnog parka Jadrolinije...

Shvatit ce kad jednom uletimo u EU, pa kad vecinu flote posalju u rezaliste jer je malo vremesna za prijevoz ljudi ...

Naravno, ekipa koja zna o kojem se vagonu, autobusu, autu, te o datumu - godini i lokacijama nastanka slika/priloga, neka slobodno napiše (i nas zanima).

Nije nikakva mudrost zaključiti:

- da je prva slika nastala za vrijeme II. SR

- da je druga slika nastala ranih šezdesetih u Zagrebu (Zrinjevac prema T.B.J?); automobil liči na Mercedes, a autobus vjerojatno TAM; snimatelj se nalazi u ''Zadnjem fijakeru''

Zanimljivo je da na vagonu piše HDŽ - Croatia. S obzirom na okolnosti bilo bi prikladnije da piše Kroatien.

Serija 05 je zakon!

... automobil liči na Mercedes, a autobus vjerojatno TAM...

Autobus je sigurno TAM, ali mi auto više liči na nekog Fiata. Onodobni Mercedesi su imali drugačiju liniju. O bočnoj prugi da ne govorimo...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Mercedes Repas tj. Reponja

W 110 - 111

Tako nekako.

Sub sole aut pluvia ducemus ea.

Ovakav

sstxd.jpg

A mislim da je na slici varijanta kod koje je uz antenu na blatobranu i "zmigavac" kao ovdje.

e8w110img5270.jpg

A autobus je TAM AS 3500 S

12510514.jpg

Nu, nisam fulao u procjeni. :dupe

Usput rečeno, ovih zadnjih par postova nekako mi više pašu u Vremeplov.

Serija 05 je zakon!