Jump to content
zeljeznice.net
thomcro

Putnički vagoni na prolazu kroz HR

Recommended Posts

Zna li netko koji sve putnički vagoni iz susjednih i bivših susjednih država prolaze kroz Hrvatsku ili im je krajnje odredište u nekom gradu u Hrvatskoj? Ja znam za mađarske, slovenske, bosanske, srpske, talijanske, austrijske, njemačke, ruske (mada njih nisam vidio). Što još "trči" našim prugama? Bio bi zahvalan i sa kojom fotkom.

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš

Češki i slovački na Jadranu, bugarski vagoni na Optimi.

Trebao bi dolaziti ukrajinski na Maestralu.

Metro über (unter) alles! :kul3

Bugarski, rumunjski, grčki? Poljski? Turski?

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš

švicarac se redovno nalazi na 414, to nije iznimka.

rumunji budu na Venezia Expressu, nedavno sam negdje vidio i sliku na forumu i to, pazite sad, u Ludbregu :D kad je Venezia išla nekim obilaznim putem. ja mislim da je riječ o Venezia Expressu.

slovaci nisu ni na sezonskim vlakovima, to su sve česi, ali jednom je netko uslikao neki slovački vagon negdje na Branimirovoj, bila je i rasprava o tome o čemu je riječ.

talijanske vagone više nemamo kako je Goldoni ukinut (iskreno, ne znam točan sastva Venezia Expressa, možda tamo ima).

a njemačke ne znam di si vidio, ja ih nikad nisam vidio u RH.

poljske i turske isto nećeš vidjeti, bugarski su samo na Optimi.

Njemačkih ima u ljetnoj sezoni u Rijeci. Pardon, bilo ih je dok je dolazio auto-vlak.

Baš da ih redovno ima, sumnjam....

u prošlom VR-u je bio

u prošlom VR-u je bio

Ne, taj vlak je uvijek bio sastavljen od HŽ-ovih,JŽ-ovih i SŽ vagona, švicarci su išli samo u rijetkim slučajevima i to s vagonima tipa našeg Bt-a (ista sjedala)

Takvog Betejca su švicarci slali i u Beograd, ima slika na onom Skyevom linku, pa ne budu valjda balkancima slali "Q" vagone. :wink:

Što se tiče slovačkih vagona na Jadranu, jedan je kušet sigurno išao kad sam 29.06.2007. snimio ovaj filmić u Križevcima.

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?p=97842#97842

Pošto se na YouTubeu ne vidi dobro, evo screenshota iz original filma:

zsrbcvs7.th.jpg

Metro über (unter) alles! :kul3

u prošlom VR-u je bio

Ne, taj vlak je uvijek bio sastavljen od HŽ-ovih,JŽ-ovih i SŽ vagona, švicarci su išli samo u rijetkim slučajevima i to s vagonima tipa našeg Bt-a (ista sjedala)

ajd malo potraži po forumu slike, imaš ih dosta upravo sa švicarskim vagonom tako da nije baš rijedak slučaj. neću tvrditi da je uvijek išao švicarski vagon, ali je dosta često bio

ajd malo potraži po forumu slike, imaš ih dosta upravo sa švicarskim vagonom tako da nije baš rijedak slučaj. neću tvrditi da je uvijek išao švicarski vagon, ali je dosta često bio

Nema šanse, to je bio samo rijedak slučaj, vidim ga bar 2-3 puta na tjedan pa znam.. 8)

Teško... Mislim, da je na susjednom forumu sve rečeno. Uglavnom, granicu Slovenije i Austrije prelaze tri vagona, jedan beogradski (jedini vagon koji vozi čitavu dionicu Bg- Zurich), te dva naša. U Villach-u se dodaju austrijski vagoni zajedno sa DDm-om, koji voze na dionici Villach-Feldkirch. U Feldkirch-u se dodaje dio kompozicije koja dolazi iz Graz-a. Švicarci se, uglavnom, kopčaju u Buchs-u (dionica Buchs-Zurich), onda to postaje jedna duga, šarena, kompozicija... Divota! :D

Naravno, za vlak 415 postupak je obrnut :wink:

...talijanske, austrijske, njemačke, ruske...

Talijanski su dolazili na Goldoniju; vise ih nema...

Nego, gledam VR 1986/7; pa da vidimo kakvih je 'specificnih' vagona bilo :)

Vlak 204/5 i 1204/5: SDZ, MAV, FS, PKP, CSD

Vlak 218/9: DB

Vlak 220/1: FS, DB, SBB

Vlak 240/1: CFR

Vlak 250/1: OBB

Vlak 262/3: CH, BDZ...

Vlak 9016/7: NS...

Vlak 9310/1: SNCB...

pozdrav

toma

Three Blind Mice

...Nego, gledam VR 1986/7; pa da vidimo kakvih je 'specificnih' vagona bilo :)

Vlak 204/5 i 1204/5: SDZ, MAV, FS, PKP, CSD

Vlak 218/9: DB

Vlak 220/1: FS, DB, SBB

Vlak 240/1: CFR

Vlak 250/1: OBB

Vlak 262/3: CH, BDZ...

Vlak 9016/7: NS...

Vlak 9310/1: SNCB...

pozdrav

toma

Šaroliko društvo od kojeg je ostalo vrlo malo "članova".

A kaj bi tek rekli na ovo:

- SNCF

- SBB/CFF/FFS

- OSE/CEH

- TCDD

- NS

- B

- CFR

- CIWL

Navodim ono što su moje oči pasle dok sam bio mlađahan. :mrgreen:

Vagoni CIWL iz pedesetih i šezdesetih bili su pravi blagdan za oko. Na nekima od njih pisalo je na turskom (nešto kao): Yatakli Wagon. Iz toga sam zaključio odakle potječe izraz ''jatak'' = onaj koji te prima na noćenje. Vozili su u sastavu međunarodnih ekspresnih vlakova za Atenu & Istanbul, a jedan i u sastavu vlaka Balkan Express (Wien - Beograd).

Evo još nekih podataka:

- vagoni SNCF vozili su u sastavu vlaka Simplon Express (Paris - Beograd);

- vagoni SBB/CFF/FFS vozili su u sastavu brzog vlaka Basel - Beograd;

- vagoni OSE/CEH i TCDD vozili su u sastavu ekspresnih vlakova za Atenu i Istanbul;

- za vagone NS ne znam gdje im je bilo odredište, osim što znam da su se u jednom (plave boje) vozili moji starci u ljeto 1960. kad su putovali u Beograd;

- vagoni B vozili su u sastavu vlaka Tauern Express (Oostende - Split);

- vagoni CFR vozili su u sastavu brzog vlaka Bucuresti Express (Rijeka - Zagreb - Bucuresti); već sam u topicu o kumrovečkoj pruzi napisao da su ponekad (vikendima) bili ''posuđivani'' za prugu Zagreb - Kumrovec

Ovo je na rubu topica, ali izlet u malo davniju prošlost ne škodi. Neka mlađi forumaši znaju što se sve kotrljalo ovim prostorima.

Nekad bilo, pa neka se i spomene.

Serija 05 je zakon!

I zašto DB više ne vozi u južne krajeve?

Do kud oni najbliže voze?

Ili južne krajeve je preuzela sestra DB-a OBB.. :wink:

... izlet u malo davniju prošlost ne škodi. Neka mlađi forumaši znaju što se sve kotrljalo ovim prostorima.

Nekad bilo, pa neka se i spomene.

Ne samo mlađarija već i oni malo starejši ali sa već oslabjelom memorijom :mrgreen: .

Na nekima od njih pisalo je na turskom (nešto kao): Yatakli Wagon. Iz toga sam zaključio odakle potječe izraz ''jatak'' = onaj koji te prima na noćenje.

Da, "yatak" je krevet...

Nego...SDZ?

Očito su "državne željeznice", ali 1986. nije bilo ni Slovačke, ni Slovenije...ili su to možda Sovjetskoje željeznije dorogi s pomiješanim rasporedom slova?

...ili su to možda Sovjetskoje željeznije dorogi s pomiješanim rasporedom slova?

Bivše Sovjetske željeznice = SVPS (i to na ćirilici).

Serija 05 je zakon!

Da, "yatak" je krevet...

Na WL vagonima CFR-a pisalo je ''Vagonul de dormit'' (lat. dormire = spavati).

Profesore, ti si poliglot a ja samo politolog (netko bi nakon tri piva zacijelo pomiješao ove pojmove :mrgreen: ), pa me ispravi ako sam fulao.

Serija 05 je zakon!

Dobro si napisal. :)

A na MÁV-ovim vagonima piše "hálókocsi".

Zanimljivo je da je riječ "kocsi", koja u mađarskom označava "kola" u istom značenju ko i u hrvatskom - dakle, i auto i zapregu i vagon - jedna od univerzalnih mađarskih posuđenica. Dala je našu "kočiju", engleski "coach" i njemački "Kutsche". A zapravo se radi o pridjevu, prema mjestu Kocs u zapadnoj Mađarskoj, gdje su po prvi puta napravljena (konjska) kola sa zatvorenom kabinom.

Još jedna stvar, koju obično navodim svojim studentima glede važnosti duljina samoglasnika u mađarskom - hálókocsi su "spavaća kola", halókocsi su "mrtvačka kola". :mrgreen:

Pa, pazite, ja nisam Egerke, nego Egérke. AltGr+9 i e bi trebalo riješiti dilemu.

I zašto DB više ne vozi u južne krajeve?

Do kud oni najbliže voze?

Ili južne krajeve je preuzela sestra DB-a OBB..

Preko Tauerna njemacki vagoni gotovo da i ne voze. Na Mimaru su 27.12. u Villach-u prikvacili 2 starija njemacka IC vagona, ali je to bio izuzetak. Jedini izuzetak cine auto vlakovi koji i po zimi i po ljeti voze prema jugu (npr. za Villach, za Italiju, za Francusku, a nadajmo se opet i za Rijeku).

U redovnom saobracaju dolaze najdalje do Salzburga kao IC vlakovi te kao regionalni vlakovi München-Salzburg. Zatim redovno voze na liniji München-Innsbruck. Za Svicarsku idu SBB-ovi vagoni, za Italiju uglavnom FS i nesto ÖBB. Naravno ovo je samo kaj se tice juga Njemacke preko Salzburga. kaj ide preko Passau-a prema Becu, ne znam!

rumunji budu na Venezia Expressu, nedavno sam negdje vidio i sliku na forumu i to, pazite sad, u Ludbregu :D kad je Venezia išla nekim obilaznim putem. ja mislim da je riječ o Venezia Expressu.

Da još jednom popratim fotografijom. Nije riječ o Veneziji, nego o Karlu Goldoniju, (14052, za VŽ i Veneziju)

prolazec52goldonikarla1ay0.jpg