Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
zeleni_billy

Željezničari i alkohol

Recommended Posts

Neki dan sam doživio da u konobu pokraj željezničke stanice Opatija - Matulji ulazi djelatnik HŽ-a u službenoj unifomi više na 4 nego na 2 noge.

I za odlazak do wc-a mu je trebalo jedno pola sata.

Kako sam lokal nije mjesto gdje prevladava takva publika, time je još više odskakao.

Sad me zanima da li postoji kakva kontrola i mjere u pogledu toga jer ovdje se na forumu u posljednje vrijeme dosta pljuvalo po cestovnim vozačima, sad bi se moglo malo pogledati u vlastite redove.

Pitam se kako je tek na prugama u zabitima ako se ovakvi prizori viđaju na pruzi koja povezuje najveću hrvatsku luku sa zapadnom Europom.

Pa normalno, zato jer su na streki uvijek radili PROPALI DJACI I LIJENI SELJACI.

Bio sam svjedok, desetine puta, da mi dodju vjezbenici puni elana i optimizma i sve ih zanima, zele uciti, misle da su sad dio neke europske zeljeznice, kad...nakon nekoliko mjeseci vide gdje su stigli - propadne im entuzijazam.

garlic

Prije konkretnih zaključaka, nedostaje informacija da li je u tom momentu djelatnik HŽ-a bio u službi ili van nje.

Mislim da to uopće nije bitno. Pa takvo ponašanje degenerira čovjeka fizički i mentalno, a to ne prestaje sa radnim vremenom.

Ima i slučaj jednog djelatnika kojeg poznajem, i s kojim ne mogu suvislo razgovarati poslije 16 sati jer zapliće jezikom u kafani, a nije običan radnik nego malo više u hijerarhiji. Kad sam jednom započeo razgovor s trećom osobom o tome kako mu to toleriraju u firmi, dobio sam odgovor : "pa oni su svi takvi, čudi me kako vlakovi uopće voze". E sad, mislim i da je to pretjerivanje, ali isto tako mislim i da na željeznici vlada najveća tolerancija prema tome.

Očekivao sam više odgovora na ovu temu. Da sam pisao o nevaljanim vozačima kamiona, auta, brodova, aviona, bicikala koji ne paze na vlak, već bio imalo 10 stranica.

U pravu si da takvo ponašanje degenerira čovjeka, ali treba dotičnom liku ostaviti slobodu da u svoje slobodno vrijeme radi što hoće, pa čak i to da se ruinira, naravno ako time ne ugrožava druge. Nasuprot tome, to ne vrijedi za ponašanje u njegovo radno vrijeme.

Ovaj lik ima peh što ga uniforma odaje gdje radi, ali treba samo pogledati oko sebe i vidjeti koliko je likova u civilu sličnom stanju, i koje ne možemo tek tako lako identificirati. Ne bi bilo korektno da ova diskusija vodi k tome da su svi željezničari cugeri.

U pravu si da takvo ponašanje degenerira čovjeka, ali treba dotičnom liku ostaviti slobodu da u svoje slobodno vrijeme radi što hoće, pa čak i to da se ruinira, naravno ako time ne ugrožava druge. Nasuprot tome, to ne vrijedi za ponašanje u njegovo radno vrijeme.

Ovaj lik ima peh što ga uniforma odaje gdje radi, ali treba samo pogledati oko sebe i vidjeti koliko je likova u civilu sličnom stanju, i koje ne možemo tek tako lako identificirati. Ne bi bilo korektno da ova diskusija vodi k tome da su svi željezničari cugeri.

Apsolutno se slažem!

Samo je jedan lučni zagrebački željeznički most: ZELENI MOST (ili Most "Sava")!!!

Apsolutno se slažem!

Slični glas bije i naše poštare. I oni nose službenu odoru, pa ih je lako prepoznati. Zadnjih godina nisam vidio pijanog poštara u službi. To je kod nas teški prijestup za koji slijedi otkaz ugovora o radu ili obavezno liječenje od alkoholizma.

Serija 05 je zakon!

Po tebi valjda isti čovjek može ležati mrtav pijan u kanalu i onda se u radno vrijeme naglo otrijezniti i upristojiti kao da je stisnuo prekidač.

Nisam otvorio temu da dokažem kako su željezničari pijanci nego da pitam koliko je to rašireno i bori li se itko protiv toga.

Meni je prijatelj radio u brodogradilištu 3.maj i rekao da su tamo radnici redovito pijani. A da postoji forum brodograditelja i njihovih simpatizera sigurno bi i oni rekli da su to samo rijetke iznimke.

nek pije 'ko kol'ko hoče u svoje slobodno vrijeme

ali isto tak nek skine uniformu dok ne dela, jer ak' čovek sramoti sebe ne mora sramotiti i firmu za koju dela

Po tebi valjda isti čovjek može ležati mrtav pijan u kanalu i onda se u radno vrijeme naglo otrijezniti i upristojiti kao da je stisnuo prekidač.

Ne, samo sam rekao da taj čovjek iz kanala ne mora nužno biti željezničar.

Nisam otvorio temu da dokažem kako su željezničari pijanci nego da pitam koliko je to rašireno i bori li se itko protiv toga.

OK, onda je bolje da pustimo naše forumaše s HŽ-a da pišu o tome.

Željezničar kojeg si ti vidio prava je sramota za ljudski rod,a ne samo za željeznicu.U vrijeme kada sam ja došao na željeznicu,puno se više pilo,međutim,današnji zaposlenici su čista suprotnost tim negdašnjim.

Rijetki su oni koji piju (barem na području gdje danas radim).

Negdje,1993. radio sam na tom području i mogu reći da me čudi da si to vidio u kolodvoru Opatija-Matulji.Taj kolodvor je primjer urednosti zaposlenika,uređenosti kolodvora (više puta nagrađivani).

Ne pokušavam nikoga opravdavati,več u potpunosti podržavam svaku kritiku u pogledu alkoholizma.

TIHO

Taj je sramota za HŽ, ali takvih ima. Isto tako je ružno vidjeti policajca cijelog ispovraćanog kako mu se klate pištolj i pendrek, košulja razdrljena "ala Mišo Kovač", a značka samo što mu ne ispadne sa košulje. I taj je sramota za svoju firmu.

Veći problem željezničara u Dalmaciji je droga. Javna je tajna da u prometnim uredima rade napušeni, a kroz iste te kolodvore vozi napušena partija...Samo sreća nas čuva od većeg zla do sad.

Samo osmi položaj!!!

nema veze baš sa pijanstvom, ali:

jučer sam u Konzumu u Importanneu vidio ostarijeg gospona u Hž radnom odijelu kak je donesel valjda po kolodvoru sakupljene plastične flaše na otkup -> nekaj je pričal sa prodavačicom, uglavnom sam skužil da svaki čas se zaleti u Konzum sa tim flašama; mislim, kaj on ima za vrijeme svog radnog vremena ići prodavati flaše u Konzum!?

#1 truth hurts

#2 It's hard not to hate..

Nažalost, to radi nekoliko strojovođa sa nagibnih a imaju solidnu plaću.

Samo osmi položaj!!!

Nažalost, to radi nekoliko strojovođa sa nagibnih a imaju solidnu plaću.

je pa kaj onda? ak vidiš deset kuna na zemlji neš se sagnul?

ja nisam na nagibnom al sam 35 kuna ljetos ubro na pivo-expresu....

inaće ne skupljam po nagibnim ali računica je bila jasna pivo i čevapi su tu sam treba skočit u konzum....

dobro, al drugo je strojovođa - otpelja svoje i ima vremena poslije...

#1 truth hurts

Taj je sramota za HŽ, ali takvih ima. Isto tako je ružno vidjeti policajca cijelog ispovraćanog kako mu se klate pištolj i pendrek, košulja razdrljena "ala Mišo Kovač", a značka samo što mu ne ispadne sa košulje. I taj je sramota za svoju firmu.

Veći problem željezničara u Dalmaciji je droga. Javna je tajna da u prometnim uredima rade napušeni, a kroz iste te kolodvore vozi napušena partija...Samo sreća nas čuva od većeg zla do sad.

Ovo sada što si ti napisao,zvuči jako ružno.Zlo je jednako droga ili alkohol,ali ovako okvalificirati željezničare u Dalmaciji.Nemoj se ljititi,ali ja radim ovdje i znam večinu izvršne službe na potezu od Knina do Split,pa mogu reči skoro sve osim zadarske pruge, i ovako ...

Možemo pričati o malom broju,ako i to možemo,jer odakle nam to pravo!

Mislim da bi ružno zvučalo da ja kažem svi željezničari u kontinentali su pijanci.

Znaš,kada sam išao u školu,prelazili smo preko pruge i tamo u Trnju,kraj samoga bloka,bila je trgovina,a pred njom more željezničara.Znaš šta mi je bilo zgodno pred tom trgovinom,na zidu je žicom bio učvršćen otvarač za boce.Improvizacija,ali učinkovito,ma tko je mogao naotvarati toliko boca,koliko su ti željezničari mogli popiti.Ovako daš im samoposluživajući otvarač za boce.Tako je bilo krajem 80.,nadam se da sada nije tako,jer u tako velikom kolodvoru uvijek može biti velikoga zla.Slažeš se,zar ne?

TIHO

Znaš šta mi je bilo zgodno pred tom trgovinom,na zidu je žicom bio učvršćen otvarač za boce.Improvizacija,ali učinkovito,ma tko je mogao naotvarati toliko boca,koliko su ti željezničari mogli popiti.Ovako daš im samoposluživajući otvarač za boce, ne?

Otvarac je jos tamo, na sajli promjera 1 mm. :mrgreen:

Ali ne koriste ga samo zeljeznicari nego su tamo najvjerniji gosti - Gredeljevci.

garlic

Ja nebih zelio da zvicim niti previse naivno niti bih se zelio pretvarati jer sam i ja odrastao radeci stvari koje bas i nisam trebao, ali evo kako to rade Englezi: Svakih mjesec ili dva ali uopste nema redosljeda se pojavi ekipa totalno nezavisne od zeljeznice i vrsi se provjera osoblja vozaca/konduktera/stanicnok osoblja i dr, provjera se vrsi puhanjem balon, davanjem mokrace i davanjem krvi- ako se pokaze test kao pozitivan to je otkaz na licu mjesta a sindikati (koji su vrlo jaki) te nece ni braniti. Pa ko voli nek izvoli.

fbotpravnik

Ja nebih zelio da zvicim niti previse naivno niti bih se zelio pretvarati jer sam i ja odrastao radeci stvari koje bas i nisam trebao, ali evo kako to rade Englezi: Svakih mjesec ili dva ali uopste nema redosljeda se pojavi ekipa totalno nezavisne od zeljeznice i vrsi se provjera osoblja vozaca/konduktera/stanicnok osoblja i dr, provjera se vrsi puhanjem balon, davanjem mokrace i davanjem krvi- ako se pokaze test kao pozitivan to je otkaz na licu mjesta a sindikati (koji su vrlo jaki) te nece ni braniti. Pa ko voli nek izvoli.

Takav sistem može funkcionirati u sređenim tvrtkama i u pravnim državama. Bilo bi lijepo da jednog dana profunkcionira i u našim krajevima, naravno ne samo na HŽ-u ...

vidiš, engleski sistem funkcionira i kod nas, kolega garlic nek posvjedoći...

došla unutarnj kontrola na rk oko 20:00 sati i suspendirano 50% osoblja, nekog prometnika i jednog strojovođu...

do 7:00 totalni kolaps prometa jer nije imo ko raditi....

katastrofa se ponovila i u još nekoliko večih kolodvora...

sada su tu ulogu preuzeli šefovi i hodaju malo po malo dregerom po krugu firme i kako nesmiju baš dirat izvršno osoblje jer zna da je pijan, ali onda ga mora poslat doma a nema ko radit, idu po kancelarijama pa maltretiraju neizvršno osoblje jer je bilo na časici razgovora u birtiji.....

Nažalost to je sve veća pojava da se kod nas vide odgovorni službenici kako konzumiraju pića na radnom mjestu, gdje stvarno čovjek mora biti sabran.Ja osobno mislim da se trebao donjeti zakon koji bi uveo alkotest na djeletnike HŽ-a, jer bi se ja kao putnik tada osjećao sigurnije i sramotno je da dok vlada apelira da smo mi mladi vozači za sve krivi i da znamo samo smrditi po alkoholu ,a sigurnost i kontola službenika koja treba biti za nas putnike oči ,uši, sve a ne flaša pive ili 0,3 konjak.MOLIM MIŠLJENJE FORUMAŠA.

vidiš, engleski sistem funkcionira i kod nas, kolega garlic nek posvjedoći...

došla unutarnj kontrola na rk oko 20:00 sati i suspendirano 50% osoblja, nekog prometnika i jednog strojovođu...

do 7:00 totalni kolaps prometa jer nije imo ko raditi....

katastrofa se ponovila i u još nekoliko večih kolodvora...

sada su tu ulogu preuzeli šefovi i hodaju malo po malo dregerom po krugu firme i kako nesmiju baš dirat izvršno osoblje jer zna da je pijan, ali onda ga mora poslat doma a nema ko radit, idu po kancelarijama pa maltretiraju neizvršno osoblje jer je bilo na časici razgovora u birtiji.....

mislim da treba napraviti sranje - ljudi na burzi ima, nakon nekoliko dana stanje će se stabilizirati (ili mjeseci ako je potrebno). Time bi se riješilo puno sranja po željeznici i oko nje, ne samo alkoholizam...

#1 truth hurts

Ovo sada što si ti napisao,zvuči jako ružno.Zlo je jednako droga ili alkohol,ali ovako okvalificirati željezničare u Dalmaciji.Nemoj se ljititi,ali ja radim ovdje i znam večinu izvršne službe na potezu od Knina do Split,pa mogu reči skoro sve osim zadarske pruge, i ovako ...

Bez uvrede, ovo su riječi visokog dužnosnika u jednoj Dalmatinskoj vuči, ne navodim ime jer nije ni bitno, bitan je problem (bar za njega). Kod nas ima i pijanaca i marihuanaca (na kontinentu), ali ih vjerojatno nema u tom postotku. Ovo je sve neslužbeno, ali ljudi o tome govore...

Samo osmi položaj!!!