Jump to content
zeljeznice.net
sumski

Drveni zeljeznicki pragovi u vrtu

Recommended Posts

Neznam kako je sad no prije dvije godine je bio potreban nekakav dopis u kojem se trebalo objasniti što se misli s tim pragovima.

Prije jedno pet godina nije ni to trebalo, a dečki z železnice su bili sretni ak je neko došel po to smeće.

Moj susjed ih je prije pet godina iskoristio za stupove plastenika. Probajte si zamisliti kako je ljeti unutra fino mirišalo.

U plasteniku se i salata sijala, fina domaća salata, potrovao je pola grada tom salatom. Žena prodavala salatu na placu skupa s domaćim grincajgom sa zelene tržnice u Zagrebu.

Dan danas mu nije jasno zašto oko stupova ništa ne raste. Ah, velji, na tim mestima furt nič ni štelo rasti, još od kad je on hižu zgradil pred pedesetimi ljeti.

Bok

Pragovi su hrastovina kuhana u smoli. Predviđeni vijek trajanja ugrađenih pragova je 120 g. ukoliko prije toga ne puknu!

Prodaja pragova-šlipera je zabranjena, iz ekoloških razloga.

Po novome HŽ mora pragove dati uništiti na "ekološki prihvatljiv način" i za to još i platiti!!??

A da skoro sam zaboravio. Kod prijeviza pazite da stranice kamiona budu višlje, da se ne vidi šta vozite!

Baš sam htio pitat, što se po zakonu mora napraviti s dotrajalim pragovima koji su za**ani sa svim mogućim opasnim i štetnim kemikalijama?

123.png

... dokol budu svitit zvizde, teći vode...

... neka sve gnjilo je još uvik VOLIN TE...

z.z@inbox.com

Upotreba pragova u Zagorju - Budinšćina :D

Slika024.jpg

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

sve je to krasno, ali meni nikad nije bilo jasno koliko duboko se prag zabije u zemlju i nasipa kamenje da bude stabilan kad se na njega postavi pruga. mislim, pretpostavljam da mora nekim cavilma biti prikovan za zemlju da bude stabilan? :?

mrzim: kad mi netko nesto zabranjuje (mos mislit)

sve je to krasno, ali meni nikad nije bilo jasno koliko duboko se prag zabije u zemlju i nasipa kamenje da bude stabilan kad se na njega postavi pruga. mislim, pretpostavljam da mora nekim cavilma biti prikovan za zemlju da bude stabilan? :?

Krivo pretpostavljas... prag drzi tucanik oko njega i tracnice.

Ukopan je kompletno... znaci nekih 15-20 cm.

Čisto za informaciju, bukov prag, standardnih dimenzija ( 260x26x16 ) dođe 350 kn.

Od kojeg se drva rade pragovi? :hm

...dva vozača, malo jača...

Od kojeg se drva rade pragovi? :hm

najčešće bukva ili hrast

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Hrastovi pragovi se koriste samo za skretnice. Preskupi su...

Ne bi se baš složio. Za skretnice DA koriste se posebno birani šlipri dupljaci od hrastovine radi čvrstoče i trajnosti da bi se na skretnici izbjegla ljuljana elektre i tako izletavanje pantografa. Inače ima i tzv II klasa hrastovine koja je još uvjek kvalitetnija od bilo kojeg drugog drva za pragove.

Dođi 18. u ponedjeljak u 11 sati u žutu na osnivanje kluba veterana!!

To mene zoves?

S obzirom da nisam veteran ja ti u 11 radim punom parom :lol:

Čisto za informaciju, bukov prag, standardnih dimenzija ( 260x26x16 ) dođe 350 kn.
Ovih 260 mi je nešto jako puno :hm

Pozdrav iz Zagreba

To su standardne dimenzije praga za kolosijek 1435 mm.

Pa imaš dvije opcije:

1: ako je za stupove ukopaš dublje

2: za sve otale stvari koliko rezova toliko otprilike lanaca za motorku

A interesira me i odakle ta cjena. Zar netko misli kupovat nove pragove? A za šta, za gradnju vikendice?

A interesira me i odakle ta cjena. Zar netko misli kupovat nove pragove? A za šta, za gradnju vikendice?

Pa, to je redovna cijena drvenog bukovog praga.

Ne vjerujem da itko može, bar kad je u pitanju fizička osoba, kupiti prag.

A i ne znam tko bi ga kupovao.

Gdje u žutoj kući?

Jok.. moja je kuca plave boje.

Ajde, može i 250 cm za betonjaru.. :mrgreen:

Kad sam napisao da mi je 260 cm (2600mm) puno, mislio sam na to da mi je ukupna duljina praga koja je skoro dvostruka širina kolosijeka previše. Onda sam našao jednu svježu sliku (kiki273, hvala!) i nacrtao jedno i drugo:

pragovipx3.jpg

Usprkos perspektivi koja malo iskrivljuje odnose, ali ipak je logično!

Pozdrav iz Zagreba

Kad sam napisao da mi je 260 cm (2600mm) puno, mislio sam na to da mi je ukupna duljina praga koja je skoro dvostruka širina kolosijeka previše. Onda sam našao jednu svježu sliku (kiki273, hvala!) i nacrtao jedno i drugo:

Usprkos perspektivi koja malo iskrivljuje odnose, ali ipak je logično!

Znam na čega si mislio, jer kad pomisliš 1435 mm, nikako ne možeš smjestiti još preko 1,20 metara u prag.

Zato sam i rekao, da su to standardne dimenzije, ne sumnjajući da ćeš provjeriti iz prave perspektive. :D

260x26x16xje standard za normalni šliper. Manjih nema samo dupljaci za skretnice. Tko želi manje dimenzije - SRETNO!

Na forumu je prije nekog vremena bila diskusija o drvenim i betonskim pragovima pa se javljam u vezi toga. Pre mnogo godina pitao sam jednog željezničara zašto sve (ili većinu) drvenih pregova ne zamene betonskim. On mi je objasnio da su drveni mnogo pogodniji u slučaju iskliznuća nekog vagona teretnog vlaka u toku vožnje. Ako je duga kompozicija dešava se da mašinovođa i ne zna da je jedan vagon iskliznuo i nastavlja vožnju. Ukoliko su u pitanju betonski pragovi oni će biti u dužini od nekoliko kilometara polomljeni i uništeni. Kod drvenih pragova koji su elastični oštećenja su minimalna i ti pragovi se mogu ponovo upotrebiti. Ja sam apsolutno pristalica betonskih pragova koji su prihvaćeni u celom svijetu. Sve pristalice drvenih prewgova neka pomisle samo koliko hektara bukovih ili hrastovih šuma mora biti uništeno za napr. samo 50 km. pruge. Na jugu Srbije otvorena je nova fabrika betonskih pragova što me je mnogo obradovalo. Oni će biti sigurno iskorišćeni za koridor X

I to sad kažeš. A koliko smo dudare napekli moj tast i ja na pragovima s mosta Erdut - Bogojevo! I sve pilili ručno, a pila je još negdje tamo u garaži.

Sad mi je jasno zakaj je Floki (cucak) tak naprasno otišel, siromaček. :mrgreen:

Ekipa iz Kostajnice je negde tam oko 90-e spekla janjca na starim pragovima.

Kad sam ih pital kak je to smrdelo, rekli su da nije niš - lepo su naložili vatru uz zid stražare (ti bi rekel blokhauza) kod Velike il Male Mlinske (nikad nisam naučil koja je koja), janjca okretali nekih trifrtalj metra ispred zida, a plamen i dim su lizali zid uvis. :lula