Jump to content
zeljeznice.net
Pfaff

Tunel kroz Učku - mit ili stvarnost? Istraživanje

Recommended Posts

... za sve osim za najtezi oblik bodulskog.

Čekaj, čekaj dok ti kiki273 ne počne po gromiški! tek onda nećeš znati šta piše :mrgreen: ! Si ča ćo? :mrgreen:

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš

Evo i mojeg malog priloga temi! danas sam bio u Periodici i vrlo brzo sam našao podatke! Ovim putem se posebno zahvaljujem Kobleru jer bez točnog datuma sve bi bilo nabadanje i pitaj Boga kad bi došli do podataka! Djelovi Novog lista su slikani i slike su veličine 1600x1200 pa sam stavio tumbanilove.

slika017vh2.th.jpg

slika018mi3.th.jpg

slika019rm0.th.jpg

slika020kn3.th.jpg

slika021ce6.th.jpg

slika022sj1.th.jpg

slika023sl4.th.jpg

Zadnja slika je malo mutna ali si ne mogu pomoći! Sada nam preostaje samo pokrenuti se i fotiče za slikanje spremne držati :mrgreen: .

Ako ti svi priznaju da si istinski nezavisan, znači da su te obilježili kao luđaka, pa se možeš družiti jedino s drugim marginalcima – Denis Kuljiš

Fakat su naši bivši političari imali dobar želudac kad su ovako pompozno otvorili gradilište i raspisali se o svim mogućim i nemogućim planovima, istovremeno jako dobro znajući da čarolija prestaje u ponoć i da je sve ovo samo jedna obična velika farsa ... :rig

Evo i mojeg malog priloga temi! danas sam bio u Periodici i vrlo brzo sam našao podatke! Ovim putem se posebno zahvaljujem Kobleru jer bez točnog datuma sve bi bilo nabadanje i pitaj Boga kad bi došli do podataka!

slika017vh2.th.jpg

A ča san Ti ono rekal da su početak tunela stavili tamo kade se more prit z cestun i parićat gazebo za uzvaniki... Ki će to više nać :mrgreen:

Mane je kosilica parićana...

"Lovac je dobro pucao, ali je zec krivo trčao!"

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Ako mislis da ces nas kontinentalne zabare zbuniti s tim primorskim govorom onda se grdo varas. Kontinentalna spijunska sluzna ima translatore za sve osim za najtezi oblik bodulskog. :mrgreen: :mrgreen:

Barney

Misliš na Ines?

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Vaje san se setil kad san videl sliki ča smo povedali na Rečine danas. Ako niš drugo ćemo najti rupi od gazebota :mrgreen: . Četiri škuje ke ne vode nikamor :kul .

Misliš na Ines?
Kaj je ona bodulka? Nije mi bila ni na kraj pameti dok sam pisao post.

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Kontinentalna spijunska sluzna ima translatore za sve osim za najtezi oblik bodulskog.

A zakaj mene ova spika društva iz Rijeke podseća na kastavsku čakavštinu?

Vrlo slično govoril mi je poštar Josip Felice u Viškovu u reporterski diktafon. I ja sam sve razmel, a baš ga je bilo lepo slušati! :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Fakat su naši bivši političari imali dobar želudac kad su ovako pompozno otvorili gradilište i raspisali se o svim mogućim i nemogućim planovima, istovremeno jako dobro znajući da čarolija prestaje u ponoć i da je sve ovo samo jedna obična velika farsa ... :rig
Baš bi bilo zanimljivo naći i novine iz 1951. i usporediti planove i obećanja... :mrgreen:

Pozdrav iz Zagreba

Baš bi bilo zanimljivo naći i novine iz 1951. i usporediti planove i obećanja... :mrgreen:

Evo informacija i Titovog obećanja iz knjige "Promet u Istri" J. Orbanića:

Bilo je različitih prijedloga za trasu i gradnju tunela. najkraći tunel bio bi dug 3 do 4 km, a najduži oko 15 km. Postojala su i rješenja s više tunela. bilo je i prijedloga da se pruga gradi preko Učke bez tunela. Opatijci su 1911. predlagali prugu Lupoglav - sedlo Učke - Veprinac - Preluk. Zanimljivo je spomenuti da su se Opatijci zauzimali i za izgradnju žičare. Prije 1. svj, rata bilo je osnovano više društava za izgradnju želj. pruge i žičare na Učku. Početak WW1 prekinuo je sve planove.

Talijani su 1921. i 1922. objavili namjeru za povezivanje Trsta i Rijeke želj. tunelom kroz Učku. To je ipak bila samo želja i licemjerna gesta novih vladara u Istri, a koja je imala svoju osnovu u ideji o širenju talijanskog utjecaja na istok i ne za Istru samu.

Najbliže realizaciji želj. tunel je bio u vrijeme Jugoslavije. Oduševljenje u Istri nakon priključenja Hrvatskoj rezultiralo je mnoštvom prijedloga medju kojima je želj. pruga kroz Učku imala visoki prioritet.

"Glas Istre" je već 1945. objavio nekoliko članaka o tome. U petogodišnjem planu od 1947. do 1951 bio je predviđen želj. tunel kroz Učku.

Sekcija za trasiranje pruge Lupoglav - Štalije izradila je tri varijante spoja Istre s Rijekom i to:

Vranja - Matulji, Kožljak - Matulji i Nova Vas - Matulji. Glavna direkcija željeznica u Beogradu se, međutim, još prije rasprave o tim prijedlozima odlučila izgraditi prugu

Matulji - Ičići - Lovran - Kraj - Moščenice - Brseč - Kožljak u duljini 31 km. Glavni tunel bio bi dug samo 3,5 km. Pruga bi imala još 13 manjih tunela u ukupnoj dužini oko 5 km.

Kad su u Istri saznali za ovaj prijedlog burno su reagirali i usportivili se tome. Argumentirali su da ta rpuga ne bi skratila udaljenost Pule i Rijeke u odnosu na već postojeću preko Divače. Ministarstvo željeznica prihvatilo je argumente Istrana i odlučilo izgraditi tunel kroz Učku između Poljana i Mandića. TO je najavio i Tito na narodnom zboru u Puli 10.7.1949.

Eto, nije Franjo jedini precjednik koji je dao obećanje - ludom radovanje :mrgreen:

A i da su bar sagradili prugu Ičići - Lovran - Kraj - Moščenice - Brseč - Kožljak imali bi prekrasnu prugu liburnijskom rivijerom. Ovako, šipak :oops:

Maranatha !

Slijedi tužniji dio priče:

Sve je dakle bilo spremno za ostvarenje stoljetne želje Istrana. Savezna planska komisija 14. 3. 1950. odobrava početak pripremnih radova za tunel dug 6,7 km. U desetogodišnjem planu 1951.-1960 bilo je za ovu investiciju planirano 871.566.910 dinara, a tunel je bio ucrtan i u zemljopisne karte!

Glavni projekt bio je odobren 7.10.1950., a izgradnja kod Poljana započela je 10.6.1951. Pripremni radovi započeli su i na zapadnoj strani Učke. Ubrzo nakon toga radovi su bez objašnjenja prekinuti.

Točan razlog se ne zna, ali je vjerojatno na to utjecalo tadašnje političko i ekonomsko stanje u državi.

Još nešto:

Na pruzi Lupoglav - Štalije, prvo (prosinac 1950.) je bio dovršen dio Kršan - Štalije, da bi se mogao voziti ugljen iz Podpićna u luku Bršica.

Čitava pruga Lupoglav - Štalije gotova je bila godinu kasnije 20.12.1951., a redovit promet krenuo je 1.6. 1952.

Znači, tunel kroz Učku se počeo graditi prije završetka dionice Lupoglav - Kršan.

Maranatha !

:mrgreen: Sad kad skoro sve znamo :?: moremo poć va akciju

kada :?:

BTW Mandići su između Boljunskega Poja i Vranja

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Kad se sastave dva-tri lijepa dana. Perche će nam škornje rabit.

Kad se sastave dva-tri lijepa dana. Perche će nam škornje rabit.

Boki23 & ti ste na crometeo pa onda napravite vremensku prognozu :mrgreen:

Nemoguce, nek me neko pljusne da se probudim. HZ popravlja zatvorenu prugu.

Eh, ča bin ja rado šal z vami...ma lavoran i moren samo koncen šetimane...

S obziron kakovo je vrime ni neće bit prvo sobote. A morda bude čak i onu drugu šetimanu. Se ovisi kakovo će vrime storit, da nejedmo po mokren. Ki bi se šal zmočit zbok kakove škuji :mrgreen: . Mada nas ima sakakovih :mrgreen: .

S obziron kakovo je vrime ni neće bit prvo sobote. A morda bude čak i onu drugu šetimanu. Se ovisi kakovo će vrime storit, da nejedmo po mokren. Ki bi se šal zmočit zbok kakove škuji :mrgreen: . Mada nas ima sakakovih :mrgreen: .

Sve zavisi - ako je škuja mokra :mrgreen:

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

Aaaaa, ne'ko si je metnul lijepi, veliki avatar :mrgreen: ! Šetimana->tjedan, škuja->rupa, škornji->čizme...

Aaaaa, ne'ko si je metnul lijepi, veliki avatar :mrgreen: ! Šetimana->tjedan, škuja->rupa, škornji->čizme...

Čuuuj, thomcro! Klizimo u OT :lol: A da im lipo pod 'Razno' otpremo post za rječnik :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

VracamSeOdmah.jpg

Sunger meteo

lijepi, veliki avatar

fala lijepa... :wink:

inače, mislim da nije loše na forumu razvijati širinu znanja o hrvatskim jezicima. Bilo bi zbilja loše da dođem u Istru tražiti neku željezničku znamenitost pa mi domorodac "objasni" kak da dođem do tam a ja skužim svaku petu riječ :lol:

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Bilo bi zbilja loše da dođem u Istru tražiti neku željezničku znamenitost pa mi domorodac "objasni" kak da dođem do tam a ja skužim svaku petu riječ :lol:

To bi se isto desilo Istrijanu da dođe u Zagorje, zar ne ? :lol:

To bi se isto desilo Istrijanu da dođe u Zagorje, zar ne ? :lol:

je, nek kak! :lol:

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

S obziron kakovo je vrime ni neće bit prvo sobote. A morda bude čak i onu drugu šetimanu.

Ove sobote san va Pešte, ma ko bi forši morelo bit onu potle, bin se i ja zaletil do Reke... :loko (a forši i :auto ko će bit još kega s kontinenta ki bi šal... :mrgreen: )