Jump to content

Tragovima prve uskotračne pruge u Hrvatskoj


Portos

Recommended Posts

  • 6 months later...

Prilog ovoj temi iz bunara mojih uspomena:

Srpanj 1963., tabor izviđača cca 1 km uzvodno od manastira Pakra i cca 50 m od pruge čije smo tragove istraživali, moja 14-godišnja malenkost pred šatorom zvanim ''mravac''.

 

Slika_0002.jpg

 

(Logistika: PORTOS)

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Tema je davno zaboravljena, ali ćemo je na kratko oživjeti.

 

...činjenicu da se jedan od članova ekipe nekada (1963.) vozio tom željeznicom

Nedavno sam dao skenirati pregršt starih fotografija, između ostalih i ove dvije koje prikazuju izviđački tabor kod manastira Pakra 1963. godine.

Na prvoj slici uz mene je moj mali cimer Zdravko Toš, danas profesor na Fakultetu prometnih znanosti, smjer željeznica.

Poslao sam mu sliku mailom, potvrdio je da je to upravo on. I obradovao se neočekivanom podsjećanju na prošlost (naravno da se sjetio i pruge):

 

23777765.jpg

Nekakvo čekanje u redu, ja sam na slici četvrti zdesna (ne računajući našu načelnicu Goranu). Slikano iz smjera pruge. Danas ove livade više nema, odavno je sve zaraslo u bujnu šumu:

 

91881394.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Tema je davno zaboravljena, ali ćemo je na kratko oživjeti.

Sad ti stvarno počinjem vjerovati da je istina ono što si nam tada pričao putem, tj. da si stvarno bio tamo :mrgreen:

 

Ma zezam se naravno .... bravo za fotke !!! :palac:

Link to comment
Share on other sites

Pozdravi svog bivšeg cimera, mog bivšeg profesora :)

Pozvao me da dođem do kampusa na Borongaju, da popijemo kavu i popričamo, ali još nisam otišao (malo mi je ''izvan ruke'').

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...

Ova tema ozivi svakih nekoliko godina... :)

Kopam veceras po nekim starim skeniranim arhivskim podacima i nadjem podatak o otvaranju ove pruge! Dakle - jesen 1886. Prema tom podatku mislim da ova pruga nije prva sumska zeljeznica u Hrvatskoj, no to jos treba provjeriti...

 

pozdrav

toma

Three Blind Mice

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pozdrav,

nisam zaljubljenik u lokomotive i tračnice, ali sam zaljubljenik u lov i lovim na području Ravvne Gore/Papuk. Prošli vikend bili smo u obilasku lovišta i prvi puta sam sada naišla na ostatke pruge. Stariji lovci su mi rekli da je prije tim putem prolazi vlak. Naravno znatiželja je bila ogromna i odmah sam krenula istraživat po Internetu i naišla na Vas. Sreća da postoje ljudi kao Vi da sam i ja sada uspjela nešto naučiti o svom lovištu. Pokušavam staviti slike ali ne mogu. Ukoli ste zainteresirani mogu poslati slike na mail.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 06. 09. 2007. at 11:41, Stanley said:

Dodajte odmah i uskotračnu prugu Pakrac - Cikočka Rijeka. Pretpostavljam da se negdje odvajala od pruge Pakrac - Zvečevo.

 

Gdje je lokalitet Cikočka Rijeka?

 

Hvala i pozdrav

toma

Three Blind Mice

Link to comment
Share on other sites

2 sati, Toma said:

Gdje je lokalitet Cikočka Rijeka?

 

Na sjevernoj strani planine Psunj, južno od ceste Pakrac - Požega. Točnu lokaciju ne znam, ali pretpostavljam da je orijentir toponim Cikote (na satelitskoj snimci desno).

Također pretpostavljam - nisam siguran - da se pruga za Cikočku Rijeku odvajala od pruge Pakrac - Zvečevo negdje oko Španovice/Dragovića.

Imam negdje vojnu kartu iz 1958. gdje se vide obje šumske pruge, pa čim nađem stavim.

 

Satelitska snimka:

 

433931077_CikokaRijeka.jpg.d51b9d84e84bd09fc63e93cbc3a0accb.jpg

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prema karti Jugoslavenskih pruga iz 1940. (v. sliku), i usporedbi s dokumentima koji se mogu naći na Internetu i sa Google Maps , to bi bilo ovako: Pruga je bila Pakrac  - Zvečevo, s odvojkom kod Bučja za Cikačku Rijeku (prema Cikotama). Na karti iz 1955. tog odvojka više nema, ali na strani Zvečeva ima više pruga koje završavaju u šumi. Dakle pruga na karti bi trebala ići tamo negdje od zadnjeg račvanja, prema Bučju (otprilike ispod broja kilometraže 40), pa u šumu prema Cikotama. Tu prugu su partizani oslobodili i pustili u promet, a kasnije su oslobodili Pakrac i otvorili prugu do kraja.  Navodi se da je dužina pruge od Zvečeva do Cikočke Rijeke bila 32 km, a čitava pruga do Pakraca je bila dugačka 40 km. Zato vjerujem da je to kraći od dva južna odvojka.

image.png.9152edad987d5e80a746c49724ba8695.png

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...