Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
TommyLee

Kameni zid...pomoć...

Recommended Posts

Rado bih na svojoj N maketi napravil par "drywall" zidova tj. onih kakvih ima po Engleskoj ili kao u našoj Dalmaciji.

Pa eto nemam ideje i svaka pomoć je naravno dobrodošla...

Od gotovih imaš baš Engleske od Hornbya.U N-u je to serija Lyddle End

http://www.hornby.com/brands/lyddle-end/products/?pageNo=20

Potraži GRANITE STONE WALL PACK ili COTSWOLD STONE WALL. dolaze svaki u 3 seta sa različitim spojevima.

Uradi sam bi bilo od npr. gipsa ili nekog materijala za modeliranje (DAS plasto i slično) ili od plastičnih ploča sa teksturom (npr. Faller, Vollmer, Heki itd...) a po hobby shopovima se mogu naći i četvrtasti kamenčići po principu ciglice... no mislim da bi bili preveliki za normalan suhozid.

Zgodan sistem je i da se kamenčići (sitniji i krupniji šoder ili kulir) povežu ljepilom i uguraju u kalup ili ih se na ravnoj površini razvuče u željeni oblik.

The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

I ja sam se bojao s obzirom da je riječ o N skali... no probal bi napraviti nešto sa kamenčičima...

ja sam vidio na jednoj stranicu metodu s aluminijskom folijom... dakle, uzme se aluminijska folija, izgužva i onda raširi, i od takve izgužvane folije se napravi kalup u koji se usipa gips.... i kada se gips osuši makne folija i sve to, od folije ostanu onak oblici kao kameni zid, planina, stijene il slično... to sam vidio za HO mjerilo... za n neznam... pa eto.. ako pomogne dobro, ako ne, opet dobro... :)

To zvuči upotrebljivo... Jedan dan ću otići do onog velikog "hobby " shopa na vukovarskoj i izvjestiti ako nađem štogod upotrebljivog za to...

Je to je taj samo što nisam našao kamenčiće...možda u dućanu bude više sreće...

Za kamenčiće možeš uzeti bilo koji šoder ili kulir (po parkovima,grobljimai sličnim opskurnim mjestima). ako su ti preveliki, malo ih zdrobi sa čekićem.

www.malezeljeznice.net

Nabavim si pol kile tog šodra, usitnim čekićem i napravim kalup od kartona, nitra usipam šoder i zalijem smjesom drvifix+voda+deterdžent...to bi moglo šljakat! :D

Pazi da ti se kartonski kalup ne zaljepi skupa sa ostatkom... :twisted:

www.malezeljeznice.net

... napravim kalup od kartona, nitra ...

- Mislis na nitro lak premazati karton da ne bi se zalepio

... zalijem smjesom drvifix+voda+deterdžent...

- Nije mi jasno cemu sluzi deterdžent

"nitra" je lapsus, no ideja da se nitrolakom preprska karton je odlična.

Deterdžent (čarli, tipso i sl.) služi kako bi se smanjila površinska napetost smiješane tekućine i kako bi se bolje razlila po predmetu koji lijepimo (obično se tako lijepi posipani balast po tračnicama...

Palo mi je na pamet da bi dobar kalup bio onaj od plastificiranog kartona (školske bilježnice) koliko me sjećanje služi drvofix se vrlo lako odvaja od plastike. :D

Našao sam i super ideju za izradu živice, pa kad ju usavršim, svakako ću napraviti mali "how to" topic za suhozid i živicu. ;) :kul

Čeprkajući po netu, naletio sam na proizvod jedne Britanske manufakture.

Rade fleksibilni kameni zid (suhozid)!

Koliko sam uspio skužiti iz fotki i par rečenica, rade ga na fleksibilnoj plastičnoj ili gumiranoj podlozi na koju lijepe kamenčiće. Moram priznati da izgleda jako dobro... i to u N-u!

Sličnu stvar radi i engleski Javis (nešto kao njihov Woodland Scenics-Noch)

Možda nebi bilo zgorega da kalup namažeš sa vazelinom ili talkom ... lakše ćeš odvojiti stvar :wink:

www.malezeljeznice.net

Svakako ću morati namazati. A Planiram napraviti živicu od debelog filca, pa si brijem da bi se mogao probati na istu podlogu polijepiti kamenčiće i dobiti flexi suhozid...

Za živicu mnogi koriste onu zelenu stranu spužvice za pranje suđa ("Vileda") ima je za kupiti i u "plahatama" kao što su ostale krpe za pranje tzv. "truleksice" cca 30x30cm ak se ne varam, obično po 3 ili 5 u paketu za siću životinjica :) još ako je "oplemeniš" sa nekim posipom... moglo bi ispasti jako dobro...

www.malezeljeznice.net

Našao sam chemaco-u dvije granulacije finog bijelog šodra, još samo da smislim kakav kalup....