Jump to content
zeljeznice.net
thomcro

110 godina riječke pruge

Recommended Posts

S obzirom da se bliži skora obljetnica riječke pruge a i uskoro će biti i 25 godina da je to obilježeno dolaskom starog vlaka kojeg je vukla parnjača, tražio sam po starim Novim listovima iz aprila 1983. godine. I evo što sam pronašao (samo jedna mala opsaka - slike sam smanjio na prihvatljivu veličinu a one djelove koji imaju popratni tekst su malo većeg formata!):

Prvi dio.

Najava i članak!

P2130079.jpg

P2130080.jpg

Prije obljetnice u gradu je pušten Istočni izlaz u promet. Ovako je to izgledalo prije radova!

P2130081.jpg

Priprema za asfaltiranje.

P2130082.jpg

I kolodvorska zgrada se uređuje.

P2130083.jpg

Organiziraju se razni svečani prijemi.

P2130084.jpg

P2130086.jpg

Priprema se zid na Brajdi za rušenje.

P2130087.jpg

Gradilište na Istočnom izlazu.

P2130088.jpg

P2130052.jpg

P2130053.jpg

Otvoren je Istočni izlaz! Rječani, obratite pozornost na autobuse!!!

P2130054.jpg

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš

Drugi dio.

I krenula je proslava! Parnjača kod kazališta.

P2130055.jpg

P2130056.jpg

Izložba u "Malom salonu".

P2130058.jpg

Naslov feljtona posvećen 110. godina riječke pruge (feljton je izlašao u 8 brojeva NL-a i pitao sam ako se može skenirati ali mi je ljubazna bibliotekarka rekla da nije moguća već se samo može fotografirati ili fotokopirati!).

P2130059.jpg

I djeca su bila uključena u proslavu.

P2130060.jpg

"Vozni red" svečanosti.

P2130061.jpg

Jedan izvadak iz feljtona.

P2130062.jpg

Malo starih fotki.

P2130063.jpg

P2130064.jpg

Tekstovi koji su bili u zasebnim okvirima.

P2130065.jpg

P2130066.jpg

P2130067.jpg

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš

Treći dio.

Još malo starih fotki.

P2130068.jpg

P2130069.jpg

P2130070.jpg

P2130071.jpg

P2130072.jpg

Bilješka, prvi dio.

P2130073.jpg

Nastavak, drugi dio.

P2130074.jpg

Još malo starih fotki.

P2130075.jpg

P2130077.jpg

Poznato (pazite, pisano '83.!)?

P2130076.jpg

Cjena pruge.

P2130085.jpg

I jedna koja nema veze ni sa čime osim sa povješću!

P2130078.jpg

NOTE:

Slike i članci na fotkama iz sva tri posta su iz Novog lista!

To je sve lijepo i vraca me unazad kad sam bio mali!

U povodu toga nebi se moglo napraviti novo izdanje knjige; 110 godina Rijecke pruge???!.

Pozdrav

Velimir

Mile, po starim Novim listovima. K'o pravi penzić, fino je toplo, tišina, možda fali kakav topli napitak ali ipak je to dio Gradske biblioteke :mrgreen: . I ubije se sat-sat i pol.

Ma nisi valjda sat vremena izgubio to čitajući!? Doduše, ja nisam ništa od tih članak pročitao :oops: ali mi to ni nije toliko važno jer imam originalne fotke pa to mogu napraviti bilo kad. Ja sam samo listao NL u Periodici i fotkao ono što mi je zapelo za oko. Ali je fenomenalan osjećaj držati nešto tako staro u rukama a da ne kažem one Riječke listove koje sam sa strahopoštovanjem držao u rukama i vrlo pažljivo listao!

Ma nisi valjda sat vremena izgubio to čitajući!?

Nisam, ili bolje rečeno još nisam. :)

Ali ako uračunam koliko će mi trebati kad ih stvarno počnem čitati i koliko se puta budem vraćao na njih kod ponovnog pregledavanja, onda će i ovih sat vremena biti premalo. :wink:

To je istina! I zato ... ugodno čitanje!

Stvarno odlični materijali! Nisam imao pojma o razmjerima tih događaja... No i danas se gradi u riječkom željezničkom čvoru, možda manje nego prije, obnavlja se krov kolodvora, a pravi posao (oko nizinske pruge) tek predstoji! Bit će još članaka za arhivu ;)

Mile, po starim Novim listovima. K'o pravi penzić, fino je toplo, tišina, možda fali kakav topli napitak ali ipak je to dio Gradske biblioteke :mrgreen: . I ubije se sat-sat i pol.

thomcro !

Što drugo reći nego veliko hvala.Užitak je čitati ove isjećke iz davnine.

Pogođena tema forma i sadržaj.

Ocjena : 5+

Bilješka Gsp. Ž Majnarića Parnjača ista je kao i nostalgični opisi na našem Forumu.Kao da je sada napisana.

Doznajemo podatak : Vlak je vlasništvo Željezničkig muzeja iz Ljubljane i u svom sastavu ima četri vagona starih 70 i 90 godina itd... Što se promjenilo do danas ?

Naslov :Trnovit put do Jadrana Istu konstataciju postavljamo i danas

....itd. .......

Sad o onom k´o pravi penzić,fino toplo,tišina ...................

Svaka Ti čast na ovako izrečenoj skromnosti,jer znamo svi koji ovo pozorno pratimo i čitamo da je zbog nas utrošeno mnogo,mnogo više...

i ne samo vremena.

Na kraju bi dodao :

.....ma ljudi moji tko ovo može platit !

Srdaćan pozdrav !

Zanimljivo! 8)

Pače, vrlo! Vozijo se ja tim vlakom. Moj prijatelj Jovo sa željeznice glumijo je vlakopratno osoblje u odgovarajućoj uniformi!

Jel' se i vama čini da je ona žutka zaustavljena na istočnom izlazu zbog poradi slikanja???

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

...Na kraju bi dodao :

.....ma ljudi moji tko ovo može platit !

Srdaćan pozdrav !

Ljudi, molim vas, uživajte u starim fotkama, čitajte ... ali nemojte pretjerivati sa hvalama jer mi je :oops: .

Čitamo i uživamo :mrgreen:

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Zanimljivo! 8)

Pače, vrlo! Vozijo se ja tim vlakom. Moj prijatelj Jovo sa željeznice glumijo je vlakopratno osoblje u odgovarajućoj uniformi!

Jel' se i vama čini da je ona žutka zaustavljena na istočnom izlazu zbog poradi slikanja???

I ja se vozio,samo onda bio jako jako mići :mrgreen:

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

U svom silnom uzbuđenju zaboravio sam na još nešto! Nekako oko obilježavanja obljetnice u NL je izašao feljton pod imenom "110 godina riječke pruge" u 8 nastavaka. S obzirom da su ti stari Novi listovi uvezeni u jednu ogromnu knjižurinu, po nekliko mjeseci u godini, i ne mogu se iznositi van Odjela Periodike već se mogu samo tamo pretraživati, danas sam pitao knjižničarku koja tamo radi postoji li mogućnost skeniranja zanimljivih djelova, što nažalost nije moguće ali je zato moguće fotografiranje i fotokopiranje. Ja bi invenstirao tih par kuna u to da se taj feljton kopira ali mi treba onda netko tko će to iskenirati i staviti na forum. Mislio sam ja to fotografirati ali je svjetlo jako očajno u toj prostoriji, što se vidi i iz ovih fotki i ne ispadaju dobre i jasne fotke. A i sam feljton je na pola stranice NL! Rječani će znati o čemu pišem kad spomenem da je još izlazio u dva djela! Format je malo manji od ondašnjeg Vjesnika.

Pfff ... nakon ovolike opservacije evo i pitanje: ima li zainteresiranih za taj feljton i nudi li se tko da skenira tih 8 listova?

... Vozijo se ja tim vlakom. ...

Negdje sam u jednoj drugoj temi napisao, i ja sam išao amo-tamo. Sjećam se da je i neki barba išao i prodavao one prigodne koverte sa razglednicom tog muzejskog vlaka. I Kobler je negdje stavio tu omotnicu.

Vidiš, nisam uopće išao za time! Jel možda Ćućo Grabovac već onda imao takvu tehniku da je mogao trenutno uhvatiti moment?

Svatko ima svoje veselje. Netko seks-kratko traje, netko tehniku-puno razmišljanja i truda, anetko povjest-dogo traje a sažetak pročitaš ovisno o tome koliko si brzo naučio čitati.

Zato Mujo sporo piše jer zna da Fata ne zna brzo čitat!

Svatko ima svoje veselje. Netko seks-kratko traje, netko tehniku-puno razmišljanja i truda, anetko povjest-dogo traje a sažetak pročitaš ovisno o tome koliko si brzo naučio čitati.

Zato Mujo sporo piše jer zna da Fata ne zna brzo čitat!

Ne kužim što je pojeta htio reć!

To je sve lijepo i vraca me unazad kad sam bio mali!

Pozdrav

Velimir

31288248.jpg

95258283.jpg

89211074.jpg

Rijeka, 14.04.1983.