Jump to content

Kemijski vlak u Kloštru


Vedran Zeman

Recommended Posts

Najprije da napomenem, da ovog članka vjerojatno ne bi bilo da prošlu srijedu (25 07.) popodne nije došao PM od 2041024 u kojem je napisao da kemijski vlak u petak (27.07.) dolazi u Kloštar, uz napomenu "...detalji slijede". U petak oko 10 sati dolaze detalji, vlak kreće iz Bjelovara u 13 sati, u Kloštru je predvidljivo oko 14.

Na kolodvor u Kloštru došao sam 10 minuta prije 14, no vlak je kasnio.

Iz Bjelovara je krenuo u 13:00 sat, a u Kloštar je došao u 14:25, to je cca. 20 km/h, izgleda da su temeljito prskali korov.

 

Vrijeme sam prikratio slikajući jedinu skretnicu u kolodvoru Kloštar, koja se poslužuje ručno. Ovo će se pokazati znakovito kasnije.

DSCF4857.jpg

 

Skretnica prebacuje na slijepi kolosijek koji nije korišten iznimno dugo, otuda ovaj biljni tepih.

DSCF4862.jpg

 

Dosta skretanja s teme, u daljini se čuje Đuro.

 

Nakon što se pojavio iz šume, uz odgovarajuće zvučno-vizualne efekte...

DSCF4863.jpg

 

...nastavio je prema kolodvoru Kloštar, vukući kemijski vlak.

DSCF4865.jpg

 

Stao je na 3. kolosijek. Iz službenog vagona je izašao vlakovođa, te me pitao za koje novine slikam. Rekao sam mu da snimam za sebe i zeljeznice net. Bio je dobro raspoložen i rekao je „Slikaj, slobodno slikaj“.

DSCF4866.jpg

 

Nakon toga je vlak nastavio trećim kolosijekom u smjeru istoka, usput je vlakovođa s kemijskog zaje*aval skretničara nek pozira. Na to se ovaj složio u ovu pozu, k'o iz ŽTŠ udžbenika. :mrgreen:

DSCF4867.jpg

 

Vlakovođa je s pomoćnikom otišao u birc na pivu, a radnici su nastavili s prskanjem kolodvora. Vlak se vraća unatrag po 4. kolosijeku.

DSCF4868.jpg

 

Kod Đure nema dvojbe što ga pokreće - crni dim. :twisted:

DSCF4869.jpg

 

Prometnik prebacuje skretnicu prema 5. kolosijeku, pokret.

DSCF4871.jpg

 

Trava se odupire, ali neće još dugo.

DSCF4872.jpg

 

Vlak može samo do kraja kolosijeka, jer skretnica na istočnoj strani 5. kolosijeka ne želi prebaciti. Možda početak ove teme nije bio van teme. :wink:

DSCF4873.jpg

 

Vratio se unatrag s 5. kolosijeka, pa se zatim prebacio na 1., jer uskoro će doći do križanja vlakova 981 i 702.

DSCF4880.jpg

 

Nakon što je kemijski stao na 1. kolosijeku, mogao sam okinuti par detalja.

 

DSCF4874.jpg

 

DSCF4875.jpg

 

DSCF4876.jpg

 

DSCF4877.jpg

 

DSCF4881.jpg

 

Jedna za ljubitelje slika u ogledalu.

DSCF4891.jpg

 

Listice se ne mijenjaju baš često, no barem znamo da je 12. 07. vlak iz Lupoglava preko Rakitovca i Šapjana išao za Moravice.

DSCF4892.jpg

 

Snimio sam ovaj kratki film da vam pokažem koliko buke stvara sama prskalica, nadglasava i Đuru, koji je u "leru".

[0.5 MB]

 

Đuro:

DSCF4884.jpg

 

DSCF4886.jpg

 

U međuvremenu se vlak 981 već smjestio na 3. kolosijek, 702 upravo dolazi na 2.

DSCF4887.jpg

 

DSCF4888.jpg

 

DSCF4889.jpg

 

Nakon što je 702 krenuo put Rijeke, sad može i 981 prema Osijeku.

DSCF4890.jpg

 

Vlak 981 je stigao u Pitomaču, što znači da kemijski može istim putem.

Prvo u rikverc, jer ne radi ni skretnica na prvom kolosijeku u smjeru Pitomače :shock:, a ni 2. kolosijek još nije poprskan.

DSCF4893.jpg

 

DSCF4894.jpg

 

Vlak odlazi za Pitomaču.

DSCF4895.jpg

 

Ja sam krenuo autom do putnog prijelaza između Dinjevca i Pitomače.

Vlak je išao cca. 30km/h, no bližim putem nego ja autom, pa sam stigao u zadnji tren. Tu je nastao drugi film.

[2 MB]

 

Zadnji pogled prema vlaku, koji je prošao kraj predsignala kolodvora Pitomača.

DSCF4897.jpg

 

To je to, što se tiče kemijskog, samo se nadam da nisu uništili sve ove divne makove. (slikano 16.05.2007.)

DSCF2120.jpg

 

Pozdrav, do čitanja. :wink:

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

Vrlo interesantno !!! :D

Osim što šprica travu, kemijski vlak je odlična proba za rijetko upotrebljavane kolosijeke i skretnice. Sad barem u Kloštru znaju da im dvije skretnice ne rade. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Bravo, fenomenalno, jedan od ponajboljih postova u zadnje vrijeme. Veliki trud i izuzetno zanimljiva tema, hvala ti :P:jup

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Aaaaaa... ubojice! Sav onaj lijepi drac. Usmrcen! Aaaaaa.... ;)

 

Skretnicar je briljantan. :)

 

Odlicna reportaza. Hvala. 8)

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Reportaža je mrak.

A skretničar je odjeven po propisu, upravo za školski udžbenik.

Nego, imam jedno pitanje za znalce, na rubu topica (ne da mi se otvarati novu temu). I nema veze s vegetacijom, ali ima veze s kemijom:

Je li po prugama još uvijek vozi i vlak koji Švabo zove dreck-zug? To je onaj u kojem na cisternama piše ''fekalije'', ima crpku i izvlači iz malih kolodvorića znate što.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

a kako bi trebao biti obučen ? :hm

 

Pa kaj oni nemaju službenu uniformu tj. odoru koju su dužni nositi? Nekak mi ona šarena majica ne liči na to... :roll:

No dobro, nema smisla tupiti o tome kaj čovek nosi po vrućini. Jedino bi ga neko trebal upozoriti da ljudima koji su... khm!... popunjeniji oko struka bolje pašu okomite pruge. :mrgreen:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Najprije da napomenem, da ovog članka vjerojatno ne bi bilo da prošlu srijedu (25 07.) popodne nije došao PM od 2041024 u kojem je napisao da kemijski vlak u petak (27.07.) dolazi u Kloštar, uz napomenu "...detalji slijede". U petak oko 10 sati dolaze detalji, vlak kreće iz Bjelovara u 13 sati, u Kloštru je predvidljivo oko 14.

da, velikodušno je javljeno i meni, ali ja ko da sam znao da će se nać netko kome se da izlazit van na sunce :mrgreen:

 

a da sam znao da ima 9 vagona, sigurno bih negdje bar neki film napravio! ja sam dosad viđao kemijske vlakove s 2-3 vagona

Link to comment
Share on other sites

Hebemu i pohvale, sad moram idući put nekak biti bolji od ovog. Sad vidim da sam trebal post razbiti na dijelove i svaki tjedan vam davati po par slika, bar bi bil miran mjesec dana. :wink:

 

Vrlo interesantno !!! :D

Osim što šprica travu, kemijski vlak je odlična proba za rijetko upotrebljavane kolosijeke i skretnice. Sad barem u Kloštru znaju da im dvije skretnice ne rade. :lol:

Prvi kolosijek se koristi relativno često za utovar šljunka, pijeska ili drva, otuda i ova trava na tom dijelu. Kod utovara, uvijek padne malo pijeska na kolosijek i eto ti trave.

DSCF4873_mark.jpg

DSCF2089.jpg

Šljunak najčešće voze s Eas-ima, a ja sam slučajno naišao na Eamos-e.

 

Peti kolosijek se koristi za ostale teretne vagone.

 

DSCF0787.jpg

DSCF0788.jpg

Ovuda prođu svi vagoni koji s istoka idu za Bjelovar i obratno.

 

Drugi, treći i četvrti kolosijeci moraju biti slobodni za redovni promet, jer se primjerice ujutro i oko podneva križaju po tri vlaka. Tri macose ujutro, to još moram snimiti. :wink:

Tak da bi skretnice, zbog redovnog poslovanja kolodvora, trebale ubrzo biti popravljene.

 

...Bwt.. kaj voziš od auta... ja bi reko Clio..... :mrgreen:

Ovaj puta je bil Clio, inače je Focus. :wink:

 

da, velikodušno je javljeno i meni, ali ja ko da sam znao da će se nać netko kome se da izlazit van na sunce :mrgreen:

a da sam znao da ima 9 vagona, sigurno bih negdje bar neki film napravio! ja sam dosad viđao kemijske vlakove s 2-3 vagona

Poslije 40+, na ovih 31-32 nije uopće bilo vruće. Tebi nek sad bude žao kaj se nisi malo osunčal i snimil kemijski. :mrgreen:

Ako Turci grade prugu, da li pruga gradi nas? :hm

Link to comment
Share on other sites

Hebemu i pohvale, sad moram idući put nekak biti bolji od ovog. Sad vidim da sam trebal post razbiti na dijelove i svaki tjedan vam davati po par slika, bar bi bil miran mjesec dana. ...

Pa opet si grešku napravil. Opet si stavil preveč slika :mrgreen: .

kpjstar.gif.19648035a936debebea313dbc37b8ab7.gif

Link to comment
Share on other sites

Drugi, treći i četvrti kolosijeci moraju biti slobodni za redovni promet, jer se primjerice ujutro i oko podneva križaju po tri vlaka. Tri macose ujutro, to još moram snimiti. :wink:

Prosim lijepo, kad vec budes slikao te Macose, daj ih snimi sa svih strana ali ne iskosa nego pod pravim kutom tako da mi kaj se patimo s train simulatorioma dobijemo lijepe teksture s kojima se moze napraviti dobar model.

 

Piva, Coca-Cola ili sto god vec trosis, se vec hladi... ;)

 

Barney

Najpametniji čovjek na svijetu je onaj koji je izmislio WC školjku. Nikom nije uzeo mjeru, a svima odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Pa opet si grešku napravil. Opet si stavil preveč slika :mrgreen: .

 

Meni nikad preveč slika. 8)

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Link to comment
Share on other sites

Samo ne dirati makove zbog Antona!

Anton je toliki ljubitelj makova? :D

 

p.s. priča mi jedan frend koji je bio u Gruziji u mirovnoj misiji, da im tamo raste trava (marica) kao korov...

e sad, tko zna dal i tamo imaju kemijske vlakove, ili naprave velike "radne akcije" uklanjanja toga... :kul

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Šta nisi to znao? Potraži malo u "Fotografijama" njegove fotke pa ćeš se osvjedočiti. I zato, oprez sa makovima!

zbilja.... nikad nisam išao za tim!

:)

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

p.s. priča mi jedan frend koji je bio u Gruziji u mirovnoj misiji, da im tamo raste trava (marica) kao korov...

ne znam za Gruziju, al u Kazahstanu raste uz cestu. al nkog to ne tangira, korov ko korov

Link to comment
Share on other sites

ne znam za Gruziju, al u Kazahstanu raste uz cestu. al nkog to ne tangira, korov ko korov

 

he he he, ne smijemo to tako javno pričati, počet će ljudi vaditi vize za te zemlje... :kul (ne znam dal ima ovdje takvih, al za svaki slučaj) :mrgreen:

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Jel to kakva reklama za putovanja u Gruziju i Kazahstan :mrgreen: ? Ćemo početi izvoziti :kul u Gruziju i Kazahstan?

 

ko zna kako će ljudi to shvatit... nemoj sad reć da planiraš tamo uplatit ljetovanje, ipak mi djeluješ ozbiljniji! :D

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Za se otkvačiti godine ne bi trebale biti prepreka :mrgreen: . Mladost ludost, starost još i veća :skok .

nisam rekao da si star, u stvari, ni ne znam koliko imaš godina, nego kažem da mi ozbiljnije djeluješ... :D, al sad vidim da si vražji, i da ti ova gruzija milo zvuči... :kul

"Nikad stati, osim kad se mora"
"Bolje častan uzmak nego nečastan poraz"
''Bolje živa kukavica nego mrtav heroj'' - Grunf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...