Dragi forumaši zeljeznice.net, budući da je od 27.11.2019. omogućen upload fotografija na forum, molim vas da koristite isključivo forum za upload fotografija, kako bi izbjegli probleme s nestankom fotografija, koje smo imali u prošlosti. Upute za postavljanje fotografija se nalaze na ovoj poveznici.

Jump to content
zeljeznice.net
seabral

Tramvaji u Sarajevu - sadašnjost

Recommended Posts

A bečki tramvaji koji su stigli nakon zadnjeg rata? Voze li još? Koliko ih je uopće stiglo?

ne znam koliko ih je ukupno stiglo, ali voš voze (pitao ja nekoga u sarajevu, nisam bio siguran, jer kad sam pretprošlog tjedna bio dolje, nisam ih baš svjesno vidio)

Ima li netko kartu tramvajskih linija u Sarajevu?

Pozdrav iz Sarajeva !

Nema na žalost ni na oficijelnim strana gradskog saobraćaja

http://www.gras.co.ba.Eto ja ču ti nacrtat orijentaciono, pa postavim kad stignem :wink:

igorail !

Odbojnike na tramvaje !

"""""""""""""""""""""""""""""

Svaki pravi railfan naprosto zadrhti kad u prolazu primjeti, da se na željezničkom semaforu

pojavi ZELENO svjetlo !

Pozdrav iz Sarajeva !

Nema na žalost ni na oficijelnim strana gradskog saobraćaja

http://www.gras.co.ba.Eto ja ču ti nacrtat orijentaciono, pa postavim kad stignem :wink:

igorail !

Vidim da ima neka karta, ali je jako loša....

Koliko uopće linija ima u Sarajevu? Bilo koji teh. podatak :?: :)

ima 7 linija. pokusacu sutra postati kartu mislim da je imam negdje na poslu.

MIBA i NClight su krivi za sve 8)

Čini mi se da su slike prilično stare... :?:

Netko je nedavno stavio dosta slika iz Sarajeva na kojima su tramvaji bitno šareniji (puni reklama) nego na ovim slikama :?

Pozdrav iz Zagreba

Da upravu si slike su relativno stare period 1997-2000 odprilike :D

Da upravu si slike su relativno stare period 1997-2000 odprilike :D

Ja sam zadnje bio u Sa negdje 1998 ili 1999 i upravo zato sam to uočio :)

(provjerio: bio sam 03.i 04.08.1997)

Pozdrav iz Zagreba

U pravu si,ako netko ima novije slike neka ih stavi,a cim budem isao u Sarajevo slikam i stavljam

pozdrav :lol:

Zakaj ovi stari Čehi imaju pantograf na stražnjem dijelu? I kako se to odražava na mijenjanje skretnice?

Zakaj ovi stari Čehi imaju pantograf na stražnjem dijelu? I kako se to odražava na mijenjanje skretnice?

Zakaj mi kradeš riječi iz usta, to sam baš ja htio pitati? :twisted:

Na ovo drugo pitanje mislim da bih mogao odgovoriti. Pretpostavljam da su prekidači za skretnice postavljeni odgovarajući broj metara dalje nego u Zagrebu. U tom slučaju ovaj novi okrene skretnicu puno ranije, ali opet mislim da je i to dovoljno blizu da je dobro vidi.

Sjećam se da su u Zagrebu, dok je većina tramvaja još imala liru, čiji je kontakt sa žicom bio negdje blizu stražnjeg dijela motornih kola, ti prekidači bili nešto dalje nego danas (ili mi se samo čini). Onda je došao bik kojemu je pantograf skoro skroz naprijed, pa je skretnicu okretao ranije, a mnogi vozači su se zaribali pa prekasno okrenuli prekidač, znalo je biti i iskakanja tramvaja ispred zbog toga, jer je mislio da još ima vremena.

Onda su pomalo te prekidače pomaknuli bliže skretnicama, ali mnogi Đure još su imali liru pa mu je skretnicu okretao "pred nosom". Znam kako sam jednom poljubio šajbu iza vozača jer mu se skretnica okrenula krivo, a kako je bio već jako blizu, morao je nagaziti "po žlajfi" i onda je jadan jedva uvukao "nikolin argument" (ključ za skretnicu :twisted: ) između prednjeg branika i rupe.

U Sarajevu su prije nekoliko godina "preselili" sve pantografe naprijed.

Obrisan sa foruma jer sam se usudio kritizirati Končar...!

Neko vrijeme, dosta davno, u vrijeme kad je nastala ona slika s PCC-om sigurno, ali moguće još i 1983. u Sarajevu još nije bilo električnih skretnica. Na (starom) raskršću pruge za Željezničku stanicu i Ilidžu u kućici su sjedili "prebacivači skretnice".

Kad kažem "starom" mislim na vrijeme dok je tramvaj prema Kolodvoru vozio širokom alejom (koso) - kasnije je napravljena druga pruga (pod približno pravim kutem).

Čak mi se čini (ali to sam možda i sanjao) da su mogli prebacivati skretnicu nekim mehanizmom iz kućice (dakle nisu morali izlaziti van).

Kako je bilo na Čengić Vili i da li je ta okretnica tada još uopće postojala ne znam... :(

Nažalost, ne sjećam se tadašnjih imena ulica...

Pozdrav iz Zagreba

Pa zar se ne sjećaš da je i na Jelačićevom trgu, mislim čak do preuređenja prije Univerzijade, postojala otpremnička kućica, u kojoj je čovjek pritiskom na taster prebacivao skretnicu? Sto puta sam ga gledao kako to radi, na pultu je imao jedan crveni (ili zeleni, ne znam više) "gumb vulgaris" i kad ga je stisnuo skretnica je rekla "klak" :D

Sjećam se i da se znao derati na ljude da mu se maknu s prozora jer ne vidi koji je tramvaj došao, a sjećam se i da su mu vozači znali trubiti kad se zalajao s nekim i nije primijetio da treba okrenuti :lol:

Jednom sam ih čak i pitao zbog čega je to tako. "Zbog dva razloga", glasio je odgovor. Prvi razlog bio je što je promet na Trgu vrlo jak pa da tramvaj ne mora gubiti vrijeme na okretanje skretnice, nego mu ovaj to napravi dok stoji na stajalištu. A drugi razlog bio je tehničke prirode, naime tamo je bila (mislim da je još uvijek) dvostruka žica zbog povećanog opterećenja, na koju nije mogao doći standardni prekidač, nego bi morali praviti širi.

Poslije su ga ipak napravili :P

U Sarajevu su prije nekoliko godina "preselili" sve pantografe naprijed.

Nisu, bil sam ovo ljeto u Sarajevu, i onda sam prvi put to primijetil. Svi stari (to je KT3, jel?) imaju i dalje pantograf "na krmi".

Pa zar se ne sjećaš da je i na Jelačićevom trgu, mislim čak do preuređenja prije Univerzijade, postojala otpremnička kućica, u kojoj je čovjek pritiskom na taster prebacivao skretnicu?

Naravno, ali to je u Zagrebu bila jedina iznimka, drugdje su bile električne skretnice, a u Sarajevu električnih uopće nije bilo (doduše, tamo nije bilo i još uvijek nema puno skretnica uopće).

Pozdrav iz Zagreba

u sarajevu ti prometuje cca oko 100 tramvaja odprilike

evo slike od nekih (malo su starije ali sorry nemam nove)

PIC-tramvaji07.jpg

KT2YU-ovi tramvaji imaju oznake od 201 do 293 koliko sam primjetio,racunajuci da ih je u ratu stradao znatan broj,sad ih ima odprilike oko 60-70komada.Na njihovim postoljima se prave zglobni tramvaji SATRA II i dvodjelni SATRA III.

satra-ii-1.jpg

Ovo ti je SATRA II njih ima oko 7 komada.

satra-iii-1.jpg

Ovo ti je SATRA III njih ima 3 komada.

Nadam se da sam ti uspio malo pomoci. :lol:

Pozdrav

ovi česi su u kritičnom stanju...bar izvana...

www.my-forum.kicks-ass.org - Moj forum za sve!

TRAMVAJI FOREVER!!!

Navodno u Sarajevu voze i neki tramvaji koje su dobili iz Beča, a i nekih drugih gradova.

sig-45261.png

KUPUJMO HRVATSKE TRAMVAJE, VLAKOVE I LOKOMOTIVE.