Jump to content
zeljeznice.net
garlic

YouTube

Recommended Posts

Nisam ni skužo prvo da ispod ima neku hidrauliku... Ali nekak mi zrači jednostavnošću... :)

Jedino me zora, ko najvjernija žena, svako jutro čeka raširenih ruku...

hihi, a naše to nemaju? :lool

genijalna stvar... možda čak i bolja od moje 2064 :D

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Ovo je opako. Jos nisam vidio da netko ovako okrece lokomotivu :)

http://www.youtube.com/watch?v=jYWCbz2Q3Zo

taman sam se pitao kako su blokirali ovjes da se ne istegne kad dobim odgovor u 2 minuti...

hihi, a naše to nemaju? :lool

genijalna stvar... možda čak i bolja od moje 2064 :D

dojdeš u budinščinu i okrečeš loksu kad protutnji brzi... :kul

dojdeš u budinščinu i okrečeš loksu kad protutnji brzi... :kul

:lool

ma jooj, ima onaj teretni kolosjek u Budinšćini za tvornicu\skladište koji je dovoljno udaljen od brzog pa nije bed :mrgreen:

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Evo ako želite imati filmove s youtubea,skinite ovaj programčić:

http://www.softpedia.com/get/Internet/Download-Managers/Youtube-Grabber.shtml

Ovaj program izgleda više ne radi zbog blokiranja na Youtubeu. :(

Je li postoji neka alternativa ?

vixy.net

To je divlji badem; ništa nije tako lepo kao kad procveta, a ništa tako gorko kao kad se prvi put proba...

ajme meni, par zar ima tako glupih ljudi! :x

kad je govorio o udaru na onaj bijeli kamion, kad je reko da je vlak išo samo 5 mph, šta bi tek bilo da je išo brže :?

zgrozio sam se :?

Ili ono kada prođe pol metra od lokse... :shock:

Mislim... ako netko ima malo vremena pogledat i prokomentirat...

Posebno zvukove...

123.png

... dokol budu svitit zvizde, teći vode...

... neka sve gnjilo je još uvik VOLIN TE...

z.z@inbox.com

Sta te interesuje? To je pruga New York - Chicago (NS zeljeznice).

Snimano je u Pensilvaniji na mestu "Horse Shoe Curve". Uspon/pad je 12 promila...

SD40-2 ... ZAUVEK!!!

Visok tj. dugačak vam je standard. :mrgreen:

A ne ne... high/wide i extra weight su posebni vagon(i) koji moraju biti uvrsteni u kompoziciju odmah iza lokomotive :)

Preko nekih mostova prelaze tako da kondukter nadgleda stojeci pored dok ne prijedju most :)

Uglavnom... ne vole ih :)

Mislim... ako netko ima malo vremena pogledat i prokomentirat...

Posebno zvukove...

Napose dužina vlakova, na to sam se već navikao gledajući razne snimke, čak i uživo na pruzi. Ono što me zaista fascinira ovdje, a pogledao sam nekoliko snimki s "Horseshoe", je količina buke, odnosno cviljenje kotača u zavoju. Sam "Horseshoe" zavoj čini mi se da zavija nešto više od 180°, ne znam koliki je radijus zavoja, uzdužni nagib je prilično velik i ima tri kolosijeka. Pruga je na tom mjestu, koliko se može vidjeti, jako prometna, vlakovi su iznimno dugački i kreću se prilično polako, često po tri vlaka na sva tri kolosijeka istovremeno. Tu je postavljena promatračnica za posjetioce, kao što je izložena i lokomotiva, GP7 čini mi se.

Dakle, zanima me koliko je jako trošenje kotača i tračnica na dotičnom mjestu, s obzirom na osovinski pritisak, kočenje pri silasku na nizbrdici i zapravo nevjerojatno jako cviljenje, gotovo kao zvukovi koji dolaze iz ljevaonice željeza ili čeličane, koji prigušuju sve ostale zvukove, naročito razgovor...

Sljedeće što me još zanima, a nije striktno vezano za ovo mjesto, je kako se određuje položaj lokomotiva u vlaku. Naime, nekad vidim npr. 5-6 lokomotiva na čelu i 100-tinjak vagona iza, ili npr. 4-5 lok na čelu i 1-2 na začelju, a ponekad i 1-2 u sredini vlaka, a na začelju isto 1-2 ili nijedna, itd... Ako pogledate još poneki film s "Horseshoe" prateći linkove koji se otvore kad se pogleda ovaj gore, vidjet ćete o čemu govorim, razne konfiguracije lokomotiva u sastavu vlaka. I, da, svi vlakovi imaju ohoho vagona, nisam brojao, ali sigurno većina preko 100, a ima i pravih grdosija među njima, npr. 8-osovinske cisterne...

123.png

z.z@inbox.com

Upravo sam provjerio, najmanji radijus je 185m, skreće 220°, a ako sam dobro preračunao, uspon je 17 promila (91 feet per mile). Ukratko, mrcina od zavoja...

123.png

z.z@inbox.com

Dakle, zanima me koliko je jako trošenje kotača i tračnica na dotičnom mjestu, s obzirom na osovinski pritisak, kočenje pri silasku na nizbrdici

Ne znam koliko je trosenje, ali znam da svugde u zavojima pruge su opremljene sa podmazivacima da bi se smanjilo trosenje tracnica i kotaca.

Na Cajon Pass-u se tracnice menjaju otprilike svake 3 godine koliko sam primetio...

Sljedeće što me još zanima, a nije striktno vezano za ovo mjesto, je kako se određuje položaj lokomotiva u vlaku. Naime, nekad vidim npr. 5-6 lokomotiva na čelu i 100-tinjak vagona iza, ili npr. 4-5 lok na čelu i 1-2 na začelju, a ponekad i 1-2 u sredini vlaka, a na začelju isto 1-2 ili nijedna, itd...

Svaka pruga u odnosu na zavoje i uspone ima svoja uputstva koja se zovu "Train Make-up Rules". Pomocnik i strojovodja na osnovu ovih uputstva odlucuju gde ce se pomocne lokomotive ukljuciti (zacelje ili negde u sredini).

Evo par osnovnih pravila... Lokomotive ne smeju biti pored opasnih materije. Najmanje 5 vagona druge vrste mora biti izmedju lokomotiva i opasnih materija. U ovom slucaju kad bi opasne materije bile na zacelju, potiskivalice bi se ukljucile negde prema sredini.

Jos jedno osnovno pravilo... Potiskivalice se ne smeju stavljati na zacelje ako u zadnjih 15 vagona ima laksih od 45t. Laksi vagoni bi bili izleteli kao projektil od velikih odbojnih sila... :lol: (to se vec desilo par puta kod nas). Inace, ima jos dosta pravila koja se odnose na vrstu vagona, vrstu robe koja se prevozi, tezina odedjenih vagona... itd.

Pozdrav... :wink:

SD40-2 ... ZAUVEK!!!

Dio priloga o Cipkinovoj knjizi, iz jučerašnje emisije Pola ure kulture.

Stavio sam samo početni dio u kojem se pojavljuju kadrovi željeznice (macosa i parnjača).

Eto, bar malo željeznice na televiziji, a da nije Crna kronika. :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=fiBTRVqGYdQ

Metro über (unter) alles! :kul3

Dio priloga o Cipkinovoj knjizi, iz jučerašnje emisije Pola ure kulture.

Stavio sam samo početni dio u kojem se pojavljuju kadrovi željeznice (macosa i parnjača).

Eto, bar malo željeznice na televiziji, a da nije Crna kronika. :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=fiBTRVqGYdQ

E to sam gledao sinoć na TV-u!! :D