Jump to content
zeljeznice.net
dk42662

Početnička H0 maketa - dk42662

Recommended Posts

A znači može se i tako...glavno da se učvrsti dolje i da se ne napravi preveliki razmak?A kako to estetski izgleda?

Ne brini još za estetiku... trenutno ti je veći problem savladati osnove elektrotehnike :wink:

Ako baš hoćeš znati...izgleda u redu... dok je rez čist i pravilan... a kao što rekoh, možeš ga ispuniti epoksidnim ljepilom,ili komadićem plastike, ako te baš toliko muči...

The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

Pa nije mi sada toliko bitno estetski,ne vidi se to tako jako...ali to je više ovako za neke sporedne kolosijeke...mislim da je na glavnoj pruzi ipak ljepše da je sve spojeno...

A elektrotehniku polako...imam prave ljude koji mi pomažu tu na forumu...sorry što te gnjavim NClight ali šta da radim...jednom moram naučiti :)

...sorry što te gnjavim NClight ali šta da radim...jednom moram naučiti :)

Kupi knjigu... Uvod u elektrotehniku i elektroniku :mrgreen:

U stvari...mislim da ima nešto za osnovno-i-srednje-školce toga tipa...i kreni ne od ledica, nego od žarulje, baterije, žice i prekidača :wink: :mrgreen:

www.malezeljeznice.net

Pa mogao bi kupiti nešto...žalosno je to što se u školama prije učilo puno više,pa čak i o željezničkom modelarstvu...donedavno je u mojoj školi još bio most,vjerojatno s nečije makete,veliki,i nedavno su ga zadnje generacije rastrgale... :(

evo kako sam ja to mislio napraviti pa neka mi netko kaze jeli dobro

skretanjewy3.th.jpg

a to sam radio prema ovoj slici

untitledxj7.th.jpg

sada neka neko kaze jeli dobro i neka nacrta kako bi on to rijesio, a i zanima me gdje se mogu kupiti prekidaci tj. dali moraju biti neki posebni ili ne molio bih i sliku ako netko ima

hvala

Sasvim je dobro. Prekidace mozes upotrebiti bilo kakve. Specijalni prekidaci za ovu namenu koje prodaju poznate modelarske firme su obicno malo skuplji. Pravi izvor za ovakve stvari su ti ducani za elektronske komponente (pr. "Cipoteka" ). Struje koje su u pitanju su reda 0.5 A tako da je jedan kriterijum za prekidace da mogu da izdrze ovu struju. Drugi kriterijum je da dobro izgledaju. 8)

Pozdrav

Tino

MIBA i NCLight su krivi za sve © Torrente

dk42662, slijepe kolosijeke izoliraj nakon skretnice, posebno svakog, i svaki da ima svoj prekidač.

Tako možeš npr. "parkirati" menevru na jedan sljepac, isključiti napon prekidačem, a s drugom lok. doći po kompoziciju na drugom sljepcu i odvući je na glavnu prugu...

:loko :wink:

Društvo prijatelja željeznice Štacion - Rijeka • http://www.stacion.hr/

ovo da napravim posebno za jedan posebno za drugi slijepi kolosijek prekidace mislim da nije potrebno jer mi tako i tako skretnica odreduje napon na kolosijeku zar ne?

a evo jos jedne ideje. imam jedan novi mehano kontroler i jedan stari od mehanotronike s tim da bih ja prikljucivao samo stari ona prijasnja sema mi ne valja jer za ono trebam i drugi kontroler zar ne. a kada bih samo presjekao prugu i tada opovezao ta dva dijela sa prekidacem tada mi ne bi trebao drugi. i pitanje dali trebam piliti oba pola ili samo jedan?

a molio bih vas da mi kazete sto trebam traziti kada kupujem prekidace i gdje ih mogu naci jer se ne razumijem bas i kad smo vec kod toga mozete mi odmah reci i za tipkala za skretnice. u onim temama sto mi je rekao NClight nisam nista nasao ili nisam dobro trazio.

a prekidaci mi se ovi cine dobri samo ne znam gdje da ih nabavim

2630406701qc4.th.jpg

skretanjecl5.th.jpg

Stvarno... nismo pisali ništa o tipkalima :oops:

Evo ovako:

Više-manje standardno i lako dobavljivo tipkalo / taster za šasiju (ugradnju na tanku ploču) sa kapicomu u boji (crni, crveni, plavi, zeleni, žuti)

TIPKALO OTVORENO 250VAC/0.5A, 125VAC/1A

Košta u Chipoteci i drugim trgovinama elktro-materijalom cca 3 do 5 Kn

2630406502.jpg

Ili njegova mini-verzija, bez ukrasnih kapica za cca 5 do 10Kn obično crno ili bijelo

2630406499.jpg

Ili malko veći komad sa LED-icom (cca 30Kn):

2630406352.jpg

Ili možda dvostruko tipkalo ON-OFF-ON (tzv.Vaga)

cca 20 do 40kn ovisno o izvedbi

2630406401.jpg

Prekidači:

Tražiš KIP-prekidač, to je ona sličica koju si postavio / citirao

Dolaze u nekoliko izvedbi, i za različite jačine struje.

Razlikuju se i po broju kontakata i položaja "ručice" i obično se označavaju skraćenicama na engleskom:

SPDT - Single Pole - Double Throw (dva kontakta, dva položaja u stvari ON-OFF)

DPDT - Double Pole-Double Throw (3 kontakta,dva položaja...ON-ON ili preklopnik)

imatoga još...

Još je i broj istovremenih prebacivanja u igri...pa mogu imati više kombinacija i obično su jednoredni, dvoredni i troredni... četveroredni su već poveći komadi. Navedeno znači da paralelno možeš paliti i gasiti više strujnih krugova istim prekidačem. Obično se označava kao broj ispred oznake... npr:

2 x 2 pola-2položaja

Tu su još i ON-OFF-ON (znači 4 kontakta, 3 položaja) i klizni prekidači kao ovaj na slici:

SKRETNICA MINI KLIZNA DVOSTRUKA. 2 POLA 2 POZICIJE. 30VDC/0.3A

2630407202.jpg

Evo par sličica sa Chipotekine stranice (Izbornik>Elektromehaničke komponente / Podizbornik Tasteri ili Prekidači...

KIP PREKIDAČ 1 POL ON-ON PREKLOPNI 250V/3A, 125V/6A AC

8051601112.jpg

KIP PREKIDAČ 2 POL ON-ON PREKLOPNI 250V/3A, 125V/6A AC

8051601111.jpg

KIP PREKIDAČ 3 POL ON-ON PREKLOPNI 250V/3A, 125V/6A AC

3770011001.jpg

Cijene KIP prekidača se kreću ispod ili oko 10Kn, no ima i skupljih.

Još jedan detalj... dolaze u izvedbama sa:

A) lemnim ušicama (za lemljenje kablova)

B) Faston klemom (za mehaničko spajanje sa klemicama)

C) Za tiskanu pločicu (znači za ugradnju na pločicu sa vodovima)... dosta rijetko za KIP, ali klizni su dosta česti)

Nadamse da je stvar jasnija...

www.malezeljeznice.net

Hvala NClight na savjetima i podrobnom objasnjenju a sada jednostavno pitanje ja zelim prekidace sa polugom sa on i off a ovo me sve zbunilo sa on-on pa mi reci koji su to i koje da trazim u chipoteci

hvala

Hvala NClight na savjetima i podrobnom objasnjenju a sada jednostavno pitanje ja zelim prekidace sa polugom sa on i off a ovo me sve zbunilo sa on-on pa mi reci koji su to i koje da trazim u chipoteci

hvala

Traži ON-ON...ista cijena, a funkcija ovisi koliko žica i gdje spojiš :wink:

:idea:tako npr. možeš na prekidaču za kolosjek imati i prekidanje struje na kolosjek,i upravljanje signalom za taj kolosjek! (U tom slučaju trebaš dupli tj. 2x On-On kip prekidač...kao na drugoj slici od one tri sa prekidačima) ako ima još jedan red, možeš dodati signalizaciju na kontrolnu ploču (žaruljica svjetli kada je kolosjek pod naponom) ili nešto treće (npr paljenje svijetla u skladištu kada isključiš kolosjek

Dakle...uvijek ON-ON... a koliko takvih spojeno u jedan, e to moraš sam odrediti ovisno opotrebama :mrgreen:

www.malezeljeznice.net

NClight,a ovakav prekidač?Ili bolje sa polugom?

n2051zh9.jpg

Odličan ,ali nezgodan za ugradnju...moraš napraviti četvrtastu rupu, točno na mjeru.

Kod običnih kip (sa polugicom-ručicom) ,samo izbušiš rupu,i sa priloženom maticom stegneš... a možeš ga i rotirati ovisno o smjeru u kojem želiš prebacivati (gore-dolje, lijevo-desno itd...)

K tome, imaš izbor raznobojnih kapica za kip...tako da svaka funkcija može imati svoju boju... lijepo i korisno! :wink:

www.malezeljeznice.net

ne znam dali je netko gledao moj post na 4 strani jer sam tamo pitao o napajanjima i spajanju prekidaca i u vezi one druge slike pa bih molio nekoga da mi odgovori dali da spajam na prvi ili drugi nacin.

NClight dali imaju kakvu vaznost ove oznake uz prekidace tj dali mi trebaju neki drugi posto tu pise nesto o 250v a napajanje tracnica je 12v ili sam ja tu nesto pobrkao

hvala

i jos jedno pitanje za sta sluze tri prikljucka na kip prekidacima

dk42662 to sto pise 250V na prekidacima nije problem, to je napon za koji su radjeni, snaga struje koju bi mogli da izdrze je isto naznacena. NCLight u svome postu je detaljno opisao prekidace i tastere koji su pogodni za ugradnju na kontrolnim plocama za makete. Podatak na njima da su za 250V/6A oznacava max napon i struju za koju su dizajnirani a konkretno te vrednosti su vise nego dovoljne.

Pozdrav

Tino

MIBA i NCLight su krivi za sve © Torrente

S čime se ovaj prekidač stegne?

Četvrtasti sa ničim... ima pera/klipse sa strane koje ga uglave ispod površine ploče. Kada ga želiš izvaditi, moraš klipsu stinuti i izvaditi ga :!: Problem je što ploča mora odgovarajuće debljine, i rupa mora biti točno izrezana (PRAVOKUTNA!)previše zezancije i previše posla za jedan prekidač!

Slične prekidače (klik-klak / klackalica) imaš i u okrugloj izvedbi koja je jednostavnija za montažu!

PREKIDAČ VAGA OKRUGLI CRVENI 250V/16A

2630406888.jpg

Ili pritisni (kao i tipkala,ali je prekidač!)

2570004501.jpg

2630405850.jpg

Kip prekidač (i većina okruglih) ima navoj na tijelu, uguraš ga kroz okruglu rupu na ploči (izbušiš sa običnom bušilicom i svrdlom) i sa gornje strane ploče zategneš pomoću priložene matice. Jednostavno, da jednostavnije nemože biti :wink:

www.malezeljeznice.net

...ubodnom pilom...

Jura... pogledaj malko dimenzije... ubodnom pilom ćeš napraviti krater...

Dolaz struje (dolazna struja) ide obično na srednji kontakt.

Odlazni , dakle onaj koji će biti ili ne pod strujom, ovisno o položaju prekidača su obično oni na krajevima.

Kod prekidača kad želimo promjenu polariteta (kip,2xOn-On), stvar je drugačija i spajaju se križno sa dolazom na vanjske i odlazom na srednji kontakt!

Dolaz: + ide na prvi lijevi vanjski, -ide na drugi lijevi vanjski

Brika od žice se spaja dalje sa njih KRIŽNO (+na drugi desni,- na prvi desni)

Izlaz za promjenu polariteta je u sredini!

Prebacivanjem prekidača, mijenjate polaritet na sredjnim kontaktima

:wink:

www.malezeljeznice.net

Zavisi u čemu misliš rezati... :mrgreen:

Dimenzije prekidača su u milimetrima... konkretno ovaj:

2630407184.jpg

.. a list ubodne je cca 3-4mm širok i cca 1,5mm debeo... jesi li ikada držao ubodnu pilu? Pokušao sa njome izrezati TOČNO ČETVRTASTI OBLIK DIMENZIJE 19x 11,8 MILIMETARA? Ako to radiš u metalu, još moraš i pobrusiti ako zaribaš... a akonapraviš krater?

Možda je bolje da odmah uzmeš MOTORNU PILU i prekratiš si muke :twisted:

Ne kužim, od kud opsesija sa četvrtastim prekidačem... kad ga je teže montirati od okruglog kućišta sa navojem za koji samo moraš uzeti odgovarajuće svrdlo i izbušiti rupu?

Ako je estetika u pitanju, mislim da je veći problem estetika MAKETE i njezina funkcionalnost, nego dali je na kontrolnoj ploči četvrtasti prekidač :twisted:

www.malezeljeznice.net

Ma kvragu i četvrtasti prekidači :twisted:

Kupujem okrugle sa polugom!

Da mogu bušiti bušiljicom! :mrgreen:

Koji borer trebam za to otprilike?

Ma kvragu i četvrtasti prekidači :twisted:

Kupujem okrugle sa polugom!

Da mogu bušiti bušiljicom! :mrgreen:

Koji borer trebam za to otprilike?

Ovisno o veličini navoja... od 4 do 7 i sigurno ih imaš u svakom setu borera :wink: neka ti pomogne netko od starijih koji zna bušiti :wink:

www.malezeljeznice.net

Sva sreća pa sam naučio bušiti dok mi se kuća zidala...

Ali mi je struja 0,ali mogu ti reć da sam sve skužio i danas pokušao napraviti samo da vidim kako bi izgledalo i funkcioniralo je...