Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
andi

HOe

Recommended Posts

Pitanje šta se tiče veličine i da li neko posjeduje takvu normu.Ako sam dobro shvatio širina kolosijek je 9 mm a veličina vagona i loksa je1:87?

Pozdrav Andrej

Evo ja :D

Imam podosta modela. Dakle, razmak između šina je 9mm, ali oblik nije isti (razmak pragova, veličina...) kao kod N. H0e predstavlja uskotračni kolosek od 750-760mm, pa je zato i razmak manji od 16mm. Na tržištu se može naći veliki broj modela.

Reci mi kakve su veličine lokse i vagoni.

Andrej

Ovdje mozes vidjeti kako je izgledao jedini HOe paket kojeg je radila Mehanotehnika. Mislim da ju je dosta starijih modelara svojevremeno imalo.

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Lokse i vagoni su u mjerilu 1:87, dakle punokrvni H0, ali su nešto manji jer je i prototip manji.

Uskotračne pruge i vozni park su manjih dimenzija i imaju manji "dozvoljeni profil"

Ako misliš o miješanju N i H0e... to baš ne funkcionira jer su H0e modeli širi od N modela. osim toga, kućice i sve ostalo će djelovati smiješno maleno :mrgreen:

The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

Ali zato "HO + HOe" mješavina izgleda jako dobro!

Roco OBB Mh6:

1173709924.jpg

Link na Roco stranici

Prekrasna lokomotiva, ali košta kao i HO. :cry:

* * * * *

Što se tiče Amerike, nedavno je izašla uskotračna HOn3 Rio Grande 2-8-2 parnjača:

mrr-np1007_200.jpg

http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=19&t=44

HOn3 je prototip tračnice od 3 stope (foot), dakle otpr. metarski kolosijek. Ameri imaju i HOn30 -> 30 inches (palaca) -> otprilike 760mm, ekvivalentno europskom HOe.

Društvo prijatelja željeznice Štacion - Rijeka • http://www.stacion.hr/

Njemački "Tillig" ima jako zanimljiv tro-tračnički sustav, na istoj tračnici mogu voziti i HO i HOe vozila!

Flexi:

213363_BB_00_FB.EPS.jpg

Odvajanje uskotračne pruge:

213415_BB_00_FB.EPS.jpg

Promjena strane:

213417_BB_00_FB.EPS.jpg

Sve ovo se može kupiti na www.conrad.de

Da se i ja nadovežem na Thommove skičice, takozvani upleteni (trošinski) kolosek je postojao na mnogim mestima u nekadašnjoj SFRJ.

Na ovoj slici, kao i u stvarnosti model stoji na spoljnjoj i unutrašnjoj šini.

img0791fq7.jpg

Joj Thommo ne bih da ti navlačim vodu na usta, ali mala je super. Ko skuplja H0e i to austrijski, ovo mora imati.

img0790vf5.jpg

Može biti potpuno odvojena od svega, ne samo tračnicama nego i napajanjem i sl...

H0e smatrajte H0 koja vozi na najboljem kolosjeku ( onom od N) :mrgreen:

U stvari... tračnice od N mjerila se mogu koristiti jer je ista širina 9mm, ali ne odgovaraju dimenzije pragova... što je veliki estetski nedostatak i ne odgovara prototipu.

Nekoliko proizvođača radi posebne tračnice sa odgovarajućim razmacima i veličinama pragova (Roco, Tilig, Bemo... itd...)

Atrakcija je naravno kada imate takozvani upleteni kolosjek (oba sustava unutar istog kolosjeka) no može se i bez toga.

www.malezeljeznice.net

Roco OBB Mh6:

1173709924.jpg

Link na Roco stranici

Prekrasna lokomotiva, ali košta kao i HO. :cry:

* * * * *

Što se tiče Amerike, nedavno je izašla uskotračna HOn3 Rio Grande 2-8-2 parnjača:

mrr-np1007_200.jpg

http://www.malezeljeznice.net/_forum/viewtopic.php?f=19&t=44

HOn3 je prototip tračnice od 3 stope (foot), dakle otpr. metarski kolosijek. Ameri imaju i HOn30 -> 30 inches (palaca) -> otprilike 760mm, ekvivalentno europskom HOe.

Daj ne piši gluposti, još će ju netko kupiti pa se čuditi! :shock:

Metarski H0m je 12mm, H0n3 je 10,5mm dok je H0n2.5(H0n30) 9mm odnosno isto što i H0e. :roll:

Obrisan sa foruma jer sam se usudio kritizirati Končar...!

...-...

Metarski H0m je 12mm, H0n3 je 10,5mm dok je H0n2.5(H0n30) 9mm odnosno isto što i H0e. :roll:

1. Thommo je napisao ako se ne varam ono što sam boldao u citatu... napisao je OTPRILIKE METARSKI KOLOSJEK, nigdje nije naveo koji je kolosjek kod modela u upotrebi, zar ne... pa nema potrebe za ovakvim obraćanjem.

2. Možeš ti i malko konstruktivnije i pristojnije, zar ne "nikola"?

3. Hvala ti što si pojasnio razliku između H0n3 i H0n30... često ih se zamjenjuje...

Tu je još i tzv. Cape Gauge odnosno 3 stope 6 incha ili 1067mm, koji se u modelarstvu obično prikazuje kao europski metarski ekvivalent zbog jednostavnosti.

Dakle...podcrtane su razlike koje mogu lako zbuniti

H0n3-1/2 = prototip 3' 6" (3feet 6inch) = 1067mm > 12mm

H0n3 = prototip 3' (3feet) = 914.4mm > 10,5mm

H0n30 = prototip 30" (30inch) = 762mm > 9mm

Naravno... valja paziti i na to da neki maloserijski proizvođači rade Exact Finescale modele, za koje tračnice i razmak kolosjeka 100% odgovaraju mjerilu. No takvi su modeli i u "amerikanskim" zemljama prava rijetkost.

Ne zaboravite i da amerikanci pišu HO (slovo O) umjesto H0 (u europi je nula!)... zgodno je znati pogotovo kod pretraživanja

:wink:

Za one koji žele više: http://en.wikipedia.org/wiki/Rail_transport_modelling_scales

http://en.wikipedia.org/wiki/Narrow_gauge_railway

www.malezeljeznice.net

Bilo kako bilo, treba imati na umu da se može pronaći dooosta modela u H0e, pa ko ima interesovanja prema uskom koloseku, a pritom skuplja modele neka navali :wink:

Ma pusti ga NC, vidiš da je čovjek tek nedavno prešao s Morzeovog koda (razne crtice i točkice po forumima) na normalnu komunikaciju... :roll: :twisted:

...-...

1. Thommo je napisao ako se ne varam ono što sam boldao u citatu... napisao je OTPRILIKE METARSKI KOLOSJEK, nigdje nije naveo koji je kolosjek kod modela u upotrebi, zar ne... pa nema potrebe za ovakvim obraćanjem.

2. Možeš ti i malko konstruktivnije i pristojnije, zar ne "nikola"?

3. Hvala ti što si pojasnio razliku između H0n3 i H0n30... često ih se zamjenjuje...

Tu je još i tzv. Cape Gauge odnosno 3 stope 6 incha ili 1067mm, koji se u modelarstvu obično prikazuje kao europski metarski ekvivalent zbog jednostavnosti.

Dakle...podcrtane su razlike koje mogu lako zbuniti

H0n3-1/2 = prototip 3' 6" (3feet 6inch) = 1067mm > 12mm

H0n3 = prototip 3' (3feet) = 914.4mm > 10,5mm

H0n30 = prototip 30" (30inch) = 762mm > 9mm

Naravno... valja paziti i na to da neki maloserijski proizvođači rade Exact Finescale modele, za koje tračnice i razmak kolosjeka 100% odgovaraju mjerilu. No takvi su modeli i u "amerikanskim" zemljama prava rijetkost.

Ne zaboravite i da amerikanci pišu HO (slovo O) umjesto H0 (u europi je nula!)... zgodno je znati pogotovo kod pretraživanja

:wink:

Za one koji žele više: http://en.wikipedia.org/wiki/Rail_transport_modelling_scales

http://en.wikipedia.org/wiki/Narrow_gauge_railway

Thommo je u temi "H0e" skupa stavio slike H0e i H0n3 lokomotiva pod naslovom "H0+H0e" i u opisu naveo "H0e+H0m" pa ako to nije zbunjivanje onih koji ovo čitaju onda ne znam što bi bilo. Čak sam i ja u prvi čas pomislio da je riječ o H0n2.5 modelu. Danas kad postoje ebay i razni on-line shopovi vrlo lako se netko tko pročita gore navedeno može brzopleto zaj***ti pa bi ipak trebalo paziti što se ovako javno piše.

Obrisan sa foruma jer sam se usudio kritizirati Končar...!