Jump to content

Godina dana na LIČKOJ PRUZI


amtrak

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hehe, hvala ti na upozorenju :mrgreen:

 

Kak si mogel videti iz gore priloženog, maka i ja smo se jako brzo usuglasili.

Kad bi to isto napravili Sanader i Janša, Kumrovečka pruga bila bi otvorena za 15 dana. :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prije rata uvijek sam prema moru išao Unskom prugom i mislim da sam od Zagreba do Splita nabrojio oko 50 tunela,što manjih što većih.Dionica od Bihaća pa do, mislim Martin Broda,samo se ulazi i izlazi iz tunela.A najupečatljivija mi je osobno bila stanica Una.Iz tunela u stanicu,a stanica kao na nekom mostu,a dolje zelenkasta rijeka,pa onda izlaz opet u tunel.

Nažalost,samo sjećanja.

Link to comment
Share on other sites

Prije rata uvijek sam prema moru išao Unskom prugom i mislim da sam od Zagreba do Splita nabrojio oko 50 tunela,što manjih što većih.Dionica od Bihaća pa do, mislim Martin Broda,samo se ulazi i izlazi iz tunela.A najupečatljivija mi je osobno bila stanica Una.Iz tunela u stanicu,a stanica kao na nekom mostu,a dolje zelenkasta rijeka,pa onda izlaz opet u tunel.

Nažalost,samo sjećanja.

 

Može biti. I meni se neke takve slike javljaju. Stanica Una... tuneli..mostovi...

Znam da mi je stari uvijek napominjao:" Tu ti sada Unac utječe u Unu."

 

Long, long time ago!!!

Link to comment
Share on other sites

Između kolodvora Martin Brod i Una pruga (gledano u smjeru Splita) posljednji put prelazi rijeku Unu.

Iz tunela se ide direktno na most, pa odmah u drugi tunel. To je doživljaj.

Inače, u Martin Brodu, na samom ušću Unca u Unu, svojedobno je živio moj daleki rođak Marko Vladetić. Otac i ja posjetili smo ga sedamdeset i neke, nekoliko godina prije smrti (tada je imao 102 godine!). Stari Marko bio je nekoliko puta u novinama (sjećam se reportaže u Areni), a prigodom tog zadnjeg susreta pričao je da ide na operaciju mrene jer slabo vidi. Zaista je operiran i vid mu se vratio u drugom stoljeću života.

Stari Marko tada je mojem ocu pokazao dokle seže njegovo imanje, od ušća Unca i sve uz obalu Une do prvih stijena klisure. Sjećam se da je rekao: - Sve što je od okućnice dalje uzmi, to ti poklanjam. - A moj otac, Bog mu dušu prosti, odgovorio je: - Šta će to meni!?

Došlo mi je da ga na licu mjesta zadavim kao pile, ali morao sam šutjeti. I tako su vam propale pastrve u gostioni ''Kod Stanley-a''. :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

A jebite Stanley, nema pruge u Hrvatskoj koju ti nisi obišao! :shock:

Sjećam se tog detalja kada vlak izlazi iz tunela i odmah dolazi na most te odmah nakon mosta opet u tunel. Trnci su mi tijelom prolazili od doživljaja!!!! Zamisli dok su gradili tunel-most-tunel!

Link to comment
Share on other sites

Sjeća li se tko prijeratnog "Marjan Expressa"? Koji je to vlak bio.Mlađe generacije ne vjeruju kad im pričam o tome.Plavi "Intercity" vagoni,unutra po hodniku crveni tepison,svira muzika,lijepe stjuardese nose tiskovine i kavu.I najava stanica.Čisti kupei s crvenim sjedalima i bijele jastučnice za glavu naslonit.A naprijed "dere" karavela.Naravno da je to bilo prije elektrifikacije.I sve to je upotpunjavao ugođaj Unske pruge.Skoro 7 sati gušt putovanja. Ehh!

Link to comment
Share on other sites

A jebite Stanley, nema pruge u Hrvatskoj koju ti nisi obišao! :shock:

 

Hmm... našlo bi se.

Nisam se nikada vozio prugama Rijeka - Šapjane, Lupoglav - Raša, Varaždin - Golubovec, Čakovec - Mursko Središće, Čakovec - Macinec, Pleternica - Našice, Osijek - Beli Manastir, Vinkovci - Županja i Vinkovci - Gunja.

Ostalima jesam, uključivo i neke davno pokojne.

A po ovim živima još stignem. :mrgreen:

Unskom prugom vozio sam se puno puta od 1955. na dalje.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Sjeća li se tko prijeratnog "Marjan Expressa"? Koji je to vlak bio.Mlađe generacije ne vjeruju kad im pričam o tome.Plavi "Intercity" vagoni,unutra po hodniku crveni tepison,svira muzika,lijepe stjuardese nose tiskovine i kavu.I najava stanica.Čisti kupei s crvenim sjedalima i bijele jastučnice za glavu naslonit.A naprijed "dere" karavela.Naravno da je to bilo prije elektrifikacije.I sve to je upotpunjavao ugođaj Unske pruge.Skoro 7 sati gušt putovanja. Ehh!

Kako se ne bih sječao svega toga...

Mada moje prvo putovanje Marjanom još je bilo u onim srebrnim vagonima 1. razreda. I cijelim putem nas je vukla 661. Uglavnom je bilo po 8 putničkih vagona, u sredini vagon-bife, a na početku ili kraju kompozicije vagon 3-osovinac za prijevoz automobila. Te godine je Marjan vozio samo do Split-predgrađa jer se još gradio Splitski tunel.

Idučih godina već su vozili novi Intercity vagoni plave boje, točno takvi kakve si ih opisao. I vukla nas je 661. Tada je započeta elektrifikacija Unske pruge te je Marjan vozio Ličkom, putovanje je trajalo duže.

Završetkom elektrifikacije Marjanom sam se vozio vučen ASEOM do Knina, dalje opet sa 661. Često je bilo problema pri spuštanju prema Splitu zbog iskrenja i pregrijavanja kočnica, a kao šlag na kraju slijedilo je zatvaranje prozora kupea pri vožnji kroz Splitski tunel. Znao sam cijelim putem stajati na prozoru, oči od vjetra, prašine i kukaca štiteći jeftinim sunčanim naočalama.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Malo ću odskočiti od teme, na ovoj slici je taj srebrni vagon http://www.railfaneurope.net/ric/JZ%20%20362-...%20Kvarner%20exp.%20Zagreb%20%20%20foto%20arhiva%20%20D.Stanicic.jpg oličenje udobnosti, sa crvenim tepihom u hodniku, bijelim navlakama za glavu na naslonima, stjuardesama koje su svako malo nekog boga nosile i nudile (jedno vrijeme je bila i kava uključena u cijenu karte!), preljubaznim kondukterima ... neka prohujala vremena! Nisam imao tu sreću da me vozila dizelka ka Rijeci jer je uvijek Žuta bila spremna za akciju. A danas je sve to drugačije, vagon s klimom koja više ne radi nego radi, stjuardesa nema, crvenog tepiha nema, sjedala neudobna, kondukteri kako koji - ako je stara škola onda je OK ...

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Ahhh.... žutka u jedinoj pravoj boji....

 

A i vagon je dobar. Al' žutka....

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

navodno dolje negdje ima super pastrva za nabavit, a jeftino. nisam išao

ali dečki su često znali uzimat

IMA!!! U mjestu Suvaja, nekih 1km od izvora Une (stavim sliku ribogojilišta kad dođem doma)

Nisam rekao kada ću ja to biti doma :oops:

 

Ribogojilište kroz koje teku vode rijeke Une

Suvaja2.jpg

 

Tu plivaju Pastrvice :D

Suvaja1.jpg

 

A ovako izgledaju...MLJAC!!!

Pastrve.jpg

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Ovakve slike nisu dobre :mrgreen: pogotovo ako na njih nabasaš u kakav kasni sat! Jer se počnem suočavati sa frižiderom a to nije nikako dobro! Ma daj ..., zubi su mi se zašvicali i sad moram iti jesti!

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Slažem se u potpunosti. Napadati ljude iz busije ovakvim slikama je posve neodgovorno. Taman sam završio s ravnanjem cigli na Victorovim potleušicama i rekoh "idem na brzinu pogledati forum prije spavanja". I onda uočim inkriminirane slike.

 

Sad sam ja napao frižider i trošim nekakav brzinski (ali fini i veliki) kulen-sendvič kakvog Lord Sandwitch nikad nije probao. He, he... :twisted:

 

A Portosovom fiškalu će moj fiškal poslati cease & desist pismo jer njegovi postovi negativno djeluju na moj kolesterol. ;)

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Vjerovali ili ne nikada u životu nisam jeo pastrve-dok ih nisam probao u Lici, u jednoj vikendici uzvodno od ribogojilišta, nekih 300-400m od izvora Une. Pastrve na gradelama podložene suhim Grabovim granama, zalivene Maslinovim uljem s češnjakom a grlo zaliveno Zlatorogom ohlađenim u izvoru malog potočića pokraj Une.

Sorry dečki ali morao sam tu ljepotu podijeliti s Vama.

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Takvu ljepotu i treba dijeliti. A da je slika majstorski prenijela svu finocu tih pastrva... jest... :)

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Vjerovali ili ne nikada u životu nisam jeo pastrve-dok ih nisam probao u Lici, u jednoj vikendici uzvodno od ribogojilišta, nekih 300-400m od izvora Une. Pastrve na gradelama podložene suhim Grabovim granama, zalivene Maslinovim uljem s češnjakom a grlo zaliveno Zlatorogom ohlađenim u izvoru malog potočića pokraj Une.

Sorry dečki ali morao sam tu ljepotu podijeliti s Vama.

Portos ne čini nam to :mrgreen: , samo nadolijevaš ulje na vatricu. Malo prije sam marendal i sad ću morati opet :mrgreen: .

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

amtrak, ocjena za reportazu: izvrstan (5)

 

sjajne slike, kvaliteta, prizori

 

ALI

najbitnije mi je da ti za razliku od vecine ovdje pises pravilno ove rijeci: sljedece (a ne slijedece, ne kuzim zakaj ljudi pisu ije- valjda zele ispast pismeniji :? ) i pises prije glagola biti i htjeti -infinitiv bez i (vidjet ću, ...) to je ok, pravilno i to mi je drago.

 

i jos nekaj, koliko imas godina i koliko dugo vozis loksu? sori na indiskreciji, ne moras reci ako je bed.

 

bokic 8)8)

 

 

 

ala ove s glagolima pričamo o željeznici ne o glagolima :kul:kul:kul:kul:kul:kul:kul:kul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...