Jump to content

Sisak Caprag-Petrinja-Glina-Gvozd-Vojnić-Skakavac...(SLIKE)


Portos

Recommended Posts

Mogu dodati još i to da je na Seabralovom autu bila poluprazna stražnja desna guma, to su nam javili ostala 5-orica, pa smo na pol puta prema Sisku morali stati pumpati gume.

Kasnije je Megane radio ko urica...

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Kad će Portos & Koza?

 

To sam se i ja pital, ali nisam štel forsirat. Čini se da je kod veleštovane gospode administratora malo popustila stega :kul

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

dajte nam Portosa i kozu!!! :D

Najbolja slika cijelog puta nikako da osvane :(

 

Sad vjerojatno pokušavaju u Photoshopu unakaziti kozu, stavit će recimo neku staru lokomotivu ili nekaj slično... hehe :D:kul

Jedino me zora, ko najvjernija žena, svako jutro čeka raširenih ruku...

Link to comment
Share on other sites

to, Portos, budi ponosan kaj si na najboljoj i najoriginalnijoj fotki sa putovanja :D

 

Najoriginalnija (i najživopisnija) svakako, ali ''najbolja''...

Ajde sad lepo priznaj: kaj si ti tam išel tražiti, štreku ili koze, hehe :lol::lol:

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Prijatelju, kada si pričao o izletu nisi se pohvalio za novu prijateljicu pred curom!!! :twisted:

Pa zar ovdje da saznam...

 

Kakav ti je to nick, mogao si se registrirati kao "Frutek" :lool

 

(moj najbolji prijatelj i otac mog kumčeta)

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Kakav ti je to nick, mogao si se registrirati kao "Frutek" :lool

 

(moj najbolji prijatelj i otac mog kumčeta)

 

Ko je tvoj najbolji prijatelj na kraju: Frutek ili ovaj Geo.. :kul

Link to comment
Share on other sites

Najoriginalnija (i najživopisnija) svakako, ali ''najbolja''...

Ajde sad lepo priznaj: kaj si ti tam išel tražiti, štreku ili koze, hehe :lol::lol:

 

pa dobro, nis sad ja profi fotograf (u biti uopće nisam) da ocjenjujem stručno, prve dvije kategorije su mi dosta za ocjenu najbolja :)

 

A ja sam tam išel tražiti svoje privatno igralište gdje ću moći voziti turističke vlakove velikim dizelom 2043 :D

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Link to comment
Share on other sites

A ja sam tam išel tražiti svoje privatno igralište gdje ću moći voziti turističke vlakove velikim dizelom 2043 :D

 

E, tu ti držim fige i računaj na mene kao putnika.

Tj. mogel bi računati da pruga, nažalost, nije pokojna totalka.

Šteta. Da je love i pameti, k'o što ih nema, ova je pruga dušu dala za furanje muzejca.

Ja bi ti osobno dopustil da furaš 2043 u zapregi iza 11.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

FENOMENALNO!!!! Kako bi ovi moji ovdje rekli ... thanks!

 

Nego sad jedno pitanje:

Vodonapojnik i rupa za pepeo

 

Rupa za pepeo? Dakle parnjace su pepeo samo spustale na prugu i to je propalo u tu rupu? Kolko su bile duboke te rupe? Kolko pepela se ispustalo odjednom? Znao sam vec dugo prepoznati "pojilo" kraj pruge, ima ih dosta po prugama, ali prvi put vidim rupu za pepeo.

Link to comment
Share on other sites

Rupa za pepeo? Dakle parnjace su pepeo samo spustale na prugu i to je propalo u tu rupu? Kolko su bile duboke te rupe? Kolko pepela se ispustalo odjednom? Znao sam vec dugo prepoznati "pojilo" kraj pruge, ima ih dosta po prugama, ali prvi put vidim rupu za pepeo.

 

Ne znam ti ja baš...

 

S T A N L E Y !!!

 

daj objasni kolegi

Dinamika vozila i Okretna postolja

KONČAR – Električna vozila d.d.

Link to comment
Share on other sites

Čestitam dečki!

 

Veliki pothvat, hvala!

Osobito ste dobro napravili što ste prikazali i fotografije na kojima ste i sami. Osobno mislim da to pridonosi dojmu realnosti, foto priče bez autora nekako se doimaju praznije.

 

Bravo!

"Nikada nemojte ljude uzimati zdravo za gotovo"

Link to comment
Share on other sites

Rupa za pepeo? Dakle parnjace su pepeo samo spustale na prugu i to je propalo u tu rupu? Kolko su bile duboke te rupe? Kolko pepela se ispustalo odjednom? Znao sam vec dugo prepoznati "pojilo" kraj pruge, ima ih dosta po prugama, ali prvi put vidim rupu za pepeo.

Ne znam ti ja baš...

S T A N L E Y !!!

daj objasni kolegi

 

Hmm... Čini se da sam promaknut u višeg savjetnika za parnu vuču, ali se bojim da u ovom slučaju neću puno pomoći.

Ono što znam jest da nije riječ o pepelu već o šljaki (poznatijoj kao ''leš''), koja se izbacivala iz ložišta lokomotive.

Izbacivanje šljake, koliko znam, obavljalo se u ložionama. Jesam se u životu puno puta motao oko parnjača, ali nikada nisam vidio izbacivanje šljake ili vatre. Jedino sam u ložioni TK Črnomerec, na kolosijeku koji je bio odmah uz prugu Samoborčeka, viđao prastare otvorene teretne vagone (2 osovine) na kojima je pisalo uljanom bojom i velikim slovima: ''Kasirana za prijevoz leša - Ložiona Črnomerec''.

Moram priznati da pomalo zbunjuje: zašto baš Hrastovica? Jer ložiona Sisak je udaljena samo 18 km (Caprag 14 km, Caprag - Sisak 4 km). A i ukupna relacija nije dugačka, od ložione Sisak do ložione Karlovac ima 107 km. Nekako bi bilo logičnije da je graba smještena ili u Topuskom (na pola puta), ili u Glini ili Vrginmostu (Gvozdu) gdje su veći kolodvori i gdje su se vlakovi dulje zadržavali, pa i mijenjali smjer vožnje. Moguće je tako zbog teške brdske dionice Hrastovica - Banski Grabovac. To bi zvučalo logično, zbog toga je vjerojatno i vodonapojnik bio tamo.

Vrlo je vjerojatno da je u Hrastovici bila stacionirana pomoćna lokomotiva za zapregu ili potiskivanje, što cijeloj priči o grabi i vodonapojniku daje puni smisao. A graba je, osim za izbacivanje šljake, mogla služiti i za drugu namjenu, tj. za pregled tzv. ''trčećeg stroja''.

U Hrastovici je nekada postojao i drugi kolosijek, koji je očito izvađen nakon ukidanja parne vuče, ali se dobro vide ostaci njegove trase.

Više o tome čemu je stvarno služila graba, koje su točne dimenzije i na koji način se iz ložišta izbacivala šljaka/vatra mogli bi nam reći majkyy i rudamaca, jer su njihovi očevi radili na parnjačama.

Serija 05 je zakon!

Link to comment
Share on other sites

Da je Frutek odmah bi skontao... Ovo je izvedenica.

 

Bio sam prošli tjedan u Anconi. I zaboravio fotić da ti sliknem koju slikicu talijanskih prometala.

 

Probao sam mobitelom pa nije išlo.

Trajekt Drač-Ankona bio bi vrhunac.

Link to comment
Share on other sites

Poštovana Gospodo putopisci,PUNO HVALA na lepoj i nadasve nadahnjujućoj slici predivne dunsflaše od 2 litre,zahvaljujem Vam što ste u tako nadahnutom trenutku mislili na moju malenkost.Danas kupujem dve i nazdravljam.Živeli!!!

Nemanja.

BTW:Fotoreportaža ocena 1 do 10 je 11.Zaista vredno pažnje.Svaka čast!!!

Druže Stari,skrenuo sam s' puta...

Sad me jaše i Kurta i Murta.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...