Jump to content

U potrazi za uskotračnom prugom iz Golubovca..


ivog

Recommended Posts

Prošli vikend mala ekspedicija se uputila u Golubovec u potrazi za uskotračnom prugom koja je vozila od kolodvora u Novom Golubovcu prema rudniku...

 

Inače cijela ideja za istragom je proizašla na pretprošlom sastanku kad smo saznali da postoji dio pruge..

 

I tako u subotnje jutro, vrijeme je bilo predobro za ekspediciju, toplo, sunčano, prvo su zaboravili usput pokupit jednog od moderatora, ali nema veze, idemo dalje.. :mrgreen:

 

Došli smo u Golubovec, bio je u zimskom izdanju..

 

IMG_3522.jpg

 

 

Prvo smo malo obišli kolodvor, zatim je odlučeno da pričekamo šveda i usput popijemo kavicu...

Malo smo pofotkali šveda u kolodvoru i odlučili otići malo dalje u kamenolom, uhvatit ga u prolasku...

 

Prije fotki u kamenolomu evo jednog od glavnih krivaca za organiziranje ove ekspedicije..

 

IMG_3513.jpg

 

 

Došli smo u kamenolom, a tam je bilo lijepo, mekano pjeskovito blato, no nije nas zaustavilo, uhvatili smo pozicije i čekali...

 

Dok smo čekali admin nam je zamalo završil u raljama pomahnitalog bagera... :mrgreen:

 

IMG_3516.jpg

 

 

Zatim je do ostatka ekipe došao nekakav šef i zamolio nas da odemo odavde, da nam se nekaj ne dogodi, rekli smo mu da samo čekamo da uslikamo vlak i odmah brišemo odavde..

 

IMG_3518.jpg

 

IMG_3519.jpg

 

IMG_3520-1.jpg

 

Nakon toga povratak do baze (kolodvor Golubovec) i u potragu za prugom..

 

Gospon admin je isto malo prošetao krajem pruge..

 

IMG_3521.jpg

 

 

Prije toga jedna ekipna fotka + ja iza fotića.. :kul

 

IMG_3525.jpg

 

 

I pokret, prvo je drstoka išao po gustišu, pogledat jel onaj putić ustvari ostatak pruge, nakraju nismo znali niš više nego prije, tj. nije bilo nikakvih ostataka..

 

Krenuli smo prvo pješaka cestom prema Starom Golubovcu, usput smo vidli putiće, koji su nas neodoljivo podsjećali na nasipe od pruge, ali od opipljivih dokaza niti traga...

Zatim smo navođeni nekom vlastitom intuicijom krenuli nekom cesticom koja ide paralelno uz glavnu cestu..

Hodamo mi tak jedno vrijeme uz nju, pa smo sad skrenuli na neki putić, našli smo nekakav bunker u kojem se čuvao dinamit...

Nakon nekoliko minuta hoda dolazimo do mjesta di smo već skeptični da bi moglo biti pruge, pa sa dvojac bez kormilara odlučio brzohodno popeti na vrh brda da izvide situaciju...

I kaj su vidli...

 

IMG_3527.jpg

 

...još jedno brdo.. :mrgreen:

 

Ali nakon kraćeg hoda i osjećaja kao da smo u nekim blokbusterima, tipa gospodar prstenova šetajući zagorskim prostranstvima, ugledali smo još jednu cesticu...

Opet onaj osjećaj, to bi moglo biti to, došli do nje i krenuli uzvodno (kak se snjeg otapal, na csti je bil potok)...

Došli do dijela kada cestica skreće dosta u brdo, tak da tu bi mogli pomoć samo zupčanici...

U trenucima napetosti, neću spomenuti tko, spušil je foru da netko vidi prugu...

 

IMG_3529.jpg

 

..al od traktora.. :kul

 

Vračajući se natrag došli smo do X-raskrižja, već nas je lovio lagani skepticizam, kaj sad...

Krenuli smo natrag prema glavnoj cesti i dalje po njoj..

 

Sreli smo jednog stričeka i pitali dal on zna nekaj o tome svemu i napokon nas je sreća pomazila i skužili smo da je taj dotični striček radil u ugljenokopu i ispričal nam je malo o tome svemu (ja nažalost nisam zapamtil puno, a nek i drugi nekaj napišu, da im ne uzmem sve teme :wink: )..

 

Saznali smo kud je išla trasa i najbolje od svega, mi smo hodali po njoj.. :kul

 

Dogovorili smo se da se vratimo po aute i idemo istražit trasu, možda naiđemo na nekaj...

 

Prvo smo malo napravili prometa u lokalnom dućanu, ipak imali smo nedostatak šećera od tolikog hoda...

 

I krenuli smo autima trasom, bar smo bili sretni da smo ju našli...

Naša kolona..

 

IMG_3530.jpg

 

Trasa je zavojita i jako lijepa, prolazi kroz šume, uz padine, šteta što je više nema, turistički potencijal bi joj bil zagarantiran...

 

Usput smo opet vidli jednog stričeka kak ima klet uz "štreku", pa smo stali i pitali malo o tome, rekao je da je tu prolazila pruga, al da više nema nikakvih tragova od nje, pokazao nam je kamen (iliti imenjak) koji je bil uz prugu..

 

Vozeći se malo dalje, Toma je skužil da bi ova kućica mogla biti depo za lokse..

 

IMG_3532.jpg

 

 

U blizini "depoa" našli smo na dvije zanimljive građevine..

 

IMG_3533.jpg

 

IMG_3536.jpg

 

IMG_3535.jpg

 

Po priči smo skužili da su to bila okna..

 

Ovo nas je malo razveselilo, ipak smo nešto našli i krenuli smo istražiti još jedan ulaz u rudnik, koji se nalazi na susjednom brdu...

 

Parkirali uz dućan, prilikom parkiranja je bilo smiješnih situacija... :kul

 

Tu smo pitali momke kaj piju pivu o rudniku, oni su nam isto potvrdili da nema ničega kaj se tiče pruge, sve zatrpano, zbetonirano, zasfaltirano, kao da ničeg nije ni bilo, ali su nam objasnili put do ulaza u rudnik..

 

Krenusmo mi takd prema rudniku i nakon punih 20m smo naišli na blato, tu se već lomilo, da odustajemo, da ćemo doć na proljeće, ali ipak ak smo došli do tu, bedasto je odustat..

 

Sva sreća da je put blatnjav i sklizak, svi smo čekali da netko padne, pa da fotići prorade..

 

Nakon par minuta hoda naišli smo na okno..

 

IMG_3539.jpg

 

Inače rupa za dolje je otvorena, ali ipak mi nismo speleolozi, već ljubitelji željeznica, pa se nismo upuštali u nekakve rudničke avanture..

 

Inače admin je 2 moderatora malo zašpotal kad su se naslađivali gledajući kak se polako spušta niz sklizak put..

 

IMG_3543.jpg

 

Nakon toga svega, povratak u kafić u Golubovcu...

 

Kozainat, baš je šved ulazil u Golubovec, naravno, nismo odoljeli..

 

IMG_3545.jpg

 

IMG_3546.jpg

 

 

Umorni od puta, malo blatnjavi, ali ipak zadovoljni viđenim smo se razišli nakon čaja od borovnice...

Link to comment
Share on other sites

Prije toga jedna ekipna fotka + ja iza fotića.. :kul

 

IMG_3525.jpg

Kaj g. Adminu žena više ne vjeruje kada kaže da ide tražiti štreke :mrgreen:

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Eh da sam znao kud idete... :(

 

Kad ste bili u kamenolomu da ste produzili cestom koja prolazi kroz kamenolom, prosli bi trasu jos jedne bivse pruge.

 

Ta je ukinuta puno prije i moja mama se sjeca samo prica o njoj od starijih. Trasa zavrsava prosirenjem i velikom (nastanjenom) zgradom usred sume. Bio sam lani sa ujakom i dok smo se cudili kud smo to zasli, izasli ovi iz kuce i zovu na gemist-ispalo je da ga oni poznaju :D

 

Uz ovu zgradu postoji i vahtarnica negdje na sedini puta , druge detalje iz auta bas i nisam zapazio

 

Ta pruga je po necem razlicita od vecine ostalih- jest rudnicka ali to je bio rudnik sumpora a ne ugljena.

 

U povratku smo izveli pravi off-road -uzbrdo po livadama i bespucima do crkve Sv. Jakova iznad Radoboja.

Link to comment
Share on other sites

Eh da sam znao kud idete... :(

 

U povratku smo izveli pravi off-road -uzbrdo po livadama i bespucima do crkve Sv. Jakova iznad Radoboja.

 

Ah, kad je sve bilo na brzinu..

 

Al ima još pruga po zagorju, bit će još ekspedicija..

 

Inače od ove crkve je stvarno dobar pogled, vidi se skroz do zaprešića.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

tebe sam vidla par puta na trgu, :))!

 

i ne bi se javila? :P

 

a drugi nek se sami jave... doduše, onaj na slici koja zgleda pruga - muško - žensko - ja - muško onaj skroz desni (tj. meni lijevi) je moj frend koji nije na forumu ;)

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Link to comment
Share on other sites

hehe baš vam je veselo bilo :mrgreen: podsjetilo me na moje i 2041024vljevo bauljanje po granju ljetos. al blato je puno zabavnije, zar ne? :mrgreen:

 

ono za skretnicu ej dobro pitanje - ja velim da 2043/4 nema šanse, ali đurek bi stao (mislim samo na postolja, skretnica bi ostala ispod prevjesa :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...