Jump to content

Tragovima propale osječke industrije


Jura

Recommended Posts

Tragovima propale osječke industrije

 

Unatoč nebajkovitom vremenu,danas smo se ja i prijatelj,forumaš mini cooper uputili u istraživanje bivšeg ranžirnog kolodvora velikih tvornica Saponie i Nivete u Nemetinu...ekspediciju smo započeli u kolodvoru Donji Grad...

 

Macose u Donjem Gradu...

Picture339.jpg

 

Stajalište Standard i Šećerana u daljini...

Picture341-1.jpg

 

Picture342.jpg

 

Pa stigosmo na stajalište Osijek Luka...

Picture349-1.jpg

 

Pogled na uspon prema ranžirnom kolodvoru...

Picture354.jpg

 

Macosa...

Picture359.jpg

 

Zašto neke slike nisu slikane iz polja sa strane...ovo je razlog...

Picture365.jpg

 

Picture368.jpg

 

Kolosijek za postrojenje Saponie,uništenog u ratu,u svoje vrijeme jedna od najvećih i najmodernijih tvornica u ovom dijelu Europe,sagrađeno 1981.

Picture372-1.jpg

 

Picture373.jpg

 

Picture378.jpg

 

Pogled na ranžirni kolodvor koji više nije u funkciji...

Picture383-1.jpg

 

Picture385.jpg

 

Stajalište Nemetin,također izvan funkcije,vlakovi tu više ne staju...

Picture388.jpg

 

Ovi vagoni su to vjerojatno još od rata...bilo ih je i više,no vjerojatno je ono što je imalo vrijedilo odveženo...

Picture394.jpg

 

Pogled na golemo Saponijino postrojenje...

Picture398-2.jpg

 

Ovdje valjda ima i vaga,a kolosijeci vjerojatno spajaju na glavnu prugu...dalje nismo išli,zbog vlastite sigurnosti...

Picture402.jpg

 

Ni osječki glavni kolodvor nema ovakve signale...mini cooper kaže da ih je vidio samo na elektrificiranim prugama...pošto je ovaj ranžirni kolodvor relativno nov,napravljen nekoliko godina prije rata,na njega su vjerojatno ugrađivani najmoderniji signali...i radilo se...i danju i noću...

 

Picture403.jpg

 

Pruga za Dalj...vmax 40 km/h...

Picture408.jpg

 

Picture409-2.jpg

 

Picture412-1.jpg

 

Ista ona Macosa se vraća natrag u Osijek...

Picture414.jpg

 

Nakratko je izašlo i sunce i obasjalo ove vagone...

Picture415.jpg

 

Picture418.jpg

 

Ovdje je nešto teško palo...ili granata ili neki drugi teški predmet...ne lome se pragovi tako lako...

Picture421-1.jpg

 

Zadnji pogled na ranžirni kolodvor...

Picture423-1.jpg

 

Spust dolje...lijevo kolosijek za Donji Grad,desno za luku Tranzit...taj se jedini još i koristi...

Picture427.jpg

 

Picture434.jpg

 

Kolosijek za luku Tranzit...

Picture436.jpg

 

Kolosijek za Donji Grad...

Picture438.jpg

 

Picture441.jpg

 

Uhvatili smo i 782...

Picture444-2.jpg

 

I jednu Macosu...

Picture447.jpg

 

To je sve...pošto slike ovog dijela osječke željezničke infrastruktrure pretpostavljam nikada nisu bile na ovom forumu,nadam se da sam vas malo uspio zbližiti s bogatom osječkom prošlošću...

 

Kao što vidite,ovaj ranžirni kolodvor super je zamišljen...služio je ogromnim tvornicama,a samo signali i reflektori govore da je bio izuzetno aktivan...ne znam točno kada je građen,no po svemu govori da nije star i da u slučaju obnove ne bi bile potrebne neke goleme investicije...

 

Ratom je uništena industrija,a tako i ovaj kolodvor...oko njega bila je prva linija obrane...potrebe za obnovom,nažalost,nema jer ne rade ni glavni korisnici-tvornice...velika je šteta kako je sve to propalo...nekada je zasigurno bio izvrsno iskorišten,a oprema na njemu vrhunska...kada bi se barem aktiviralo golemo postrojenje Saponie,mogao bi ponovno barem malo raditi...no izgleda da je Saponiji dovoljno i veliko postrojenje u Vukovarskoj...danas ovo koriste samo kao skladište i parkiralište za velike kamione...ovo je postrojenje sagrađeno kako bi se maknulo iz grada i kao što sam rekao bilo je jedno on najmodernijih i najvećih u Europi,stariji Osječani moći će i potvrditi moje riječi.Nažalost,ratom je dosta uništeno,novi strojevi i oprema odneseni...nažalost,svi trgovački centri nikada neće moći zamijeniti ovakvu tvornicu i nikada nam neće donijeti ovakvu željezničku infrastrukturu...

 

Nakon svega,uz svo žaljenje i tugu za gubitkom ovakve željezničke infrastrukture,mogu reći da se Osijek zaista imao podičiti željezničkom infrastrukturom i industrijom kao malo koji grad u Jugoslaviji,a i Hrvatskoj...

 

Ostaje samo iskrena nada i želja kako će se to jednoga dana,kada ljudi shvate,obnoviti i revitalizirati...

 

Toliko od mene...Osječani su svoju vikend akciju ispunili i odradili! :D

Link to comment
Share on other sites

Nadam se samo da se nećeš umisliti od prevelike hvale! Odlično si ovo "pohvatao". Nego, imam par pitanja.

1. Jesu li na cijelom osječkom području mehanički signali? Možeš li snimiti kojeg cijelog?

 

2. Imaš koju fotku onih vagona sa boka?

 

3. Na ovoj slici http://i233.photobucket.com/albums/ee33/jura200/Picture423-1.jpg , kamo ide kolosjek u desno?

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Nadam se samo da se nećeš umisliti od prevelike hvale! Odlično si ovo "pohvatao". Nego, imam par pitanja.

1. Jesu li na cijelom osječkom području mehanički signali? Možeš li snimiti kojeg cijelog?

 

2. Imaš koju fotku onih vagona sa boka?

 

3. Na ovoj slici http://i233.photobucket.com/albums/ee33/jura200/Picture423-1.jpg , kamo ide kolosjek u desno?

 

Hvala na svim silnim pohvalama... :D

 

1.Na osječkom području su uglavnom svjetlosni signali,jedino su u Donjem Gradu ovakvi likovni.

 

2.Imam,ali je slikano iskosa,ali uhvaćen je po boku...

 

3.Kolosijek desno vodi u Saponiu.

Link to comment
Share on other sites

Jura, što reći nego odlično !

Tvoje slike zaista su među najboljima na ovom forumu. Inače donjogradsku stanicu sam i ja nešto slikao ali ovaj ranžirni kolodvor sam vidio iz vlaka za vrijeme moga foto safarija do Erduta i nazad. Nažalost imao sam nekih problema sa fotićem pa mi slike nisu uspjele. Inače pruga od Nemetina do Sarvaša prolazi kroz minsko polje i sa lijeve i sa desne strane. Razminiran je samo uski pojas uz prugu od par metara. Visoka trava i upozorenja djeluju sablasno !

 

Dali si pokušao ući u luku Tranzit kod Nemetina. To bi bio intersantan objekt sa slikanje. Dizalice, kolosjeci, vagoni, brodovi, kontejneri i slične stvari. Ali luka je slobodna carinska zona pa je unutra dosta teško ući bez dozvole.

 

Inače za one koji ne znaju Osijek ima čak dvije luke na Dravi. Staru u donjem gradu pored bolnice i ovu novu veliku u Nemetinu. Ova nova je naravno nedovršena a zamišljena je kao luka bazenskog tipa sa dokovima za privez brodova. Obavezna infrastruktura koja uvijek ide uz luke su šuma željezničkih kolosjeka i dizalica, što je zanimljivo za fotkanje.

Pozdrav iz Osijeka !

Link to comment
Share on other sites

Inače pruga od Nemetina do Sarvaša prolazi kroz minsko polje i sa lijeve i sa desne strane. Razminiran je samo uski pojas uz prugu od par metara. Visoka trava i upozorenja djeluju sablasno !

 

Tamo gdje smo slikali,kod ranžirnog,samo je južni dio od pruge miniran...sjeverni je preoran,tako da mina vjerojatno nema...no vjerujem da dalje ima i sa jedne i druge strane...vidjeli smo i srne kako skakuću po polju,nadali se samo da ne nalete,no ipak je dobro prošlo... :D

 

Dali si pokušao ući u luku Tranzit kod Nemetina. To bi bio intersantan objekt sa slikanje. Dizalice, kolosjeci, vagoni, brodovi, kontejneri i slične stvari. Ali luka je slobodna carinska zona pa je unutra dosta teško ući bez dozvole.

 

Nismo ni pokušali ići tamo,jer ima portirnica i bez neke specijalne dozvole i veze teško da bi dospjeli unutra...no mora biti zanimljivo unutra,volio bih jednom to poslikati...

Link to comment
Share on other sites

Bravo, Jura ... odličan tekst i vrhunske fotke !!! :D

 

Zaista, srce zaboli gledajući toliku uništenu željezničku infrastrukturu, prepuštenu polaganom ali sigurnom propadanju. I ja bih volio, kao i ti, da jednog dana netko započne revitalizaciju svega toga ... iako znam da se čuda događaju zapravo samo u snu. :(

Link to comment
Share on other sites

Jura, daj zbrljaj koju, ubijaš nas u pojam!

 

Ne boj se,ima i zbrljanih... :mrgreen:

Takve su nastale kada se jednom rukom držiš gore na signalu,koji se trese,a drugom rukom fotkaš... :mrgreen::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...