Jump to content
zeljeznice.net
dk42662

Početnička H0 maketa - dk42662

Recommended Posts

ubiti ćeš nas sa slikama od 1.5MB... :lol:

Dobio nacrt... do večeras ćemo nešto iskemijati :wink:

The difference between men and boys is the price of their toys.

John Woodall, WorldRailFans

www.malezeljeznice.net

nije problem ostaviti to na nivou 0 ali kada to ostavim na nivou 0 onda ovu drugu trebam dignuti za 90 a ako jednu spustim za 45 ovu moram dignuti za 45 razumijes o cemu je rijec

Ocito je da se nismo razumeli :D

Dakle, deo od skretnice do krizista postavis na visini 45 mm; kolosek koji ulazi u tunele levo i desno spustas nadole do nivoa 0 , skretnica sa koje se odvajaju slepi koloseci ce biti na nivou 0; kolosek koji prelazi preko treba podici na 90 mm tocnije sa nivoa stanice od 45 mm do nivoa mosta 90 mm. Jeli sada jasnije?

Proveri dali mozes sebi obezbediti malo vise prostora, 2.5 m x 1.5 m recimo. Tih dodatnih 0.5 m duzine ce pomoci da dobijes nesto duze stanicne koloseke. Isto tako bih ti predlozio da nabavis jos nekoliko skretnica...

Za kraj evo jednog mog plana 2.45 x 1.5. Kolosek je sa malim izuzetcima od Mehana a plan treba doraditi, postaviti slepe koloseke, industriju, depo kao i stanicni magacin.

track1fk7.th.jpg

Pozdrav

Tino

MIBA i NCLight su krivi za sve © Torrente

evo polval ucinio sam kao sto si rekao i htio bih te pitati s cime onda raditi ta uzvisenja sa stiroporom ili...?

nestonovo2rr8.th.jpg

Trasa se izradjuje od drvenog materijala (sper-ploca ili iverica) debljine 8-10-12 mm tako sto se izrezu segmenti s kojima ce se dobiti traka koja ide duz tracnica a sirina joj je 7cm. Ispod te trake od sper-ploce treba postaviti stubove koje izrezes ili od iste te sper-ploce ili od letve 5x2.5 cm i cija visina ce pratiti profil pruge. Trake rezes ubodnom pilom

U WinTracku postoji opcija Ansicht->3D-Ansicht->Von Anlagenrohbau anzeigen. Primetices traku ispod tracnica, to je to sto treba izraditi.

Pozdrav

Tino

Ne samo to... WT može izraditi i presjeke profila pruge... o tome u temi o WT-u

Polval je točno rekao što se materijal tiče... podloga od špera je idealna i jeftina, a ukrućenje se može izvesti drvenim blokovima, ili lijepljenjem čvrstog materijala poput komptimiranog građevinskog stiropora, koji se koristi i za izradu reljefa (onaj plavi, tvrdi).

www.malezeljeznice.net

Ne osecate da st malo iskoplicirali sa onih (-45, 0, +45 ... ili kako vec)

U prakticnoj izvedbi - u izradi, najveca povsina ce biti podignuta za onih +45, a ona nulta povrsina - osnovni sper, bice samo za ona 2 slepa koloseka ... tolko muke i novca ...

Jedino ako sve ne radi na rostilju od letve a samo po trasi sper.

Razmislite ... :zzz neka ideja prespava

Jedino ako sve ne radi na rostilju od letve a samo po trasi sper.

Evo jedan primer na sta mislim

On30005.jpg

Tako ti je isplatljivije i ne moras da postavljas sve te povrsine koje na kraju nece diti iskoritene, narocito ona prva.

A ono drugo, ostaje tvoja zelja, masta i mnogo, mnogo strpljenja

Nešto u ovom stilu je radio Thommo iz Rijeke... vidi:

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=346&postdays=0&postorder=asc&start=240

Potraži u istoj temi još slika sa Thommine makete...ima ih!

Dakle,napraviš mrežu/roštilj od letvi/greda i na njega postavljaš trasu od tanje šperploče ili sl. Sav međuprostor / krajolik radiš od npr. stiropora presvučenog sa kaširanim papirom ili gipsom (vidi postove o modulima KŽMZ-a.)

Jasnije?

www.malezeljeznice.net

hvala na savjetima a sad ako vam nije tesko mi objasnite kako precizno napraviti tu trasu tj kako ju podignuti na visinu i kako sve to precizno napraviti jer mi to malo izgleda komplicirano jer nema nikakvih nacrta tj gdje ce ici pruga i sl i ne kuzim kako popuniti taj medu prostor da se on ne vidi.

- Ako mozes to otstapati u neku radnju koja ima ploter velikog formata je najlakse ali i NAJSKUPLJE.

- Otstapaj na svoji ili prijateljev A4-A3 format stampac, podeli u kvadratnu mrezu koja je u odnosu (primer jedan kvadrat na papiru jednako na primer 10 sm na maketi.

- Uzmi pakpapir - neku jeftinu, veliku hartiju (mozda kod mesara posudi) ulepi je na odgovarajucu duzinu i sirinu makete i prenesi olovkom sa malog papira pruge (nemora da bude idealno tacno)

- Sad postavi na pakpapir sine, skretnice, zaseci, useci ... i sve ostalo - tako dobijes stvarni polozaj sina i narocito krivina, pa prosudi ako je sve u redu ondak ucrtaj sad ono pravo flomasterom.

- E ondak seci pakpapir ili prenesi indigom linije i dobio si sablone za rezane spera i osnovne letvice za podizanje.

* onamo gde se penju sine na kraju primer kod mosta ostavi oko 1 sm vise od skice radi gubitka materijala u podizanju (kasnije lako odrezes visak)

- Mozes da vratis selotejpom natrag ceo plan ako si ga seko, ako ne postavi hartiju patentima na osnovni ram i pocni ga gradis ....

E to je za sada ....

Ili...

U Wintracku isprintaj nacrt sa mrežom i svim pozicijama! Wintrack printa na A4 ili drugi format :wink: i to kao niz papira koji se spajaju.

Inače, u WT imaš prikaz koordinatne mreže na ekranu, ali i na nacrtu!

Za izradu "profila" terena koristi se funkcija "Spante" (13. odozgora na bočnom meniju).

Razvučeš liniju na željenom dijelu, i u 3D pogledu klikneš na "ploču" koja presjeca maketu. Na doljnjem dijelu ekrana će se prikazati profil,sa visinskim podacima o trasi :wink:

Ostatak makete ispunjavaš bilo kojom već navedenom tehnikom ... stiropor, kaširan papirom ili gipsom, gotova "tapeta" sa "travom" i sl. pogledaj prethodne postove, i već spomenute postove o modulima H0 KŽMZ

Više imaš u temama:

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=4448

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=4278

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=2986

I najvažnije:

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=2951

:wink:

www.malezeljeznice.net

hvala na savjetima a sad ako vam nije tesko mi objasnite kako precizno napraviti tu trasu tj kako ju podignuti na visinu i kako sve to precizno napraviti jer mi to malo izgleda komplicirano jer nema nikakvih nacrta tj gdje ce ici pruga i sl i ne kuzim kako popuniti taj medu prostor da se on ne vidi.

Za makete ovakve velicine je neuporedivo jednostavnije raditi ih na ploci a ne na rostilju. Odmah da naglasim da se radi o dva potpuno ravnopravna nacina gradnje, s tim da gradnja na rostilju ima malu prednost kada se radi o tezini a to dolazi do izrazaja kod velikih maketa. Svi sistemi gradnje imaju svoje prednosti i nedostatke.

Pri gradnji na ploci iscrtavanje trase se najjednostavnije uradi pomocu dugacke (2-3 m) ravne letve za ravne linije ili jos bolje ako imas na raspolaganju ravnu aluminijsku lajsnu ili slicno ; shvatas ideju :) a zakrivljene delove trase iscrtas pomocu letvice koja ce na jednoj strani imati mali ekser oko kojega ce se okretati a na drugoj rupicu za olovku/flomaster. Naravno, razmak izmedju eksera i pisaljke treba odgovarati radijusu koji se zeli upotrebiti.

Ravni segmenti za trasu nisu nikakav problem; jednostavno ih nacrtas na sperploci/iverici (obavezno obelezi osu!) i posle ih izrezes. Oni treba da budu sirine 7 cm (za H0) a duzine koliko je raspolozivo na materijalu, pa kasnije samo odrezes koliko ti je potrebno ;)

Gotov ravan segment izgleda otprilike ovako:

segmentvs2.th.jpg

Zakrivljeni segmenti se izradjuju tako sto ih direktno na materijalu iscrtas pomocu letvice (iste onakve kao za iscrtavanje trase) na kojoj ce biti obelezeni osa, spoljasni i unutrasnji radijus. Isto i od njih napravis vecu kolicinu, pa kasnije odrezes prema potrebi. Sastav izmedju segmenata treba da bude na stubicu tako da se izbegne savijanje na tom mestu.

Sto se preciznosti tice, kako kaze Vladimir , par mm ne igra nikakvu ulogu.

Pozdrav

Tino

PS. Pogledaj i ovo, dace ti ideju kako izgleda konstrukcija ;) Sve se izradjuje na isti nacini, razlika je samo dali je odozdo ploca ili rostilj od letvi.

http://www.newrailwaymodellers.co.uk/Forums/viewtopic.php?p=80337&highlight=&sid=449c3278d9c0bc9c970f2a73c492f083#80337

Da ne otvaram novu temu,zna li netko kako napraviti most?Koji materijal koristiti i kako ga napraviti?

Planiram jezerce na maketi,i ne treba biti visok,5-10 cm...

Most možeš napraviti od gotovih kit-ova (svi poznatiji proizvođači i oni dobavljivi kod nas ih imaju)... izbor je velik, a cijenom nisu preskupi (barem neki)

Most ili vijadukt možeš napraviti i sam... kameni/betonski most je najlakši... a rešetkasti (metalni i slični) su malko veći posao... no, evo primjera (opisnog)

Potrebna ti je tanja šperploča za podlogu tračnica, par drvenih blokova koji će most držati na visini i ujedno predstavljati nosače. Okolo kamenog mosta zalijepi tanju šperploču ili dobar, čvrsti karton, te na njih zalijepi:

A) isprintanu teksturu kamena ili cigle

B) plastičnu reljefnu ploču sa uzorkom materijala (proizvode ih svi proizvođači modela/maketa)

C) nanesi u tankom sloju gips i u njega ureži teksturu

D) teksturu ugraviraj sa šiljatim predmetom (stara kemijska olovka, šilo, oštar čavlić)

Nakon lijepljenja i sušenja, dodaj ogradice (od letvice ili već napravljene zajedno sa stijenkama, ili izradi od žice... ili kupi gotove)

Patiniraj sa tamnom kredom, ili temperom/akvarelom tako da izvučeš teksturu (akoimaš 3D teksturu...udubine tamnije,površine svjetlije)

Evo brzinske (grube) skice... najjednostavnijeg mosta, tek toliko da vidiš glavne dijelove

mostxhg6.jpg

Završena "konstrukcija" sa par dodatnih detalja bi mogla izgledati ovako:

mostyxp7.jpg

Kako izgledaju ostali mostovi? Potraži malko na web-u :wink:

www.malezeljeznice.net

Radi se kako ti je najzgodnije :wink:

Možeš napraviti i jednostavan metalni most, dakle bez lukova:

Kod njih je najvažniji detalj nosiva greda (tj. više njih)

Pofarbaš stvar u boju hrđe (crvenkasto-smeđe) ili u sivo...

Evo jednog napravljenog za N, u Photo-etchu... može ga se napraviti i iz drugih materijala :wink: proizvodi ga www.ndetail.de

blechtraegerbruecke-und-traeger.jpg

www.malezeljeznice.net

Pošto most neće biti velik mislim da ću napraviti kameni ili željezni...

Hvala na savjetima 8)

Možda vam ovo pomogne... jest da je Maerklin (znači AC ) i malko drugačija geometrija, ali planovi bi mogli pomoći, i lako ih je "preraditi" :wink:

Uživajte!

http://www.maerklin.de/mm/gleisplan_downloads.php

(pripazite samo kod spajanja struje... Maerklin je tu ipak dosta drugačiji!)

Čačkajte, čačkajte... možda još kod nekoga ulovite koju ideju :wink:

http://www.maerklin.de/mm/downloads.php

www.malezeljeznice.net

evo malo sam razmisljao i odlucio sam napraviti maketu na ravnoj dasci a nacrt radim ovako kako pokazuje slika jer mislim da je tako najjednostavnije. mislim da ce mi podizanje tj. spustanje trase na odredenu visinu biti mali problem ali snaci cu se a kada naidem na problem javim vam se za pomoc.

i jos da vas pitam nesto. posto je moja maketa dosta prostorno velika mislio sam ju podijeliti po duzini ili sirini na dva dijela da ju mogu prenositi ali ne znam kako to izvesti najbolje pa bih htio vase misljenje.

jos jedno pitanje. prije sam napisao da mi neko objasni kako napraviti da mi jedana kompozicija stoji a druga vozi, tocnije mislim podijeliti ona dva slijepa kolosjeka od glavne trase jer bih htio da mi jedna kompozicija tamo stoji dok mi ova druga vozi po krugovima, spominjali ste izolatore ali to mi nije dovoljno. molim vas objasnite mi sve kao djetetu od 5 godina sto su izolatori kako izgledaju kako se spajaju i uglavnom kako uciniti da to radi i dali moram imati dva regulatora i samo ih spojim na odredene dijelove

znam da sam naporan ali moram pitati

hvala

nestonovo2oq0.th.jpg

Izolatori - ili izolacijske spojnice iste su kao i metalne, ali su napravljene od nevodljivog materijala (plastika). Izolacija se može izvesti i tako da se samo presječe tračnica, ili je se ne spoji... ali to je za malko naprednije. Kod Mehana je malko problem naći spojnice uopće, a izolirane su još veći problem.

Neki proizvođači u svom programu imaju već gotovu izolirajuću tračnicu.

Dakle:

Odvojak i slijepe kolosjeke, tj. njihove početke strujno moraš odvojiti od ostatka, i to prekidačem... dakle, tračnice međusobno spoji izolirajućim spojnicama, a na kolosjeke (slijepe) spoji napon pomoću kabla, ali sa prekidačem, preko kojeg reguliraš dali struja ide ili ne ide na kolosjek.

Pojednostavljeno... napravi briku,ali sa prekidačem.

Pazi! Većina skretnica se već ponašaju kao prekidači, i vode struju samo u smjeru u kojem su okrenute! Dakle, i skretnica će ti pomoći da izoliraš odvojak!

Ako još nije jasno, crtati ćemo :wink:

Razmisli o tome da ne dižeš prugu, već da sa dodatkom 4 skretnice na stražnjem dijelu dodaš kolosjeke za izmjenu kompozicija, i pregradiš stražnji dio makete sa "paravanom" tj pozadinskom slikom!

Prolaz kroz "sliku" maskiraj drvećem,kućicama i tunelom...

www.malezeljeznice.net

A kako se to izolira osim sa iso-spojnicom?Pa ako se tračnice ne spoje,tamo vlak onda iskače...

Ne, ne iskaču... vidi linkove unutar ove teme... tračnica se može prerezati i ispuniti epoksidom, a najbitnije je da su tračnice učvršćene tj. fiksirane na podlogu... onda ih se samorazmakne,netreba rezati (rezanje se izvodi kada za to ima potrebe)

Rez se radi samo za debljinu lista pile ili reznog diska, dakle cca ispod 1mm!

Iskakanje nastaje kada tračnica ima preveliki raspor/razmak i kada nije u ravnini ili kada je izmaknuta iz svoje osi :!:

Jasnije?

www.malezeljeznice.net

A znači može se i tako...glavno da se učvrsti dolje i da se ne napravi preveliki razmak?A kako to estetski izgleda?