Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net

Recommended Posts

potpuna neistina....ne subvencionira se prijevoz putnika uopce osim u nekim rijetki slucajevima kao sto je stanica velikog shopping centra GLATT koja prelazi zonu 10 koja obuhvaca grad Zürich. Subvenciju za tu jednu stanicu placa sam GLATT ZENTRUM kako bi privukao posjetitelje i kupce.

ZVV itekako moze zivit od prodaje voznih karata koje nisu jeftine ali je zato usluga najbolja na planetu. Subvencije koje ZVV prima od grada odnose se na konstantnu modernizaciju svega i konstantnu expanziju infrastrukture ;).

Prema tome, sa ZVV se ne mogu mjeriti niti metro-poduzeca u gradovima kao sta su NY, Paris ili London, a kamoli neki egzoticni Adelaide u kojem javni gradski prijevoz vjerovatno ne funkcionira bolje nego u mom Splitu u Hrvatskoj ;)

Da malo usporedim na ZET-om.

Tko ima para, može pružati najbolju uslugu na planetu. Mi, eto nemamo takvu uslugu, niti imamo toliko novaca, no u Zagrebu takva usluga nije ni potrebna niti ju itko želi, ali problem je što ZET usprkos tome jedva pruža minimum minimuma da JGP liči na nešto i da se može reći da fuknkcionira na potrebnoj razini za ocjenu dovoljan, no postoje i više ocjene do kojih ZET očito ne želi doći, niti ga interesira...to je u biti tako prirodno za nas, neću reći Hrvate, nego da obuhvatim malo širi krug -> Balkance.

Jučer bijaše jedan zanimljiv dan u ZH <_<

1. Sudar auta i 17-ice kod stajališta Tüffenwies:

http://www.tagesanzeiger.ch/zuerich/stadt/Unfall-mit-Verletztem-auf-neuer-Tramlinie/story/14203523

2. Trosatni nestanak struje u okruzima 1, 6 i 8 koji je rezultirao paralizom tramvajskog prometa u tim okruzima... (uspjeli su snimiti cobru na 5-ici !! :mellow: )

http://www.videoportal.sf.tv/video?id=b972ceeb-1bc8-44d7-a54c-893cef662c6e

3. Nesreća (sudar) na Glatttalbahnu, cobra 3063:

http://www.20min.ch/news/zuerich/story/Tram-bremst-Auto-aus-20625932

Evo nešto i za našeg STIBA. Da se ne ljuti što drugi dobijaju poklone u slikama a on ne.

img120rs.jpg

Tekst na poleđini razglednice koja je kupljena u muzeju.

img121rs.jpg

Ne pratim redovito tramvajske teme pa ne znam da li je bila ova slika. Ili je slika na pogrešnoj temi?

Da, ovaj sudar je baš tipičan za Švicarce, tamo je ili atraktivna totalka ili ništa, nema ogrebotina i malih sudarčića. :mrgreen:

pa naravno, malih ogrebotina i sudarcica nema jer se uglavnom sav promet odvija strogo po propisu. Svi vozaci i strojovodje su savjesni ljudi, voze pazljivo i drze se propisa, bez obzira o kojem se vozilu radilo. Do "atraktivnih totalki" ne dolazi cesto, ali onda kad dodje prisutan je faktor neupucenosti (stranac vozac automobila koji se ne snalazi u prometu grada i drzave u kojoj ne zivi), ili divljastva za volanom (uglavnom vozaci iz zemalja balkanskog podrucja). Ova grozna nesreca sa fotografije iz 1917 ponovila se negdje krajem 90ih ili pocetkom 2000ih, nisam vise siguran, ali na Löwenplatz-u u Zürichu izmedju 2 dolazeca tramvaja, nasla se (ne znam kako) talijanka s bebom u autu. Auto se od gnjecenja zapalilo, uzasnuti putnici u tramvajima s jedne i druge strane gledali su kako zena u autu vristi i nisu joj mogli pomoci. Zavrsila je u bolnici s teskim opeklinama, beba je umrla :(

Sudskim vjestacenjem utvrdjeno je da je za nesrecu kriva bila ona, naime usla je s autom tamo gdje uopce nebi trebalo biti auta i zavrsila u zrvnju izmedju 2 tramvaja. Predpostavljam da je slicni scenarij bio i 1917 na ovoj fotografiji gore.

MI GRADIMO PRUGU - PRUGA GRADI NAS!

pa naravno, malih ogrebotina i sudarcica nema jer se uglavnom sav promet odvija strogo po propisu. Svi vozaci i strojovodje su savjesni ljudi, voze pazljivo i drze se propisa, bez obzira o kojem se vozilu radilo. Do "atraktivnih totalki" ne dolazi cesto, ali onda kad dodje prisutan je faktor neupucenosti (stranac vozac automobila koji se ne snalazi u prometu grada i drzave u kojoj ne zivi), ili divljastva za volanom (uglavnom vozaci iz zemalja balkanskog podrucja). Ova grozna nesreca sa fotografije iz 1917 ponovila se negdje krajem 90ih ili pocetkom 2000ih, nisam vise siguran, ali na Löwenplatz-u u Zürichu izmedju 2 dolazeca tramvaja, nasla se (ne znam kako) talijanka s bebom u autu. Auto se od gnjecenja zapalilo, uzasnuti putnici u tramvajima s jedne i druge strane gledali su kako zena u autu vristi i nisu joj mogli pomoci. Zavrsila je u bolnici s teskim opeklinama, beba je umrla :(

Sudskim vjestacenjem utvrdjeno je da je za nesrecu kriva bila ona, naime usla je s autom tamo gdje uopce nebi trebalo biti auta i zavrsila u zrvnju izmedju 2 tramvaja. Predpostavljam da je slicni scenarij bio i 1917 na ovoj fotografiji gore.

No dobro, iako ima puno istine u tom postu, ipak nije sve tako crno i bijelo, i ne treba hvaliti toliko Švicarce kao da su izvanzemaljci, a ne ljudi koji mogu pogriješiti i da do nesmreća dolazi samo zbog stranaca, to je i uvreda na kraju krajeva. Jer nisu baš ti veliki sudari tako rijetki, pošto u proteklih par godina relativno često nalazim na članke gdje se auto i tramvaj Švicarskih registracija sudare, ili tramvaj u tramvaj ili tramvaj iskoči i takve stvari.

Ali generalno gledajući, vjerujem da se pravila poštuju, i da je tamo sigurnost prometa na visokoj razini.

evo prosti suprotni primjer.... auta u splitu, nadji jedno jedino auto bez ogrebotine dam ti sta hoces :mrgreen:

svako malo neko nekog udari, oguli, a one velike nesrece, to necemo niti spominjati... vukovarska i poljicka ulica kao groblje.....svako drugo stablo okiceno plasticnim cvijecem i svijecama...

zasto? zato sto je to takav narod i ima takad stil zivljenja, divlji i apsolutno bez ikakvog postivanja pravila i propisa (zakona).

nisam rekao da su svicarci vanzemaljci, itekako cine greske, ali sam samo htio reci da te greske uvijek imaju neku promisljenu pozadinu, postoji neki suvisli argument za to, u tom smislu sam htio rec da su kompletno sredjeni....dakle nije tramvaj izletio iz tracnica jer je "majmun" vozac zgazio na gas u zavoju....nego jer je ili bio kamen u zljebu tracnica, ili je nesto otkazalo.

Nista protiv stranaca i drugih nacija, naime u svicarskoj sam i sam stranac, ali redovito slusam vijesti pa se kod svake nezgode obavezno spomene i nacionalnost pocinitelja prekrsaja.

To su ti u 95% slucajeva...

Ja u Zürichu dobivam zivcani slom za volanom kad ispred mene vozi svicarac :ceka: dozvoljena brzina 50, on za svaki slucaj vozi 35....strava. :cekic:

Toliko paze na cesti da mi idu na zivce. Jednostavno sumnjam da neki svicarac hoce jos proletit kroz zuto na semaforu i uleti negdje tramvaju na put i zabije se u njega...

ali zaboravio sam na jos jedan faktor , nered po svicarskoj prave sve vise i xxxxxxx... :cekic: velikom vecinom teski neandertalci, pogotovo oni iz xxxxxx xxxxxxxx, a zadnjih par godina su preplavili svicarsku... bahati, arogantni i s manje kulture od nas :kul

Edited by Portos
reagiranje na neprimjereno pisanje

...

Iako u postu spominješ nacionalnosti, a nije baš korektno niti logično generalizirati i suditi nekoga po nacionalnosti, ima istine u tome, htjeli mi-nehtjeli.

Edited by Portos
obrisan citirani dio jer je originalni post editiran

pa nije nikakvo zlo spominjati nacionalnosti :), zasto od toga praviti bauk. I ne radi se o generalizaciji, cinjenice govore same za sebe.

Ja sam sada u Splitu, ali unatoc tome slusam nonstop Radio Zürisee jer ima fenomenalnu mjuzu a onda naravno cujem i sve vijesti :).

Sta god se dogodilo, mala ili velika nezgoda, nekakav prijestup ili prekrsaj, obavezno se spomene nacionalnost pocinitelja :D, ne vidim u tome nista lose, dapace. Ima to svoj smisao.

U bilo kojem mediteranskom gradu je takav slučaj s automobilima kao u Splitu. najvjerojatniji razlog tome je što su ulice najčešće vrlo uske (slično je naveo Fox u svom putopisu iz Europe). Navodi u postovima su čiste i pomalo uvredljive generalizacije. Slično je bilo kada se navodilo da tramvaji iz Zuericha idu u Ukrajinu.

ne mogu prezaliti odlazak legendarnog MIRAGE-a iz Züricha :(....bez Mirage-a nista vise nije isto... jos kad promislim...

...su ti tramvaji otisli :(

To nije ton kojim bi se trebalo raspravljati o bilo čemu. Svaki narod se sastoji od pojedinaca i idiota ima svugdje.

Edited by Portos
izbrisan uvredljivi dio u citiranom postu

...and I'd let that lonesome whistle blow my blues away.....

U bilo kojem mediteranskom gradu je takav slučaj s automobilima kao u Splitu. najvjerojatniji razlog tome je što su ulice najčešće vrlo uske

joj postedi me tih objasnjenja za osmoskolce. uske ulice? zivim u splitu i znam o cemu govorim. Za volanom sjede sami neotesani divljaci cije ponasanje za volanom je odavno preslo granicu kriminalnog.

Sto se tice MIRAGE tramvaja iz Züricha, stojim iza svake izjave. Velicanstveni Mirage tramvaji ce vrlo brzo postati razlupane izguljene kante tamo gdje sad voze. zasto? iz istog razloga zasto su i auti po splitu izudarani i izguljeni - divljastvo, krajnja nekultura = stil zivota.

SBB-CFF-FFS, koliko god se trudila ponekad ne mogu uočiti razliku između tvog načinja pisanja i generaliziranih atributa koje daješ drugima.

Nada

pošto u proteklih par godina relativno često nalazim na članke gdje se auto i tramvaj Švicarskih registracija sudare

Pa stranci koji žive u Švicarskoj imaju švicarske registracije, a ne registraciju svoje domovine...

Kolko god se sad par ljudi ne slaže s SBB-CFF-FFS, ja se moram itekako složiti !

Sve je istina, statistika je tu, najkriminalniji ljudi u CH su...

Ne treba generalizirati, istina, isto tako je i istina da svugdje ima budala, ali nema ih svugdje jednaki broj... A i kad svakodnevno na vijestima ili u novinama čitaš p*zdarije sa strancima (provale - redovito xxxxxxxxxxxx pa vikanja scheiss schwiizer po cestama, potezanja noževa na domaće stanovništvo, raznorazna ubojstva, odbijanje prihavaćanja švicarskih zakona i pravila i ponašanje kao da su doma - prisiljeni brakovi, zlostavljanja itd.) - i vi bi generalizirali da vam netko stran radi probleme u vašoj zemlji.

Edited by Portos
neprimjereno izražavanje-ksenofobija

joj postedi me tih objasnjenja za osmoskolce. uske ulice? zivim u splitu i znam o cemu govorim. Za volanom sjede sami neotesani divljaci cije ponasanje za volanom je odavno preslo granicu kriminalnog.

Sto se tice MIRAGE tramvaja iz Züricha, stojim iza svake izjave. Velicanstveni Mirage tramvaji ce vrlo brzo postati razlupane izguljene kante tamo gdje sad voze. zasto? iz istog razloga zasto su i auti po splitu izudarani i izguljeni - divljastvo, krajnja nekultura = stil zivota.

Ti svojim nacin pisanja i odnosom prema drugima pokazujes svoju kulturu, pametnome dosta. Nada ti je lijepo napisala, a nas dvojica nismo pasli ovce skupa da mi se možeš ovako obraćati. Prema tome, svi auti u Marseillu koji su ogrebani (a Fox je u svome putopisu rekao da je njegov dojam da su gotovo svi auti u tom stanju) su plod izrazite nekulture i divljaštva građan tog grada? Smatram da uske ulice zaista mogu biti jedno od mogućih odgovora na to pitanje.

Prema tvom sustavu vrijednosti, ja bih isto tak mogao reći da su svi Švicarci ekstremni desničari i ksenofobi jer su na referendumu odlučili da muslimani ne mogu ispovijedati svoju vjeru prema pravilima koja im ona nalaže. Tako su i onda svi Albanci pekari i zlatari, Talijani jedu samo špagete i tako unedogled. Prema onome kako se ti odnosiš prema strancima i prema ljudima na ovom forumu generalizacija da su Balkanci nekulturni očito stoji.

Imigranti u svim europskim zemljama su jako često gurnuti na margine društva jer im društvo na razne načine ne dopušta integraciju. Ovime se povlačim iz rasprave, a tvoj post prijavljujem administraciji.

Edited by Dunkelheit

Prema tvom sustavu vrijednosti, ja bih isto tak mogao reći da su svi Švicarci ekstremni desničari i ksenofobi jer su na referendumu odlučili da muslimani ne mogu ispovijedati svoju vjeru prema pravilima koja im ona nalaže.

O čemu ti ?! Švicarci su zabranili gradnju minareta. Džamije i dalje normalno postoje i muslimani mogu ispovjedati svoju vjeru... I Švicarci (oni njemački) jesu desničari i ksenofobi i to s pravom (već sam napisao u prethodnom postu par razloga)... Tih svakodnevnih tortura migranata je svima već navrh glave. Dobili su posao i krov nad glavom, i onda to vraćaju takvim ponašanjem. Azilante bolje da ne spominjem... tu ima takvih prevara i oštećenja države da to nije za vjerovati.

I nemoj mi samo govoriti da je to tako jer nisu dobili priliku za asimilaciju, dobili su oni priliku, imali su 30-ak godina da se prilagode i da se naviknu na nova pravila, problem je što oni to ne žele, nego žele i dalje tjerati po svome, a to ne ide. Kome ne paše, neka se vrati otkud je došao. Zato je i došlo do zabrane minareta, došlo je i do zakona za izgon kriminalnih stranaca, došlo je i do ograničenja prava azila, a i uskoro će doći do zabrane nošenja burke na javnim mjestima. I to podržavam !

Prvo, asimilacija i integracija nije isto. Konzultiraj Bratoljuba Klaića.

Drugo, poziv mujezina na molitvu je sastavni dio vjerskog života svakog muslimana. Da bi mogao osuđivati druge kulture i društva, prvo ih se potrudi upoznati.

Treće, razlog iz kojeg su ti ljudi došli u Europu su vrlo prozaični i Europa je prouzrokovala te razloge kolonijalizmom i neokolonijalizmom.

Sada zaista prekidam ovaj offtopic u kojem sam htio ukazati da ovaj forum po meni nije mjesto za iskazivanje bilokakvih osobnih frustracija, ružnih predrasuda i mržnje.

Edited by Dunkelheit

1. u pravu si

2. nema svaka džamija minaret... to je simbol islamske 'moći' koji nema što tražiti u ne-islamskim zemljama, isto kao što i oni ne žele kršćanske ili bilo koje druge crkve u svojim zemljama. Znači oni mogu zabranjivati sve neislamsko, a kad se neka europska zemlja pobudi protiv islama kako bi očuvala 720 godina staru kulturu onda je ona puna predrasuda i mržnje.

3. Tu je konkretno riječ o Švicarskoj, koja nikad nije veze imala s kolonijalizmom.

Sada zaista prekidam ovaj offtopic u kojem sam htio ukazati da ovaj forum po meni nije mjesto za iskazivanje bilokakvih osobnih frustracija, ružnih predrasuda i mržnje.

Ovo što si napisao je potpuno u redu ... ovaj forum zaista nije mjesto za iskazivanje međunacionalnih i međukulturalnih netrpeljivosti i predrasuda. Na to posebno skrećem pažnju članovima NT2200 i SBB-CFF-FFS. I stoga neka ovaj post bude zadnji na tu temu.

t1244.gif

Sudar tramvaja i auta, 04.02. ... 3032 pokupila fiat kod Limmatplatza. Tamo su nesreće baš dosta česte, stalo tram pobere nekoga/nešto...đ

http://i41.tinypic.com/146xpg.jpg

http://i39.tinypic.com/2uo1bfs.jpg

Opet neki Hrvat ili Talijan u Puntu, "nemoguće" da je Švicarac = vanzemaljac! :rolleyes:

PS. lijepe fotke iz ZH-a.

Edited by tram4

Prije no što opet nastavite glorificirati jedne a nipodoštavati druge pročitajte članak i nakon toga posjetite web site. Svijet nije crno - bijeli.

S moje strane; ja se više neću mješati jer ovo bi ipak trebao biti zadatak drugih.

Nada

Prije no što opet nastavite glorificirati jedne a nipodoštavati druge pročitajte članak i nakon toga posjetite web site. Svijet nije crno - bijeli.

S moje strane; ja se više neću mješati jer ovo bi ipak trebao biti zadatak drugih.

Ako nisi vidjela smajlić iza mog posta (što znači da se šalim i da mislim da je logično da Švicarci nisu bezgrešni), to nije moj problem.

Što se tiče članka... Daj molim te, o čemu mi pričamo... Nisi mogla naći ništa, pa stavljaš članak o nečemu između 1800-1960 godine... Još dan danas se u nekim zemljama događaju puno gore stvari (prisiljeni brakovi s rođacima, prodavanje djece za siću). Ja nigdje nisam napisao da Švicarac ne može biti zločinac, ni da je sve crno-bijelo, ali statistike kažu koliko je sati i tko je najviše problematičan i to se ne može pobiti. Mislim da je na ovu temu sve rečeno, tko ne vjeruje, neka 'gugla' i kad dobije sliku o tome kakve se odvratne stvari tamo događaju, onda neka se javi. Kome se ne da tražiti, ja ću mu drage volje proslijediti, ima toliko materijala da ih se ne bi stiglo pročitati u prosječnom životnom vijeku čovjeka. Ovo je sve od mene na ovu temu, moderatori su isto rekli svoje.